آشنایی با شهرستان درگز | اخبار، تصاویر، ویدئو از شهرستان درگز‎‎

| آخرین مطالب سایت |
 • نادر شاه افشار شاهوردی بیک را به کدخدایی ایل صوفیانلو منصوب کرد

  ✓ تاریخ نادر شاه: ماجرای اعطای کدخدایی ایل صوفیانلو به شاهوردی بیک توسط نادر شاه  ✓  با حکم نادرشاه ، شاهوردی بیک به کدخد ایی ایل صوفیانلو منصوب میشود


  بهمن رنجبران: اسنادی از زمان افشاریه 

  در میان اسناد بیشماری که در آرشیو سازمان اسناد ملی ایران نگهداری‏ می‏شوند؛ از زمان افشاریه نیز چندین سند به چشم می خورد ، و بیشتر مضامین آنها در مورد مسایل حقوقی و مالی ، موقوفات ، عقدنامه ‏ها ، فرامین ، انتصابات و احکام برقراری مواجب ، امور قشونی‏ و مسایل ایلات می‏باشند ، این اسناد در فهرست راهنمای مشترک و با کارت و شماره مجزا برای دستیابی محققین و پژوهشگران طبقه‏ بندی‏ شده ‏اند ، در میان اسناد مزبور چهار فرمان از نادرشاه افشار موجود می باشد که یکی از آنان فرمان اعطای کدخدایی ایل صوفیانلو به شاهوردی بیک میباشد.

  * صوفیانلو یکی از طوایف ایل کرد چمشگزک است ، این طایفه در زمان شاه‏ عباس کبیر به سال ۱۱۰۱ ق به خراسان کوچ داده شده‏ اند و در مناطق مرزی ، در روستاهای محمد تقی بیک ، دوست محمد بیک ، « دره درونگر، درگز » و عده ‏ای نیز در کلات در روستاهای‏ یکه باغ ، کریم‏ آباد لاین کهنه کهلاب، اسکان یافته ‏اند و عده‏ ای از آنها نیز در آذربایجان غربی در منطقه ‏ای به نام صوفیان‏ ، اسکان‏ دارند. شاهوردی بیگ از صوفیانلوهای خراسان در تاریخ ۱۷ شهر جمادی الاول ۱۱۵۰.ق طی حکمی از طرف نادرشاه به کدخدایی این طایفه‏ منصوب میشود.


  فرمان اعطای کدخدای ایل صوفیانلو به‏ شاهوردی بیک‏]

  بسم الله الرحمن الرحیم
  [سجع مهر نادرشاه‏]بسم الله*نگین دولت و دین رفته بود چون از جا بنام نادر ایران قرارداد خدا[طغرا]اعوذ بالله تعالی شانه فرمان همایون شد. آن‏که بنابر شفقت بینهایت شاهانه و مرحمت از حد افزون خسروانه درباره‏ رفعت و معالی پناه شاهوردی بیک از ابتدای شش ماهه هذه السنه‏ ئیلان ئیل‏۲۷به دستور قدیم کدخدایی جماعت صوفیانلو را به مشار الیه‏ شفقت فرمودیم که در هر باب متوجه امنیت و ضابط ایل خود بوده در مراسم خدمتگزاری و سایر امور مقرره و در این بابت خود را معاف ندارند، جماعت صوفیانلو مشار الیه را کدخدای بالاستقلال خود دانسته از سخن و صلاح حسابی او بیرون نروند و قدغن نمایند.در عهده شناسند.
  ----------------------------------------
  تحریرا فی ۱۷ شهر جمادی الاول سنه ۱۱۵۰ هـ ق.
  شماره تنظیم:۱۰۸۰۰۲
  شماره کارت:۱۳۲
  اندازه سند:۵۱*۲۹ سانتیمتر


 • ثبت نظر شما راجع به مطلب فوق

 • مطالب مرتبط با نوشته فوق:
 • طبقه بندی موضوعی:
 • لطفا صفحه ما را در فیسبوک لایک کنید
 • کلمات کلیدی در گوگل:
 • لینک منبع:
 • کوراوغلی: شاعری بزرگ و از بزرگان و مفاخر درگز

  ✓ کوراوغلی: معرفی یکی دیگر از شعرا و نامداران شهرستان درگز

   
   
  ✓ کوراوغلی ایشان یا آیدین کوراوغلی، از شعرا و عرفای معروف ترک ترکمن بوده و اهل اتک درگز می باشد. 

  کوراوغلیحکایت و اشعارعاشقانه غریب شاه صنم، کوراوغلی با نواهای، چگورهای دوزهی بخشی ها زینت بخش مجالس درگزیها است. کوراوغلی، مورد احترام مختومقلی فراغی، شاعر و عارف نامدار، بوده است . خانواده و مخصوصا پدر کوراوغلی در بین قبایل ترکمن و ترکهای درگزی از احترام و اعتبار بالایی برخودار بوده، مختومقلی، دراین باره چنین می گوید :

  اول مردینگ اوغلید ورمرد دوپدری
  کوراوغلی قرداشی سرخوشدور سری

  یعنی او پسر مرد بزرگی است، و کوراوغلی برادری سرخوش است .

  اثر مهم کوراوغلی شاه صنم و غریب نام دارد...

  یک نمونه از اشعار کوراوغلی :

  بد اصله زحمت چکمک عبثدور
  میس هرناچه یالیلاسه زراولماز
  هرنچه جان چکسنگ گیدر اصلنه
  هرزاغ وزغندان کبوتر اولماز

  هر صحراده یتان میّی بولارمی
  کربلا دین غیری شهید بولارمی
  هرساچین اوسدیران سید بولارمی
  هر تلپک گیاندان قلندر اولماز

  حمزه من دیگن لر حمزه گه یتماز
  توتسه دلما نیندن صراط دین اولماز
  هرجامه قره غن جمشیده یتماز
  هر باشه پر سانجان اسکندر اولماز

  ابو طالب بولوب چیقار صراطه
  ینگه دینه گرمز لات و مناته
  گونگلیم استار عرش اوستنیده حیاته
  صحرا قا میشندان نیشکر اولماز

  آیدین کوراوغلی سن شیله سوزلاری
  گوزل اوزده اولمز ریحانه خالی
  علی آدلی اولماز علینون تالی
  باشه جقه وردن اوسرور اولماز

  ترجمه:
  برای انسان بد اصل هرچه زحمت بکشید بیهوده است، مس هرچه درخشندگی داشته باشد طلا نمی شود، به هرکه جان خود را فدا کنی او طبیعت فطری و ذاتی خود را نشان می دهد. و از هر زاغ و زغن کبوتر نمی شود. در هر صحرا جسدی افتاده باشد، او شهید کربلا نخواهد بود . هرکس موی سر خود را دراز نماید سید نمی شود . هر خرقه پوش قلندر نیست. نه هر که نام خود را حمزه گذاشت به حمزه عموی حضرت محمد خاتم الانبیا (ص) می رسد. نه هرکه جام گرفت جمشید است، نه هرکه بر سر جقه نهاد سکندر است. و نه هرکه علی بن ابیطالب (ع) می شود و در پل صراط می ایستد، و اگر دامانش را بگیرد از صراط می گذرد. آنان که لات و منات را می پرستند به دین اسلام دین تازه رو نمی آورد – دلم می خواهد روحم به عالم باقی و جاودانی به آسمان ها برود، و از هر نی نیشکر به دست نمی آید. کوراوغلی می گوید، این است حرف ها و تصوّرهای من هرکه زیباست خال ریحانه مرا نخواهد داشت، آیا هرکه نامش علی است، او مثل علی (ع) می باشد، و هرکس بر سر جقه زد او سردار است.

  بهمن رنجبران


 • ثبت نظر شما راجع به مطلب فوق

 • مطالب مرتبط با نوشته فوق:
 • طبقه بندی موضوعی:
 • لطفا صفحه ما را در فیسبوک لایک کنید
 • کلمات کلیدی در گوگل:
 • لینک منبع:
 • مصاحبه با حسین جلیلی عضو شورای شهر شهرستان درگز

  ✓ مصاحبه با حسین جلیلی: طی مصاحبه ای با عضو منتخب شورای شهر، از احوالات شورای شهر و برنامه های منتخبین برای شورای شهر و شهرداری جدید پرسیدیم...  ✓ عضو شواری شهر: کسانی که معتقدند می توانند به عنوان شهردار به مردمشان خدمت کنند خود را به ما معرفی کنند - افرادی که در حوزه شهر و شهرداری نظرات و انتقاداتی دارند با ما تماس بگیرند و نظرات خود را به ما برسانند...


  کیانوش انصاری: قبل از روی کار آمدن منتخبین جدید شورای شهر شهرستان درگز، منتخبین مردم شهر درگز جلسات متعددی را برگزار کرده اند که در این جلسات بحث های مختلفی انجام شده است و این جلسات خروجی هایی داشته است که در این باب با یکی از منتخبین شورای شهر گفتگویی داشته ایم.

  جناب آقای حسین جلیلی یکی از هفت نفری است که قرار است در آینده به عنوان عضو شورای شهر در این نهاد مردمی خدمت کند.

  ایشان درباره جلسات و پیگیری های قبل از روی کار آمدنشان با ما و مخاطبانمان سخن گفته اند.


  جناب آقای جلیلی هنوز شورای شهر جدید به طور رسمی پای کار نیامده است اما مطلعیم که جلسات متعددی را برگزار کرده اید. در مورد نتایج این جلسات و مصوباتی که احیانا دوست دارید مردم از آن مطلع باشند بفرمایید

  - با آرزوی قبولی طاعات و عبادات مردم شهید پرور شهرستان درگز و تسلیت ایام شهادت امیرالمومنین؛ در مورد عملکردی که تا با الان شورای شهر داشته است باید گفت که به همراه دیگر دوستان منتخب انتخابات گذشته تا به الان جلسات متعددی برگزار شده است. جلساتی را هم با امام جمعه محترم شهرستان و فرماندار درگز و نماینده مردم درگز در مجلس شورای اسلامی داشته ایم و سعی کردیم که از نظرات مسئولین شهرستان بهره ببریم. ضمنا آمادگی برگزاری جلسات و نشست های دیگری را نیز با مسئولین محترم ادارات درگز داریم. و تاکید کنم که آماده هستیم تا نظرات مختلف مسئولین و یا حتی افرادی که دوست دارند در حوزه شهرداری نظرات و پیشنهادات خود را به ما برسانند را بشنویم.


  - کمی درباره تصمیمات منتخبین مردم در جلساتی که به آنها اشاره کردید بگویید.

  - ما تصمیم گرفتیم که شهردار آینده درگز قطعا تغییر بکند و تحولاتی اساسی در شهرداری و مدیریت و برنامه های آن انجام شود. معیارهای انتخاب شهردار آینده نیز مواردی است که جهت انتشار خدمتتان تقدیم می کنم. بنده و همکارانم در شورای شهر آینده به لحاظ فکری اصرار داریم حتما شخصی که قرار است شهردار آینده ما باشد. شخصی معتقد و ملتزم به نظام اسلامی و قانون اساسی جمهوری اسلامی باشد. بعد از آن تلاش خواهیم کرد شهردار آینده فردی با تجربه، متعهد و متخصص در کار شهرداری باشد. در این بین خط و خطوط سیاسی و... به هیچ وجه برای ما ملاک نبوده و نیست. و برای انتخاب شهردار مناسب فراخوانی داده شده است که ابتدا افرادی که خودشان معتقد هستند که توانایی اجرایی و مدیریتی و معیارهای گفته شده در بالا را برای شهرداری دارا هستند به ما مراجعه کنند و ما از بین آنها یک نفر را برای شهرداری درگز انتخاب خواهیم کرد و از باقی افراد حتما به عنوان مشاوره در مدیریت و نظارت شهرداری استفاده خواهیم کرد.


  - این افراد چگونه باید با شما ارتباط برقرار بکنند؟

  - می توانند از طریق همین سایت شما اعلام آمادگی بکنند و یا اینکه با هریک از اعضای شورای شهر درگز تماس گرفته و اعلام آمادگی بکنند. بعد از ثبت نام افراد ما آنها را به جلسه شورای شهر دعوت خواهیم کرد و طی مصاحبه ای دیدگاه ها و طرح های آنها را ثبت خواهیم کرد و در نهایت از بین آنها یک نفر را انتخاب و از دیگران قول خواهیم گرفت که ارتباط خود را با ما قطع نکنند و ما از نظرات آنها قطعا در آینده استفاده خواهیم کرد.


  - اجازه داریم شماره تلفن شما را هم در همین مصاحبه در سایت منتشر کنیم تا ارتباط خوانندگان با شما راحتتر شود؟

  - بله حتما ( شماره آقای حسین جلیلی از اعضای شورای شهر: 09155820094 است)


  - برای ارتباط بهتر با مردم چه برنامه هایی دارید؟

  - سعی خواهیم کرد مثل همین روش انتخاب شهردار، برنامه های شهرداری را کاملا مردمی دنبال کنیم. امیدواریم بتوانیم طی مراحل مختلف با مردم ارتباط برقرار کنیم و به آنها پاسخگو باشیم. در عین حال هرکجا که نیاز شد از طریق همین سایت و نشریات دیگر مواردی که لازم باشد را عمومی منتشر خواهیم کرد. اگر امکان آن نیز بود علاقه مند هستیم سایتی مشخص نیز برای شورای شهر درگز در فضای سایبری داشته باشیم.


  - به عنوان یکی از شهروندان این شهر از تلاش های شما و همکارانتان تشکر می کنم. طرح هایی که فعلا در حد برنامه برای خودتان ترسیم کرده اید بسیار عالی و امید بخش است. صبحت دیگری با خوانندگان سایت ما دارید؟

  - من هم از شما تشکر می کنم. و در پایان فقط از مردم شریف و فهیم شهرمان درخواست داریم نظرات، انتقادات و پیشنهادات خودشان را از هر طریقی که فکر می کنند راحت تر هستند به ما برسانند گاهی نظر یک جوان شهرمان می تواند بسیار راه گشا و مفید باشد. ما هم از خود همین مردم هستیم و از آنها انتظار داریم هر دیدگاهی که دارند مطرح کنند و از شما هم می خواهیم دیدگاه هایی که بازدیدکنندگان سایتتان مطرح می کنند را به ما منتقل کنید و البته ما خودمان نیز پیگیر هستیم و سایت شما و نظرات خوانندگانتان را مطالعه خواهیم کرد.


 • ثبت نظر شما راجع به مطلب فوق

 • مطالب مرتبط با نوشته فوق:
 • طبقه بندی موضوعی:
 • لطفا صفحه ما را در فیسبوک لایک کنید
 • کلمات کلیدی در گوگل:
 • لینک منبع:
 • نادر شاه افشار یکی درگزی و ترک زبان بوده است (قسمت دوم)

  ✓ تاریخ شهرستان درگز: در یکی نوشته های این سایت مطلبی از منبع سایت الله مزار آورده بودیم که در مورد زندگی نادر شاه افشار مطالبی را بیان کرده بودند. این مطالب مورد نقد جناب آقای بهمن رنجبران بوده است و درباب بررسی این نوشته مطالبی را برای ما ارسال کرده اند
  ✓ ادامه نقد بهمن رنجبران بر یکی از نوشته های تاریخی سایت  فهرست ایلات مشهور ترکمان از این قرار است:

  ایل شاملو - ایل استاجلو - ایل افشار - ایل ذولقدر - ایل قاجار - ایل ترکمان - ایل روملو - ایل ایسپیرلو - ایل قراداغلو - ایل بیات - ایل طالش - ایل آلپائوت - ایل قزاق لو - ایل جاگیرلو - ایل بایبورت لو


  قوم افشار 

   اولین منبعی که ذکری از این قوم آورده «محمود کاشغری» در «دیوان لغات الترک» است که در آنجا «افشار» را در ردیف ششم از شعب بیست و دوگانه اوغوز آورده و بعد دو قرن«افشار» در تاریخ اساطیر و اوغوزنامه ها فرزند «اولدوزخان» سومین فرزند اوغوزخان دانسته شده و به همین دلیل نام افشار در نهمین ردیف از قبایل بیست و چهارگانه اوغوز ذکر شده است. افشارها امروزه نیز جمعیت کثیری را در میان تورکان ایران و کشور های ، ترکیه و افغانستان و جمهوری آذربایجان تشکیل می دهند. منتهی با متداول شدن شناسنامه در اوایل قرن بیستم و رواج نام های خانوادگی ریشه ایلی بعضی از افشارها به بوته فراموشی سپرده شد. اجداد اولیه افشارها درغالب «دوققوز اوغوز» و درحدود هزار و پانصد سال قبل در حوالی رود «توغلا» در مغولستان ساکن بودند و مقارن با قرن چهارم ه.ق همانند سایر قبایل «اوغوز» که در بخش شمالی رود سیحون سکونت داشتند، اسلام را پذیرا شدند و از آن به بعد ذیل عنوان ترکمن و به همراه تعداد کثیری از دیگران طوایف «اوغوز» بعد از نبرد «دندانقان» وارد ایران شده و به عنوان نیروی نظامی سلجوقی در جنگ با «رومانوس» امپراطور روم شرقی شرکت داشتند. البته باید گفت که بخشی از تورکان «اوغوز» نیز در شبه جزیره«مانقشلاق» ماندگار شدند. مقارن با اوایل دوره ایلخانان جمع کثیری از افشارها به رهبری «قره‌مان» در آناطولی سلسله ای را تشکیل دادند که در تاریخ به «قره‌مانلی‌لار» معروف است. این سلسله از بادوام‌ترین سلسله های آناتولی بود که از سال 654ه.ق تا 888 ه.ق امتداد داشت و سرانجام به وسیله عثمانی ها منقرض شد. پایتخت این سلسله به نام «لارنده»، (لاراندیای رومی) بود که بعدها به نام مؤسس سلسله یعنی«قره‌مان» تغییر نام یافت که همچنان این نام باقی است. اهمیت این سلسله در رسمی کردن زبان تورکی در قلمرو حکومتی بود که بعدها موجب شد که ادبیات مکتوب و درباری رسماً در آناطولی از فارسی به تورکی مبدل شود. در سال 907 ه.ق که شاه اسماعیل سلسله صفویه را تأسیس کرد، بخشی از افشارها که در زمان پدرش به مذهب شیعه گرویده بودند، تحت عنوان«قزلباش‌ها»نیروی نظامی صفویان را تشکیل دادند. قزلباش ها مرکب از هفت طایفه تورک «افشار»، «قاجار»، «روملو»، «شاملو»، «تکلّلو»، «استاجلو» و «ذوالقدر»بود. بعدها بخشی از«بیات»نیز به این تشکّل نظامی افزوده شد. در زمان حکومت شاه عباس صفوی، وی به منظور کاهش قدرت و نفوذ قزلباش‌ها، نیروی نظامی جدیدی تحت عنوان«شاهی سئون» تشکیل داد که بخش اعظم آن را همان افشارهای قزلباش تشکیل می دادند. افشارها در زمان شاه عباس صفوی به صورت پراکنده در بخش های آذربایجان و نزدیکی مرز ایران و عثمانی و همین طور حوالی رود اترک یعنی مرز ایران و اوزبکان ساکن شدند. البته این سکونت اجباری به دلیل یک حفاظ امنیتی در مقابل عثمانی ها و اوزبکان بود. با هجوم افغان ها به ایران مقاومت پراکنده ای در گوشه و کنار ایران رخ داد و سرانجام «ندرقلی بیگ» بعد از تاجگذاری«نادرشاه» نامیده شد. از خراسان علم مقاومت را برافراشت «ندرقلی» فرزند«امامقلی» از تیره قیرخلوی [چهل تایی] افشارهای خراسان محسوب میشد تیره قیرخلوی افشار [...]


  [...برای مشاهده ادامه مطلب فوق کلیک کنید...]
  ادامه مطلب
 • ثبت نظر شما راجع به مطلب فوق

 • مطالب مرتبط با نوشته فوق:
 • طبقه بندی موضوعی:
 • لطفا صفحه ما را در فیسبوک لایک کنید
 • کلمات کلیدی در گوگل:
 • لینک منبع:
 • نادر شاه افشار یکی درگزی و ترک زبان بوده است (قسمت اول)

  ✓ تاریخ شهرستان درگز: در یکی نوشته های این سایت مطلبی از منبع سایت الله مزار آورده بودیم که در مورد زندگی نادر شاه افشار مطالبی را بیان کرده بودند. این مطالب مورد نقد جناب آقای بهمن رنجبران بوده است و درباب بررسی این نوشته مطالبی را برای ما ارسال کرده اند
  ✓ نقد بهمن رنجبران بر یکی از نوشته های تاریخی سایت:


  جناب آقای کیانوش انصاری

  مطلبی در قسمت تاریخ ، سایت خبری شهرستان درگز با عنوان زندگینامه و بیوگرافی مختصری از نادرشاه افشار درگزی منتشر کرده و ایل افشار را ایلی کرد دانسته و نادرشاه را نیز سرداری کرد معرفی کرده است. 

  ایل افشار از ایلهای شناخته شده بوده و افراد و شاخه ها و تیره های این ایل بزرگ در بیشترمنطقه های ایران حتی در خارج از ایران از قدیم الایام سکنی داشته و دارند و تبار و ریشه و نژاد آن که از طایفه های ترک اغوز بوده توسط نویسندگان و مورخین بزرگ در کتابهای معتبر و شناخته شده معرفی شده است . و حتی تیره ای که نادر از آن است بنام قرخلو واژه ای ترکی بوده و به معنی چهل تایی « چهل خانوار » می باشد . دور از انصاف است که شخصیتی معروف وبه نام « نادر» که در باره وی و ایل و تبارش حداقل ده ها کتاب نوشته شده و بغیر از نویسندگان هم زمان نادر ، مورخین و تاریخ نویسان توانمندی چون دکتر میمندی نژاد و ایرج افشار و دکتر باستانی پاریزی ، زندگی و شرح حال و تبار ایشان را خیلی واضح معرفی کرده و ترک دانسته اند .

  حال در مطلبی که مستدل به دلایل پسند تاریخی نبوده و خیلی سطحی و بدون تحقیق اساسی و ریشه ای ، ایل افشار و نادر را کرد معرفی کرده اند . لازم دانستم تحقیق و پژوهشی با عنوان ایل بزرگ افشار تهیه کرده و با مطرح کردن سوالاتی ، که با پاسخ به آنان و مطالعه پژوهش ، موضوع ترک بودن ایل افشار و همچنین نادر شاه افشار برای محققین و دوستداران و علاقه مندان به تاریخ و شخصیتهای آن و بخصوص افشارهای ترک درگزی ، بیشتر و بهتر گویا و مشخص خواهد شد. [...]


  [...برای مشاهده ادامه مطلب فوق کلیک کنید...]
  ادامه مطلب
 • ثبت نظر شما راجع به مطلب فوق

 • مطالب مرتبط با نوشته فوق:
 • طبقه بندی موضوعی:
 • لطفا صفحه ما را در فیسبوک لایک کنید
 • کلمات کلیدی در گوگل:
 • لینک منبع:
 • سند تاريخی تفويض سلطنت ايران به نادر شاه افشار

  ✓ تاریخ شهرستان درگز: نادرشاه افشار شخصی با اصالت درگزی بوده است که حتی سند به سلطنت رسیدنش بعدها در یکی از خانه های شهرستان درگز پیدا می شود.  ✓  سند تاريخی تفويض سلطنت ايران به نادر شاه افشار ، كه دريكی از خانه های درگز پيدا شد 


  وثيقه نامه كه سران طبقات مردم ايران و بزرگان و معاريف استان ها و شهرستانهاي كشور و امراء و فرماندهان ارتش ،كه دردشت مغان در ماه شوال 1148 هـ ، ق ، نوشته و ضمن آن با پذيرفتن شرايط نادر بشرح زير : 

  1 - ترك هواخواهي از سلطنت اولاد صفويه 
  2 - پيروي از مذهب سنت و جماعت جعفري ، و خودداري از سب و لعن خلفاي راشد (عمر و عثمان)
  3 - تعهد وفاداري به سلطنت او و اولاد او با قيد سوگند

  سلطنت ايران را به نادر تفويض كردند ، تصادفاً هنگام تعمير خانه علي خان درگزي در سال 1331 شمسي ، از مياني كه در پوشش سقف ، كاربرده بودند پيدا شد. 

  علي خان درگزي اولاد يكي از سركردكان سپاه نادرشاه بود ، كه در موقع نوشتن آن وثيقه نامه در التزام ركاب نادر و در حضور نادر در دشت مغان بوده است . 

  اين سند مهم و بي نظير در چند نسخه با خط خوش نستعليق شكسته شده،كه احتمال دارد خط ميرزا مهدي خان استرآبادي منشي مخصوص نادر باشد ، و به وسيله ي چند نفر معتمد كه ممكن است يكي از آنها جدعلي خان درگزي باشد ، به مهر و امضاء حاضران رسيده است ، و يكي از نسخه ها دست او باقي مانده و در سال 1331 در درگز پيدا شد.

  نادر شاه افشار ، اصلاً از طايفه قرقلو يكي از طوايف ايل افشار درگز بود ، افشار يكي از 24 قبيله اوغوز مي باشد ، نادر شاه و در روستاي دستگرد سال 1100 هـ ، ق متولد شد ، و دوران كودكي ، نوجواني را در درگز گذرانيد ابتدا گوسفندان پدر را مي چرانيد ، سپس رئيس سواران حكومتي درگز شد ، و بعد به خدمت شاه طهماسب دوم صفوي درآمد مراحل ترقي را تا دست يابي به سلطنت ايران با ارابه و انجام خدمات ارزنده ي خود پيمود . اين سند ، پس از كشف به انش بزرگ نيا نماينده وقت مجلس شوراي ملي تحویل گردید و وی نیز به موزه ي ايران باستان اهداء نمود ، كه امروز در آن جا نگهداري مي شود. متن اين سند چنين است :


  متن وثيقه نامه دشت مغان 

  در حدود دو قرن است كه خاندان صفويه ، تاج و تخت سلطنت را از تصرف سلاطين تركمانیه كه اهل سنت بوده اند گرفته ، و خود براريكه سلطنت نشسته اند ، براي اينكه سلطنت خود را استحكامي بخشند بفكرشان رسيد ، فيما بين اهم بناي سب و رفض گذاشته و به دستيابي اين تدابير آتش افروزند، و مردم را به جان يك ديگر اندازند، اين تفرقه اندازي آنقدر پيش رفت ، تا اين كه مسلمين دست از مقاتله كفره برداشته مشغول اسر و قتل نفوس و غارت و نهب اموال و برادران ديني خود شدند، وضع مملكت به آنجا رسيد،كه طايفه لزكيه (لكزيه)به شروان و افاغنه بر عراق و فارس و اصفهان و ملك محمود سيستاني برخراسان و عثماني برآذربايجان و كرمانشاهان و همدان ، و روسيه بر مازندران و گيلان دست يافتند و متصرف شدند . اهالي اين ديار و بلدان جميعاً پامال جنود حوادث فتنه اسير سرپنجه فتور و محسن گشتند ، بعد از اين كه دست اميد، ما بي كسان و هر سو گسيخته گرديد ، دست به دامان پروردگار يكتا دراز كرديم ، و ازدرگاهش خواستيم بعداز عسر يسري ، به عنايت يزداني و مرحمت صمداني ، كوكب وجود مسعود همايون و نير تا بناك ذات فرخنده صفات ميمنت اثر طالع و بار كاب برگزيده حضرت خالق زحمت كش راه خلايق آفتاب اوج سلطنت جهانباني،و ستاره برج معدلت و گيتي ستاد ، مظهر قدرت الهي ، دست افشار معدن پادشاهي را از افق خراسان تابان ، مشعل دولت فروزش را براي ظلمت زايي ، شب تيره روزي سيه بختان ، روشن و فروزان ساخت اولاً به نيروي تأييد الهي دارد الملك خراسان را از وجود متغليه پرداخت بعد از آن ، رايت فراز عزيمت به جانب اصفهان گشته ، و اصفهان و ممالكي را كه درتصرف افاغنه بودمسخر ساخت و همچنين ولايت مازندران و گيلان را از تصرف اروس ، ممالك آذربايجان و كرمانشاهان و همدان و گرجستان را از تصرف عثماني انتزاع و مسخر كرده آثار جور و عدوان را برند اخت ،در اين اوان سعادت غشان ، كه بعون عنايت ياري ، و چيره دستي بخت فيروز بر همگي دشمنان و سركشان ايران و اطراف ممالك محروسه غالب و مظفر ، و رعاياو ضعفاي اين بلاء كه چندين سال بود اسير انواع مصائب و گرفتار محسن نوائب بودند ، هر يك از مكان و مسقر خودآسوده حال درفاهيت پرور شدند و كارعدل … تمام و امور ممالك نظام يافت ، تمام اهالي ممالك ايران را از اسيد و فاضل ، و عالم و جاهل ، و خرد و بزرگ . و تاجيك و ترك ، و صغير و كبير ، و برنا و پير را در صحراي مغان در اردوي ظفر نمون احضار فرمود و خواهشمند اذن كلات و ابيورد (درگز ) گشته مقرر فرمودندكه از بردي خود از سلسله صفويه با ساير طبقات امم هر كس را كه خواهيم ، به سلطنت درياست قبول كنيم ، چون اهالي ايران آنچه در وتن مدت به روزگار خود ديده ، از گل خير بوستان دولت صوفيه بود ، كه در عهد ايشان ، آتش فتنه و نقاضت افروخته گشت همگي اطراف را به دشمني و ما را به دست انواع بالا يا و محن داده و در اين اواخر از عهده ضبط و محافظت ما برنيامدندو درمعني همگي آزاد كرده بندگان اقدس بوديم ، از چنگ اعدا نجات ، و قالب افسرده ما را دوباره حيات دادند ، لهذا همگي در مقام تمنا آمده ودست به دامن مرحمتش زده مستدعي فرسخ اين عزيمت هستيم،بندگان اقدس ازراه مرحمت استدعا كمترينان را پذيرفته ترك عزيمت مذكور فرمودند و كمترينان قلباً و لساناً و متفق اللفظ و الكلمه بندگان اقدس را به سلطنت و رياست اختيار و ترك تولاي سلسله صفويه كرده عهد و شرط و قرار و اعتراف كرديم ، كه نسلاً بعد نسل شيوه سب و رفض مبدعه دولت صفويه را كه گناهي عظيم بود با لكيه ترك و مذهب و سنت حنيف جعفري كه هميشه راهنما و مطبوع امت احمدي بوده قبول و مسلوك نمائيم ، و از سلسله صفويه ذكوراً و اناثاً احدي را تابع و مطيع نشويم ودر هر ملك و شهركه باشد ايشان را اعانت و متابعت نكنيم و از هر يك از كمترينان كه نسلاً بعد نسل خلاف عهد و قول ظاهر شد ،مردود در گاه الهي و مستحق سخط غضب حضرت رسالت پناهي بوده ، خون ماهدر و عرض و نفس ما مستوجب عقوبت و خطر باشد ، تحريراً في چهارم شهر شوال المكرم سنبه – 1148 هجري قمري 


  تعدادي از نام و مهر حاضران در مجلس

  امام قلي بيگ ، قرقلوافشار 
  امام وردي خان قرقلوافشار 
  لطف علي بيگ ، كوسه احمد لوافشار 
  حاج محمد بيك ، مين باشي 
  طهماسب خان ، جلاير وكيل الدوله 
  محمد علي بيك ، قرقلو ، نايب ايشيك آقاسي 
  علي قلي بيك ، قرقلو 
  باباخان ، چايشلر 
  اراس (اراض ) سلطان ، قراباشلو 
  ابراهيم بيك ، استاجلو 
  شكر سلطان ، باچوانلو 
  محمد امين بيك ، كلانتر درجز 
  شيخ عبدالله ، در جزي 
  شيخ محمد ، درجزي 
  علي رضا بيگ ، افشار 
  ميرزا جعفر ، كلانتر درون عاشورخان در جزي 
  ميرزا غندم ، كلانتر آشخانه 
  رضا قلي ، قرقلو 
  رستم بيك ، قرقلو
  امام وردي بيك ، افشار 
  محمد بيك ، قرقلو 
  حسن بيك ، وكيل قراچورلو 
  محمد كريم بيك ، قرقلو 
  شير محمد ، در جزي 
  ميرزا رضا قلي ، در جزي 
  محمد خان عاصل ميانكوه 
  مصطفي بيك ، كيوانلو 
  احمد بيك ، گرايلي 
  سعادت خان قوقلو ، كشيك چي باشي 
  قوچه خان ، شيخوانلو 
  سلطان علي بيك ابيوردي 
  محمد رضا خان پساكوهي 
  محمد ولي ، در جزي 
  علي قلي بيك ، وكيل قوشخانه 
  عباس قلي بيك ، قره قوينلو 
  مرشد علي بيك ، وكيل گرايلي 
  بهبود خان ، برودنلو 
  محمد قلي خان قاجار ، بيگلربيگي استراباد 
  جان محمد خان قاجار ، ميرآخور باشي صحرا 
  علي رضا بيك 
  محمد رضا بيك ، سركشيك باشي 
  محمد علي بيك ، شامبياتي 
  ابراهيم بيك ، ايروانلو 
  فارس 
  امير خان زند 
  محمد رضا بيك زنگنه
  و نام عده ای از بین رفته بود

  بهمن رنجبران


 • ثبت نظر شما راجع به مطلب فوق

 • مطالب مرتبط با نوشته فوق:
 • طبقه بندی موضوعی:
 • لطفا صفحه ما را در فیسبوک لایک کنید
 • کلمات کلیدی در گوگل:
 • لینک منبع:
 • سند انتقال چند خانوار از ايل افشار به درگز

  ✓ تاریخ شهرستان درگز: نادرشاه افشار، شاه بزرگ ایران که در شهرستان درگز زاده شده است و خود را درگزی والاصل می دانسته بانی انتقال تعدادی خانوار افشار به شهرستان درگز بوده است.
  ✓  سند انتقال چند خانوار از ايل افشار به درگز و اثبات این ادعا...


  افشار ، از بيست و چهار قبيله او غوز و از فرزندان ، اولدوزحان «اولدوز = ستاره» يكي از چهار پسر اوغوز ميباشد. درميان طايفه هاي ايل افشار ساكن درگز ، طايفه كوسه احمد لو از مهمترين و معتبرترين طايفه ي  افشار بود ، رؤساي اين طايفه هميشه بر ساير طوايف ايل افشار بر تري و نيز به درگز رياست و حكومت  داشتند‌، ازجمله باباعلي بيگ كوسه احمد لو ،رئيس ايل افشار و حاكم درگز بود،و نادركه از طايفه قرقلو  افشار بود به استخدام وي در آمد و به رياست سواران حكومتي درگز منصوب گرديد.

  نادرشاه در دوران سلطنت خود با علاقه اي كه به موطن خودو طوايف ايل خود داشت . حكمراني درگز را هميشه به يكي از افراد ايل افشار مي سپرد،چنانكه  پس از به قدرت رسيدن نادر ،حكمران هاي درگز  بشرح زير از ايل وطايفه او بوده اند : 
  1 - لطف علي بيگ كوسه احمدلوافشار ، پسر بابا علي بيگ ، در سال 1144 هـ . ق 
  2 - بيكتاش بيك قرقلوافشار ، عموي نادر شاه در سال 1146 هـ . ق 
  3 - بهبود خان چاووشلو ، از وابستگان ويكي از سرداران معروف سپاه نادر شاه ، در سال 1147
  4 - عاشور خان افشار ، در سال 1150
  5 - بعد از اين ها اولادو اعقاب  بهبود خان چاووشلو حكمراني درگز را به عهده داشته اند. 

  نادر شاه ، سعي داشت ،طايفه هاي ايل افشار را كه درمناطق مختلف ايران سكونت داشتند، به درگز و ابیورد کوچ داده  و به آنها جا و زمين وآب و زراعتي بدهد تا بارفاه زندگي كنند . در اينجا فرمان مورخ 1151 هـ .ق  نادرشاه را به نام عاشور خان افشار حاكم ابیورد را مي بينیم كه ضمن آن مقرر داشته،چند خانوار تازه وارد ايل افشار را در روستاي  شاه توت و در كنار طايفه ي كوسه احمد لوي افشار جاي وزمين و آب دهد . 


  متن فرمان چنين است :

  مهر نادرشاه،طغري فرمان ، آنكه عاليجاه عاشور خان افشارحاكم الكاي ابيورد به شفقت شاهانه  سرافراز گشته بداند ، كه درين ولا بعرض اقدس رسيده ، چون چند خانوار جماعت افشار  را كه تازه وارد  شده اند  به محال شاه توت كوچانیده و همگي زراعت آبي و ديمجه آن محل را متصرف گرديده اند . 

  بحصول اطلاع بر مضمون رقم اقدس آن  عياليجاه خود متوجه گرديده  خانه الله قلي صوفي و چهار  پنج  خانوار  كوسه احمد لوي قديمي كه در آن جاسكني دارند از زراعت آبي و ديم چه آن محال آنچه از براي زراعت و مدار گذار جماعت مذكور ضرور باشد از آب و زمين شيار كرده تسليم كه زراعت نمايند، و باقي آب و زمين ديم چه نراء را به تصرف جماعت افشار جديدداده قدغن نمايد كه زمينهاي بياض زراعت نشده را شيار نموده و مرتب  كرده اصلاح آورده،‌از براي خود ديمچه فراوان زراعت نمايند ،و در اين باب قدغن اكيد داند و در عهده شناسد  تحريراً في 22 شهر ربيع الاول   1151

  بهمن رنجبران


 • ثبت نظر شما راجع به مطلب فوق

 • مطالب مرتبط با نوشته فوق:
 • طبقه بندی موضوعی:
 • لطفا صفحه ما را در فیسبوک لایک کنید
 • کلمات کلیدی در گوگل:
 • لینک منبع:
 • دعوت از هموطنان برای شرکت در مسافرت های تابستانی در شهرستان درگز

  ✓ تفرجگاه های درگز: تابستان امسال را در شهرستان درگز از توابع استان خراسان‌رضوي سپري کنيد.  ✓  مکان های دیدنی شهرستان درگز جهت تفرج و استراحت مسافران تابستانی

  درگز یکی از شهرهای استان خراسان رضوی در شمال شرقی ایران است. درگز که تا تهران ۱۱۵۰ و تا مشهد ۲۵۵ کیلومتر فاصله دارد از شمال به مرز ایران و ترکمنستان از مشرق و جنوب شرقی به مشهد از جنوب به چناران و از مغرب به قوچان محدود و مختصات آن ۳۷ درجه و ۳۶ دقیقه عرض شمالی و ۵۹ درجه و ۶ دقیقه طول شرقی است.

  از اماکن دیدنی این شهر می‌توان به آب گرم الله‌اکبر و پارک ملی تندوره اشاره کرد. شهر درگز، شهری با سابقه درخشان تاریخی، شهری که قبلاً به نام ابیورد معروف بوده و در تاریخ فکر و تمدن اسلامی به تعدادی از اندیشمندان و بزرگان برخورد می کنیم که عنوان ابیوردی را با خود داشته اند


  پارك شادي:

  كه قديمي ترين پارك شهرستان مي باشد.


  پارك ملت :

  در فاصله يك كيلومتري شهر درگز در مسير جاده درگز – چاپشلو واقع است.


  پارك جنگلي چهل مير:

  كه معروفترين دره منطقه است ودر قسمت شرقي پارك تندوره واقع است.


  دره امام قنبر:

  كه در 20 كيلو متري جنوب شهر درگز قراردارد.


  دره چرلاغ:

  كه در 34 كيلومتري جنوب غربي شهر درگز قرار گرفته است.


  دره درونگرودر بادام:

  كه در مسير جاده درگز به قوچان ودر امتداد رودخانه درونگر قرار دارد .


  دره شمسي خان:

  كه در قسمت جنوب شرقي شهر درگز در فاصله 50 كيلومتري دره درگز واقع شده است.


  دره قزلق:

  اين دره وقوزغان دره در مرز ايران وتركمنستان حدود 45 كيلومتري شرق درگز واقع است.


  آبگرم:

  منطقه آبگرم واردوگاه اميدهاي انقلاب اسلامي در 15 كيلومتري جنوب شهر درگز ودر مسير جاده درگز به چاپشلو واقع است.


  قرخ قيز(چهل دختر):

  در 5 كيلومتري جنوب شهر درگز قرار گرفته كه كوهي منفرد وكم ارتفاع است. اين كوه رسوبي ومربوط به دوران دوم و اواخر دوران سوم زمين شناسي است. نام قرخ قيز يادگاري از نياكان اوليه است كه از حدود پنج هزار سال پيش در اين سرزمين مي زيستند.


  پارك ملي تندوره:

  كه در منتهي اليه شمال شرقي كشور ودر حدود شمالي استان خراسان در شهرستان درگز واقع است كه با سيمايي كوهستاني وصخره اي با دره هاي عميق وتپه ماهورهاي بلند ومرتفع با شيب هاي متغير در جهات مختلف جغرافيايي مي باشد . وتندوره نام چشمه اي است كه در اين پارك جنگلي جاري مي باشدبه همين دليل اين پارك را تندوره مي نامند . تندوره به زبان كردي به معني تنور مي باشد واز آنجايي كه اين چشمه از حوض هايي شبيه به تنور خارج مي گردد بر آن نام تندوره نهاده اند. 


  غار قزلق:

  از نمونه غارهاي اين منطقه غاز قزلق يا غار ديو است كه در 22 كيلومتري جنوب شرقي درگز بعد از روستاي قزلق در نيمه راه ارتفاعات شازي وكاني گاز قرار داردواز محل هاي اعتقادي وديدني درگز است كه داراي 3 درب ورودي در كف دره ونيمه هاي بلند مي باشد . طول غار حدود يكصد كيلومتر داراي دو دالان مي باشد. نوع غار از غارهاي آهكي است كه احتمالا در دوران عصر حجر مورد استفاده انساني بوده است.


  غار شادمينه(شادمهنه):

  واقع در 16 كيلومتري غرب درگز در 300 متري علامه شهرستاني كه بقاياي دژ نظامي مربوط به قرن پنجم ودوره سلجوقي مي باشد.


 • ثبت نظر شما راجع به مطلب فوق

 • مطالب مرتبط با نوشته فوق:
 • طبقه بندی موضوعی:
 • لطفا صفحه ما را در فیسبوک لایک کنید
 • کلمات کلیدی در گوگل:
 • لینک منبع:
 • اسب داري و سوارکاري هنوز جايگاه شايسته اي در درگز ندارد

  سوارکاری در درگز :  مصاحبه مقصودی (خبرنگار روزنامه خراسان در درگز) با پیشکسوتان و مسئولین درباره ورزش اسب دوانی در درگز


  روحانی هاشمی خاتمی
   
  مقصودی - خراسان: پيشينه تاريخي شهر درگز حکايت از آن دارد که صنعت «اسب داري» و ورزش سوارکاري از زمان هاي دور در اين منطقه رواج داشته است. هر چند در عصر کنوني با توجه به افزايش وسايل نقليه از قبيل موتورسيکلت، نيسان، تراکتور و... اين صنعت رونق گذشته خود را از دست داده است. با اين حال درست در زماني که نسل اسب هاي توانمند در اين منطقه رو به انقراض بود، عده اي از علاقه مندان بار ديگر به اين صنعت روي آوردند و به احياي آن پرداختند و براي توسعه آن تلاش کردند. توسعه اسب داري و سوارکاري در شهرستان درگز به اوايل انقلاب يعني دهه ۶۰ بازمي گردد که تعدادي از علاقه مندان به ورزش سوارکاري براي اولين بار اقدام به تشکيل هيئت سوارکاري در شهرستان کردند و با برگزاري مسابقات و تشويق اسب داران، اين صنعت را رونقي دوباره بخشيدند. به طوري که آمار حدود يکصد رأس اسب بومي در اوايل انقلاب اينک به بيش از يک هزار رأس اسب بومي و نژادهاي برتر رسيده است و سالانه نيز شاهد برگزاري مسابقات مختلف فصلي و مناسبتي در پيست سوارکاري درگز هستيم و اين رشته ورزشي مورد تأکيد اسلام، از رونق نسبي برخوردار است. البته با وجود توسعه و افزايش تعداد اسب ها متأسفانه شرايط به گونه اي نيست که اسب داران براي ادامه کار انگيزه کافي داشته باشند؛ بسياري از علاقه مندان در ابتدا وارد ميدان شدند و حتي اقدام به ساخت اصطبل و محل نگهداري اسب ها کردند اما به دليل نبود حمايت جدي و اصولي با مشکلات عديده اي مواجه شدند و حتي در برخي موارد آن ها مجبور به فروش اسب هاي خود شدند و تعدادي هم اين صنعت را رها کردند و به مشاغل ديگري روي آوردند.

  يکي از پيشکسوتان صنعت اسب داري و سوارکاري در درگز که ۳ دهه از عمرش را در اين صنعت گذرانده است، به خراسان مي گويد: هيئت سوارکاري و به طور کلي اسب داران درگز با ۲ مشکل عمده مواجه هستند: يکي نبود ميدان «چوگان» و ديگري نبود ميدان سوارکاري. زيرا اين ۲ عامل نقش موثري در جذب و ترغيب اسب داران دارد و متأسفانه در هر دو مورد هم دست ما خالي است.

  علي اکبر روشن بخش مي افزايد: ميدان فعلي اسب دواني شهر، از نظر مالکيت مشکل دارد و ثانياً اين ميدان اصلاً استاندارد نيست و مي تواند حادثه خيز باشد و غير از آن هم سوارکاران نمي توانند قدرت مانوري در اين ميدان داشته باشند.

  وي مي گويد: به نظر من، اسب سواري و سوارکاري در چند سال گذشته رشد داشته است و در حال حاضر هم مي توان با ايجاد ميدان ورزش «چوگان» بيش از پيش اين صنعت را رونق داد زيرا در ميدان چوگان هم اسب داران مي توانند وقت بيشتري را صرف اسب سواري کنند و هم تماشاگران با ديدن صحنه هاي سوارکاري بيشتر جذب اين رشته مي شوند. «روشن بخش» مي افزايد: مدتي است که به دنبال اخذ مجوز براي راه اندازي ميدان چوگان هستيم اما وقتي اين ورزش مهم در استان هيئت ندارد، در شهرستان درگز نمي توان کاري انجام داد. در عين حال پيگيري هاي مستمري انجام داده ايم و قول هايي هم توسط مسئولان استاني براي رونق اين ورزش جذاب در شهرستان داده شده است و بايد گفت اگر رشته ورزشي چوگان در اين شهر پا بگيرد، مشکل ميدان و اسب داران و اسب سواران نيز قطعاً برطرف خواهد شد.

  وي يکي ديگر از مشکلات اسب داران را نبود ميدان «تاخت» براي سوارکاران دانست و افزود: متأسفانه اسب هاي درگز بيشتر به «يورغه» گرايش دارند، در صورتي که زمينه رونق رشته «تاخت» در ورزش سوارکاري درگز هم وجود دارد.

  يکي ديگر از پيشکسوتان اسب داري و از دلالان مسابقات اسب دواني نيز مي گويد: صنعت اسب داري و سوارکاري يکي از فعاليت هاي چشمگير و قابل توجه در شهرستان درگز است و به دليل موقعيت کوهستاني منطقه، مردم علاقه وافري به نگهداري اسب دارند اما به دليل هزينه هاي سنگين نگهداري اسب، عده اي مجبور شده اند اسب هاي خود را بفروشند. نصرا... منوريان مي گويد: مثلاً خود من علاقه زيادي به اسب داري دارم اما با توجه به مشغله کاري و هزينه ها قادر به نگهداري از اسب نيستم. در اين زمينه پيشنهاد مي کنم يک مرکز نگهداري اسب در شهرستان راه اندازي شود.

  وي مي گويد: چند سال قبل دو رأس اسب داشتم که کنار رودخانه آن ها را بسته بودم و متأسفانه با بارش باران شديد در ارتفاعات و جاري شدن سيل هر ۲ اسبم را سيل برد و کسي هم براي جبران خسارت کمک نکرد، در صورتي که نيازمند کمک براي جايگزيني اسب ها بودم. اين وضعيت باعث سرخوردگي اسب داران مي شود.

  وي در پايان صحبت هاي خود مهم ترين مشکلات را در زمينه اسب سواري، نبود ميدان مناسب سوارکاري و حمايت نکردن نهادهاي دولتي دانست و افزود: اميدواريم مسئولان برنامه ريزي خوبي براي جهش اين صنعت در درگز داشته باشند.

  در ادامه براي کسب آگاهي بيشتر از وضعيت اسب داران شهرستان، با چند تن از مسئولان اعضاي هيئت سوارکاري و رئيس اداره ورزش و جوانان درگز گفت وگو کرديم.

  رئيس اداره ورزش و جوانان درگز در گفت وگو با خراسان بسياري از مشکلات هيئت سوارکاري درگز را ناشي از نبود پيست سوارکاري مي داند و مي گويد: اگر مشکل پيست سوارکاري شهرستان برطرف شود، بقيه مشکلات هيئت قابل حل است.

  «علي لطفي» مي افزايد: براي حل مشکلات مالکيتي پيست سوارکاري موجود در منطقه «چغر» درگز با مدير سازمان جهاد کشاورزي استان گفت وگو شده است و ايشان و مدير جهاد کشاورزي درگز قول داده اند، مشکل مالکيتي پيست سوارکاري را حل کنند. وي افزود: اگر اين زمين که مساحت آن حدود ۲۰ هکتار است، به هيئت سوارکاري تحويل شود قطعاً سرمايه گذاري خوبي در اين محل انجام خواهد شد و اسب داران رغبت بيشتري نسبت به سوارکاري و نگهداري اسب خواهند داشت.

  وي تعداد اسب هاي موجود در درگز را بيش از ۷۰۰ رأس اعلام کرد و گفت: به دليل علاقه مردم، اين تعداد رو به افزايش است و سالانه ۴ تا ۵ مسابقه هم به مناسبت هاي مختلف در شهرستان برگزار مي شود و در صورت توجه بيشتر مسابقات بيشتري هم خواهيم داشت. رئيس هيئت سوارکاري درگز نيز با تأکيد بر لزوم رفع مشکل پيست سوارکاري مي گويد: طي روزهاي گذشته به همراه چند تن از اعضاي هيئت سوارکاري در سفر مدير جهاد استان به درگز با ايشان ديدار و گفت وگو کرديم و دکتر طباطبايي نيز در خصوص واگذاري پيست از طريق مزايده قول مساعد داد. قرار است با درخواست هيئت سوارکاري اين اقدام به زودي انجام شود.

  «هادي يکرنگ» گفت: وضعيت کنوني پيست نيز غيراستاندارد است و معمولاً در برگزاري مسابقات از نظر ايمني با مشکل مواجه مي شويم و هر لحظه، امکان برخورد اسب با تماشاچيان وجود دارد و وضعيت موجود در واقع قابل کنترل نيست و همواره با بي نظمي هايي همراه بوده است. وي ضرورت ايجاد «باشگاه سوارکاري» در شهرستان را يادآور شد و افزود: به دليل هزينه زياد نگهداري اسب بايد باشگاه سوارکاري در شهرستان ايجاد شود زيرا بسياري از علاقه مندان به دليل نبود مکان مناسب قادر به نگهداري از اسب هاي خود نيستند. به منظور گسترش اين ورزش بايد مکان مناسبي براي ساخت باشگاه سوارکاري در نظر گرفته شود.

  همچنين مدير جهاد کشاورزي درگز نيز با اشاره به اقليم مناسب درگز براي پرورش اسب گفت: موقعيت استثنايي درگز و وجود زمينه هاي مساعد و از طرفي نزديکي منطقه به کشور «ترکمنستان» که داراي نژاد خوب «اسب ترکمن» است، مي تواند در پرورش و صادرات اسب بسيار موثر باشد. مهندس «سهراب قلي نژاد» درباره زمين مورد درخواست هيئت سوارکاري نيز گفت: اخيراً از سوي هيئت سوار کاري درگز درخواست کتبي براي تأمين زمين مورد نياز ارائه شده است اما با توجه به قوانين و مقررات موجود نظر ما بر اين است که هيئت سوارکاري طرح جامعي ارائه دهد، زيرا معتقديم با واگذاري زمين مشکل آن ها حل نخواهد شد، بلکه بايد تأسيساتي هم براي فعاليت ايجاد شود تا بتوان بيش از پيش اين صنعت را رونق داد.

  وي افزود: درگز زمينه خوبي براي توسعه سوارکاري دارد و مردم هم علاقه زيادي به اين رشته ورزشي دارند. در توسعه فعاليت هاي اسب داري ۲ موضوع پرورش و صادرات اسب و همچنين بعد تفريحي آن را بايد در نظر گرفت.


 • ثبت نظر شما راجع به مطلب فوق

 • مطالب مرتبط با نوشته فوق:
 • طبقه بندی موضوعی:
 • لطفا صفحه ما را در فیسبوک لایک کنید
 • کلمات کلیدی در گوگل:
 • لینک منبع:
 • نتایج انتخابات شوراها و ریاست جمهوری در شهرستان درگز

  انتخابات در شهرستان درگز :  نتیجه انتخابات در شهرستان درگز به شرح زیر است.


  نتایج انتخابات شوراها و ریاست جمهوری در شهرستان درگز به طور جداگانه اعلام می گردد.

  روحانی هاشمی خاتمی
   
  نتیجه انتخابات شورای شهر درگز: نتايج شمارش آراء انتخابات چهارمين دوره شوراهاي اسلامي در شهرستان درگز اعلام شد.

  1- محمدعلي گليمي با 6 هزار و 584 راي

  2- محمدرضا پوش با 4 هزار و 906 راي

  3- محمدحسن راحلي با 4 هزار و 452 راي

  4- توحيد غلامي سعبدآباد با سه هزار و 597 راي

  5- محمد اتحاد بادلو با سه هزار و 92 راي

  6- حسين جليلي جشن‌آباد با سه هزار و 69 راي

  7- اردشير پازوكي با سه هزار و 62 راي

  لازم به ذکر است؛ سه نفر عضو علي‌البدل اين شوراي به ترتيب جعفر دانا با سه هزار و 33 راي،سعيد قوي بازو با دو هزار و 933 راي و ايوب نيازي با دو هزار و 884 راي انتخاب شدند.


  پنج عضو منتخب شورای شهر لطف آباد: در این انتخاباتˈ فردین عوض پورˈ با 606 رای، ˈحجت الله قلی زاده حمیدیˈ با 446 رای، ˈنعمت الله مردانیˈ با 442 رای، ˈحسن اوغلان شیخا ˈ با 417 رای و ˈاسماعیل لامسهˈ با 412 رای حائز بیشترین آرای ماخوذه شده اند.

  اعضای علی البدل شورای اسلامی شهر لطف آباد را ˈمحمد ناصری تبریزیˈ با 301 رای و ˈبهناز سیاسی لطف آبادیˈ با 290 رای هستند


  اعضای منتخب شورای شهر چاپشلو: در این شهرˈاکبر یوسفیˈ با 539 رای، ˈحسن زراعتکارˈ با 533 رای،ˈمهدی خسرونیاˈ با 401 رای، ˈحسن مظفری پهلوان لوˈ با 370 رای و ˈجبار شعبانیˈ با 357 حائز بالاترین آرای ماخوذه شده اند.

  به گفته وی، همچنین ˈصفورا امجدیˈ با 346 رای و ˈاسماعیل رحمانیان چاپشلوˈ با 342 رای حائز اکثریت آرا به عنوان اعضای علی البدل شدند.


  پنج عضو منتخب شورای شهر نوخندان: ˈ کیانوش عباسیˈ با 717 رای ، ˈسیامک براتیان قویˈ با 614 رای، ˈفریدون پاکروان نوخندانˈ با 524 رای ، ˈعلی مداح امام قلیˈ با 435رای و ˈفرج رمضان پورˈ با 368 بیشترین آرا را کسب کرده اند.

  وی اعضای علی البدل شورای شهر نوخندان را شامل ˈمهدی پورقاموسی نوخندانˈ با 356 رای و ˈمرتضی تیز روˈ با 339 رای انتخاب شدند.  نتیجه انتخابات ریاست جمهوری در شهرستان درگز: نتايج شمارش آراء يازدهمين دوره انتخابات رياست جمهوري در شهرستان درگز اعلام شد که پس از وصول نتايج شعب سراسر شهرستان به شرح ذيل است:

  1- حسن روحاني با 16 هزار و 244 راي

  2- محمد باقر قاليباف با 15 هزار و 142 راي

  3- سعيد جليلي با 6 هزار و 526 راي

  4- علي‌اكبر ولايتي با يك هزار و 462 راي

  5- محسن رضايي ميرقائد با يك هزار و 439 راي

  6- سيد محمد غرضي با 533 راي


 • ثبت نظر شما راجع به مطلب فوق

 • مطالب مرتبط با نوشته فوق:
 • طبقه بندی موضوعی:
 • لطفا صفحه ما را در فیسبوک لایک کنید
 • کلمات کلیدی در گوگل:
 • لینک منبع:
 • نقدی بر کتاب نوخندان نوشته آقای فریدون پوراحمدیان

  کتاب نوخندان : چندی پیش کتابی دیگر از سوی یکی از درگز پژوه های شهرمان جناب آقای پوراحمدیان منتشر شد. این کتاب که نوخندان نام داشت مورد انتقاد هایی نیز واقع گردید که یکی از منتقدین پیگیر این کتاب بهمن رنجبران از دیگر تاریخ نگاران شهرمان بودند.  بهمن رنجبران محقق تاریخ نویس درگزی در نقدی بر کتاب نوخندان ، نوشته دوست گرامی جناب آقای پوراحمدیان که کتاب های دیگری را نیز در زمینه شناخت شهرستان درگز و تاریخ آن منتشر کرده اند نامه انتقادی را به اداره ارشاد اسلامی شهرستان درگز تقدیم کرده است که جهت انتشار عموم این نامه را به ما ارئه کرده اند. و برای اطلاع بازدیدکنندگان گرامی منتشر می شود. ضمنا قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران و صد البته افتخار این سایت است که چنانچه همشهری گرامی آقای پوراحمدیان نیز مطالبی جهت تنویر افکار عمومی و روشن شدن موضوع و پاسخ به انتقادات مطرح شده هر پاسخی دارند جهت انتشار ارائه نمایند.


  نامه آقای بهمن رنجبران به اداره ارشاد اسلامی درگز:

  بسمه تعالی 
  تاریخ نامه14/9/1391

  اداره محترم فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان درگز

  سلام علیکم

  احتراما پیرو نامه مورخه 26/4/1391 به استحضار میرساند: در صفحه10 کتاب نوخندان نوشته آقای پوراحمدیان چنین آمده است: شهر درگز اعم از بافت قدیم و جدید آثار کهنی ندارد وآثار باستانی آنرا از زمان ساخته شدن شهر محمد آباد (درزمان قاجاریه ساخته شده است) می باشد. با نقد مطلب آورده شده و اینکه در داخل شهر درگز آثار کهن و تاریخی قبل از پاتیان ( تپه صاحب جان ) وجود دارد و اگر نویسنده کتاب نوخندان اندکی در باره آثار تاریخی شهر درگز مطالعه و بررسی میکردند چنین عجولانه و شتابان شهر تاریخی درگز را زیر سوال نبرده و آثار تاریخی شهردرگز را از زمان قاجاریه نتیجه گیری نمی کردند.

  لازم دانسته مواردی را در همین رابطه تقدیم گردد:

  1-در صفحه 40 کتاب جغرافیای تاریخی شهر درگزآپاوارتاکن نگین هزار مسجد ،نوشته محمد رضا فیض آبادی، نقشه شهردرگز ترسیم شده و نشان میدهد تپه باستانی وتاریخی صاحب جان ، داخل شهر درگزمی باشد.

  2-در صفحه 115 کتاب اشاره شده( جغرافیای تاریخی شهر درگز– فیض آبادی) در مورد تپه صاحب جان چنین آمده است: تپه صاحب جان در داخل شهر درگز و دارای شماره ثبتی 675 درسازمان میراث فرهنگی می باشد.                
  3- در صفحه 120 کتاب ( جغرافیای تاریخی شهر درگز – فیض آبادی ) در مورد قدمگاه چنین آمده است: قدمگاه درقسمت شمال غربی شهر درگز،مقابل تپه صاحب جان قرار گرفته است که متصل به شهر درگز است. ( تصاویر موارد 1 و 2 و 3 پیوست می باشد
  4- در فهرست آثار باستانی منطقه درگز در مورد تپه صاحب جان چنین نوشته شده است: تپه صاحب جان داخل شهر درگز، در مغرب شهر مربوط به قبل از اشکانیان ، تاریخ ثبت 23/1/1346 

  از آن ادره محترم خواهشمند است با عنایت به موارد فوق و دلایل و مطالب اشاره شده در مورد آثارکهن و باستانی شهر درگز دستور فرمایند ، مطلب ذکر شده آقای پوراحمدیان در صفحه 10 کتاب نوخندان از کجا گرفته شده و در کدامین کتاب مستند و تاریخی و مرجع و باستانی آمده و نوشته ایشان از روی چه دلیل و مدرک می باشد؟ بررسی و اقدام مقتضی معمول و پاسخ لازم از نویسنده مطلب را با دلیل و مدرک اخذ و در پاسخ به نامه، اینجانب را نیز مطلع فرمایند.  

  قبلا از دلسوزیهای آن اداره محترم دررابطه با آثار باستانی و فرهنگ شهر درگز نهایت تشکر و سپاسگزاری را دارم.

  با احترام –  بهمن رنجبران

  رونوشت :

  اداره کل محترم فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی بمنظور استحضار و اقدام لازم 


 • ثبت نظر شما راجع به مطلب فوق

 • مطالب مرتبط با نوشته فوق:
 • طبقه بندی موضوعی:
 • لطفا صفحه ما را در فیسبوک لایک کنید
 • کلمات کلیدی در گوگل:
 • لینک منبع:
 • نقد بهمن رنجبران بر متون معرفی تاریخ درگز در سایت ها

  تاریخ درگز : نقدی از سوی یک محقق و تاریخ نگار درگزی در مورد مقالات مربوط به معرفی تاریخ و نام های درگز در گذشته که در فضای سایبری منتشر شده است.


  کیانوش انصاری: بهمن رنجبران کارمند اداره دارایی بوده و همینک بعد از بازنشستگی یک محقق تاریخی است او سالهای بعیدی را در تحقیق و مطالعه در حوزه تاریخ شهرستان درگز و سرزمین مان ایران گذرانده است. چندی پیش از طریق همین سایت با بنده آشنا شده و طی تماس تلفنی که با بنده داشتند افتخار میزبانی ایشان نصیبم شد. در خانه چای و شیرینی خوردیم و گپ و گفتوگویی داشتیم و از استاد بسیار آموختم و مستفید شدم. در مورد تاریخ درگز و تمام جزئیاتش اطلاعات بسیار خوبی داشتند. از تاریخ ججو خان گرفته تا تمام بزرگان و قلعه داراگرد و گوشه های مختلف و پرافتخار تاریخ کهن این منطقه. چیزی که از همه بیشتر توجه من را در صحبت های ایشان جلب کرد نقدی بود که به نحوه نگارش تاریخ این شهرستان در این سایت و سایت های دیگر منتشر شده است. در توضیحی که هم اکنون از شهرستان درگز در سایت هایی چون ویکی پدیا منتشر شده است گویا به عنوان منبع از نگاشته های آقای قاسمی (اولین منتخب مردم درگز بعد از انقلاب) استفاده شده است و از نظر آقای رنجبران ایراداتی به این نگارش ها وارد است. ایشان با مطالعه متن تاریخ شهرستان درگز در این سایت احساس تعهد کرده و نقد خود را به اینجانب رسانده اند که برای اطلاع عموم و دیگر صاحب نظران در زیر همین نوشته خواهم آورد. چنانچه افراد صاحب قلم و نظر درباره ادعاهای استاد نقد و ردی نداشتند انشاالله توضیح درباره نام های شهرستان درگز را در تمام سایت هایی که منتشر شده است اصلاح خواهیم کرد تا دیگر محققان و دانشجویان، جوانان و مردم شریف درگز که می خواهند از طریق اینترنت درباره شهرستان درگز اطلاعاتی کسب کنند با اطلاعاتی صحیح و کاملتری رو به رو شوند. از دوستان عزیز درخواست می کنم چنانچه نقد و یا صحبتی در این باره دارند در زیر همین مطلب قسمت نظرات دیدگاه خودشون رو به ثبت برسونند.  نام هایی که به عنوان اسامی تاریخی درگز در سایت ها است اسامی دقیق درگز نیستند؟  بهمن رنجبران :  در باره درگز مطلبی در سایت مطالعه کردم که در آن نوشته شده بود : شهر و ناحیه درگز از دوران پیش از اسلام تاکنون داراگرد، نسایا ،آپاوارتاکن ، باورد ، ابیورد ، اتک ، نسایا ، نسا ، درون ،خاوران و دریجز نامیده میشده است . با درخواست از برادر بزرگوارم جناب آقای کیانوش انصاری با توجه به اینکه مطلب فوق در سایت شما نوشته شده خیلی مشتاقم بدانم چگونه درگز از دوران پیش از اسلام تاکنون به نامهای ذکر شده نامیده شده است ؟ بطور خلاصه اینکه آقای انصاری فرمودند این موضوع را پیگیری کرده و از نتیجه شما را مطلع میکنم و از اینجانب نیز درخواست کردند در مورد موضوع و نامهای ذکر شده برای درگز نظر خود را اعلام کنم. اینجانب نیز با مراجعه به کتابهای معتبر و سفرنامه ها و یادداشت های محققین و مورخین و... مطالبی جمع آوری نموده که قبل از ارایه و درخواست مطالعه آنان لازم میدانم اشاره یی در مورد نامهای ذکر شده داشته باشم :

  1 – در مورد نامهای آپاوارتاکن ، باورد ، ابیورد : واژه باورد ، ابیورد ، آپاوارتاکن مربوط به یک جا و یک منطقه بوده که واژه ها با توجه به نوع زبان و تاریخ قبل از اسلام و بعد از اسلام و قومیت در طول زمان به نامهای فوق تغییر یافته است و اگر در اینباره بررسی لازم شود نام واژه ها خیلی بیشتر از مواردی است که در فوق ذکر شده است و علاوه بر آنان میتوان نامهای زیر را نیز اضافه کرد : آپارتن – اپاورد – اباورد – اپیورد – آپاروارتن – آپاوارتا و ... که همگی یک جا و یک مکان را با توجه به مطالب ارایه شده نشان میدهد که معروفیت آن در قدیم باورد و پس از آن ابیورد میباشد .

  2- در مورد نامهای نسیایا ، نسایا ، نسا : واژه نسیایا ، نسایا ، نسا نیز نام یک جا و یک مکان میباشد و آنهم با توجه به نوع زبان و قومیت در طول زمان به نامهای مختلف تغییر شکل داده و در نهایت مربوط به یک مکان است. و لازم به ذکر است که نامهایی که مربوط به نام نسا می باشد خیلی بیشتر از واژه هایی است که در بالا آمده است بطورمثال : نیسایه – نساء – نی سی نیه – نیسا و ... که نام نسا از همه معروف تر است

  3 – در مورد نامهای داراگرد ، دریجز : واژه و نامهای داراگرد و دریجز نیز با توجه به مطالب تاریخی و تغییر نامی در طول تاریخ یک مکان را نشان میدهد و علاوه بر واژه ها و نامهای فوق دارای نامهایی نیز است که بطور مثال : دارا – داراگرز – دره گز –دره جز - درگز میباشد . که همگی یک جا و یک مکان را نشان میدهد و معروفیت نامی آن در قدیم شهر دارا بوده و اکنون نام شهر درگز می باشد . شایان ذکر است که منطقه خاوران ( خابران) منطقه و دشتی را شامل میشود که شهرهای ابیورد و نسا و دارا در آن واقع شده است و هر شهر ذکر شده (ابیورد، نسا، دارا) جزئی از منطقه خاوران است. اتک و درون نیز در خاوران واقع شده بطوریکه اتک یا ایتاک یا اتی منطقه ای است که در بر گیرنده دامنه میباشد با شرح گفته پروفسور بارتولد که میگوید کلیه آبادیهای واقع در دامنه سلسله جبال خراسان را اتک میخوانند و شهرهای قدیمی و معروف انرا باورد و نسا میداند در نتیجه درگز در داخل منطقه اتک قرار دارد که با مطالعه مطالب ارایه شده پی به موقعیت آن میبریم . بطور کلی چنین نتیجه میشود که نسا و ابیورد شهرهایی است که ازهم جدا بوده وهرکدام دارای روستاها و قریه ها وشهرکهای زیادی بوده و از هم فاصله زیادی داشته است ( بیش از صد کیلومتر ) . شهر دارا در داخل منطقه ابیورد بوده و شهر درون که منطقه درونگر را منسوب به آن میدانند ، را میتوان گفت در داخل منطقه نسا واقع بوده است ونام شهر درگز فعلی ماخوذ از دارا بوده و آخرین نام آن در منطقه قبل از شهر محمد آباد درگز اکنون کهنه قلعه که به قلعه دستگرد هم معروف است میتوان نام برد . شهرستان فعلی درگز در بر گیرنده شهر دارای قدیم ( درگز) از منطقه ابیورد وشهر درون از منطقه نسا و قسمتی از اتک میباشد و در کل میتوان گفت شهرستان فعلی درگز در بر گیرنده قسمتی از منطقه نسا و ابیورد بوده که در داخل آن شهر دارا ( درگز ) و شهر درون واقع شده است . 

  شهرهای نسا و ابیورد با قسمتی از منطقه آنان در قرارداد آخال (در زمان قاجار) از خاک خراسان و ایران جدا شده و در داخل خاک کشور ترکمنستان می باشد . 

  نام ها و واژه های خاوران – اتک – نسا – باورد(ابیورد) – دارا ( درگز) در طول تاریخ به نامهای زیر آمده اند : 
  « خاوران - خابران – خاواران - اتک – ایتاک - اتی - نیسایه – نساء – نسا – نی سه نیه – نیسا - میتری دات کرت - مهرداد کرت –نسایا - نیسایا -نسایه – پارتانیسا - پارتونیسا – درون - باورد - بابااورد – اباورد- اپاورد - ابیورد – اپیورد- پااورت – پاورت - پا اورتن - آپاوارتاکن - آپاوارتن - آپاوارتا - زاپاتنن - آپاروارتن - آپارتن – آپاراتیکن – زاپا اورتن –دارا – داراگرد - داراگرز – دریجز - دره جز - دره گز - درگز» 

  مستندات و دلایل و مطالب ارائه شده مربوط به نام و موقعیت مکانی منطقه های خاوران ، اتک و شهرهای ابیورد ، نسا و دارا (درگز) که درباره ی هرکدام چندین مورد در این تحقیق آورده شده است به شرح زیر می باشد:

  الف) درباره خاوران و اتک:
  در برخی متون جغرافیایی تمام منطقه خراسان ، ماوراالنهر و سیستان سرزمین خاوران نامیده شده است . در این سرزمین منطقه خابران در دامنه کوههای هزار مسجد واقع بوده و از شمال به سر زمین قرا قوم ( سیاه ریگ) و از شرق به رود تجن و حدود مرو و از غرب به جلگه ترکمان محدود میشده است . دشت وسیع خابران که بعد ها در زمان هجوم ترکمان به دشت اتک ، ایتاک و یا اتی ( ولایت دامنه ای ) معروف شد . جلگه ی پهناوری است که شهر های چندی را در خود جای داده است و بطور قطع قبل از هجوم آریا یی ها جمعیت های بومی در خود داشته است ، ولی درمورد چگونگی تمدنی که در این ناحیه وجود داشته است منابع موجود اطلاعات مختصری ارائه می دهند ، زیرا تنها با هجوم آریایی ها و سکونت آن ها در اواسط هزاره ی دوم به اسامی (تورنگ تپه ) و ( شاه تپه) و ( یارم تپه) و آنو بر می خوریم که حکایت از اسکان جماعتی از اقوام آریایی در این ناحیه دارد . در دوره ی حکومت ماد ها بر نجد ایران ما با اولین شکل گیری اقوام در این مناطق رو به رو می شویم نخستین قومی که در این منطقه در صحنه ی تاریخ ظاهر شد قوم داهه یا دهه بود که بعد ها اساس دولت پارتیان را تشکیل داده اند جماعت دیگری که در این ناحیه زندگی می کردند طایفه ای از سکا ها به نام سکا های (تیز خود) بودند ودر همین زمان است که اولین شهر این منطقه که حکایت از زندگی اسکان یافته ی شهری می کند به نام ( نیسا ) پدید آمد . در دوران هخامنشی نیز اطلاعات تاریخی اندکی راجع به این سرزمین وجود دارد منابع از وجود اقوام داهه صحبت می کند و گفته می شود که کورش به دست (ماساگت ها) یا احتمالاً (سکا های تیز خود) ازبین میرود . دشت خابران در دوره ی پارتیان اهمیت سیاسی ویژه ای کسب کرد اقوام (داهه) که اساس جمعیت پارت ها را تشکیل می دادند تحرکات سیاسی خود را شروع کردن ودر مقابل مهاجمان یونانی دست به مقاومت هایی زدند ، در همین زمان است که ما به نام شهر هایی چون ( دارا) ، ( باورد) و ( نیسا ) بر می خوریم که این شهر ها با اسکان جمعیت های دامدار ومهاجر پدید آمدند ودر طول حیات ایران باستان خود نمایی کردند . دردوره ی ساسانی اطلاعات چندانی از این سرزمین نداریم نام های ( حمران دژ) ، ( نیسا ) ، ( ابیورد) در نقشه های تاریخی این دوران دیده می شود . تهاجماتی که در دوره ی ساسانی از جانب سکا ها و هیاطله روی داده ازهمین معبر صورت گرفته است . این سرزمین که در این ایام دشت خابران نامیده می شد شامل شهر هایی از جمله ( رونه ) ، ( مهنه ) ، ( نیسا ) ، ( ابیورد) و ( دارا گرز) یا درگز میشده است .که همین شهر ها در اوایل دوران اسلامی نیز وجود داشته اند.

  باهجوم ترکان به دشت خابران این منطقه به نام ( دشت اتک ) شناخته شد که بقول بار تولد ( ایتاک ) به معنی ولایت دامنه ی کوهپایه است اتک به سبب مو قعیت خاصی که دارد پیوسته درمعرض تهاجمات اقوام کوچ نشین آسیای میانه بوده است و هر از چند گاه یک بار این تهاجمات زندگی را در این منطقه به خطر می انداخته است دهخدا درباره ی دشت اتک مینویسد اتک ناحیتی است از تر کستان روس در دامنه ی شمالی کوههای سرحدی بین جورس و دوشک که بر خط اهن واقعند و چون از اعمال ابیورد بوده جزء خراسان محسوب میشده است در قرن دهم و یاز دهم هجری جزء خانات خوارزم شد و پس از آن بدست ترکمانان افتاد و قبل از تصرف آن بدست روسیه حد بین خراسان و اتک دقیقا مشخص نبوده از ایامیکه ترکما نان در این منطقه اسکان یافتند این دشت به دشت قرا قوم مشهور شد این صحرا که تا سرخس و مرو امتداد می یابد بخشی از ریگستان قرا قوم می باشد که در قلمرو ترکما نان بوده است.

  1 -- تحقیقات جغرافیایی تاریخ شهر های خراسان ص 199 سید حسین رییس السادات.
  2 -- ریاضی غلامر ضا تحقیق در واژه خراسان نامه ی استانقدس شماره یک 1339 ص


  ب) درباره نسا
  *مرکز خراسان باستان یا ایالت پارت در آغاز شهر نیسایه (نسا) بوده‌است که یونانیان آن را نیسا می‌خواندند. نسا ، از جمله شهرهای تاریخی ترکمنستان است که سابقه آن به قبل از اسلام می رسد. در دوران خلافتهای اموی و عباسی و حکومتهای سامانی و غزنوی و سلجوقی ، شهر مهم و باعظمتی بوده اما با حمله مغول و سپس تیمور، رو به ویرانی نهاده و رونق خود را از دست می دهند. و یرانه های شهر باستانی نسا در پانزده کیلومتری شهر عشق آباد قرار دارد.

  *ماسون ، کاوشگر شهر باستانی نسا، معتقد است ، این شهر از زمانی که مهرداد اول (171 ق م ) آن را بنا کرد تا انقراض دولت پارت آباد بود. نسا که در دوازده کیلومتری شرق عشق آباد و نزدیک روستای بَجیر قرار دارد، شامل دو بخش نسای قدیم و نسای جدید است . نسای جدید شهری محصور و دارای گورستانهای بسیار است که در اواسط قرن سوم میلادی متروک شد و نسای قدیم مشتمل بر اقامتگاه شاهی ، یک شهر محصور شامل قصرها و نیایشگاهها و آرامگاههای شاهان پارت است (بلنیتسکی ، ص 108؛ فرامکین ، ص 231). در اوستا و پارسي باستان «ني‌سايه» ، در يوناني و رومي «ني‌سه‌نيه»، در پارسي «نسا» به فتح و كسر «ن‌يان» هر دو آمده و آن در اصل به معني آباد و آباده بوده است، اين كلمه از دو جز مشتق است: ني (پيشوند به معني : فرو پايين+ ) سي (در نهادن، نشستن، آسودن) پس نسا به معني نشستگاه، فرودگاه ، زيستگاه، آبادي است. بنابر آنچه در متون فارسي آمده است، «شهر نسا واقع ميان شهر مرو و بلخ پايتخت تيرداد، دومين پادشاه اشكاني (248 ‌214 ق.م) بوده است كه اين شهر در ده ميلي جنوب عشق‌‌آباد واقع بوده است. در مورد اين‌كه نسا عنوان و نام اصلي شهر بوده است ترديدي وجود ندارد. در حالي كه نام قديمي قسمت استحفاظي، بر اساس حكاكي‌هاي روي خرده سفال‌ها «ميتري داتكرت» به معناي محدوده جغرافيايي نسا «ساخت مهرداد» بوده است. نِسا از شهرهای باستانی ایران در خراسان بود. این شهر که پایتخت اشکانیان بود امروزه در محدوده کشور ترکمنستان قرار گرفته‌است. در زمان پارتیان (اشکانیان) ، شهر نسا از مهمترین شهرهای ایران به شمار می‌رفت و به نظر برخی مورخان، ارگ نسا، نخستین جایی بوده‌است که اشگ اول، بنیانگذار سلسله اشکانی به عنوان مرکز فرمانروایی خود برگزید. مورخان، نسا را زادگاه «پادشاهان پارت» مي‌نامند. موطن پارتيان در حواشي شمال شرقي خراسان (جنوب تركمنستان) قرار داشت. ويرانه‌هاي نسا در نزديكي تپه‌هاي پيش از تاريخي مانند «آنو» و نزديك عشق‌آباد، جاي گرفته است كه خاستگاه اجدادي سلسله اشكانيان بود. اين سلسله از نژاد «اشك» مي‌باشند و پس از سرداران اسكندر مقدونيايي تا زمان پادشاهي ساسانيان مدت 461 سال در ايران سلطنت كردند. پارتها در حدود سال 247 ق.م با سرنگون ساختن حاكم غاصب سلوكي، «آندراگوراس» كانون امپراتوري خود را در شمال‌شرقي خراسان بنياد نهادند. آنان مي‌بايستي براي كسب استقلال و بعدا براي كسب برتري در امپراتوري جنگزده سلوكي به نبرد ادامه مي‌دادند. ابتداي تاريخ آنان نسبتا تاريك است و گرچه در روايت‌هاي كتبي اقامتگاه‌هاي فراواني از آنان ذكر شده ولي گويا تيرداد، برادر و جانشين اشك موسس سلسله، در مستحكم كردن و احداث شهرها فعال بوده است. اسم نسايه نيز به عنوان ناحيه‌اي در متون تاريخي آورده شده كه قديمي‌ترين آنها در اوستا و كتيبه داريوش در بيستون است. براساس كتيبه داريوش منطقه عمومي كپت‌داغ، پارتيا و مركز قدرت پارتي بوده است كه تا پيش از حمله اسكندر يكي از ولايات ايران هخامنشي بوده است. نسا ، از جمله شهرهای تاریخی ترکمنستان است که سابقه آن به قبل از اسلام می رسد. در دوران خلافتهای اموی و عباسی و حکومتهای سامانی و غزنوی و سلجوقی ، شهر مهم و باعظمتی بوده اما با حمله مغول و سپس تیمور، رو به ویرانی نهاده و رونق خود را از دست می دهند. و یرانه های شهر باستانی نسا در پانزده کیلومتری شهر عشق آباد قرار دارد. پارتها )اشکانیان) در حدود سال 247 ق . م. با سرنگونی حاکم غاصب سلوکی ، آندراگوراس ، کانون امپراتوری خود را در شمال شرق خراسان بنیاد نهادند. 


  نشیمنگاه اجدادی سلسله اشکانیان ، شهر نسا بوده است که امروزه در نزدیکی پایتخت ترکمنستان(عشق آباد)، ویرانه‌های آن جای گرفته است. نسا شامل دو محوطه باستانی به نامهای نسای جدید و نسای قدیم است. نسای جدید شهر بوده است و نسای قدیم قلعه ای که اقامتگاه شاهانه با کاخ و خزانه ، ادارات و پادگان و شاید یک نیایشگاه بوده است. نکته قابل توجه این است که نسای جدید بسیار قدیمیتر از نسای قدیم و حتی پیش از تاریخ مسکون بوده است ، لیکن در هنگام دایر بودن نسای جدید ، نسای قدیم متروک گردیده بود و این نامها بر آنها نهاده شد. نسای کهنه در حدود 5 کیلومتری جنوب شرقی نسای جدید قرار گرفته است. در ناحیه نسا نیز مانند تیسفون و مدائن یک مجموعه شهری وجود داشته است. این مجموعه شامل پایتخت ، یک قلعه ، شهرکهای کوچکتر، معابد‌، روستاها و املاک زمینداران بوده است.

   ويرانه‌هاي نسا در نزديكي تپه‌هاي پيش از تاريخي مانند «آنو» و نزديك عشق‌آباد، جاي گرفته است كه خاستگاه اجدادي سلسله اشكانيان بود. اين سلسله از نژاد «اشك» مي‌باشند و پس از سرداران اسكندر مقدونيايي تا زمان پادشاهي ساسانيان مدت 461 سال در ايران سلطنت كردند.

  قلعه نسا قديم، در 15 کيلومتري غرب عشق آباد قرار دارد و در هزاره سوم پيش از ميلاد ساخته شده است. نسا پايتخت دولت پارت بوده و قصرهاي پادشاهي و معابد و گنجينه جواهرات پادشاهان پارت در اين قلعه قرار داشته است. در کاوش هاي باستانشناسي در نسا قديم، ساختمان معابد مدور و برجي شکل کشف شده است. در 4 کيلومتري شمال نسا قديم قلعه منصور تپه قرار دارد که احتمالا محلي براي اجراي آئين هاي مذهبي بوده است. در سال 224 ميلادي پس از سقوط سلسله اشکانيان، اين قلعه متروک شد ولي در عصر سلسله ساسانيان، فيروز پادشاه ساساني آنرا احيا» کرد. در سال 651 ميلادي نسا به قلمرو خلفاي عرب ضميمه و نسا جديد ساخته شد تا سال 1220 ميلادي نسا شهري آباد و بزرگ بود که در اين سال در هجوم مغول ويران گشت. پس از هجوم مغول قلعه نسا خيلي زود احيا شد، ولي عرصه نزاع ها و جنگ هاي مداوم بود و بالاخره در اوايل قرن نوزدهم، قصبه ترکمن هاي طايفه تکه، به نام باقر در اين منطقه به وجود آمد. در نزديکي نسا چند اثر تاريخي ديگر از قبيل مسجد حليم بردي ايشان (اوايل قرن بيستم)،قلعه قل مرگن(قرن نوزدهم)قراردارد. 

  یاقوت نوشته است: «نِسا شهري است در خراسان، بين آن و سرخس دو روز و بين آن و مرو پنج روز و بين آن و ابيورد يک روز و تا نيشابور شش يا هفت روز راه است‚ و سخت وبا خيز است. دانشمندان بزرگي از اين شهر بر خاسته اند، كه از جملة آنها ابو عبدالرحمان احمد نسائي صاحب كتاب «سُنن» است. او امام و پيشواي عصر خود در علم حديث و يكي از پيشوايان بزرگ ديني بود.»[24] در سالهای اخیر در ناحیه نسا در نزدیکی عشق آباد واقع در کشور ترکمنستان که مقر پادشاهان اشکانی بوده ، آرشیو بزرگی محتوی اسناد مالی که بر روی پاره های سفال نوشته شده بدست آمد . این اسناد به خط آرامی و زبان پهلوی اشکانی است که نظیر آن برروی سفال در خرابه های شهر دورا اروپوس یافت شده است . دیگر ، ابنیه و گورستانهایی است که در ناحیه نسا در نزدیکی عشق آباد کشف شده و در آنها نقاشی ها و مجسمه ها و مهرها و سکه ها و لوازم زندگی مردم آن زمان یافت شده است .

  ماسون ، کاوشگر شهر باستانی نسا، معتقد است ، این شهر از زمانی که مهرداد اول (171 ق م ) آن را بنا کرد تا انقراض دولت پارت (227) آباد بود. نسا که در دوازده کیلومتری شرق عشق آباد و نزدیک روستای بَجیر قرار دارد، شامل دو بخش نسای قدیم و نسای جدید است . نسای جدید شهری محصور و دارای گورستانهای بسیار است که در اواسط قرن سوم میلادی متروک شد و نسای قدیم مشتمل بر اقامتگاه شاهی ، یک شهر محصور شامل قصرها و نیایشگاهها و آرامگاههای شاهان پارت است (بلنیتسکی ، ص 108؛)

  فردوسی چند جا از نسا یاد میکند و به گفته وی در زمان بهرام گور این شهر وجود داشته : 
  زگرگان بیامد به شهر نسا 
  یکی رهنمون پیش پر کیمیا 
  بدینسان بیامد به نزدیک مرو 
  نپرد بدانگونه پران تذرو 
  بیاسود در مرو بهرام گور 
  چوآسوده شد شاه وجنگی ستور 

  در جای دیگر که مربوط به زمان پادشاهی نوشینروان است نیز واژه نسا را در شاهنامه می بینیم:
  بدر بر یکی مرد بد از نسا
  پرستنده و کار دار بسا


  ج: درباره ابیورد و دارا (درگز)

  شرح ابیورد در لغت نامه دهخدا ابیورد) اَ وَ ) (اِخ (یاقوت گوید: ایرانیان در اخبار خویش آرندکه کیکاوس زمینی را بخراسان به اقطاع باورد بن گودرزکرد و او شهری بدانجا بساخت که بنام بانی آن باورد منسوب شد. و بخراسان میان سرخس و نساء واقع است. و آنرا باورد نیز نامند و از این شهر است : ادیب ابوالمظفر محمدبن احمدبن محمدبن احمد الاموی المعاوی الشاعر و اصل او از قریه ٔکوفن یکی از قراء ابیورد است و او در هر فن از علوم امام و عارف به نحو و لغت و نسب و اخبار است و در بلاغت و انشاء صاحب یدی طولی است و در همه این دانشها او را کتاب است و شعر او سائر و مشهور است و وفات وی به بیستم ربیعالاول سال 507 هَ . ق . بود. و ابوالفتح بستی راست در مدیح او: اذاما سقی اﷲ البلاد و اهلها فخص بسقیاها بلاد ابیورد فقد اخرجت شهماً خطیراً باسعد مبرّاً علی الاقران کالاسد الورد فتی قدسرت فی سر اخلاقه العلی کما قد سرت فی الورد رائحةالورد. و فتح ابیورد بدست عبداﷲبن عامربن گریز به سال سی ویک از هجرت بود و بعضی گفته اند پیش از این سال احنف قیس این شهر را فتح کرده است . و نسبت بدان باوردی و ابیوردی است . وقتی تابع خراسان بوده فعلاً جز بلاد روس است و در قرن ششم مقر اسقف شامی بوده است . بشمال شرقی ایران از بلاد ثغری ایران و روس میان سرخس و گوگ تپه و جنوب شرقی عشق آباد. یکی از سرچشمه های رود اترک نزدیک ابیورد است و ابوعلی فضیل بن عیاض و انوری ابیوردی شاعر و ابوالمظفراحمدبن محمد اموی بدین شهر منسوبند. رجوع به انساب سمعانی و حبط 1 ص 171، 273 و حبط2 ص 137،282،318 و ترجمه تاریخ یمینی ص 130 و 152 و ذیل جامع التواریخ ص 2 و 88 و مرآت البلدان ذیل ابیورد و تاریخ مغول تألیف عباس اقبال ص467 و معجم البلدان شود.

  در اثر جغرافيايي حافظ ابرو در قرن پانزدهم ابيورد از شهرها و نواحي شهري خراسان محسوب مي‌شود . براساس اطلاعات به دست آمده در اين اثر در ناحيه ابيورد دهها قصبه، دهكده و چند شهر قرار داشت. ابيورد اولين بار در سال 1928 توسط هيئت اكتشافي خراسان تحت سرپرستي آ.آ.سميونف مورد تحقيق قرار گرفت. او نقشه شهر قديم، قلاع، خرابه‌هاي حصار شهر و ساختمانهاي روي زمين را كشيد. هيئت مذكور نوشته‌هاي روي قبول صندوقلي را رمز‌گشايي كرد. علاوه بر آن اطلاعات باستانشاسي گرد‌آوري شده توسط اعضاي هيئت بخشهاي مختلف ابيورد را شرح داده است.

  بدنبال هيئت خراسان د.د. يوكينيچ مهندس آبياري نيز از منطقه ابيورد در سال 1929 بازديد نموده و ياد‌داشتهايي را درباره خرابه‌هاي شهر ابيورد (پشداگ) از خود بر جاي گذاشته است. در سال 1947 يكي از دسته‌هاي يو.ت.آ.ك.ا. كه عمليات اكتشافي انجام داده و تاريخ تشكيل بافت شهري از اوايل قرون وسطي تا قرن نوزدهم را تأليف كرده بود از ابيورد بازديد نمود. بر اساس توضيحات م.ي.ماسون ابيورد در اوايل قرون وسطا يك تپه است كه در شمال شرق خرابه‌هاي پشداگ واقع شده است. بيشتر اشياء كشف شده در روي تپه متعلق به قرون دهم – دوازدهم ميلادي است. هر چند كه در اينجا هم قطعات ظروف سفالي مخصوص آبياري متعلق به قرون نوزدهم – بيستم مشاهده مي‌شود. با توجه به نقشه سطحي (شماتيك) مشخص مي‌شود كه حصار شهر تقريباً به شكل مستطيل بوده و 42 هكتار مساحت دارد و دژ آن در وسط و نزديك به حصار شمال شرقي قرار داشته و مساحت آن 5/10 هكتار است. چون شهر قرون وسطايي ابيورد كاملاً‌ با لايه فرهنگي دوران اخير (قرون پانزدهم و هجدهم) در هم آميخته است فقط به اشياء كشف شده موجود مي‌توان اكتفا نمود. از جمله در شهر ظروف سفالي قرون نهم – دوازدهم به تعداد بسيار زياد مشاهده مي‌شود. در ميان سكه‌هاي كشف شده، سكه‌هاي محلي متعلق به دوران پيش‌تر نيز ديده شده‌اند. در حفاري خرابه‌هاي ابيورد محله‌هاي پيشه‌وران واقع در مناطق جنوب شرقي و شمال غربي شهر كشف شده در اين محلات آثار ريمها و تراشه‌هاي آهن مشاهده مي‌شود. در بخش مركزي شهر و در حوالي دژ انواع اشياء فلزي از جمله زيور آلات زنانه، زنگوله‌ها، گل كمربند‌ها (سگكها) و قطعات يراق اسب و غيره يافت شدند كه گوياي وجود كارگاههاي مسگري و زرگري در آن منطقه است. در اراضي ابيورد چندين منبع آب، جويبار و چاه كه گوياي چگونگي تامين آب مصرفي شهر مي‌باشد كشف گرديد. بدون انجام حفاريهاي باستانشناسي برخي مسائل مربوط به زندگي شهري ابيورد در قرون وسطا بدون پاسخ باقي مي‌ماند. با اين حال ظروف و اشياء سفالي جالب و گوناگون و اشياء فلزي و كنده‌‌كاريهاي سكه‌ها در اين شهر سيماي گذشته شهر را به عنوان يكي از مراكز مهم بازرگاني و صنعتي شمال خراسان به حد كفايت باز مي‌شناساند. به احتمال قوي موقعيت جغرافيايي شهر كه در تقاطع مسير جاده‌هاي بازرگاني منتهي به شهرها و ولايات قرون وسطايي دامنه‌هاي شمالي كوپت داغ و شهرهاي ايران آن زمان قرار داشت موجب توسعه آن گرديده است. علاوه بر آن ابيورد از سمت شمالي در مجاورت دشت محل اسكان قبايل كوچ‌نشين قرار داشت و بازاري مهم براي فروش توليدات پيشه‌وران و خريد مواد خام دامپروري بود. مقديسي، ابيورد را زيباتر از نساء ديده است در آنجا بازارها بهترند و زمين ابيورد خاصلخيز‌تر و غني‌تر است. در تحقيقات باستانشناسي به عمل آمده وجود شبكه بزرگ جويبارها و لوله‌هاي سفالي كشف شده دليل روشني است بر رواج كشت آبي در اين منطقه. به غير از منابع تامين آب، در شهر حوضها و چاههاي بزرگ نيز وجود دارد. دژ در وسط حصارهاي شمال شرقي شهر قرار دارد و طرح مربع شكلي دارد كه اضلاع آن 350*300 متر مربع است. دروازه دژ در نماي جنوب غربي قرار دارد. حصار آن به صورت آب شور است كه بعضاً عرض آن به 5/0 متر ميرسيد. دژ با 20 برج استحكام يافته است. درگرداگرد دژ خندقي به عمق 5/1 متر وجود دارد و خندق در چهار نقطه با خاكريز قطع شده است.
   نوشته : پروفسور يگن آتاقايف – پژوهشكده تاريخ آكادمي علوم تركمنستان . مترجم: عظيم‌قلي بغده 


  ابيورد در منابع باستانشناسي:
  ولايت ابيورد،‌ آنطور كه در منبع مكتوب سده‌هاي ميانه آورده‌اند و يا آپاواركتيكناي عهد عتيق قسمتهاي جنوبي بخش كاهكاه را در تركمنستان معاصر در بر مي‌گيرد، ويژگيهاي طبيعي، اقليمي اين بخش موجب مسكوني شدن آن از ازمنه كهن گرديده است. علاوه بر آن جريان توسعه و روند بي‌وقفه بهره‌برداري ابيورد را به يكي از سكونت‌گاههاي عمده خراسان در قرون وسطي تبديل نمود. اين وضعيت در آثار باستان‌شناسي و معماري واقع در اراضي مورد بحص به وضوح بسيار به تصوير كشيده مي‌شود. هم‌اكنون در پرتو پژوهشهاي ويژه‌اي كه در اينجا از آغاز قرن بيستم بعمل آمده است، حدود 300 اثر باستانشناسي متعلق به اعصار مختلف از نئوليت تا اواخر قرون وسطي در بخش كاهكاه شناسايي شده‌اند. مقاله حاضر در نظر دارد جريان مسكوني شدن ابيورد را در گذشته مورد بررسي قرار دهد. بهمين دليل محدوده‌هاي تاريخي اين مقاله شديداً محدود است و از چهار چوب قرن چهارم پيش از ميلاد يعني زمان سقوط امپراطوي هخامنشي در اثر تهاجم ارتش اسكندر مقدوني فراتر نمي‌رود. بر اساس اطلاعات بدست آمده از تحقيقات باستانشناسي آغاز آباداني اراضي بخش كاهكاه (مناطق شمالي ولايت ابيورد) به هزاره‌هاي 6-5 پيش از ميلاد بر‌ميگردد. هم‌اكنون چهار اثر تاريخي مربوط به اين دوره (قديمي تپه،‌ منجوقلي تپه، چاغيلي تپه و قصبه واقع در نزديكي ايستگاه راه‌آهن قاوشوت) شناخته شده است كه گروه شرقي آثار تاريخي تمدن جيتون را تشكيل مي‌دهد (برديف 1969، لوله كوا 1982 و ماسون 1972). بيشتر آنها در منطقه بين‌النهرين مايناساي و چاآچاساي قرار دارد. وفور منابع آب و اراضي حاصلخيز اين منطقه امكان پرداختن به زراعت، دامپروري و شكار را فراهم مي‌نمود. اين سه عنصر در اقتصاد مردم در عصر نئوليت محور اصلي مجموعه نظام اقتصادي، را تشكيل مي‌داد كه چندين هزار سال حفظ شده بود. اقتصاد زراعتي پايه‌ريزي شده بر اساس روش آبياري خليجي موجب حيات طولاني قصبات قديمي مي‌شده است. در كار زراعت به پرورش گندم نرم توجه خاصي مبذول مي‌گرديد. بخش عمده گوشت رژيم غذايي از تكثير احشام و شكار جيران و بز وحشي و غيره تامين مي‌شد. توليدات خانگي به تهيه ظروف منقوش گچ‌بري سفالي و ابزار مختلف كار از سنگ و استخوان محدود بود. وجه تمايز معماري عصر نئوليت يكنواختي آن است كه در ساخت خانه‌هاي يك اتاقه استاندارد با حياط كوچك نمود يافته است. مصالح اصلي ساختماني كه در ساخت ساختمان بكار رفته، خشت به شكل بلوك و درمراحل بعدي تمدن جيتون آجر مستطيل شكل بوده است. جامعه نئوليت با اقتصاد توليدي آن ركن اصلي پيشرفت و توسعه بعدي تمامي قبايل يكجانشين زراعت‌گر جنوب تركمنستان در زمينه‌هاي معيشت، ايدئولوژي و ساختار اجتماعي درعصر پالئومتال گرديد. مرحله بعدي عمران ابيورد به اعصار نئوليت و مفرغ (2-5 هزار سال پيش از ميلاد) بر‌مي‌گردد. آمار قصبات در مقايسه با دوره پيشين به 6 برابر افزايش مي‌يابد. در همين زمان است كه قريه‌هاي بزرگي مانند آلتين تپه در مانا (25 هكتار)، نمازگاه تپه در دوشاق (50 هكتار)،‌ييلقين لي تپه در چا آچا (20 هكتار) و قارا تپه در حوالي ايستگاه آرتيق (20 هكتار) كه توسط اسلاف ما توصيف گرديده (ماسون، 1981 و 1960، كوفتين، 1956، خلوپينا، 1978، كيرچو، 1999) بوجود آمد. به موازات گسترش قصبات آمار جمعيت سراسر واحه نيز افزايش يافت. در اين زمان تمركز ارزشهاي فرهنگي، مادي و معنوي در دو مركز بزرگ قديمي زراعت آسياي مركزي يعني آلتين تپه و نمازگاه تپه روي مي‌دهد. بهره‌برداري از مس و مفرغ (برنز) اختراع چرخ كوزه‌گري و توسعه بعدي مهارتهاي كشاورزي موجب رشد سريع در عرصه‌هاي پيشه‌وري، تجارت،‌ هنر و شهرسازي گرديد. در اواخر هزاره چهارم و اوايل هزاره سوم پيش از ميلاد بخشي از ساكنين دامنه‌هاي شمالي كوپت داغ و ابيورد در سه محور عمده نقل مكان مي‌كنند: سارازم در سغد، شهر سوخته (سيستان ايران) و وادي كويته (پاكستان). قطعاً اين توسعه طلبي نيرومند جوامع جنوب تركمنستان در عصر انئوليت موجب بروز روند‌هاي همگرايي شديد گرديده است. پهنه وسيع شرق كهن كه در مدار تماسهاي اجتماعي و فرهنگي – اقتصادي قرار گرفته بود شامل منطقه‌اي بود كه زير‌بناي مناسبات جديد اجتماعي در آن شكل مي‌گرفت آثار تاريخي متعلق به عصر انئوليت و مفرغ ابيورد كه متشابهات زيادي در فرهنگ مادي و معنوي سرزمينها و مناطق همجوار دارد تائيد كننده نظر فوق الذكر است. در حدود هزاره 2-3 پيش از ميلاد در نتيجه تغييرات پالئوكليماتيك هيدروگرافيك (هيدوگرافي، علم آموزش منابع سطحي – مترجم) و دموگرافيك (جمعيتي) مركز تمدن يكجا نشيني كشاورزي جنوب تركمنستان در مجموع از جمله ابيورد بتدريج به قسمت سفلاي مرغاب قديم (مارگيانا) منتقل مي‌شود. دامنه‌هاي شمالي كوپت‌داغ و قصبات واقع در ان در اواسط هزاره دوم پيش از ميلاد آشكارا روند آغاز بوجود آمدن دستگاههاي حكومت را به نمايش مي‌گذارد ولي در هزاره ششم پيش از ميلاد استيلاي هخامنشيان توسعه محدود تشكيلات دولت را قطع كرد. ويژگي هزاره اول پيش از ميلاد ظهور نخستين امپراطوري نيرومند شرق كهن يعني امپراطوري هخامنشي است جاي پديده‌هاي ارتجاعي مربوط به يورشهاي كشور‌گشايي داريوش را بتدريج تغييرات مثبت مي‌گيرد كه در افزايش سريع آمار آثار تاريخي اين دوره مشاهده مي‌گردد. هم اكنون بيش از 60 قصبه منسوب به دوره مذكور در اراضي شمال ابيورد شناسايي گرديده است. مطالعه توپوگرافي (كيفيت اراضي) اين آثار تاريخي تائيد كننده آن است كه از نظر تيپولوژي آنها به املاك روستايي و قلعه‌هاي كوچك متمركز در امتداد منابع آب تقسيم مي‌شوند. ولي با توجه به مقدار كافي اراضي كشاورزي مناسب اين قصبات بطور مناسب در سراسر ولايت ابيورد پراكنده شده‌اند. اصلي‌ترين جنبه اين عصر آن بود كه ابيورد تنها از قرون 5-6 پيش از ميلاد به عنوان يكي از ساتراپهاي (ساتراپ – والي تام الاختيار در حكومتهاي فارسي قديم را گويند – مترجم) امپراطوري هخامنشي وارد عرصه تاريخ جهان شد.
   نوشته : اوده مرادف.ب.ن مترجم: مرضيه اونق 

   ابیورد از شهرهای کهن ایران که در شمال خراسان، بر دامنه شمالی کوههای هزار مسجد نهاده بوده و شیب آن به سوی صحرا کشیده می شده است. بارتولد نوشته که: در نزدیکی ابیورد کهنه، روستایی است که آن نیز در گذشته ابیورد خوانده می شد و اکنون پشتک نامیده می وشد. از ابیورد در منابع مختلف اسلامی، رومی و ارمنی سخن بسیار به میان آمده و در مجموع چنین بر می آید که ابیورد از مناطق استوار مرزی بوده و همچون پاسگاهی در برابر یورشهای مهاجمان دشتهای داخلی آسیا عمل می کرد. یزدگرد دوم ساسانی نیز برای جلوگیری از یورش مهاجمان دژ شهر یزدگرد را در همان نواحی بنا نهاد. پس از او پیروز، در نزدیکی ابیورد دژ شهر پیروز را ساخت. از منابع مختلف برمی آید که ابیورد ناحیه ای وسیع را در بر می گرفته و از دیرباز شناخته بوده است و در دوره ساسانی ابیورد خراج گذار ساسانی بود، و فرمانروایش را بهمنه می گفتند. چون اعراب به ابیورد تاختند، بهمنه حکمران ابیورد در برابر پرداخت چهارصد هزار درهم اعراب را از تسلط بر ابیورد بازداشت به نوشته طبری ابومسلم در ۱۳۹ه.ق پس از شوریدن بر تیمویان به ابیورد رفت و مدتی در این شهر مانند طاهریان و آنگاه صفاریان و سپس سامانیان بر شهر ابیورد و نواحی دست یافتند. پس از فروپاشی حکومت سامانیان، مدتی صحرانشینان آسیای میانه برخراسان سخت تاختند گرفتند تا اینکه در ۴۰۸ ابیوردیان به محمود غزنوی شکایت بردند و از فساد ترکمانان نالیدند و به گفته گرویزی در ۴۱۹ محمود مدتی از ترکمانان به ابیورد تاختند تا این که در۴۳۰ نسا و ابیورد به ترکمانان واگذار شد، مشروط بر اینکه به مسلمانان آزاری رسانده نشود. در ۵۴۸ ه.ق یکی از امیران سلطان سنجر به نام ابوالمؤید بر نسا و ابیورد، طوس و نیشابور فرمان می راند تا اینکه تولی پسر چنگیز مغول بر ابیورد تاخت و آنرا ویران کرد. در روزگار زوال دولت ایلخانی ابیورد زیر فرمان ارغوان خان و جانشینانش بود تا اینکه تیمور در۷۸۳ بر حصار قهقهه دست یافت و ابیورد را که به ویرانه هایی تبدیل شده بود بازسازی کرد به طوری که در ۸۰۷ ابیورد شهری بزرگ بود. ابیورد و نواحی اطراف آن تا روزگار شاه اسماعیل صفوی (۹۰۷-۹۳۰ ه.ق) در تصرف ایران بود اما دیری نگذشت که بر ابیورد تاختند تا سرانجام شاه عباس اول در ۱۰۰۹ ابیورد را از چنگ ازبکان و دیگر مهاجمان به در آورد و شاه عباس حدود ۴۵۰۰ نفر از مردم افشار بدین سامان کوچانید با این حال پس از مدتی ازبکان بر ابیورد تاختند تا این که نادرشاه در ۱۱۵۳ ه.ق بر ابیورد دست یافت و آن را ضمیمه خاک ایران کرد. پس از نادر ابیورد و نواحی اطراف آن از تبعیت ایران بدر آمد و سرانجام در تابعیت امپراتوری روسیه قرار گرفت. هم اکنون ویرانه های ابیورد در ۱۱۷ کیلومتری عشق آباد نهاده است

   اَبیوَرد نام‌های دیگر: اباورد، باورد) از شهرهای کهن ایران در شمال خراسان، بر دامنه شمالی کوه‌های هزار مسجد است. مكان ابيورد را نيز ميان نسا و سرخس يا نسا و مرو دانسته‌اند، صاحب كتاب المسالك و الممالك مي‌نويسد: «از مرو تا باورد شش مرحله است.»

  ژوستن ( سده 2 پ . م ) محل شهردارا را در دامنه كوه زاپاتنن و پلين ،‌ دانشمند رومي ( سده 1 پ . م ) در دامنه كوه آپاوارتن دانسته اند . ژوستن ،‌آپاروارتن ، كوه ابيورد كه در گذشته باورت / بااورت و سپس باورد مي گفتند ، دانسته است . دايرة المعارف اسلامي ،‌ ابيورد را سرزمين نياكان اشكاني و محل شهر دارا را در آن جا تعيين كرده است . بنابراين بايستي شهر « دارا » در دامنه كوههاي درگز قرار داشته باشد.

   ایزیدو رشارا کسی محل شهر دارا را در شمال پارتیا تعیین میکند و به آن نام آپاوارتنن میدهد. پلین دانشمند رومی محل شهر دارا را در دامنه کوه آپاوارتن تعیین میکند. ژوستن ، آپاوارتن را کوه ابیورد میداند .دائره المعارف اسلامی ، ابیورد را سرزمین نیاکان اشکانی دانسته و جای شهر دارا را در آنجا میداند.

  در صفحه 19 کتاب خاوران گوهر ناشناخته ایران چنین آمده است : قدیمترین و نخستین شهر این منطقه نیسایا بوده که بعدا به نسا معروف و بیشتر در تاریخ و جغرافیا توام با شهر مجاور و باستانی خود باورد ( نسا و باورد ) یا ( نسا و ابیورد ) و سپس ( نسا و درون و باورد ) آورده شده است.

  بعضي از محققان اين چنين اظهار نظر كرده اند كه قلعه داراگرد در زمان ساسانيان مركز روحانيون زرتشتي و داراي ضرابخانه بوده است ،‌ در اواخر قرن اول هجري قمري سكه ضرب شده است . حدود منطقه ابيورد در اين زمان از سرخس تا نسا گسترده بوده است . اين سرزمين كه در انتهاي دشت قراقوم بر سر راه قبايل مختلف مهاجم دشتهاي داخلي آسيا در ابتداي اولين خطه جلگه هاي حاصلخيز خراسان قرار گرفته است ،‌ بنابر موقعيت طبيعي و نظامي از دير باز محل كشمكشها و زد و خوردهاي اقوام مختلف بوده است . با سقوط سامانيان دفاع ولايات شمالي ايران در برابر حملات چادر نشين ها به سستي گرائيد و هجوم صحرا نشينان آسياي مركزي به خراسان فزوني گرفت . به روزگار سلطان محمود غزنوي تركمانان ( غزان ) به منطقه نسا و ابيورد هجوم آوردند و در اين شهرها سكني گزيدند و تركي شدن اين نواحي آغاز گرديد . به روزگار چنگيز ، پسرش « تولي » ابيورد را تصرف كرد و به نهب و تاراج اهالي پرداخت و آن شهر زيبا را كه در آن عالمي از عمارات موج مي زد با خاك يكسان نمود و اكثر مردم را از دم تيغ گذراند . اين شهر با اين همه عظمت و بزرگي پس از هجوم مغولان و بعد از او تيمور رونق خود را از دست داد و از اواخر قرن هشتم كه شهرها و آباديهاي اين منطقه مورد تجاوز و اشغال ازبكان قرار گرفت دوران قدرت آن شروع گرديد . در اوايل عصر افشاري ساختن مسجد بزرگي در مولود آباد ( زادگاه نادر ) و برخي ساختمانها در شهر نشاني از گسترش و رونق درگز مي باشد ،‌ ولي ويراني هايي كه ناشي از تهاجمات اقوام همسايه بود ،‌ همراه با عدم توجه حكومت مركزي وخصوصاً جدايي قسمت آباد و تاريخي آن ( با 9 هزار خانوار جمعيت و 24 شهرك و روستا ) و واقع شدن آنان در کشور ترکمنستان که شامل ابیورد و نسا و قسمتی از مناطق آنان می باشد.


 • ثبت نظر شما راجع به مطلب فوق

 • مطالب مرتبط با نوشته فوق:
 • طبقه بندی موضوعی:
 • لطفا صفحه ما را در فیسبوک لایک کنید
 • کلمات کلیدی در گوگل:
 • لینک منبع:
 • آخرین اخبار شهرستان درگز تا امروز

  اخبار شهرستان درگز: تاکید مدیرکل بر تامین اعتبار راه اصلی درگز و ادامه حمله ملخ ها به مزارع شهرستان

  ✓   ادامه حمله ملخ های مراکشی به مراتع درگز

  با وجود تلاش قابل توجه ستاد مبارزه با ملخ مراکشی از اوایل اردیبهشت ، هنوز هجوم ملخ­ها به مراتع و مزارع شهرستان درگز به طور کامل مهار نشده است.
  مدیرجهاد کشاورزی درگز ، کمبود امکانات سم پاشی را از عوامل مهار نشدن کامل آفت ملخ در مراتع این شهرستان عنوان کرد.
  آقای قلی نژاد خاطرنشان کرد ، به 2 هزار هکتار از مراتع و مزارع شهرستان درگز ملخ مراکشی هجوم آورده است.  مدیر جهاد کشاورزی درگز از مردم خواست برای اجرای طرح سمپاشی با ستاد مبارزه با ملخ همکاری کنند. 
  حمله ملخ­ها به مراتع درگز از اوایل اردیبهشت از منطقه کرناوه تا منطقه مرزی لطف آباد در شمال شرق درگز آغاز شده است . هجوم ملخها از مراتع همجوار کشور ترکمنستان به مزارع کشاورزان درگز نیز این مشکل را دو برابر کرده است. درگز در شمال خراسان رضوی و هم مرز با ترکمنستان است. هر ملخ 250 عدد تخم می گذارد که این تخمها در مدت 40 روز توان پرواز و ایجاد خسارت پیدا می کنند


  ✓  مديركل راه و شهرسازي خراسان رضوي بر لزوم حمايت و پيگيري مسئولان استاني براي تأمين اعتبار لازم به منظور تكميل پروژه راه اصلي درگز تاكيد كرد.

  مديركل راه و شهرسازي خراسان رضوي بر لزوم حمايت و پيگيري مسئولان استاني براي تأمين اعتبار لازم به منظور تكميل پروژه راه اصلي درگز تاكيد كرد.
  به گزارش روابط عمومي اداره كل راه و شهرسازي استان خراسان رضوي، مهندس محمدرضا قلندر در جلسه بررسي پروژه هاي راه و مسكن شهرستان درگز با حضور نماينده مردم اين شهرستان در مجلس شوراي اسلامي و فرماندار درگز درمحل فرمانداري درگزبرگزارشد، گفت: آمار بالاي ترانزيت، واردات و صادرات از مرز درگز و پايانه مرزي لطف آباد از يك سو، وضعيت فعلي اين محور كه جوابگوي ترافيك بالاي عبوري از آن نيست از سوي ديگر، لزوم اجراي سريع پروژه بهسازي محور درگز را ضروري مي نمايد.
  وي با اشاره به پيش بيني حدود 3 كيلومتر تونل در پروژه و هزينه بالاي احداث آن افزود: در حال حاضر اجراي اين پروژه كوهستاني نيازمندحداقل حدود 200 ميليارد تومان اعتبار است از اين رو پيگيري و حمايت مسئولان استاني و شهرستاني براي يافتن راهكارهاي تأمين اعتبار لازم امري ضروريست .
  مهندس قلندر با اشاره به درآمدزا بودن اين محور به واسطه ي ترانزيت و صادرات كالا، تامين اعتبار بخشي از هزينه هاي احداث آن از محل فروش اوراق مشاركت را امري توجيه پذير بيان كرد و افزود: بايد در اين خصوص مسوولان پيگيري هاي لازم براي تأمين اعتبار را مبني بر استفاده از درآمدهاي گمركي ترانزيت پايانه مرزي لطف آباد انجام دهند.
  وي خاطرنشان كرد: با توجه به ترافيك بالاي پروژه به ويژه حجم بالاي ترانزيت كالا ازاين جاده افزايش اعتبارات اين پروژه كاملاقابل توجه است.
  قائم مقام وزير در خراسان رضوي در خصوص پروژه هاي احداث راه روستايي در اين شهرستان گفت: هرچند درگز از نظر برخورداري از راه هاي آسفالته در روستاهاي بالاي 50 خانوار از معدل مناسبي برخوردار است، اما بايد در اين زمينه، فعاليت را افزون كرد تا انشاءالله درصد برخورداري روستاهاي بالاي 50خانوار به 100درصد برسد .
  مهندس حسين محمدزاده نماينده مردم درگز در مجلس شوراي اسلامي نيز در اين جلسه با اشاره به قدمت تاريخي و غناي فرهنگي اين شهرستان، توزيع امكانات را متناسب با نيازهاي منطقه ندانست و گفت: رتبه بالاي پايانه مرزي لطف آباد در آمار ترانزيت كشور و حجم بالاي واردات و صادرات كالا در اين محور بر اقتصاد كشور تاثير بالايي گذاشته است.
  وي در اين خصوص ادامه داد: با توجه به اينكه تبعات مشكلات پيش آمده در شهرستان بر اثر نبود راه مناسب، دامن گير كل استان خواهد شد، لذا آماده هرگونه پيگيري جهت تأمين محل اعتبارات براي بهبود وضعيت راه هاي شهرستان از جمله راه هاي روستايي خواهيم بود.

  منبع: روابط عمومي اداره كل راه و شهرسازي استان خراسان رضوي


 • ثبت نظر شما راجع به مطلب فوق

 • مطالب مرتبط با نوشته فوق:
 • طبقه بندی موضوعی:
 • لطفا صفحه ما را در فیسبوک لایک کنید
 • کلمات کلیدی در گوگل:
 • لینک منبع:
 • گزارش هفتگی موقعیت آب و هوایی شهرستان درگز

  گزارش هواشناسی شهرستان درگز:  گزارش هواشناسی درگز به صورت هفتگی هر هفته روز جمعه در این سایت منتشر خواهد شد - موقعیت آب و هوایی درگز در هفته آینده -  امروز جمعه به تاریخ   0602۱۳۹۲  ✓ شنبه: متوسط دما در روز برابر است با 25 درجه سانتیگراد و آسمان در طول روز شنبه آفتابی و صاف گزارش شده است. و در طول شب نیز متوسط دمای هوا 12 درجه و آسمان ابری و احتمال بارش های جزئی و پراکنده خواهد بود.


  ✓ یکشنبهمتوسط دما در روز برابر است با 23 درجه سانتیگراد و آسمان در طول روز یکشنبه صاف و آفتابی گزارش شده است. و در طول شب نیز متوسط دمای هوا 10 درجه و آسمان شهرمان همچون روز صاف و بدون ابر خواهد بود.


  ✓ دوشنبهمتوسط دما در روز برابر است با 27 درجه سانتیگراد و آسمان در طول روز دوشنبه صاف و بدون ابر گزارش شده است. و در طول شب نیز متوسط دمای هوا 14 درجه و آسمان صاف تا کمی ابری و بدون باران خواهد بود.


  ✓ سه شنبهمتوسط دما در روز برابر است با 29 درجه سانتیگراد و آسمان در طول روز سه شنبه به صورت صاف و آفتابی گزارش شده است. و در طول شب نیز متوسط دمای هوا 14 درجه و هوا صاف و مهتابی خواهد بود


  ✓ چهارشنبهمتوسط دما در روز برابر است با 31 درجه سانتیگراد و در طول روز چهارشنبه مججدا هوا صاف و آفتابی خواهد بود. و در طول شب نیز متوسط دمای هوا 15 درجه و آسمان نیز صاف و بدون ابر است


  ✓ پنج شنبهمتوسط دما در روز برابر است با 33 درجه سانتیگراد و آسمان در طول روز پنج شنبه کاملا ابری گزارش شده است و در طول شب متوسط دمای هوا 17 درجه خواهد بود اما آسمانی کاملا ابری را تجربه خواهیم کرد


  ✓ جمعه: متوسط دما در روز برابر است با 33 درجه سانتیگراد و آب و هوا در طول روز آسمان صاف و بدون ابر گزارش شده است و در شب دمای هوا 16 درجه خواهد بود و در آسمان نیز صاف و مهتابیست  صفحه اختصاصی گزارش هواشناسی شهرستان درگز


 • ثبت نظر شما راجع به مطلب فوق

 • مطالب مرتبط با نوشته فوق:
 • طبقه بندی موضوعی:
 • لطفا صفحه ما را در فیسبوک لایک کنید
 • کلمات کلیدی در گوگل:
 • لینک منبع:
 • معرفی نامزدان انتخابات شورای شهر شهرستان درگز

  انتخابات درگز:  با تحقیق و پرس و جو از دوستان و استعلام از منابع آگاه و فعال در انتخابات لیستی از نامزدان و ثبت نام کنندگان انتخابات شورای شهر درگز در شهرستان و روستا ها گردآوری کردیم که با اختیارات قانونی رسانه ای و جهت اطلاع رسانی خدمت بازدیدکنندگان عزیز ارائه می شود.

   بار دیگر همچون تمام کشور شهرستان درگز در آستانه تصمیم گیری و انتخاب آینده و سرنوشت خویش در حوزه شهرداری و شورای شهر است. بعد از اتمام شش سال از فعالیت شورای شهر سابق همینک فرصت آن است تا یکبار دیگر افراد مختلف اعتبار و کارنامه خود را به قضاوت مردم بگذارند و جایگاه خود را بسنجند و از عموم مردم فهیم شهرستان اعتباری در مقام شورای شهر در چهار سال آینده شهرستان طلب کنند. 
  امسال بر خلاف سه دوره گذشته در شهرستان درگز نبود دکتر عزیز و خدمتگذار و محبوب مردم درگز جناب آقای حدیدی احساس می شود. شخصی فرا جناهی که در تمام دوره های شورای شهر درگز مورد احترام و رای بسیار بالایی از مورد درگز بوده است و تمام دوره های انتخابات شورای شهر را به عنوان نفر اول با اختلاف بسیار زیاد از افراد دیگر پیروز انتخابات بود و این می تواند درس بسیار بزرگی برای همه ما باشد که نیکی و خیراندیشی و خدمت به مردم چیزی جز رضای خدا و خلق خدا را برای بشر به ارمغان نمی آورد و چه افتخاری بالاتر از خدمت بی منت و صادقانه به مردم شهر و دیار و کاشانه خود

  .
  در انتخابات دور قبل حدود سی نفر ثبت نام کرده بودند که از این سی نفر پنج نفر به عنوان منتخبین از سوی مردم تعیین شدند و برخلاف دوره های پیشین و دوره های آتی به دلیل اینکه انتخابات شورای شهر را با ریاست جمهوری بگذار کنند به طور خاص این دوره شورا شش ساله شد.

  برای کسب پیروزی در دوره آینده که احتمالا شورای شهر همان چهارسال قانونی خود را طی خواهد کرد حدودا پنجاه نفر ثبت نام کرده اند که شنیده ها حاکی از این است که تعداد نامزدان کرسی شورای شهر درگز به بیش از چهل نفر می رسد. هنوز هیچ نهادی به صورت قانونی و عمومی این اسامی را منتشر نکرده است و سایت خبری شهرستان درگز با تحقیق و پرس و جو اسامی دستیافته خود را با اختیارات قانونی رسانه ای منتشر می کند.

  با این اوصاف، ثبت نام و استقبال از کاندیداتوری در شورای شهر درگز نسبت به دوره گذشته افزایش یافته است و افراد بیشتری در انتخابات ثبت نام کرده اند. در بین نامزدان انتخابات که عموما افرادی مردمی هستند می توان مشاغل و چهره های مختلف سیاسی و غیر سیاسی دید. از مکانیک و صافکار گرفته تا میوه فروش از کارمند قراردادی ادارات گرفته تا صاحب خدمات کامپیوتری از شیخ و روحانی گرفته تا مردم عادی. از بساز و بفروش و بنگاهی گرفته تا کاسب و بازاری و مهندس و وکیل و...

  طبق شنیده ها گویا عده ای به لحاظ آرایش انتخاباتی نزدیک به نماینده کنونی هستند و عده ای وابسته به جناه محافظ کار و حزب موتلفه درگز... عده ای می گویند بسیجی هستیم و عده ای می گویند مردمی و مستقل اما قشری که حضور آنان شاید کمرنگ باشد اصلاح طلبان شهرستان درگز هستند که روی هیچ نامزد و یا نامزدانی اجماعی نکرده اند و قصد حمایت سیاسی از کسی ندارند.

  اما اسامی نامزدان انتخابات چه کسانی هستند؟ ما با تحقیق میدانی و کسب اطلاع از نامزدها و فعالین سیاسی و انتخاباتی لیستی جمع آوری کرده ایم که البته منبع ما هنوز رسمی نیست و با اطلاع از شنیده های قطعی این اسامی گردآوری شده اند. در عین حال باید خدمت دوستان عرض کنم که با توجه به اینکه افراد ثبت نام کرده حدودا پنجاه نفر هستند اسامی که توانستیم به آنها دست بیابیم فقط چهل و یک نفر بودند و به این منظور قبلا عذرخواهی از افرادی که نام آنها به دست ما نرسیده است داشته باشیم و از دوستانی که این مطلب را می خوانند می خواهیم چنانچه کم و کاست یا اشتباهی در لیست زیر بود در قسمت نظرات همین نوشته و یا از طریق فرم تماس با ما فورا اطلاع دهند تا افراد دیگر را به این لیست اضافه بکنیم و یا احیانا چنانچه نیاز به ویرایش هایی بود اعمال شود.


  اسامی تعدادی از نامزدهای کرسی شورای شهر شهرستان درگز بدین شرح است:


  حسین ذوالفقاری، فرزان مخدومی، محمود کریمی، قلی زاده حمیدی، محمد کریمی، شیخ نوروزی، مهرداد فرزین فر، احسان ولی خانی، حیدر عباس نژاد، صادق گلکاری، احمد گلمیمی، سعید قوی بازو، صدر، پوش، لعل فام، راحلی، قربانی، مرتضی یوسفی، امین نوبهاری، عاطفه زارعی، حامد نوری زاده، پازوکی، محمد اتحاد، جبار قنبرپور، علی زینلی، توحید غلامی، محمد علی صانع، سیروس سرابی مقدم، امید یوسفی، ولی رمضانی، هادی مختارزاده، حسین جلیلی جشن آبادی، حسن عاشوری، حسن محمدی پور، جمشید شعبانپور، ایوب نیازی، برات مداح، جعفر دانا، علی عباسیان، ادیبان و...


  ضمنا طبق اطلاعی که کسب کرده ایم در کل حوزه ی شهری شهرستان (چاپشلو، نوخندان، لطف آباد، درگز) افراد شرکت کننده در نامزدی شورای شهر درگز حدود بیش از صد نفر است. و در حوزه روستایی شهرستان حدودا هفتصد نفر در انتخابات شورای روستایی به عنوان نامزد کسب کرسی شورا ثبت نام کرده اند.


  به عنوان یک درگزی امیدوارم که اعضای آینده شورای شهر برنامه های جدید و مفیدی را جهت نظم دادن و رفع مشکلات موجود در شهرداری اتخاذ کنند و مردم شریف و فهیم درگز مردان با اصل و نصب، لایق، افرادی مردمی و خوش نام را جهت تعیین سرنوشت خود در شهرداری و شورای شهر برگزینند و باشد که قدمی برای پیشرفت و تعالی شهر عزیزمان درگز باشد. و ای کاش افراد تنها وعده های سر خرمن ندهند و به آنچه گفته و می گویند عمل کنند و برای این شهرستان محروم و شهرداری اش که امروز واقعا با بحران مواجه است فکری بکشند.


  این سایت انشاالله در اولین لحظه ای که نام افراد به صورت کامل اعلام شود اسامی و مشخصات کامل تمام نامزدان را منتشر خواهد کرد و همینجا اعلام می کنیم که با رعایت بی طرفی کامل آماده معرفی تمام نامزدان گرامی به مردم هستیم و چنانچه هریک از نامزدان انتخابات آتی برنامه و یا مطلبی جهت انتشار عمومی داشتند می توانند با تماس با ما از فضای این سایت به صورت کاملا رایگان استفاده کنند و ما این کار را با هدف تنویر افکار عمومی جهت انتخاب بهتر و برتر و شفاف تر برای تمامی نامزدان عزیز انجام خواهیم داد. که ای کاش واقعا مسئولینی دلسوز و شریف داشته باشیم و مردم بتوانند در فضایی شفاف بهترین ها و دلسوزترین ها را انتخاب کنند و انشاالله گرفتار افرادی نشویم که تمام عشق و رویا و آمالشان شهرت و ثروت و قدرت است که انشاالله اینطور نخواهد بود و تمام عزیزانی هم که ثبت نام کرده اند به حمدالله شایسته مقام خدمت به دیارشان هستند و باشند


 • ثبت نظر شما راجع به مطلب فوق

 • مطالب مرتبط با نوشته فوق:
 • طبقه بندی موضوعی:
 • لطفا صفحه ما را در فیسبوک لایک کنید
 • کلمات کلیدی در گوگل:
 • لینک منبع:
 • مسابقات سوارکاری کورس بهاره در محل پیست سوارکاری درگز

  عل لطفی گنابادی:  با پایان مسابقات سوارکاری اسامی نفرات برتر کورس بهاره درگز اعلام شد


   طبق گزارش خبرگزاری فارس علی لطفی‌گنابادی ظهر امروز در جمع خبرنگاران اظهار کرد: مسابقات سوارکاری کورس بهاره با حضور سوارکارانی از شهرستان‌های قوچان، مشهد، کلات و درگز در محل پیست سوارکاری درگز برگزار شد.


  علی مطهری


  وی افزود: در کورس یورقه یک‌هزار و 500 متر مادیان‌ها، مرتضی کیخا با اسب انتقام از درگز به مقام نخست و جلال جوادی با اسب باران از درگز مقام دوم و علی‌محمد آریان دیگر سوارکار درگزی با اسب صف‌شکن به مقام سوم رسیدند.

  رئیس اداره ورزش و جوانان شهرستان درگز با اشاره به برگزاری رقابت‌های کورس یورقه 2 هزار متر نریان‌ها اظهار کرد: در این کورس حشمت‌الله زبردست با اسب سمند و مجید عدلی با اسب رعد هر دو از درگز به ترتیب مقام‌های نخست و دوم شدند و قنبرعلی گلدار با اسب مله گوش از قوچان به مقام سوم رسید.

  وی ادامه داد: این مسابقات در کورس تاخت یک‌هزار و 200 متر نیز برگزار شد که امیر کاشانی با اسب سورنتو از مشهد مقام نخست، قنبرعلی گلدار با اسب سمند از قوچان به مقام دوم و علی علوی با اسب نازگل از مشهد در جایگاه سوم قرار گرفتند که در پایان به قهرمانان کورس‌های مختلف جوایز ارزنده‌ای اهدا شد.

  لطفی‌گنابادی همچنین از حضور ورزشکاران درگزی در مسابقات دیروز انتخابی دو و میدانی نوجوانان استان در مشهد برای اعزام به رقابت‌های انتخابی تیم ملی خبر داد.

  وی گفت: در ماده پرتاب وزنه مهدی رستمی و خسرو بایسته مقام‌های نخست و دوم را از آن خود کردند و محمد مقیمی دیگر ورزشکار درگزی نیز به مقام چهارم دست یافت.

  رئیس اداره ورزش و جوانان شهرستان درگز ادامه داد: در ماده پرتاب دیسک نیز امین اسماعیل‌زاده و مصطفی مرتضی‌نیا به ترتیب مقام‌های دوم و پنجم و در ماده پرتاب چکش مصطفی خداوردی‌زاده و آرمان مقدسی به ترتیب مقام نخست و دوم را کسب کردند.

  وی با اشاره به کسب مقام نخست رضا جلایر در ماده دو 800 متر، افزود: در ماده دو امدادی چهار در 100 متر نیز محمد علیزاده به مقام دوم رسید و علی غائبی و علیرضا هوشمند دیگر نمایندگان شهرستان درگز به مقام چهارم و پنجم رسیدند، علی شبابلان نیز مقام سوم ماده 5 در 110 متر انتخابی دو و میدانی نوجوانان استان را از آن خود کرد.

  علی لطفی گنابادی خاطرنشان کرد: سومین جشنواره پرواز بادبادک‌های شهرستان نیز در ششم اردیبهشت ماه در روستای خیرآباد برگزار می‌شود.


 • ثبت نظر شما راجع به مطلب فوق

 • مطالب مرتبط با نوشته فوق:
 • طبقه بندی موضوعی:
 • لطفا صفحه ما را در فیسبوک لایک کنید
 • کلمات کلیدی در گوگل:
 • لینک منبع:
 • آب و هوای شهرستان درگز در هفته اول اردیبهشت

  گزارش هواشناسی شهرستان درگز:  گزارش هواشناسی درگز به صورت هفتگی هر هفته روز جمعه در این سایت منتشر خواهد شد - موقعیت آب و هوایی درگز در هفته آینده -  امروز جمعه به تاریخ   30۰۱ ۱۳۹۲

   


  ✓ شنبه: متوسط دما در روز برابر است با 25 درجه سانتیگراد و آسمان در طول روز شنبه ابری گزارش شده است. و در طول شب نیز متوسط دمای هوا 12 درجه و آسمان ابری خواهد بود.


  ✓ یکشنبهمتوسط دما در روز برابر است با 31 درجه سانتیگراد و آسمان در طول روز یکشنبه صاف تا کمی ابری گزارش شده است. و در طول شب نیز متوسط دمای هوا 16 درجه و آسمان شهرمان همچون روز صاف تا کمی ابری خواهد بود.


  ✓ دوشنبهمتوسط دما در روز برابر است با 27 درجه سانتیگراد و آسمان در طول روز دوشنبه صاف تا کمی ابری گزارش شده است. و در طول شب نیز متوسط دمای هوا 14 درجه و آسمان صاف تا کمی ابری و بدون باران خواهد بود.


  ✓ سه شنبهمتوسط دما در روز برابر است با 24 درجه سانتیگراد و آسمان در طول روز سه شنبه به صورت کاملا بارانی گزارش شده است. و در طول شب نیز متوسط دمای هوا 14 درجه و شدت باران افزایش خواهد یافت...


  ✓ چهارشنبهمتوسط دما در روز برابر است با 27 درجه سانتیگراد و در طول روز چهارشنبه بارش باران روز سه شنبه ادامه خواهد داشت اما از شدت آن کاسته خواهد شد. و در طول شب نیز متوسط دمای هوا 15 درجه و آسمان نیز صاف تا کمی ابری خواهد بود.


  ✓ پنج شنبهمتوسط دما در روز برابر است با 22 درجه سانتیگراد و آسمان در طول روز پنج شنبه کاملا ابری گزارش شده است و در طول شب متوسط دمای هوا 13 درجه خواهد بود اما آسمانی کاملا ابری را تجربه خواهیم کرد


  ✓ جمعه: متوسط دما در روز برابر است با 27 درجه سانتیگراد و آب و هوا در طول روز آسمان صاف تا کمی ابری گزارش شده است و در شب دمای هوا 11 درجه خواهد بود و در آسمان نیز صاف تا کمی ابری گزارش شده است


  صفحه اختصاصی گزارش هواشناسی شهرستان درگز


 • ثبت نظر شما راجع به مطلب فوق

 • مطالب مرتبط با نوشته فوق:
 • طبقه بندی موضوعی:
 • لطفا صفحه ما را در فیسبوک لایک کنید
 • کلمات کلیدی در گوگل:
 • لینک منبع:
 • از کانون موسیقی شهرستان درگز چه خبر؟

  موسیقی شهرستان درگز: گفتگویی با مسئول کانون موسیقی شهرستان درگز و گزارش بابک اخلاقی رئیس این کانون به هنرمندان و هنر دوستان شهرستان درگز از کارها و برنامه ریزی های انجام شده


   چند کلامی با مسئول کانون موسیقی شهرستان درگز جناب آقای بابک اخلاقی

  بابک اخلاقی یکی از اساتید موسیقی شهرستان درگز است که امروز در مقام رئیس کانون موسیقی شهرستان درگز انجام وظیفه می کند.

  وی بیشتر از چند ماهی نیست که مسئولیت کانون موسیقی شهرستان درگز را به عهده دارد اما می گوید در همین چند ماه کارهایی بزرگ و برنامه ریزی خوبی برای آینده انجام شده است که دوست دارد به اطلاع همشهریانش برسد.


  علی مطهری


  بابک اخلاقی می گوید دوست دارد آینده موسیقی این شهرستان را به سمت علمی و آکادمیک شدن موسیقی سوق دهد و دراین زمینه فعالیت ها و برنامه ریزی های خوبی هم دارد.

  طرح ایده های خود را ابتدا با ساماندهی هنرمندان شروع می کند. او معتقد است با شناسنامه دار کردن هنرمندان موسیقی در شهرستان درگز می توان به هنرمندان عرصه موسیقی رسمیت بخشید. او در ادامه توضیحاتش می گوید: ساماندهی هنرمندان جهت ایجاد گروه های مختلف موسیقی در سبک های مختلفی چون مقامی و پاپ و... در بخش آقایان و خانوم ها می تواند یکی از خدمات کانون موسیقی شهرستان به هنرمندان اهل موسیقی باشد. وی وعده می دهد که در کانون موسیقی شهرستان درگز هنرمندان را ساماندهی خواهد کرد تا آنان را در تشکیل گروه های هنریشان یاری کند. او می گوید این ساماندهی می تواند برای کسانی که در بخش کارهای هنری و کنسرت کار می کنند مفید باشد و همینطور این ساماندهی برای کسانی که در بخش آموزش دادن هنر پرطرفدار موسیقی استاد هستند و یا کسانی که قصد آموزش دیدن موسیقی را دارند پل ارتباطی مناسب و مفیدی باشد.

  مسئول کانون موسیقی شهرستان درگز می گوید درگز چه به لحاظ تاریخی و چه در امروز در بخش موسیقی افتخارات و اساتید مناسبی دارد و امروز می توانیم آرزو کنیم که در سالهای آینده به عنوان قطب موسیقی خراسان شناخته بشویم.

  بابک اخلاقی گفت: در آینده برنامه برگذاری جشنواره ملی بخشی های خراسان را در نظر دارد و برای این کار موافقت شورای فرهنگی شهرستان را نیز دریافت کرده است. و طبق برنامه ریزی انجام شده قرار است دبیرخانه برگذاری جشنواره های موسیقی در شهرستان درگز نیز تشکیل شود.

  و اما بابک اخلاقی نوید یک جشنواره و فستیوال داخلی برای هنرمندان موسیقی شهرستان درگز را نیز داد. مسئول کانون موسیقی شهرستان درگز اضافه کرد که در روزهای آتی فستیوال موسیقی در تمام سبک ها به شکل رقابتی و در بین عموم مردم درگز برگذار خواهد شد و به برندگان جوائز ارزشمندی نیز اهدا خواهد شد که کم و کیف و چگونگی اجرای آن نیز بعدا اطلاع رسانی خواهد شد.

  مسئول کانون موسیقی شهرستان درگز در ادامه توضیح برنامه های خود بعد از شناسنامه دار کردن هنرمندان و اقدام برای بیمه هنرمندان اضافه کرد که این کانون قصد دارد موسیقی بومی و قومیتی مناطق مختلف شهرستان را جمع آوری کند و این کارهای فولکوریک را به صورت موسیقی علمی و نت های آن استخراج کرده و ثبت و ضبط کند و در آرشیو موسیقی شهرستان نگهداری شود.

  وی که همزمان مسئول آموزشگاه موسیقی شاپرک نیز هست در مورد آموزشگاه خود توضیح داد که قصد دارد برای پیشرفت بیشتر هنرجویان و موسیقی شهرستان از اساتید بزرگ استان و کشور جهت آموزش رشته های مختلف موسیقی در این شهرستان دعوت کند. در آموزشگاه موسیقی شاپرک همینک سازهای گیتار، ویالون، پیانو، سه تار، دوتار، تار، سنتور، دف، تمبک، سُلفیژ، کر، آموزش نرم افزارهای موسیقی، صدا برداری و آهنگ سازی، تنظیم و... آموزش داده می شود

  متقاضیان کلاس های هنری موسیقی می توانند با این شماره تلفن تماس بگیرند: 09159813498


 • ثبت نظر شما راجع به مطلب فوق

 • مطالب مرتبط با نوشته فوق:
 • طبقه بندی موضوعی:
 • لطفا صفحه ما را در فیسبوک لایک کنید
 • کلمات کلیدی در گوگل:
 • لینک منبع:
 • اخبار هواشناسی شهرستان درگز

  گزارش هواشناسی شهرستان درگز:  گزارش هواشناسی درگز به صورت هفتگی هر هفته روز جمعه در این سایت منتشر خواهد شد - موقعیت آب و هوایی درگز در هفته آینده -  امروز شنبه به تاریخ   23۰۱ ۱۳۹۲

   


  ✓ شنبه: متوسط دما در روز برابر است با 31 درجه سانتیگراد و آسمان در طول روز شنبه ابری گزارش شده است. و در طول شب نیز متوسط دمای هوا 17 درجه و آسمان ابری خواهد بود.


  ✓ یکشنبهمتوسط دما در روز برابر است با 24 درجه سانتیگراد و آسمان در طول روز یکشنبه کاملا بارانی گزارش شده است. و در طول شب نیز متوسط دمای هوا 15 درجه و آسمان شهرمان نسبت به روز بیشتر بارانی خواهد بود.


  ✓ دوشنبهمتوسط دما در روز برابر است با 20 درجه سانتیگراد و آسمان در طول روز دوشنبه ابری گزارش شده است و درطول روز باران هایی را نیز خواهیم داشت. و در طول شب نیز متوسط دمای هوا 11 درجه و آسمان کاملا ابری و بدون باران خواهد بود.


  ✓ سه شنبهمتوسط دما در روز برابر است با 24 درجه سانتیگراد و آسمان در طول روز سه شنبه آفتابی تا کمی ابری گزارش شده است. و در طول شب نیز متوسط دمای هوا 11 درجه و آسمان صاف تا کمی ابری خواهد بود.


  ✓ چهارشنبهمتوسط دما در روز برابر است با 27 درجه سانتیگراد و آسمان در طول روز چهارشنبه آفتابی و کمی ابری گزارش شده است. و در طول شب نیز متوسط دمای هوا 6 درجه و آسمان نیز ابری و در ساعاتی بارانی خواهد بود.


  ✓ پنج شنبهمتوسط دما در روز برابر است با 18 درجه سانتیگراد و آسمان در طول روز پنج شنبه آفتابی تا کمی ابری گزارش شده است و در طول شب متوسط دمای هوا 5 درجه خواهد بود اما آسمانی کاملا مهتابی را تجربه خواهیم کرد


  ✓ جمعه: متوسط دما در روز برابر است با 22 درجه سانتیگراد و آب و هوا در طول روز آسمان ابری گزارش شده است و در شب دمای هوا 9 درجه خواهد بود و در آسمان نیز ابری گزارش شده است


  صفحه اختصاصی گزارش هواشناسی شهرستان درگز


 • ثبت نظر شما راجع به مطلب فوق

 • مطالب مرتبط با نوشته فوق:
 • طبقه بندی موضوعی:
 • لطفا صفحه ما را در فیسبوک لایک کنید
 • کلمات کلیدی در گوگل:
 • لینک منبع:
 • دوتار موسیقی سنتی درگز

  موسیقی سنتی درگز: شهرستان درگز یکی از شهرهای استان خرسان است که در تاریخ و گذشته آن علاقه به موسیقی دوتار و دیگر سازهای سنتی دیده می شود.


  آشنایی با تاریخچه ساز دو تار شمال خراسان


  دوتار شمال خراسان یکی از سازهای کهن شمال شرقی کشور به شمار می‌رود و بخش اعظمی از فرهنگ موسیقایی این سرزمین را در خود جای داد است.

  سرزمین شمال خراسان از لحاظ جغرافیایی شهرهای قوچان، شیروان، بجنورد، اسفراین و درگز را دربر می‌گیرد. همین گستره جغرافیایی موسیقی این منطقه را به گونه‌ای چندفرهنگی تبدیل کرده است که از داشته‌های فرهنگ اقوام ترک، کرد و ترکمن که در این سرزمین‌ها ساکن هستند بهره می‌برد.


  ساز دوتار

  ساز دوتار پیشینه کهن در تاریخ فرهنگی این بخش از سرزمین ایران دارد که به سال‌های دور برمی‌گردد. روایت‌های افسانه‌ای، عاشقانه و حماسی در فرهنگ منطقه شمال خراسان همیشه با هم‌نوازی ساز دوتار همراه بوده است.


  به کسانی که داستان‌ها و روایت‌های کهن این سرزمین را به همراه تنبور اجرا می‌کنند بخشی می‌گویند، در این منطقه جغرافیایی تعداد بخشی های ترک زبان بیشتر بوده که مهمترین دلیل آن گویش ترکی خاص مردمان شمال خراسان است که رواج بیشتری نسبت به گویش‌ها و لهجه‌های دیگر دارد.


  دوتار به عنوان مهمترین ساز در فرهنگ موسیقایی شمال خراسان همیشه مورد توجه بوده است، که مهمترین وظیفه آن انتقال روایت و داستان‌های پندآمیز گذشتگان به نسلهای بعدی بوده است، استفاده ساز برای همراهی داستانها انتخاب هوشمندانه‌ای از سوی مردمان این منطقه به شمار می‌رود چرا که مردمان با حفط کردن بخش‌هایی از موسیقی، پند داستان‌ها را آسان‌تر متوجه می‌شدند.


  از میان این داستانها که به وسلیه دوتار بخشی‌های خراسان شمالی روایت می شدند می توان به داستان شاه اسماعیل، زهره و طاهر، اصلی و کرم، کور اوغلی، غریب و شاه صنم، لیلی و مجنون، گل افروز و دوست محمد اشاره کرد، این قسمت از فرهنگ شفاهی موسیقی شمال خراسان تا اندازه ای تاثیرگذار عمل کرد که به سرزمین‌های مرکزی فلات ایران نیز نفوذ کرد.


  قسمت دیگر موسیقی شمال خراسان که توسط دوتار نوازان این منطقه اجرا می‌شود، مقام های نواحی این منطقه است که به هفت مقام شهرت دارد. مرحوم حاج قربان سلیمانی و محمد حسین یگانه هر کدام به شیوه خود این مقام‌ها را ادا می‌کردند، اما نکات مشترک در میان آنها بهره گیری از مقام‌های نوایی، تجنیس، شاه ختایی و گرایلی است.


  این نغمات و مقام‌ها در خود نیز به دو بخش آوازی و ریتمیک تقسیم می شوند ، آوازها اغلب داستانها را بیان می کنند و نغمات ریتمیک در میان داستانها و برای گذار به روایت بعدی مورد استفاده قرار می گیردند ، از مهمترین مقامی که با ریتم همراه است می‌توان به مقام حریف کش اشاره کرد.


  تاریخچه ساز دوتار شمال خراسان

  از نظر ساختاری نیز دوتار منطقه شمال خراسان با توجه به گستره جغرافیایی انواع گوناگون دارد، برای مثال دوتار شهر قوچان با دوتار درگز از نظر صدادهی و نوع ادای نغمات تفاوت‌هایی دارند اما همگی این سازها در اصول اولیه ساخت از جمله کاسه‌ها، اندازه دسته ساز و . . . با هم شباهت های بسیاری دارند.


  یکی از جالب ترین نکات نوازندگی این ساز که در بیشتر سازهای بومی شرق و شمال شرق فلات ایران مرسوم بوده ، کوک های متفاوت این ساز بر اساس سیلقه نوازندگی است برای مثال هر نوازنده این امکان را دارد با بهره گیری از کوک دلخواه خود بر روی ساز نغمه هایش را اجرا کند.


  دوتار شمال خراسان از لحاظ تکنیک اجرایی شباهت بسیاری به گونه ترکمن این ساز دارد با این تفاوت که نوازنده در هنگام به صدا درآوردن سیم ها با دست راست از تکنیک های مختص این منطقه بهره می برد.


  این ساز در طول تاریخ منطقه شمال خراسان نقش بسزایی در ادای آداب و رسوم این منطقه داشته است ، اهالی روستاها و شهرهای کوچک دور هم جمع می شدند و به صدای ساز و آواز بخشی ها گوش فرا می دادند.


  در چند دهه اخیر نیز دوتار شمال خراسان نقش قابل توجهی را در شناساندن فرهنگ کهن ایرانی به دیگر کشور های داشته است، حاج قربان سلیمانی در زمان حیات خود با حضور در جشنواره‌های متعدد بین‌المللی این فرهنگ کهن موسیقایی را به دیگر هنردوستان در سراسر جهان شناساند.


  امروزه با پیشرفت تکنولوژی و زندگی مدرن مردمان سازهای بومی کمتر در میان اهالی این منطقه مورد توجه قرار می‌گیردند اما در این میان همچنان کسانی هستند که دوتار نوازی را بخشی از فرهنگ اصیل خود می‌دانند و برای حفظ و ماندگاری آن می‌کوشند.


  ساختار دوتار شمال خراسان

  دوتار جزء سازهای اندرونی محسوب می‌شود و در دست بخش‌ها نواخته می‌شود. ظاهرا دوتار ترکمن قدمت بیشتری نسبت به دوتار خراسانی دارد.


  علی مطهری


  دوتار در شمال خراسان دارای دو کوک است: یکی با نسبت چهارم و دیگری با نسبت پنجم. کوک چهارم را کوک نوایی و کوک پنجم را کوک ترکی و کردی می‌نامند و آهنگ‌های فارسی شمال خراسان نیز با کوک پنجم اجرا می‌شود.


  کوک‌های دوتار، یکی ترکی و دیگری کردی است. با کوک ترکی می‌توان آهنگ‌های گرایلی، تجنیس، شاختایی، نالش، دوست محمد، غریب و ... با کوک کردی آهنگ‌های الله مزار، لو، درنا، جعفر قلی و ... را اجرا کرد.


  معمولا در مجالس شادی، اول شب برای ایجاد هیجان و رقص از سورنا و دهل و قشمه استفاده می شود و در پایان شب، بخشی‌ها در اندرون دوتار می‌نواختند. دوتارهای قدیمی در شمال خراسان از سازهای امروزی کوچکتر بوده اند.


  کاسه و صفحه دوتار از چوب توت و دسته آن معمولا از چوب زردآلو ساخته می‌شود. در قدیم به جای سیم از ابریشم استفاده می‌شده. اندازه‌های دوتار در شمال خراسان دارای استاندارد معینی نیست. دوتارهای فعلی دارای یازده و گاه دوازده پرده است.


  پرده‌های آن در فواصل نیم پرده نه چندان دقیق بسته می شود و فواصل کوچک تر از نیم پرده در پرده‌بندی آن وجود ندارد.


 • ثبت نظر شما راجع به مطلب فوق

 • مطالب مرتبط با نوشته فوق:
 • طبقه بندی موضوعی:
 • لطفا صفحه ما را در فیسبوک لایک کنید
 • کلمات کلیدی در گوگل:
 • لینک منبع:
 • شهر باستانی "ابیورد" کجاست؟+تصاویر

  ابیورد:  منطقه حفاظت شده و باستانی ابیورد واقع در 120 کیلومتری جنوب شرقی عشق آباد و د نزدیکی مرزهای ایران به عنوان تمدنی دیرینه و تاریخی، اکنون به افتخاری مشترک برای تبدیل شده است...


  پیشتر نیز گزارش‌های فرهنگی به همراه تصاویری از آثار تاریخی و باستانی ترکمنستان همچون "مرو قدیم"، "قدمگاه حضرت امام رضا (ع)"، "قلعه نسا" و ... منتشر شده و اکنون نوبت به معرفی استان تاریخی و باستانی "ابیورد" است.

  در این فرصت، سعی می‏کنیم گوشه‌ای از تاریخ پر افتخار استان ابیورد را در قالب گزارش تصویری و مکتوب با استناد به آثار و منابع معتبر تاریخی ایرانی و ترکمنستانی تشریح کنیم.

  منطقه حفاظت شده و باستانی ابیورد واقع در 120 کیلومتری جنوب شرقی عشق‏آباد پایتخت کشور ترکمنستان قرار دارد و در واقع یک تمدن باستانی و تاریخی است که با انجام عملیات کاوشی باستان‌شناسی می‏توان بسیاری از رازو رمز حوادث و وقایع تاریخی منطقه خراسان قدیم را یافت. 

  علفزارها در خرابه‏های ابیورد، حکایت از آن دارد که این منطقه در طول تاریخ یک منطقه سرسبز بوده‏ و خرابه‏های باقیمانده ابیورد گویای این است که مردم و شخصیت‏های زیادی در این سرزمین زندگی کرده و تمدن بزرگی در قلب این سرزمین نهفته بوده است.

  ابیورد که درسال 31.هـ/ 651.م/ به تصرف اعراب درآمد یکی از شهرهای مشهور و مهم سرزمین ترکمنستان است. این شهر ظاهرا قبل از اسلام به "باورد" یا "اباورد" شهرت داشته است، در نتیجه اغلب مردم بومی منطقه و فارسی‌زبانان حتی در سده‌های اولیه اسلامی آن را باورد می‌خواندند.

  اکنون نیز آثار باقیمانده از خانه‌های روستایی در جوار این شهر دیده می‌شود که باید هـمان دهکـده ابیورد باشد.  چهار تپه باستانی یا چهار خرابه شهر با نام‌های، "نمازگاه‌تپه" (درجوار خرابه‌های ابیورد و شهرک کاخکا، متعلق به قبل از میلاد)، "قهقهه" (درفاصله یک کیلومتری شهر کاخکا، متعلق به دوره هخامنشی)، "باورد" در فاصله 12 کیلومتری غرب کاخکا (متعلق به دوره ساسانی تا قرون اولیه اسلامی) و "ابیورد" در فاصله یک کیلومتری شهر کاخکا و (متعلق به دوره اسلامی) در استان ابیورد همچنان پابرجاست، که نشان از قدمت این استان تاریخی دارد.

  در حال حاضر خرابه‌های شهر ابیورد در فاصله 120 کیلومتری شرق عشق‌آباد و هفت کیـلومتری غرب کاخکا (قهقهه پیشین) در حاشیه سمت راست جاده واقع شده است، در حالیکه باورد حدودا 12 کیلومتر با شهر ابیورد فاصله داشته و در غرب آن واقع شده است.

  "ابن رسته" درسال‌های پایانی سده 3 .هـ/ 9 .م/ ابیورد را یکی از حوزه‌های خراسان‌ خوانده ‌است، یعقوبی هم در نیمه دوم سده 3 .هـ/ 9. م/ فاصله نسا تا باورد را 2 منزل نوشته، اما به هنگام معرفی استان‌های تابع نیشابور، این استان را ابیورد خوانده است.

  "ابن خردادبه" نخستین جغرافی‌دانی است که شاه ابیورد را "بهمنه" و مقدار مالیات آنجا را 700 هزار درهم بیان کرده است.

  به نوشته وی: شهرهای "مهنه" و "کوفن" از توابع ابیورد بوده‌اند، همچنین ابیورد یکی از خزانه‌های نیشابور است.

  استان ابیورد در سده‏های اول اسلامی/ 7 تا 9 .م/ توسط استاندارن خراسان اداره می‌شد.

  از اواخر سـده سوم.هـ/ نهم.م/ به تصرف سامانیان درآمد و آنان در سال 382.هـ/ 992.م/ خواستند آن‌ را به حاکم خوارزم شمالی ( آل عراق) بسپارند، اما خانـدان "سیمجوری" که سپهسالار سامانیان و استاندار خراسان بودند تن به این امر ندادند.  پس ‌از آن سلطان محمود غزنوی در اواخر سال 407.هـ/ 1017.م/ خوارزم را تصرف کرد تا اینکه سلجوقیان در سال‌های 430.هـ/ 6-1135.م/ ابیورد را هم مثل دیگر شهرهای دشت خاوران از آن خود کردند.

  این استان بعد از سپری کردن یک دوره فترت موقتی رو به آرامش و آبادانی نهاد، تا اینکه بر اثر حمله مغولان تخریب و ویران گردید.

  متأسفانه از جزئیات رفتار مغولان با این شهر اطلاع دقیقی دردست نیست، جز آنکه گفته شده است که آنها ابیورد یا باورد را ویران کردند.

  بعد از حملات مغول و تاتار به این منطقه تلفات و خسارت‌های بسیار زیادی به مردم و منطقه وارد شد، بر اثر این حملات مردم ابیورد نشاط و شادابی خود را از دست دادند و برای تسکین دردهای خود به عرفا و صوفیان که روش آنان با روح و فکرشان هماهنگی و انسجام داشت پناه بردند.

  در همین حال بود که "شاهرخ بن امیر تیمور گورکان" در سال(807 تا850 .هـ / 1404 تا 1446.م ) حکومت استان‌های ابیورد و نسا و یازر ... را به فرزند خویش "بایسنغر" سپرد. که از آن پس تا اواخر عهد شاهرخ (850 .هـ/ 1446.م) در اختیار بایسنغر و فرزندانش قرار گرفت.

  این استان در قرن 10 .هـ/ 16 .م/ چند بار میان صفویه و ازبک‌های شیبانی حاکم بخارا و بلخ و ازبک‌های خوارزمی دست به دست گشت و به همین دلیل زیان‌های زیادی را متحمل شد.

  در سده‌های یازده و 12 .هـ/ 17 و 18 .م/ که صفویه بر این استان سلطه داشتند، اطلاعاتی درباره وضعیت دیوان و حکام آن باقیمانده است، از جمله آن که، القاب "حاکم الگای ابیورد" چنین بود: "ایالت و شوکت پناه حشمت دستگاه، نظاما للایالته و الشوکة و الاقبال فلان خان". مداخل این حاکم در سال 3 هزار و هشتصد و پنج تومان و پنج هزار دینار و کسری و ملازمانش 613 نفر بودند.

  بالاخره با ظهور نادرشاه افشار این استان در نیمه اول سده دوازده.هـ/ هجده.م/ ابیورد در میان شهرها و استان‌های همجوارش بیشترین شهرت و آبادانی را یافت.

  خاندان نادرشاه در منطقه در‌گز تا ابیورد به زندگی عشایری و ییلاق و قشلاق می‌پرداختند. در جوانی وی، حاکم ابیورد فردی به نام «بابا علی بیک کوسه لو» بود و چون نادر به دامادی او در آمد، نهایتا جانشین وی شد و با مرکزیت استان ابیورد در نیمه آن قرن فاتح عمدة جهان گردید.

  نادرشاه که قصد داشت در میان شهرهای ابیورد و کلات شهری نو به نام "مولودآباد" یا "مولودگاه" بسازد، نهایتا در آنجا شهری به وسعت یک چهارم شاه جهان آباد هند و با همان نقشه به نام "خیـوه‌آباد" سـاخت، که اکنون خرابه‌های آن ‌پابرجاست ظاهرا شـهر اصلی استان ابیورد در زمان نادر شاه همان شهر ابیورد، (درجوار کاخکای کنونی) بوده است، و نه باورد.  با قتل نادرشاه درسال 1160.هـ/ 1747.م/ باردیگر پریشان حالی استان ابیورد آغاز گردید، به گونه‌ای که تا حدود یک قرن بعد مکررا میان استانداران خراسان و حکومت‌های ازبک خوارزمی و طوایف محلی ترکمان بر سر آن نزاع درگرفت.

  در دوران اسلامی از شهر ابیورد، ادیبان، فقها، محدثان، دانشمندان و مشایخی از بزرگان صوفیه برخاسته‌اند که هم نام آنان و هم آثارشان زینت بخش دفتر پرافتخار فرهنگ و تمدن اسلامی خراسان بوده است.

  بی‌تردید فضایل و کرامات این بزرگواران مانند انوری ابیوردی، فضیل عیاض، مطرز باوردی به اندازه‌ای است که نمی‌توان تمام آنها را به رشته تحریر درآورد.

  و در نهایت اینکه ابیورد یکی از شهرهای مشهور خراسان از لحاظ سیاسی و جغرافیایی و فرهنگی بوده و در تاریخ، موقعیت و اهمیت ویژه‌ای داشته است.

  گرچه این منطقه اکنون در ایران قرار ندارد ولی می‌دانیم با همه فراز و نشیب‌هایی که داشته و حمله‌های  بسیاری که به این شهر رفته است، توانسته است بزرگانی از علم و دانش و ادب را در خود بپروراند بطوری که می‌توان آن را سرزمین علما و دانشمندان و عرفا و ادیبان دانست که موجب سرافرازی و بلندی نام ایران و ترکمنستان و گذشته تاریخی پر افتخار آنان است.  

  در پایان شما را به تماشای تصاویری از این منطقه زیبای تاریخی دعوت می‌کنیم. • ثبت نظر شما راجع به مطلب فوق

 • مطالب مرتبط با نوشته فوق:
 • طبقه بندی موضوعی:
 • لطفا صفحه ما را در فیسبوک لایک کنید
 • کلمات کلیدی در گوگل:
 • لینک منبع:
 • گزارش هواشناسی شهرستان درگز

  گزارش هواشناسی شهرستان درگز:  گزارش هواشناسی درگز به صورت هفتگی هر هفته روز جمعه در این سایت منتشر خواهد شد - موقعیت آب و هوایی درگز در هفته آینده -  امروز شنبه به تاریخ   16۰۱ ۱۳۹۲

   

  گزارش هواشناسی درگز

  ✓ شنبه: متوسط دما در روز برابر است با 28 درجه سانتیگراد و آسمان در طول روز شنبه آفتابی تا کمی ابری گزارش شده است. و در طول شب نیز متوسط دمای هوا 13 درجه و آسمان صاف تاکمی ابری خواهد بود.


  ✓ یکشنبهمتوسط دما در روز برابر است با 29 درجه سانتیگراد و آسمان در طول روز یکشنبه آفتابی گزارش شده است. و در طول شب نیز متوسط دمای هوا 12 درجه و آسمان شهرمان صاف تا کمی ابری خواهد بود.


  ✓ دوشنبهمتوسط دما در روز برابر است با 30 درجه سانتیگراد و آسمان در طول روز دوشنبه صاف تا کمی ابری گزارش شده است. و در طول شب نیز متوسط دمای هوا 15 درجه و آسمان کاملا صاف خواهد بود.


  ✓ سه شنبهمتوسط دما در روز برابر است با 34 درجه سانتیگراد و آسمان در طول روز سه شنبه آفتابی و صاف گزارش شده است. و در طول شب نیز متوسط دمای هوا 17 درجه و آسمان صاف و مهتابی خواهد بود.


  ✓ چهارشنبهمتوسط دما در روز برابر است با 33 درجه سانتیگراد و آسمان در طول روز چهارشنبه آفتابی و صاف گزارش شده است. و در طول شب نیز متوسط دمای هوا 16 درجه و آسمان صاف و مهتابی خواهد بود.


  ✓ پنج شنبهمتوسط دما در روز برابر است با 28 درجه سانتیگراد و آسمان در طول روز پنج شنبه آفتابی تا کمی ابری گزارش شده است اما به مرور زمان مقدار ابرها بیشتر خواهد شد و در طول شب متوسط دمای هوا 15 درجه خواهد بود اما آسمانی کاملا بارانی را تجربه خواهیم کرد


  ✓ جمعه: متوسط دما در روز برابر است با 22 درجه سانتیگراد و آب و هوا در طول روز با بارش های پراکنده گزارش شده است و در شب دمای هوا 12 درجه خواهد بود بارندگی های پراکنده تا پایان ساعات این روز ادامه خواهد داشت.


  صفحه اختصاصی گزارش هواشناسی شهرستان درگز


 • ثبت نظر شما راجع به مطلب فوق

 • مطالب مرتبط با نوشته فوق:
 • طبقه بندی موضوعی:
 • لطفا صفحه ما را در فیسبوک لایک کنید
 • کلمات کلیدی در گوگل:
 • لینک منبع:
 • گزارش هواشناسی شهرستان درگز

  گزارش هواشناسی درگز: گزارش هواشناسی درگز به صورت هفتگی هر هفته روز جمعه در این سایت منتشر خواهد شد - موقعیت آب و هوایی درگز در هفته آینده -  امروز شنبه به تاریخ ۰۹ \ ۰۱ \ ۱۳۹۲

   


  قابل توجه دوستان باشد که این گزارشات دما در طول روز و شب همگی متوسط دما و موقعیت آب و هواییست و در طول تاریخ مورد اشاره هوا متغیر خواهد بود و دمای هوا معمولا از چیزی که اینجا گزارش می شود ممکن است کمی کمتر و یا بیشتر باشد. چرا که همینطور که در ذیل آمده است ما متوسط اینجا قرار می دهیم.


  گزارش هواشناسی درگز

   

   شنبه: متوسط دما در شب ۱۱ درجه سانتیگراد خواهد بود و ما در شب این روز هوایی بارانی را تجربه خواهیم کرد و در این روز متوسط دما در طول روز ۲۴ درجه خواهد بود که طبق گزارش هواشناسی در روز شنبه ما بارندگی های پراکنده ای را خواهیم داشت و این بارندگی ها در شب شدت خواهند گرفت.

   

   یکشنبه: متوسط دما در شب ۷ درجه گزارش شده است و احتمالا ما در شب یک شنبه هوایی ابری داشته باشیم اما متوسط دما در طول روز ۱۸ درجه خواهد بود. و در طول روز بارندگی های کم و پراکنده ای نیز گزارش شده است.

   

   دوشنبه: متوسط دما در شب ۷ درجه و متوسط دما در طول روز ۲۰ درجه خواهد بود. در روز دوشنبه در طول روز هوایی صاف و بهاری و در طول شب نیز همچنین آسمانی مهتابی و آب و هوایی بهاری را تجربه خواهیم کرد

   

   سه شنبه: متوسط دما در شب ۸ درجه و متوسط دما در روز ۲۲ درجه خواهد بود. و در روز سه شنبه هفته آینده شهرستان درگز آسمان درگز در طول روز و شب کاملا صاف و بدون ابر گزارش شده است

   

   چهارشنبه: متوسط دمای شب ۷ درجه و متوسط دمای هوای روز ۲۴ درجه پیش بینی شده است. طبق گزارش هوا شناسی ما در طول روز چهارشنبه نیز در شب و روز هوایی کاملا صاف و بدون ابر خواهیم داشت

   

   پنج شنبه: متوسط دمای شب ۱۰ درجه خواهد بود و متوسط دمای روز ۲۴ درجه تخمین زده شده است. در پنج شنبه هفته آینده در طول روز و همچنین شب آسمان درگز مجددا صاف و بدون ابر خواهد بود

   

   جمعه: متوسط دمای شب ۱۲ درجه پیش بینی شده است و متوسط دما در طول روز ۲۶ درجه سانتیگراد خواهد بود. در این روز هوا در طول روز مجددا بدون ابر و بارش است اما در شب آسمان درگز ابرهای تازه را به خود خواهد دید


  صفحه اختصاصی گزارش هواشناسی شهرستان درگز


 • ثبت نظر شما راجع به مطلب فوق

 • مطالب مرتبط با نوشته فوق:
 • طبقه بندی موضوعی:
 • لطفا صفحه ما را در فیسبوک لایک کنید
 • کلمات کلیدی در گوگل:
 • لینک منبع:
 • نگاهي به موسيقي كردي خراسان

  موسیقی کردی خراسان: موسيقي هاي محلي ايران كه درموسيقي ملي ما مي باشند، سرشار از شادي و تحرك و شور و نشاط اند ، كه دراين ميان موسيقي كردي شمال خراسان يا بهتر بگوييم موسيقي كرمانجي ، از غنا و اهميت بيشتري برخوردار است.

   

   بر اوتار اين ارغنون بلند!


  Kurmanj

  موسيقي كه واژه يي يوناني است، درميان عامه مردم ما كه بيشتر چادرنشينان وروستاييان بودند، تا سالهاي اخير ناشناخته بود. آنها به جاي اين واژه عنوان (ساز و آواز) را به كار مي بردند و از واژه هاي (هنگ يا آهنگ و دستان ) به جاي مقام استفاده مي كردند. اصولاً عنوان موسيقي مقامي كه حرفه يي مركزنشين دراين سالها برموسيقي بومي ما اطلاق مي كنند، براي ما عنوان غريبي است. موسيقي درنزد كردها كه بيشتر با طبيعت مأنوس هستند و از اصالت و فرهنگ گسترده وتحرك آميزتري بويژه در رابطه با كوچ ، برخوردار بوده اند. اهميت ويژه يي دارد كه اگر بگوييم يك نفر كرد نمي تواند بدون موسيقي به زندگي خويش ادامه دهد، سخني به گزاف نگفته ايم، كه زندگي رزمي و بزمي و ماجراجويانه آنان ، بويژه در وظيفه خطير مرزباني از ايران زمين ، اين موقعيت را به آنان داده است كه درمرحله اول:

  چنين بهتر آيد كه امروز رزم
  بسازيم و فردا گزينيم بزم (۱)
  از اين روست كه نخبگان و متخصصان و بنيانگذاران موسيقي اصيل ايراني را بايد درميان فرزانگان كردي همچون ابراهيم موصلي و اسحق موصلي پسرش در دربار هارون الرشيد خليفه عباسي نام برد كه موسيقي اسلامي را به اوج شكوفايي رساندند و از نوابغ جهاني دراين فن به شماراند . (۲) نيزعبدالمؤمن بن صفي الدين كردارموي (اروميه يي) از ديگر ستارگان درخشان درآسمان لايتناهي اين هنر خدادادي است.

  موسيقي از موهبتهاي الهي است كه به بشر هديه شده وهمزمان با آفرينش او درنهادش ، نهادينه شده كه حالات طبيعي و دروني او را تنظيم نموده و در غم و شادي و تلاش و كوشش او مؤثر باشد و وي را از جمود و ركود فكري بازداشته و به تلاش و تكاپو براي زندگي بهتر وادارد. به قول نظامي گنجوي :
  بساز اي مغني ره دلپسند

  براوتار اين ارغنون بلند
  رهي كان زمحنت رهايي دهد
  به تاريكي شب روشنايي دهد(۳)

  تمام بزرگان علم و دانش و خردمندان و حكماي گذشته به اهميت موسيقي اشاره كرده و گفته اند:
  موسيقي از نعمت هاي الهي بر بشر است و متعلق به همه اقوام و ملل وجوامع بشري، با شرايط ويژه فرهنگي و قومي و منطقه يي آنان. نه تنها انسان و هرحيوان و جانداري، بلكه نباتات و گياهان نيز براي رشد و شكوفايي هرچه بهتر نيازمند برخورداري از موسيقي مناسب به خود مي باشند. به همين جهت است كه مؤلف بهجت الروح به اين نكته ابن سينا دانشمند وحكيم معروف ايراني استنادجسته كه : موسيقي جزوي از بدن انسان است كه مانند خون در بدن آدمي جريان دارد. از اين رو ابن سينا و بسياري از حكما بيماران خود را با نواي موسيقي و آهنگهاي موزون معالجه مي كردند.(۴)

  موسيقي درميان هرقوم و ملت و سرزميني ويژگي خويش را داشته و بيانگر فلسفه اخلاقي و اجتماعي و رزمي و بزمي و كار و كوشش وشيون و شادي آنان مي باشد ، و به ديگر گفتار:
  موسيقي آيينه تمام نماي هرقوم و ملتي است كه تمام ويژگيهاي آنان درآن متجلي است و سير تعالي و يا قهقرايي درمسائل فرهنگي و اجتماعي و اقتصادي آنان از آن آشكار مي گردد.
  موسيقي هاي محلي ايران كه درموسيقي ملي ما مي باشند، سرشار از شادي و تحرك و شور و نشاط اند ، كه دراين ميان موسيقي كردي شمال خراسان يا بهتر بگوييم موسيقي كرمانجي ، از غنا و اهميت بيشتري برخوردار است، كه با وجود تلاش خبرگان فن موسيقي درسالهاي اخير درحوزه هنري سازمان تبليغات اسلامي در تهران ، هنوز ناشناخته باقي مانده است.(۵)

  از بزرگان اين علم درميان كردهاي خراسان، كه نخستين نوشته از دوران صفوي را از خود به يادگار گذاشته ، شاعر و عارف نامدار كرد يعني ابن غريب مي باشد كه به دو زبان كردي و فارسي اشعار زيبايي سروده و در توصيف و معرفي مقامات موسيقي اصيل ايراني گفته است : موسيقي كرمانجي زاييده فرازها و تنگناهاي تاريخي و اجتماعي و ديني و سياسي اين مردمان سلحشور بوده و هست كه در رابطه با هرموقعيت تلخ و شيرين و پيروزي ها و شكستهاي زندگيشان با بهره گيري و ابداع شعر و آهنگي موزون وزيبا و مناسب بازگوكننده حالات دروني و مشكلات زماني آنان بوده است.(۶)
  آهنگهاي سردار عوض ، حجوخان ، قوچان خورابه، رعنا، خاني كلميشي (قهرمان كتاب معروف ۱۰جلدي كليدر) وصدها آهنگ ديگر نمودار بارزي براين مدعا هستند .به هرحال بازگوكردن فلسفه موسيقي كرمانجي خراسان دراين مقاله نمي گنجد .

  بطور كلي موسيقي كردي به دوبخش آوايي و غيرآوايي (رقص) تقسيم مي گردد و شامل سه بخش از آهنگهاي هنري ، اجتماعي و طبيعي است . (۷)
  براي درك واقعي از موسيقي كرمانجي خراسان هنوز هم بايد به افراد غيرحرفه يي و غيرشهري كه دورازاين تمدن هاي كذايي درميان كوهساران و ايلات و عشاير آخرين روزهاي زندگي خود را سپري مي كنند مراجعه نمود.
  از جمله نويسندگاني كه دريكي دوقرن اخير مستقيماً به بررسي موسيقي كردي خراسان پرداخته اند، بايد از ناصرالدينشاه و سرهنگ لطفعلي خان درگزي معاصر وي نام برد.
  ناصرالدينشاه كه درسفرسال ۱۳۰۰ به خراسان از طريق شاهرود و بجنورد عازم مشهد بود ، دربجنورد با استقبال گروههاي هنري كرد يعني عاشق ها روبرو مي شود و اين گونه اظهارنظر مي كند كه : «بالاتر از ده فيروزه ، جمعيت زيادي به قدر بيست نفر از كردهاي شادلو جلو آمده بودند. دهل هاي غريبي داشتند، شبيه به طبل هاي بزرگ قزاق ها [در روسيه ] ، سرنا هم داشتند. خيلي خوب مي زدند. به عينه چچين ها كه ما [درسفر فرنگ] در قفقاز ديده بوديم . چيزي كه ازاينها مضحك بود ، اين بود كه مردهاي بزرگ ريشدار معلق مي زدند».
  ناصرالدينشاه توجه نداشت كه موسيقي درميان كردها سن وسال نمي شناسد. كودكان ونوجوانان و پيرمردان و زنان و دختران همگي درهرشرايطي دراجراي برنامه هاي موسيقي شركت جدي و مستقيم دارند وبراي پرورش روح و جسم خود به آن نيازمندند. از سرهنگ لطفعلي خان فرزند اللهيار خان حاكم درگز هم دست نوشته هاي پراكنده يي به جا مانده است كه او در سال ۱۳۱۴ قمري در قوچان به دربار و اردوگاه تابستاني محمدناصرخان ايلخاني زعفرانلو وارد مي شود كه اتفاقاً سماع حضور حبيب خان سنتورنواز معروف دربار ناصرالدينشاه هم براي ديدن ايلخاني به اين اردوگاه آمده بود.
  لطفعلي خان كه خود از بهترين سنتورنوازان و شش تار نوازان ايران بوده، تعريف جامعي از اين برخوردهاي فرهنگي دراين اردوگاه داده است كه بسيار قابل توجه است، كه در جلد اول آن را تاحدودي ارايه داديم . (۹)
  لطفعلي خان درگزارشات خود براي ا ينكه از او عيب نگيرند، تعريفي از هنر خود نكرده و فقط به شكست و قهركردن سماع حضور (سرورالملك ) كه مهمان بوده، نموده است. اما مدير ديوان افشار كه منشي مخصوص شجاع الدوله و در واقع همه كاره او بوده، گفته است: «در ركاب محمدناصرخان به خواجه جراح رفته بوديم كه املاك شخصي سركار [شجاع الدوله محمدناصرخان] و وصل به چشم كلسب و منقشلي رادكان است. خيابان پردرخت آن نيم فرسنگ طول داشت. شبي اسدالله بيگ نيشابوري تار مي نواخت و چون سرها گرم شد ، خواستند لطفعلي خان هم از قوچان بيايد، درظرف سه ساعت آمد. [البته لطفعلي خان بنابه نوشته خودش در اردو بود] و همين كه دستش به سيم تار رسيد وماهور را شروع كرد ، شوري به سرها انداخت. صداي مضراب آن مرحوم بي حرف و اغراق، پانصد قدم درآن شب، آشكار مي رفت. مضرابها شبيه به دانه هاي درشت بارانهاي بهاري بود كه دركمال تندي ببارد. لطفعلي خان درحيات محمدناصرخان [۱۳۲۰ـ۱۳۱۴قمري] درجه عالي را طي كرده و تا روز مرگ او از قوچان خارج نشد.
  درخواجه جراح سرورالملك معروف تارزن مظفرالدينشاه ، مهمان امير [محمدناصرخان] گرديد. فوراً سنتور و ارگ را با يكديگر كوك كرده ، بچه يي نابالغ هم اشعار سعدي را مي خواند. لطفعلي خان رسيد، يدبيضا كرد، سخره ايمان آوردند (۱۰) و به دويست تومان انعام قناعت كرد(۱۱) به هرحال اينها نموداري بود از موسيقي سرشار سرزمين و مردم شمال خراسان كه ايلخانان كرد اين ديار حامي و پشتيبان و مروج آن بوده اند.
  كليم الله توحيدي

  پي نوشت:
  ۱ـ شاهنامه فردوسي
  ۲ـ برمكيان به پروفسور عبدالرزاق كانپوري
  ۳ـ خمسه نظامي
  ۴ـ رساله موسيقي بهجت الروح ـ عبدالمؤمن بن صفي الدين ارموي. بامقدمه هـ . ل . رابينو
  ۵ـ بنگريد به آلبوم موسيقي شمال خراسان. ازانتشارات حوزه هنري . سال ۱۳۷۰ و نيز كتاب هفت اورنگ و غيره
  ۶ـ نسخه خطي ابن غريب
  ۷ـ مطالعات كردي ج ۱ شماره ۴ سال سوم . تابستان .۱۳۶۵ انتشارات بنياد كرد در پاريس
  ۸ـ سفرنامه ناصرالدينشاه به خراسان سال ۱۳۰۰ قمري به خط ميرزا رضا كلهر. چاپ تهران سال ۱۳۶۱
  ۹ـ حركت تاريخي كرد به خراسان ـ كليم الله توحيدي جلد ۱ چاپ مشهد. ۱۳۷۱ ص ۴۵۲
  ۱۰ـ اشاره به معجزنمايي حضرت موسي كليم الله درمقابل ساحران فرعون درمصر ، كه درقرآن مجيد آمده است.
  ۱۱ـ سرزمين و مردم قوچان ـ دفترسوم . محمد جاباني . چاپ مشهد سال ۱۳۷۵ ص

  Kurmanj


 • ثبت نظر شما راجع به مطلب فوق

 • مطالب مرتبط با نوشته فوق:
 • طبقه بندی موضوعی:
 • لطفا صفحه ما را در فیسبوک لایک کنید
 • کلمات کلیدی در گوگل:
 • لینک منبع:
 • آخرین اخبار شهرستان درگز در سال نود و یک

  آخرین اخبار درگز در سال نود و یک: حضور کاروان راهیان نور شهرستان درگز در مناطق عملیاتی جنوب کشور در اواخر اسفند ماه نود و یک - مصاحبه فرماندار درگز در ده روز آخر سال هزار و سیصد و نود و یک درباره اشتغال در شهرستان درگز

   

  اين كاروان كه از تاريخ 1391/12/21 از شهرستان درگز به مناطق عملياتي جنوب كشور اعزام گرديد در مدت سه روز با حضور در مناطق عملياتي و محور هاي از قبل تعيين شده توسط اردويي سپاه امام رضا(ع) از نزديك با دلاورمردي ها و ايثارگري هاي رزمندگان در دوران هشت سال جنگ تحميلي آشنا گرديد . در طول مدت حضور اين كاروان در محل يادمان هاي مناطق عملياتي ، راويان دوران دفاع مقدس با بيان خاطرات شهدا و همچنين ميزان تصرف اراضي كشور توسط رژيم بعث عراق و نحوه بازپس گيري اين اراضي توسط نيروهاي ايراني  و همچنين مرور كوتاهي بر عمليات هاتي صورت گرفته در اين مناطق مطالب ارزنده اي را بيان و به سؤالات زائرين پاسخ دادند. زائرين شهرستان درگز علاوه بر زيارت مناطق عملياتي از فيض زيارت مسجد مقدس جمكران ، بارگاه منور حضرت معصومه (س) ، حرم حضرت امام (ره) و قبور مطهر شهدا بويژه شهيد والامقام شهيد صياد شيرازي در بهشت زهرا (س) بهره مند گرديدند. اين كاروان در مورخه 1391/12/27 به شهرستان بازگشت.
  سید جواد جوادي در جلسه كارگروه اشتغال شهرستان، اظهار کرد: با تلاش دستگاه‌هاي اجرايی، بالغ بر 87.37 درصد تعهدات درگز در زمينه ایجاد اشتغال تحقق یافته است.

  وي ضمن قدرداني از دستگاه هاي موثر در کسب این موفقیت، تاکید کرد: ساير دستگاه‌هاي اجرايي نیز می بایست از فرصت باقیمانده تا پايان سال جاري، برای انجام تعهدات خود استفاده نمايند.

  فرماندار درگز با بيان اينكه تعهد اشتغال شهرستان در سال جاری از یکهزار و 659 نفر به دو هزار و 908 نفر افزايش داشته، از ادارات آموزش و پرورش، تعاون، كار و رفاه اجتماعي، بنياد مسكن، راه و شهرسازي، شهرداري ها و جهاد كشاورزي خواست تا نسبت به ثبت تعداد اشتغال ایجاد شده دستگاه خود در سامانه ملي رصد اقدام نمايند


 • ثبت نظر شما راجع به مطلب فوق

 • مطالب مرتبط با نوشته فوق:
 • طبقه بندی موضوعی:
 • لطفا صفحه ما را در فیسبوک لایک کنید
 • کلمات کلیدی در گوگل:
 • لینک منبع:
 • کاوش های باستان شناسی در بندیان درگز

  کاوش های باستان شناسی در بندیان درگز

  نویسنده:جوادیان، مسعود

  رشد آموزش تاریخ » تابستان ۱۳۸۳ – شماره ۱۵

  پایگاه مجلات تخصصی نور

  اشاره

  در روز بازدید از بنای«بندیان»درگز از جمله برنامه‏ های‏ پیش‏بینی شده در چهارمین گردهمایی سرگروه‏های تاریخ استان‏ خراسان بود،نوشته حاضر در میان حاضران توزیع گردید.

  علیرغم پی‏گیری اینجانب برای شناسایی مرجع تهیه‏ کننده، توفیقی حاصل نشد.در هر حال مطالعه این سطور خالی از فایده نیست.

  جوادیان‏ محوطهء باستانی بندیان در دو کیلومتری شمال غربی شهرستان درگز و در کنار رودخانهء«درونگر»واقع شده است.

  کاوش‏های باستان‏شناسی بندیان از سال ۱۳۷۳ براساس برنامه‏های‏ مصوب باستان‏شناسی سازمان میراث فرهنگی کشور شروع شده است. تاکنون پنج فصل این کاوش‏ها را پشت سر گذاشته‏ایم و حاصل آن‏ها آثار ارزنده‏ای است که نه تنها از حیث معماری دورهء ساسانی اهمیت‏ ویژه‏ای دارند،بلکه به لحاظ سیاسی و مذهبی این دوره نیز دارای اهمیت‏ هستند.

  از آن‏جا که بندیان در مسیر جادهء ابریشم قرار داشته است می‏توان‏ تأثیرات متقابل تمدن‏های گوناگون را در آثار آن مشاهده کرد.از کتیبه‏های مکشوفه که بر بدنهء دیوارهای گچی تالار نقر شده‏اند،برمی‏آید که درگر فعلی«دستگرد»ی است که با«مرو»یک واحدسیاسی را تشکیل‏ می‏داد و مقر یکی از دژبانی‏های دورهء ساسانی بود.

  پادشاهان ساسانی در طول حکومت خود دو دشمن قدرتمند داشتند.در غرب قدرت رومیان که برای گسترش سرزمین می‏جنگیدند و در شمال شرقی هپتالی‏ها(هیاطله)که ظاهرا حمله و تهاجمات آن‏ها، اقتصادی داشته است.برای پادشاهان ساسانی،حفظ مرزهای شمال‏ شرقی اهمیتی خاص داشت.به همین دلیل،اغلب شاهزادگان نامزد (به تصویر صفحه مراجعه شود) پادشاهی را،به عنوان پادشاه محلی،به این سو گسیل می‏داشتند. تهاجمات هپتالی‏ها را می‏توان در بقایای آثار به جا مانده در بندیان،به‏ صورت مدارک تصویری مشاهده کرد.

  حاصل تلاش گروه باستان‏شناسی بندیان،کشف بنای بسیار مهمی‏ است که در محدوده‏ای تقریبا چهار هکتاری قرار دارد و تاکنون بخش‏ کوچکی از آن‏که شامل یک نیایشگاه بسیار مهم است،از زیر خاک‏ خارج شده است.

  نیایشگاه مکشوفه عبارت است از تالاری به ابعاد ۵/۸×۵/۱۰ متر که سقف آن روی چهار ستون گچی زیبا قرار دارد.در سمت شمال‏ غربی تالار،فضایی به ابعاد ۷۰/۱×۸۰/۲ متر از تالار عقب نشسته است‏ که به مناسبت اهمیتش،آن را محراب نامگذاری کرده‏ایم.داخل این‏ محراب،علاوه بر گچبری‏های زیبا،روی بدنهء دیوار گچی،پنج کتیبه‏ به خط پهلوی ساسانی نقر شده است.

  مضمون کتیبه‏ها حکم انتصاب شخصی به نام یزداد از طرف یک‏ مقام عالی رتبه به نام ویدشاپور،به دژبانی مرو و این دستگرد است.

  دور تا دور تالا،گچبری‏هایی دارد که از حیث تاریخی و هنری‏ واجد ارزش‏های فراوان و مهمی هستند.این گچبری‏ها در زمینهء موضوعات متعددی هستند،مثل صحنه‏های شکار،جنگ پادشاه‏ ساسانی با پادشاه هپتالی.پیروزی همین پادشاه،یک صحنهء مذهبی‏ شامل تصویرهایی از آناهیتا،الههء فراوانی و آب‏های روان و نیز صحنه‏های معرفی شخصیت‏های مهم دورهء ساسانی،صحنه‏های تاج‏ بخشی و ضیافت.در کنار محراب،اتاق هدایا و نذورات قرار دارد.از داخل این اتاق تعدادی اثر مهر روی گلوله‏های رسی به دست آمده که‏ حکم لاک و مهرهای امروزی را داشته است.این گلوله‏های گلی اثر مهرهایی با نقوش اساطیری،حقیقی و برخی نیز خط پهلوی دارند.

  در انتهای تالار،دری به عرض ۲۵/۱ متر به راهرویی ارتباط پیدا می‏کند.سپس به محوطهء آتشکده‏ای مرتبط می‏شود که ابعاد آن ۴×۴ متر است.آتشدان گچی زیبایی در مقابل ورودی تالار به آتشکده قرار دارد؛به طوری که نیایش کنندگانی که در تالار جمع می‏شوند،از دور شاهد مراسمی بودند که موبدان در کنار آتشدان اجرا می‏کردند.

  دور تا دور آتشکده چندین سکو ساخته شده که احتمالا محل قرار دادن چوب‏های خشک و مواد خوشبوکننده و هوم و ابزار و ادوات‏ مربوط به آتشکده بوده‏اند.

  در سمت شمال آتشکده،اتاق نسبتا بزرگی دیده می‏شود که در سه‏ طرف آن،استودان‏های گچی به طول ۵/۱ تا ۶۵/۰ متر و عرض ۷۰/۰ متر ساخته شده‏اند.هریک از این استودان‏ها(استخوان‏دان‏ها) دریچه‏ای داشته‏اند که احتمالا با دری چوبی بسته می‏شدند.این اتاق به‏ وسیلهء درگاهی که در سمت جنوب آن تعبیه شده،از طریق آتشکده به‏ خارج راه داشته است.

  روی استودان‏ها ساده‏ترین و در عین حال زیباترین نقوش اساطیری‏ با خطوط ساده نقر شده‏اند؛نقوشی از اسب،گاو،گریفون،مار، عقرب و نیز صحنهء شکار که به صورت مینیاتوری در اندازه‏های کوچک‏ نقش شده‏اند.

  در سمت شرق آتشکده،اتاق یا برج مدوری قرار دارد که با توجه به‏ شواهد موجود،باید«برشنومگاه»یا محل تطهیر معتقداتی باشد که باید به وسیلهء موبدان تطهیر شوند.

  این نیایشگاه به ظاهر در مجموعه‏ای از بناهای حکومتی قرار داشته‏ است.براساس مدارک موجود،در زمان بهرام پنجم(۴۳۸-۴۲۰ میلادی)بعد از جنگ پادشاه هپتالی‏ها در کشتن او ساخته شده است و در زمان پیروز،پادشاه ساسانی که به دست هپتالی‏ها کشته شد و در نتیجه‏ شمال خراسان مورد قتل و غارت قرار گرفت،تخریب شده است.بعد از چند سال،مجددا روی خرابه‏های آن آثاری از دورهء ساسانی به وجود آمده است.


 • ثبت نظر شما راجع به مطلب فوق

 • مطالب مرتبط با نوشته فوق:
 • طبقه بندی موضوعی:
 • لطفا صفحه ما را در فیسبوک لایک کنید
 • کلمات کلیدی در گوگل:
 • لینک منبع:
 • اخبار هواشناسی شهرستان درگز

  گزارش هواشناسی درگز: گزارش هواشناسی درگز به صورت هفتگی هر هفته روز جمعه در این سایت منتشر خواهد شد - موقعیت آب و هوایی درگز در هفته آینده -  امروز شنبه به تاریخ 25. 12. 1391

   

  قابل توجه دوستان باشد که این گزارشات دما در طول روز و شب همگی متوسط دما و موقعیت آب و هواییست و در طول تاریخ مورد اشاره هوا متغیر خواهد بود و دمای هوا معمولا از چیزی که اینجا گزارش می شود یا کمتر و یا بیشتر است. چرا که همینطور که در ذیل آمده است ما متوسط دما را اعلام می کنیم.


  گزارش هواشناسی درگز

   

   شنبه: متوسط دما در شب 6 درجه سانتیگراد و متوسط دما در روز 23 درجه خواهد بود. در روز اول هفته آینده در شهرستان درگز طبق گزارش سایت هواشناسی طی روز و شب آسمان صاف تا کمی ابری خواهد بود.

   

   یک شنبه: متوسط دما در شب 10 درجه و متوسط دما در طول روز 19 درجه خواهد بود. در یک شنبه هفته آینده در طول روز هوا آفتابی و در طول شب هوا کاملا ابری گزارش شده است

   

   دوشنبه: متوسط دما در شب 15 درجه و متوسط دما در طول روز 25 درجه خواهد بود. در روز دوشنبه در طول روز هوایی صاف تا کمی ابری خواهد بود و در طول شب هوا کاملا ابری و بدون بارش گزارش شده است

   

   سه شنبه: متوسط دما در شب 6 درجه و متوسط دما در روز 19 درجه خواهد بود. در روز سه شنبه هفته آینده شهرستان درگز آسمان درگز در طول روز و شب کاملا ابری به همراه بارش باران گزارش شده است که این باران ها در شب شدت بیشتری خواهند گرفت

   

   چهارشنبه: متوسط دمای شب 4 درجه و متوسط دمای هوای روز 11 درجه پیش بینی شده است. طبق گزارش هوا شناسی ما در طول روز چهارشنبه هوایی کاملا ابری به همراه بارش های پراکنده و در شب آسمانی ابری را پشت سر خواهیم گذارد

   

   پنج شنبه: متوسط دمای شب 10 درجه خواهد بود و متوسط دمای روز 22 درجه تخمین زده شده است. در پنج شنبه هفته آینده در طول روز و همچنین شب آسمان درگز ابری گزارش شده است اما در گزارش هواشناسی گزارشی از بارش باران و یا برف نیست.

   

   جمعه: متوسط دمای شب ۱۲ درجه پیش بینی شده است و متوسط دما در طول روز ۲۲ درجه سانتیگراد خواهد بود. در این روز پایانی هفته آینده هوای درگز در شب و روز آفتابی و تا کمی ابری خواهد بود که احیانا در ساعاتی از روز و شب ابرهای سیاه آسمان را کاملا خواهند پوشاند

   

  صفحه اختصاصی انتشار اخبار هواشناسی درگز


 • ثبت نظر شما راجع به مطلب فوق

 • مطالب مرتبط با نوشته فوق:
 • طبقه بندی موضوعی:
 • لطفا صفحه ما را در فیسبوک لایک کنید
 • کلمات کلیدی در گوگل:
 • لینک منبع:
 • اخبار هواشناسی شهرستان درگز


  گزارش هواشناسی درگز: گزارش هواشناسی درگز به صورت هفتگی هر هفته روز جمعه در این سایت منتشر خواهد شد - موقعیت آب و هوایی درگز در هفته آینده -  امروز شنبه به تاریخ ۱۹. ۱۲. ۱۳۹۱

   

  قابل توجه دوستان باشد که این گزارشات دما در طول روز و شب همگی متوسط دما و موقعیت آب و هواییست و در طول تاریخ مورد اشاره هوا متغیر خواهد بود و دمای هوا معمولا از چیزی که اینجا گزارش می شود یا کمتر و یا بیشتر است. چرا که همینطور که در ذیل آمده است ما متوسط دما را اعلام می کنیم. ضمنا ممکن است مثل برف اواخر هفته گذشته ما توده های هوایی گزارش نشده ای را نیز داشته باشیم که با توجه به اینکه ما یک هفته جلوتر این گزارشات را دریافت و منتشر می کنیم طبیعیست که گاها اینگونه موارد پیش خواهد آمد


  گزارش هواشناسی درگز

   

   شنبه: متوسط دما در شب ۵ درجه سانتیگراد و متوسط دما در روز ۱۵ درجه خواهد بود. در روز اول هفته آینده در شهرستان درگز طبق گزارش سایت هواشناسی آسمان آفتابی تا کمی ابری خواهد بود.

   

   یک شنبه: متوسط دما در شب ۸ درجه و متوسط دما در طول روز ۲۲ درجه خواهد بود. در یک شنبه هفته آینده در طول روز هوا آفتابی تا کمی ابری و در طول شب هوا ابری گزارش شده است

   

   دوشنبه: متوسط دما در شب ۹ درجه و متوسط دما در طول روز ۱۸ درجه خواهد بود. در روز دوشنبه در طول روز هوایی ابری به همراه بارش باران گزارش شد و در طول شب هوا کاملا ابری و بدون بارش گزارش شده است

   

   سه شنبه: متوسط دما در شب ۱۱ درجه و متوسط دما در روز ۲۰ درجه خواهد بود. در روز سه شنبه هفته آینده شهرستان درگز آسمان درگز در طول روز آفتابی تا کمی ابری خواهد بود و در طول شب هوایی صاف و مهتابی را در آسمان شهرمان خواهیم داشت

   

   چهارشنبه: متوسط دمای شب ۱۵ درجه و متوسط دمای هوای روز ۲۶ درجه پیش بینی شده است. طبق گزارش هوا شناسی ما در طول روز چهارشنبه هوایی آفتابی تا کمی ابری و در شب نیز آسمانی صاف تا کمی ابری را پشت سر خواهیم گذارد

   

   پنج شنبه: متوسط دمای شب ۱۵ درجه خواهد بود و متوسط دمای روز ۲۸ درجه تخمین زده شده است. در پنج شنبه هفته آینده در طول روز آسمان درگز کاملا ابری به همراه باران های مقطعی خواهد بود و در طول شب هوایی صاف تا کمی ابری را تجربه خواهیم کرد

   

   جمعه: متوسط دمای شب ۱۲ درجه پیش بینی شده است و متوسط دما در طول روز ۲۲ درجه سانتیگراد خواهد بود. در این روز پایانی هفته آینده هوای درگز در شب و روز هوا کاملا ابری گزارش شده است و در این 24 ساعت باران های پراکنده ای نیز شهرستان درگز را آبیاری خواهد کرد

   

  صفحه اختصاصی انتشار اخبار هواشناسی درگز


 • ثبت نظر شما راجع به مطلب فوق

 • مطالب مرتبط با نوشته فوق:
 • طبقه بندی موضوعی:
 • لطفا صفحه ما را در فیسبوک لایک کنید
 • کلمات کلیدی در گوگل:
 • لینک منبع:
 • معرفی برخی مکانهای تفریحی درگز

  درگز دارای مکان های دیدنی و جذابیت های گردشگری زیادی است که در زیر به معرفی چند مورد می پردازیم:

   

  1-پارک ملی تندوره : که در منتهی الیه شمال شرقی کشور و در حدود شمالی استان خراسان در شهرستان درگز واقع است که با سیمایی کوهستانی و صخره ای با دره های عمیق و تپه ماهورهای بلند و مرتفع با شیب های متغیر در جهات مختلف جغرافیایی می باشد. تندوره نام چشمه ای است که در این پارک جنگلی جاری می باشد به همین دلیل این پارک را تندوره می نامند تندوره به زبان کردی به معنی تنور می باشد و از آنجایی که این چشمه از حوضهای  شبیه به تنور خارج می گردد بر آن نام تندوره نهاده اند .

  2- غار قزلق از نمونه غارهای این منطقه غاز قزلق یا غار دیو است که در 22 کیلومتری جنوب شرقی درگز بعد از روستای قزلق در نیمه راه ارتفاعات شازی و کانی گاز قرار دارد و از محل های اعتقادی و دیدنی درگز است که دارای 3 درب ورودی در کف دره و نیمه های بلند می باشد. نوع غار از غارهای آهکی است که احتمالا در دوران عصر حجر مورد استفاده انسانی بوده است .

  3- غار شادمینه (شادمهنه) : واقع در 16 کیلومتری غرب درگز در 300 متری علامه شهرستانی که بقایای دژ نظامی مربوط به قرن پنجم و دوره سلجوقی می باشد .

  4- پارک شادی که قدیمی ترین پارک شهرستان می باشد .

  5- پارک ملت در فاصله یک کیلومتری شهر درگز در مسیر جاده درگز – چاپشلو واقع است .

  6- دره امام قنبر : که در 20 کیلو متری جنوب شهر درگز قراردارد .

  7- دره چرلاغ :  که در 34 کیلومتری جنوب غربی شهر درگز قرار گرفته است در نزدیکی روستای جشن آباد واقع شده است .

  8- آبگرم :  منطقه آبگرم و اردوگاه امیدهای انقلاب اسلامی در 15 کیلومتری جنوب شهر درگز و در مسیر جاده درگز به دربندی واقع است .

  9- قرخ قیز (چهل دختر) در 5 کیلومتری جنوب شهر درگز قرار گرفته که کوهی منفرد و کم ارتفاع است این کوه رسوبی و مربوط به دوران دوم و اواخر دوران سوم زمین شناسی است. نام قرخ قیز یادگاری از نیاکان اولیه است که از حدود پنج هزار سال پیش در این سرزمین می زیستند


 • ثبت نظر شما راجع به مطلب فوق

 • مطالب مرتبط با نوشته فوق:
 • طبقه بندی موضوعی:
 • لطفا صفحه ما را در فیسبوک لایک کنید
 • کلمات کلیدی در گوگل:
 • لینک منبع:
 • خبر کامل سفر استاندار خراسان به درگز


  سفر استاندار خرسان به درگز: استاندار خراسان رضوی گفت: صنایع تبدیلی با محوریت بخش کشاورزی در شهرستان درگز ایجاد شود تا علاوه بر ایجاد اشتغال پایدار سبب ماندگاری جمعیت روستایی و مهاجرت نکردن آنها به حاشیه شهرها می شود.

   

  خبرگزاری فارس: استاندار خراسان رضوی گفت: صنایع تبدیلی با محوریت بخش کشاورزی در شهرستان درگز ایجاد شود تا علاوه بر ایجاد اشتغال پایدار سبب ماندگاری جمعیت روستایی و مهاجرت نکردن آنها به حاشیه شهرها می شود.

  بمحمد حسین فروزان استاندار خراسانه گزارش خبرگزاری فارس از مشهد، محمدحسین فروزان مهر ظهر امروز به منظور بررسی مسائل اقتصادی شهرستان های درگز و قوچان به این مناطق سفر کرد.
  استاندار خراسان رضوی سفر خود را ابتدا با حضور در گلزار شهدای شهرستان درگز و ادای احترام به مقام شامخ آنان آغاز و سپس از محور در حال احداث درگز به دوغائی که با بهره برداری از آن، مسیر مشهد، درگز 60 کیلومتر نزدیک تر می شود، دیدن کرد.
  وی با اشاره به موقعیت ترانزیتی این شهرستان و نقش ملی و فرا ملی آن در ارتباط با کشورهای حوزه آسیای میانه گفت: با تامین زیرساخت های مورد نیاز ترانزیت و حمل و نقل، شهرستان درگز می تواند به قطب ترانزیت کشور و بارانداز کشورهای آسیای میانه تبدیل شده و به توسعه هرچه مطلوب تر این شهرستان منجر شود.
  استاندار خراسان رضوی خاطرنشان کرد: هم اکنون شهرستان درگز رتبه ششم ترانزیت کشور را دارد که با توجه به قرار گرفتن این محور در کریدور شمال به جنوب و غرب به شرق، تسریع در اجرای پروژه های زیرساختی در حوزه ترانزیت می تواند علاوه بر کاهش هزینه های ملی، نقش تعیین کننده ای در راستای افزایش توسعه صادرات غیرنفتی داشته باشد.
  فروزان مهر در ادامه از قسمت های مختلف شهر درگز و شهر مرزی لطف آباد دیدن کرد و با حضور در پاسگاه مرزی لطفی از خدمات مرزبانی خراسان رضوی در تامین امنیت تقدیر کرد.
  وی سپس به گمرک لطف آباد رفت و از چگونگی فعالیت در این بخش مطلع و در نهایت از بازارچه مرزی لطف آباد نیز بازدید کرد.
  استاندار خراسان رضوی در ادامه طی جلسه ای که با حضور برخی معاونان، مدیران ستادی استانداری و تعدادی از مدیران استانی و شهرستانی در محل فرمانداری شهرستان درگز برگزار شد گفت: نوع نگاه مدیریت استان، توجه به نقاط محروم و مرزی است و این موضوع را با هدف کاهش شکاف توسعه و توزیع متوازن امکانات به عنوان یک راهبرد اساسی دنبال می کند.
  فروزان مهر با بیان اینکه نگاه در توسعه مناطق باید معطوف به مزیت های نسبی، منطقه ای و رقابتی در حوزه های گوناگون باشد افزود: در راستای بهره وری بیشتر از امکانات موجود در شهرستان درگز، باید استفاده از مزیت های این شهرستان در حوزه های کشاورزی و گردشگری نیز مورد توجه قرار گیرد.
  وی با اشاره به سهم عمده کشاورزی و دامپروری در تولید ناخالص این شهرستان، گفت: به تمامی طرح های عملیاتی شهرستان درگز در قالب طرح توسعه بخش کشاورزی بدون محدودیت، تسهیلات پرداخت می شود.

  استاندار خراسان در شهرستان درگز

  استاندار خراسان رضوی در این راستا خواستار ایجاد صنایع تبدیلی با محوریت بخش کشاورزی در این شهرستان شد و گفت: تحقق این مهم علاوه بر ایجاد اشتغال پایدار سبب ماندگاری جمعیت روستایی و مهاجرت نکردن آنها به حاشیه شهرها می شود.
  فروزان مهر از همجواری درگز با کشور ترکمنستان و بازارچه مرزی به عنوان مزیت دیگر این شهرستان یاد کرد و افزود: اجرای طرح جامع پایانه مرزی لطف آباد، ارتقای گمرک به اداره کل و پیگیری ایجاد منطقه ویژه لطف آباد از جمله مواردی است که باید برای تحقق آن تلاش کرد.
  وی همچنین خواستار تعامل بیشتر گمرک و پایانه ها و ایجاد پنجره واحد تجاری به منظور تسریع در روند صادرات و واردات کالا گردید.
  استاندار خراسان رضوی ضمن استماع مشکلات شهرستان که توسط نماینده مردم درگز در مجلس شورای اسلامی و فرماندار ارائه شده بود دستور پیگیری های لازم را صادر و بر تسریع در اجرای پروژه های عمرانی و مهر ماندگار در شهرستان درگز تاکید کرد.
  فروزان مهر از شهرداران لطف آباد و درگز خواست تا نسبت به زیبا و مناسب سازی فضای شهری و ساماندهی مبادی ورودی شهرها اقدام کنند.
  وی سپس درگز را به مقصد شهر باجگیران ترک کرد و در بدو ورود به این شهر مورد استقبال فرماندار شهرستان قوچان و اهالی باجگیران قرار گرفت.
  استاندار خراسان رضوی ضمن بازدید از بازارچه مرزی باجگیران در جمع تعدادی از مدیران شهرستان قوچان حاضر شد و گفت: بهترین راهبردی که در شرایط اقتصادی کنونی می تواند به بی اثر کردن تحریم ها بیانجامد؛ توجه ویژه به مبادی مرزی و فعال سازی بازارچه ها است.
  وی افزود: موضوع ارتقای این بازارچه نیز به منطقه ویژه اقتصادی از طریق دستگاه های مربوطه دنبال می شود.
  فروزان مهر خاطرنشان کرد: نظر به اعلام  آمادگی پلیس مرزبانی، به منظور هر چه فعال تر شدن این بازارچه و افزایش مبادلات مرزی، اجرایی شدن تردد از طریق گذر مرزی برای ساکنان این منطقه پیگیری می شود.
  استاندار خراسان رضوی خواستار ایجاد پنجره واحد تجاری در این گمرک شد و بر استقرار مدیران در بخش باجگیران با هدف فعال تر شدن بدنه دستگاه های اجرایی و خدمت رسانی بهتر به مردم تاکید کرد.
  وی در بخش دیگری از سخنانش از پرداخت تسهیلات مشاغل خانگی و خود اشتغالی به متقاضیان واجد شرایط در شهر باجگیران خبر داد و گفت: تسهیلات طرح توسعه کشاورزی نیز در این شهر بدون محدویت پرداخت می شود.
  فروزان مهر در پایان سفر خود ضمن بازدید از شهر قوچان از یک واحد تولید دوچرخه در این شهر دیدن کرد و در راستای رفع مشکلات این واحد صنعتی و تامین سرمایه در گردش از طریق سیستم بانکی دستورات لازم را صادر  کرد.
  گفتنی است از جمله مصوبات جلسه امروز بررسی طرح گازرسانی به شهر باجگیران، ایجاد جایگاه عرضه سوخت و کمک به شهرداری برای احداث دیوار ساحلی بازارچه و ساماندهی مبلمان شهری بود.

   

  در رابطه با این سفر گزارشی نیز سرویس خبری خراسان در درگز نوشت:

  شهرستان درگز به هر اندازه اعتبار جذب کند برايش سقفي و محدوديتي قائل نيستيم و براي صنايع تبديلي بودجه اختصاص مي دهيم.استاندار خراسان رضوي که پنج شنبه به اتفاق جمعي از مديران استان به شهرستان درگز سفر کرده بود پس از اداي احترام به شهداي اين شهرستان و بازديد از جاده جديد در دست احداث درگز، کپکان، دوغايي و گمرک و پايانه مرزي لطف آباد در جلسه بررسي مسائل اقتصادي درگز در محل فرمانداري حضور يافت و با اعلام مطلب فوق افزود: نگاه و استراتژي ما توجه به مناطق محروم مرزي است و به همين خاطر از مناطق محروم شروع کرديم.«مهندس فروزان مهر» افزود: درگز ظرفيت هاي خوب و مشخصي دارد و بايد اين ظرفيت ها را به فعليت برسانيم و دستگاه هاي ذيربط بايد تلاش کنند درگز را به عنوان يک منطقه ملي معرفي کنند.استاندار گفت: مسير «درگز- دوغايي» مسير خوبي براي ترانزيت کالا به کشورهاي آسياي ميانه و بالعکس است و با زيرساخت هايي که در شهرستان وجود دارد، مي تواند به عنوان بارانداز منطقه براي کشورهاي «c.i.s» مورد توجه قرار گيرد.وي به ظرفيت هاي کشاورزي اين منطقه هم اشاره کرد و افزود: درگز نقش فرااستاني دارد و حتي مي تواند نقش بين المللي نيز ايفا کند و براي ارتقاي گمرک و منطقه ويژه اقتصادي نيز پيگيري خواهيم کرد.در اين جلسه فرماندار، نماينده مردم درگز و امام جمعه شهرستان نيز با توجه به ظرفيت هاي اين شهر خواستار رسيدگي بيشتر مسئولان به مشکلات اين شهرستان شدند.


 • ثبت نظر شما راجع به مطلب فوق

 • مطالب مرتبط با نوشته فوق:
 • طبقه بندی موضوعی:
 • لطفا صفحه ما را در فیسبوک لایک کنید
 • کلمات کلیدی در گوگل:
 • لینک منبع:
 • اخبار هواشناسی شهرستان درگز

   

  گزارش هواشناسی درگز: گزارش هواشناسی درگز به صورت هفتگی هر هفته روز جمعه در این سایت منتشر خواهد شد - موقعیت آب و هوایی درگز در هفته آینده امروز به تاریخ ۱۲. ۱۲. ۱۳۹۱

   

  گزارش هواشناسی درگز

   

   شنبه: متوسط دما در شب ۹ درجه سانتیگراد و متوسط دما در روز ۲۷ درجه خواهد بود. در روز اول هفته آینده در شهرستان درگز طبق گزارش سایت هواشناسی آسمان آفتابی تا کمی ابری خواهد بود. که در ساعاتی از روز ابرها آسمان شهرمان را کاملا خواهند پوشاند

   

   یک شنبه: متوسط دما در شب ۱۰ درجه و متوسط دما در طول روز ۱۹ درجه خواهد بود. در این روز هفته آینده هوای کاملا ابری به همراه بارش باران های پراکنده گزارش شده است

   

   دوشنبه: متوسط دما در شب ۱۸ درجه و متوسط دما در طول روز ۲۸ درجه خواهد بود. در روز دوشنبه هوایی آفتابی خواهیم داشت که البته در ساعاتی در روز ابرهایی آسمان را کاملا خواهد پوشاند

   

   سه شنبه: متوسط دما در شب ۱۱ درجه و متوسط دما در روز ۲۹ درجه خواهد بود. در روز سه شنبه هفته آینده شهرستان درگز نیز مانند روز قبل هوایی آفتابی خواهیم داشت که البته در ساعاتی در روز ابرهایی آسمان را کاملا خواهد پوشاند

   

   چهارشنبه: متوسط دمای شب ۴ درجه و متوسط دمای هوای روز ۱۴ درجه پیش بینی شده است. طبق گزارش هوا شناسی ما در روز چهارشنبه آسمانی کاملا ابری و بارانی را تجربه خواهیم کرد.

   

   پنج شنبه: متوسط دمای شب ۲- درجه خواهد بود و متوسط دمای روز ۱۰ درجه تخمین زده شده است. در این روز هم مانند روز چهارشنبه هوا کاملا ابری با بارش های پراکنده گزارش شده است

   

   جمعه: متوسط دمای شب ۴- درجه پیش بینی شده است و متوسط دما در طول روز ۶ درجه سانتیگراد خواهد بود. در این روز آسمان درگز آسمانی آفتابی تا کمی ابری خواهد بود

   

  صفحه اختصاصی انتشار اخبار هواشناسی درگز


 • ثبت نظر شما راجع به مطلب فوق

 • مطالب مرتبط با نوشته فوق:
 • طبقه بندی موضوعی:
 • لطفا صفحه ما را در فیسبوک لایک کنید
 • کلمات کلیدی در گوگل:
 • لینک منبع:
 • نوروز به کجا می روید؟ معرفی کلات نادر

   

  سفرهای نوروزی: کلات نادری ایستگاهی برای سیر و سیاحت در تاریخ و طبیعت کلات شهرستانی است در شمال شرقی استان خراسان رضوی، مرکز این شهرستان، شهر کبود گنبد است؛كلات به نام نادر شاه رقم خورده است، این شهر که در میان كوه‌های هزارمسجد قرار گرفته است و از مشهد تا آن، 145 کیلومتر جاده کوهستانی اما پر از زیبایی است.

   

  این شهر، کلات نادریاز شمال به وسیله تپه ماهورهای نسبتاً پست به طول 180 کیلومتر با کشور ترکمنستان همجوار است. ازجنوب به کوه هزارمسجد و شهرستان مشهد، از شرق به شهرستان سرخس و از سمت غرب به شهرستان درگز محدود می‌شود.
   كلات در لغت به معنی «آبادی و زیستگاه بر فراز كوه» است و همان‌گونه كه از نامش پیداست، این منطقه هویتش را از نادر می‌گیرد و فراز و فرودهای تاریخی‌اش را با نادر تجربه كرده است. 
  هنگامی كه نادرشاه افشار در خراسان به حكومت رسید، ایران با آسیب جدی ضعف حكومت مركزی روبه‌رو بود، اما نادر نه‌تنها این اتحاد را برای ایرانیان به ارمغان آورد بلكه مهاجمان ایران را نیز به عقب راند و كشورگشایی‌اش را تا هندوستان ادامه داد.
  نادر شاه افشار دستور ساخت كاخی را در كلات نادری داد كه هم‌اكنون به عمارت خورشید یا كاخ خورشید مشهور است، او ظاهرا از این كاخ به عنوان محلی برای حفاظت از گنجینه نادر استفاده می کرده است.
   این كاخ تا پایان عمر نادر نیز نیمه كاره ماند،اما با همین شرایط در مدت زمان حكومت نادر مورد استفاده قرار می گرفت.

  کلات، راز نفوذ ناپذیری نادر شاه افشارسرزمین كلات باتوجه به این كه در میان كوه قرار گرفته، به سرزمین دژهای نفوذناپذیرشهرت دارد و دلیل انتخاب كلات توسط نادر نیز همین نفوذناپذیری آن بوده است.

  به عبارت بهتر كاخ خورشید، كاخ و گنجینه گنج‌های نادر بوده است، تخت طاووس، الماس كوه نور، الماس دریای نور و گنج‌های حاصل از جهانگشایی او به هندوستان كه فراوانی آن و گرانبهایی‌اش در تاریخ شهره عام است تا جایی كه می‌گویند نادر هنگامی كه هند را فتح كرد و اهانت كنندگان به ایرانیان را به دار مجازات آویخت در برابر دریافت كلید گنجینه هندیان پذیرفت كه حكمرانی را از حاكم هند سلب نكند و او حاكم هند بماند.
   او سپس گنجینه‌ای آنچنان ارزشمند با خود به ایران آورد كه تا 3 سال تمام ایرانیان از پرداخت مالیات معاف شدند و هنوز نیز این جواهرات موجب افتخار ایرانیان است. 
  كاخ خورشید، بنایی 3 طبقه است كه اسرای هندی آن را بنا کردند. این كاخ مجموعا 12 اتاق دارد كه داخل هراتاق تزییناتی از نقاشی و گچبری دیده می‌شود.
   در میان این تزیینات، تصاویری از شاهزادگان نادری نیز به چشم می‌خورد. در وسط این بنای 8 ضلعی، برج‌های استوانه‌ای‌مانند در دوطبقه قرار دارد كه محل اقامت شاه و خانواده‌اش بوده‌است. 
  زیبایی این كاخ بیشتر در آرایش نمای خارجی كنگره‌دار ساختمان است كه در آن معماری مغولی هندی به چشم می‌خورد. داخل اتاق‌ها با نقاشی و گچبری تزیین شده‌اند.
   در وسط این بنا نیز از سطح پشت‌بام برجی مدور با تركهای شبیه نیم ستون معروف به خیاری احداث شده است. كاخ خورشید در طول زمان، دچار آسیب‌های فراوانی شد ازجمله این كه هم‌اكنون ارتفاع بنای 25 متری آن به 20متر كاهش پیدا كرده و طبقه سوم آن به شكل مخروبه درآمده است.
  در میان منظره دلفریب کلات، آنچه بیش از همه جلب توجه می‌کند، گنبد فیروزه‌ای رنگ مسجدی است که درست در محور قصر خورشید و چشم در چشم آن جای گرفته است. مسجد به صفت گنبد زیبایش کبود گنبد خوانده می‌شود.

   یادگاری است از دوره سلجوقیان ( سده پنجم و ششم هجری ) و شاهدی است بر اهمیت و آبادانی کلات درآن روزگار. این مسجد بعدها، یک بار در زمان نادرشاه و یک بار در زمان فتحعلیشاه قاجارمرمت شد و امروز زیر گنبد بلند خویش، جسم پاک شهیدان کلات را درآغوش کشیده است.

  بعداز این دو بنای فاخر، سومین اثر تاریخی بزرگ در کلات، بند نادری است که گرچه نام خویش را مثل خیلی از داشته‌های کلات از فاتح هندوستان گرفته، اما احتمالا او فقط مرمتگرش بوده، نه سازنده‌اش.
  قره سو آبشاری دیدنی در دل کوه های هزار مسجداگر کلات را برای تعطیلات عید انتخاب کردید  حتما  سری هم به آبشار قره‌سو در جنوب غربی شهرستان كلات نادری بزنید که آب و هوایی خنك و ییلاقی دارد.

  آب قره‌سو، آب گوارایی است تا جایی كه حتی نادر به سبب این كه از كیفیت آب كلات
  رضایت نداشته است، دستور می‌دهد آب كاخ را از قره‌سو تامین كنند.
   قره‌سو در 10 كیلومتری جنوب غربی كلات نادری واقع شده و در دل پیچ وخم‌های خود 8 آبشار زیبا را جای داده است.
   بند نادری یادگار مهندسی دیروز ایران بند نادری هم یکی دیگر از دیدنی های این منطقه است. سدی آجری كه مردم بومی ساخت آن را به نادرشاه افشار نسبت می‌دهند، اما برخی محققان نیز ساخت آن را متعلق به گوركانیان می‌دانند.
   ارتوکند بهشت گمشده کلات اما جالب تر از همه دیدنی تر منطقه اورتكند
  است که به بهشت گمشده مشهور است، این منطقه جاده مناسبی ندارد و چند كیلومتر آن خاكی است.

   این جاده از كیلومتر 105 جاده مشهد به كلات جدا می‌شود و پس از آن باید حدود
  22 كیلومتر پیش رفت. تفرجگاه اورتكند علاوه بر ییلاقی بودن، آب فراوان و كوه‌های سر
  به فلك كشیده و غاری آبی دارد که دیدن آن خالی از لطف نیست.
  غیر از این‌ها باید از برج و باروی کلات نام برد که پیش از دوره نادروجود داشته و به
  دستور او تجدید ساختمان شده است. پایین برج و بارو و مشرف به دربند ارغونشاه کتیبه‌ای ناتمام به زبان ترکی وجود دارد که از صفات داشته و نداشته نادر می‌گوید.
   در روستای خشت در 13 کیلومتری کلات نیز استحکامات و آب انبارهای روستای خشت خودنمایی می‌کنند که باز از دوره نادر باقی مانده اند.

   اثردیگر، یک رشته لوله سنگی است که آب شیرین نهر قره سو را از 12 کیلومتری کلات به شهرمی‌آورده است و حالا جز تکه‌هایی از آن باقی نیست. هوش سرشاری نمی‌خواهد که آدم حدس بزند این یکی هم از روزگار نادر به جا مانده است.
  بهار قله زو را از دست ندهید یکی از زیباترین مناطق کلات نادر روستای قله زو می باشد که در داخل دژ کلات ودر۱۸ کیلومترشهر کلات نادر است .در انتهای شهر کلات بعد از اینکه به پل فلزی می رسیم راه سمت راست به طرف قله زو می رود قبل از روستای قله زو و دره های آن روستای آقداش می باشد.بهاراین منطقه سرسبزو زیباست . البته راه آن هنوز خاکی است.


 • ثبت نظر شما راجع به مطلب فوق

 • مطالب مرتبط با نوشته فوق:
 • طبقه بندی موضوعی:
 • لطفا صفحه ما را در فیسبوک لایک کنید
 • کلمات کلیدی در گوگل:
 • لینک منبع:
 • گزارش هفتگی موقعیت آب و هوایی شهرستان درگز

   

  گزارش هواشناسی درگز: گزارش هواشناسی درگز به صورت هفتگی هر هفته روز جمعه در این سایت منتشر خواهد شد - موقعیت آب و هوایی درگز در هفته آینده امروز به تاریخ ۰۴. ۱۲. ۱۳۹۱

   

  گزارش هواشناسی درگز

   

   شنبه: متوسط دما در شب ۹ درجه سانتیگراد و متوسط دما در روز ۲۱ درجه خواهد بود. در روز اول هفته آینده در شهرستان درگز طبق گزارش سایت هواشناسی آسمان ابری و بدون خوشید خواهد بود.

   

   یک شنبه: متوسط دما در شب ۷ درجه و متوسط دما در طول روز ۱۷ درجه خواهد بود. در این روز هفته آینده هوای کاملا ابری به همراه بارش باران های پراکنده و جزئی گزارش شده است

   

   دوشنبه: متوسط دما در شب ۱ درجه و متوسط دما در طول روز ۱۰ درجه خواهد بود. در روز دوشنبه آسمان درگز ابری خواهد بود و بارش های بارانی نیز در این روز شهرستان درگز را آبیاری خواهند کرد

   

   سه شنبه: متوسط دما در شب ۱- درجه و متوسط دما در روز ۱۰ درجه خواهد بود. در روز سه شنبه هفته آینده شهرستان درگز نیز مانند روز قبل هوا بارانی و آسمان ابری خواهد بود

   

   چهارشنبه: متوسط دمای شب ۴ درجه و متوسط دمای هوای روز ۱۲ درجه پیش بینی شده است. طبق گزارش هوا شناسی ما در روز چهارشنبه آسمانی کاملا آفتابی و بدون ابر و باران خواهیم داشت.

   

   پنج شنبه: متوسط دمای شب ۱۰ درجه خواهد بود و متوسط دمای روز ۱۸ درجه تخمین زده شده است. در این روز هم مانند روز چهارشنبه هوا آفتابی خواهد بود البته در این روز ابرهایی قرار است مجددا به آسمان درگز ورود کند و آسمان این روز آفتابی تا کمی ابری خواهد بود

   

   جمعه: متوسط دمای شب ۸ درجه پیش بینی شده است و متوسط دما در طول روز ۲۰ درجه سانتیگراد خواهد بود. در این روز آسمان مثل روز قبل آفتابی تا کمی ابر خواهد بود با این تفاوت که ابرهای بیشتری آسمان را خواهد گرفت

  صفحه اختصاصی انتشار اخبار هواشناسی درگز


 • ثبت نظر شما راجع به مطلب فوق

 • مطالب مرتبط با نوشته فوق:
 • طبقه بندی موضوعی:
 • لطفا صفحه ما را در فیسبوک لایک کنید
 • کلمات کلیدی در گوگل:
 • لینک منبع:
 • پارک ملی تندوره درگز، بهشت پلنگ ایرانی


  پارک ملی تندوره: در شمال شرقی ایران و نزدیک کشور ترکمنستان در شهرستان درگز و در حوزه آبریز هریرود و کشف رود و زیر حوزه رودخانه درونگر قرار گرفته است. مرتع ترین منطقه، قله قنبرعلی در جنوب به ارتفاع 2586 متر است و پست ترین نقطه با ارتفاع 884 متر در بخش شمالی قرار دارد.

   

  این منطقه فاقد مراکز جمعیتی می‌باشد و تنها پاسگاه‌های محیط بانی چهل‌میر، بابانستان، شکراب، تیوان، درونگر، چرلاق و زیارتگاه علی بلاغ در آن قرار دارند. 

  راه اصلی پارک جاده شوسه قوچان به درگز می‌باشد که از سه نقطه قریه اینچه کیکانلو (واقع بر سر راه درگز - قوچان) تا پاسگاه شکر آب (جنوب پارک) 10 کیلومتر، از درگز تا پاسگاه چهل میر (شرق پارک) 30 کیلومترو از نوخندان تا زیارتگاه بابانستان (شمال پارک) 12 کیلومتر می‌توان به پارک دسترسی پیدا کرد.
  پلنک چهلمیر درگز

  در این منطقه بازمانده‌های سکونت در دوران گذشته دیده می‌شود که از آن جمله می‌توان به آثار باقی مانده از دژی قدیمی به نام قلعه رجبه اشاره نمود که بنا بر مشهور قدمت آن به قبل از اسلام بر می‌گردد.
  از 7 گونه گربه‌سان ایران 5 گونه یعنی پلنگ ایرانی، گربه جنگلی، گربه دشتی، گربه پالاس و سیاه‌گوش اورآسیا در این منطقه زندگی می‌کنند. این منطقه بهترین زیستگاه پلنگ در ایران است. از سمداران منطقه هم می توان به بز وحشی که گله‌های 100 تا 150 رأسی آن در ارتفاعات منطقه دیده می‌شود و گوسفند وحشی که از گونه قوچ و میش اوریال و خالص‌ترین نژاد این گونه در ایران است، اشاره کرد. روباه قرمز، شغال، سمور سنگی، کفتار، رودک و انواع جوندگان همچون پیکا و تشی از دیگر پستانداران این منطقه‌اند.
  کورکور، سارگپه پابلند، عقاب دشتی، عقاب شاهی، عقاب طلایی، کرکس، هما، لیل، کوکر، مرغ حق، شبگرد بلوچی، بادخورک معمولی، بادخورک کوهی، زنبورخور معمولی، هدهد، چکاوک طوقی، پیت خاکی و سنگ‌چشم دم‌سرخ گروهی از پرندگان مهاجر به پارک را تشکیل می‌دهند.
  خزندگان این پارک هم شامل 9 گونه مار غیر سمی، 4 گونه مار نیمه سمی، 5 گونه مار سمی، 6 گونه سوسمار و لاک‌پشت می‌شوند. پوشش گیاهی پارک نیز بسیار متنوع است و تاکنون 373 گونه از 60 تیره در این پارک شناسایی شده‌است.

  منبع: http://dargaz-news.info


 • ثبت نظر شما راجع به مطلب فوق

 • مطالب مرتبط با نوشته فوق:
 • طبقه بندی موضوعی:
 • لطفا صفحه ما را در فیسبوک لایک کنید
 • کلمات کلیدی در گوگل:
 • لینک منبع:
 • گزارش هوا شناسی درگز


  گزارش هواشناسی درگز: در این مطلب گزارشی از موقعیت آب و هوایی شهرستان درگز در هفته آینده خدمت دوستان ارائه می شود. امروز 28. 11. 1391


   گزارش هواشناسی درگز

   
  شنبه: متوسط دما در شب ۴ درجه سانتیگراد و متوسط دما در روز 20 درجه خواهد بود. در روز اول هفته آینده در شهرستان درگز طبق گزارش سایت هواشناسی هوا کاملا آفتابی خواهد بود

   یک شنبه: متوسط دما در شب ۳ درجه و متوسط دما در طول روز 16 درجه خواهد بود. در این روز هفته آینده هوای کاملا ابری به همراه بارش باران گزارش شده است

   دوشنبه: متوسط دما در شب 3 درجه و متوسط دما در طول روز 14 درجه خواهد بود. در روز دوشنبه آسمان درگز ابری خواهد بود که احتمالا در اکثرا ساعات این روز ما خورشید را پشت ابرها خواهیم داشت

   سه شنبه: متوسط دما در شب 4 درجه و متوسط دما در روز ۱6 درجه خواهد بود. در روز سه شنبه هفته آینده شهرستان درگز هوایی ابری را تجربه خواهیم کرد

   چهارشنبه: متوسط دمای شب 3 درجه و متوسط دمای هوای روز 16 درجه پیش بینی شده است. طبق گزارش هوا شناسی ما در روز چهارشنبه آسمانی ابری و  لحظاتی آفتابی خواهیم داشت که در ساعاتی از روز احتمال بارندگی نیز گزارش شده است.

   پنج شنبه: متوسط دمای شب ۳ درجه خواهد بود و متوسط دمای روز 12 درجه تخمین زده شده است. در این روز هم مانند روز چهارشنبه هوا ابری و با بارش های پراکنده همراه خواهد بود

   جمعه: متوسط دمای شب ۳ درجه پیش بینی شده است و متوسط دما در طول روز 8 درجه سانتیگراد خواهد بود. در روز جمعه ی هفته آینده احتمالا باید ابرها کم کم از آسمان رخت ببندند و آسمانی آفتابی را تجربه کنیم اما در ساعاتی از روز باز هم خورشید باید کاملا پشت ابر باشد

   

  صفحه اختصاصی انتشار اخبار هواشناسی درگز


 • ثبت نظر شما راجع به مطلب فوق

 • مطالب مرتبط با نوشته فوق:
 • طبقه بندی موضوعی:
 • لطفا صفحه ما را در فیسبوک لایک کنید
 • کلمات کلیدی در گوگل:
 • لینک منبع:
 • دو خبر از شهرستان درگز در هفته ای که گذشت

   

  فرمانداری درگز: در حضور معاون سیاسی و امنیتی استانداری خراسان جناب آقای علی اصغر رشید جناب آقای سید جواد جوادی به عنوان فرماندار جدید معرفی و از زحمات جناب آقای جلایر فرماندار سابق تشکر و قدردانی شد

   

  به گزارش روابط عمومی استانداری خراسان رضوی، علی اصغر رشید، در این جلسه، با اشاره خلق حماسه ای دیگر از سوی ملت ایران در راهپیمایی 22 بهمن امسال، خطاب به همه فرمانداران استان اعلام کرد: باید با حرکت در مسیر قانون، همه تلاش خود را در جهت برگزاری یک انتخابات سالم و حداکثری و اضافه کردن برگ دیگری بر دفتر افتخارات نظام شکوهمند جمهوری اسلامی به کار گیریم.

  وی با بیان برخی مشکلات ناشی از ورود زودرس به عرصه انتخابات، بر لزوم انجام اقدامات پیشگیرانه در جهت جلوگیری از بروز این نارسایی ها به ویژه در شهرستان های استان تاکید کرد. 
   
  رشید همچنین با اشاره به برنامه ریزی نظام سلطه برای مخدوش کردن آرای مردم در انتخابات خرداد 92، عنوان کرد: با پیروی از منویات مقام معظم رهبری و حضور پرشور و عقلایی مردم، از این آزمون نیز مانند دیگر برهه های حساس تاریخی، سربلند بیرون خواهیم آمد. 
   
  در این جلسه و بر اساس حکم وزیر کشور، « سید جواد جوادی » به عنوان فرماندار جدید درگز معرفی و از تلاش های « اسفندیار جلایری » طی مدت خدمت در این سمت، تقدیر شد.   

   

  تبلیغات اسلامی درگز: برگزاری محفل انس با قرآن در شهرستان درگز

   به گزارش روابط عمومي اداره كل تبليغات اسلامي خراسان رضوي، آرمان رحمانيان با اعلام اين خبرگفت: باحضور امام جمعه، رئيس اداره تبليغات اسلامي، قاريان كشوري و استاني محفل انس با قرآن درمحل مسجد امام حسين(ع)درشهرستان درگزبرگزارشد.

  وي افزود: حجت الاسلام مجيدي ضمن تبريك ايام دهه فجر و تقدير وتشكر از حضور قاريان كشوري و استاني هدف از اين برنامه هاي قرآني را انس بيشتر و آموزش فصيح خواني قرآن است.

  وي در ادامه اظهار داشت: در پايان مراسم از تلاشگران ، قاريان و حافظين قرآن كريم تجليل شد و جوايزي به قيد قرعه به حاظرين اهداء شد. دوستان می توانند گزارش کامل تصویری این مراسم را در ادامه مطلب ببینند. عکس از سایت اداره تبلیغات اسلامی درگز برداشت و منتشر شده است


  [...برای مشاهده ادامه مطلب فوق کلیک کنید...]
  ادامه مطلب
 • ثبت نظر شما راجع به مطلب فوق

 • مطالب مرتبط با نوشته فوق:
 • طبقه بندی موضوعی:
 • لطفا صفحه ما را در فیسبوک لایک کنید
 • کلمات کلیدی در گوگل:
 • لینک منبع:
 • خاطرات میرزا محمود صارم الممالک درگزی

  کتاب تاریخی خاطرات میرزا صارم الممالک درگزی یکی از تاریخی ترین و مفیدترین کتاب های تاریخی خراسان و ایران. که کتاب خاطرات و سرگذشت یکی از بزرگان درگزیست.


  خاطرات میرزا محمود صارم الممالک درگزی

  تاریخ گویاترین سند هویت و فرهنگ هر ملتی است و از میان نوشته های تاریخی، خاطرات شخصی مستندترین و جذاب ترین این دست متون هستند.

  کتاب «خاطرات صارم الممالک»، که به دست نواده وی دکتر ابوطالب صارمی و با همکاری علی کریمیان تصحیح و نشر شده، یکی از این اسناد خواندنی تاریخ معاصر ایران عزیز و روایت گر نکاتی بدیع و ژرف از حوادث و وقایع خراسان از عصر انقلاب مشروطه به بعد است. 
  این کتاب را باید یکی از اسناد معتبر تاریخ محلی خراسان دانست که نویسنده آن از رجال نظامی و سیاسی آن دوران و در متن حوادث تاریخ ساز و از عوامل تاثیرگذار آن سامان بوده است.
  این کتاب که بی واسطه از دست نوشت میرزا محمود استنساخ و تصحیح و نشر شده، با توجه به اسناد تاریخی معتبر موجود در سازمان اسناد ملی ایران، کتابخانه، موزه و مرکز اسناد آستان قدس رضوی، کتابخانه مجلس شورای اسلامی، مرکز اسناد ریاست جمهوری و مرکز مطالعات تاریخ معاصر ایران بررسی و صحت و سقم آگاهی های مندرج در آن به دقت وارسی شده است.
  فهرست اعلام مفصل پایان کتاب و نیز تصاویر متعدد مرتبط با حوادث مندرج در متن، از ویژگی های این چاپ ارزشمند خاطرات صارم الممالک است.
  کتاب خاطرات میرزا محمود صارم الممالک درگزی، در 788 صفحه و بهای 250 هزار ریال به همت انتشارات شیلان منتشر شده است.

  میراث مکتوب


 • ثبت نظر شما راجع به مطلب فوق

 • مطالب مرتبط با نوشته فوق:
 • طبقه بندی موضوعی:
 • لطفا صفحه ما را در فیسبوک لایک کنید
 • کلمات کلیدی در گوگل:
 • لینک منبع:
 • تاریخچه چاپشلو یکی از بخش های درگز

  چاپشلو: بهبودخان‌ چاپشلو، عموزاده باباخان‌، نیز از بزرگان‌ سپاه‌ و دولت‌ نادر بود. او در 1156 حاكم‌ اَتك‌ بود و در همان‌ سالها شورش‌ ازبكان‌ خوارزم‌ و همچنین‌ شورش‌ محمدحسن‌خان‌ قاجار، پدر آقامحمدخان‌ قاجار، را درهم‌ شكست‌. بهبودخان‌ در 1159 سردار كل‌ تركستان‌ و استرآباد و دشت‌ قبچاق‌ شد و برای‌ توسعه قلمرو نادرشاه‌، تا مرزهای‌ چین‌ پیش‌ رفت‌ و به‌ تركستان‌ لشكر كشید.


  چاپِشْلو ، طایفه‌ای‌ ترك‌ در ایران‌. در منابع‌ تاریخی‌، نام‌ این‌ طایفه‌ با ضبطهای‌ مختلف‌ آمده‌ است‌ (رجوع کنید به اسكندرمنشی‌، ج‌ 1، ص‌ 42، ج‌ 2، ص‌ 1088؛ مروی‌، ج‌ 1، ص‌ 35، 161، ج‌ 2، ص‌ 824؛ استرآبادی‌، ص‌ 188). اسكندرمنشی‌ (ج‌ 1، ص‌ 138ـ139) این‌ طایفه‌ را از تیره‌های‌ بزرگ‌ ایل‌ استاجلو *دانسته‌ است‌. چاپشلوها در استقرار حكومت‌ شاه‌اسماعیل‌ اول‌ (حك: ح 906ـ930) سهم‌ جدّی‌ داشتند. ظاهراً در این‌ زمان‌، چاپشلوها در آذربایجان‌ بودند و بعدها در خراسان‌ ساكن‌ شدند (رجوع کنید به ادامه مقاله‌)؛ ازاین‌رو، نوشته بدون‌ ماخذ ییت‌ (ص‌ 152) و چرچیل‌ (ص‌ 185)، كه‌ حضور این‌ طایفه‌ را از سالهای‌ نخست‌ سده دوازدهم‌ در خراسان‌ دانستند كه‌ از قرشی‌ به‌ ابیورد و درگز مهاجرت‌ كردند و در آنجا ساكن‌ شدند، خطا به‌ نظر می‌رسد. صیدعلی‌خان‌ درگزی‌، از شاعران‌ طایفه چاپشلو، در یكی‌ از اشعار خود به‌ تاریخچه چهارصد ساله این‌ طایفه‌ اشاره‌ كرده‌ است‌ (قاسمی‌، ص‌ 357).

  سران‌ و خانهای‌ چاپشلو بیش‌ از یك‌ سده‌، در زمره بزرگان‌ دولت‌ صفوی‌ (حك: ح 906ـ 1135) بودند. اوغلان‌ امت‌ چاپشلو، در آغاز كار اسماعیل‌ جوان‌ در 905، در ساروقیه‌ دو ماه‌ میزبان‌ او بود. در 911، شاه‌اسماعیل‌ وی‌ را نزد علاءالدوله‌ ذوالقدر، حاكم‌ ناحیه شرقی‌ آناطولی‌ و بخش‌ علیای‌ رود فرات‌، فرستاد تا او را به‌ اطاعت‌ شاه‌اسماعیل‌ فراخوانَد. علاءالدوله‌ توجهی‌ نكرد و اوغلان‌ امت‌ را حبس‌ كرد. او دو سال‌ در زندان‌ علاءالدوله‌ بود و سرانجام‌ گریخت‌ و نزد شاه‌اسماعیل‌ بازگشت‌. شاه‌ نیز، برای‌ قدردانی‌ از اوغلان‌ امت‌، روستای‌ یزدكان‌، از توابع‌ خوی‌، را به‌ رسم‌ سیورغال‌ به‌ او واگذار كرد ( جهانگشای‌ خاقان‌ ، ص‌ 247ـ 248؛ نویدی‌، ص‌ 45؛ غفاری‌ قزوینی‌، ص‌270؛ سومر، ص‌ 26).

  چاپشلوها در جنگ‌ چالدران‌ *شركت‌ داشتند و تعدادی‌ از آنان‌ نیز كشته‌ شدند ( جهانگشای‌ خاقان‌، ص‌ 494؛ اسكندرمنشی‌، ج‌ 1، ص‌ 42ـ43). آنان‌ در كشمكش‌ قدرت‌ میان‌ صاحب ‌منصبان‌ دوره شاه‌طهماسب‌ اول‌ نیز حضور داشتند (رجوع کنید به نویدی‌، ص‌ 63؛ روملو، ج‌ 2، ص‌ 1156).

  در دوره سلطنت‌ شاه‌طهماسب‌، برخی‌ از سرداران‌ چاپشلو صاحب‌منصب‌ بودند. حسین‌بیگ‌ چاپشلو تا هنگام‌ مرگش‌ در 968، قورچی‌ تیروكمان‌ شاه‌طهماسب‌ بود (نویدی‌، ص‌ 117). یوسف‌بیگ‌ چاپشلو در 981 از سوی‌ شاه‌طهماسب‌ به‌ داروغگی‌ تبریز منصوب‌ شد. او می‌بایست‌ به‌ شورشی‌ كه‌ از 979 در این‌ شهر ادامه‌ داشت‌، پایان‌ می‌داد (اسكندرمنشی‌، ج‌ 1، ص‌ 118؛ منشی‌ قمی‌، ج‌ 1، ص‌ 584؛ قس‌ روملو، ج‌ 3، ص‌ 1484ـ 1485: یوسف‌بیگ‌ استاجلو). همچنین‌، شاهقلی‌ سلطان‌ چاپشلو در آخرین‌ سالهای‌ سلطنت‌ شاه‌ طهماسب‌، حاكم‌ هرات‌ بود (بدلیسی‌، ص‌ 532) و الغوث‌ سلطان‌ چاپشلو نیز در 984، حكومت‌ كلوت‌ و شوشتر را برعهده‌ داشت‌ (اسكندرمنشی‌، ج‌ 1، ص‌ 139).

  در دوره سلطنت‌ محمد خدابنده‌ (حك : 985ـ996)، سلمان‌خان‌ استاجلو حاكم‌ شروان‌ شد و تعدادی‌ از خانزادگان‌ چاپشلو را با خود به‌ آنجا برد (همان‌، ج‌ 1، ص‌260ـ261). چاپشلوها در كشمكش‌ قدرت‌ میان‌ طوایف‌ قزلباش‌ * ، بر سر سلطنت‌ عباس‌میرزا، جانب‌ او را داشتند. مرشد قلی‌خان‌ استاجلو (رجوع کنید به سومر، ص‌ 179، 197، كه‌ وی‌ را از طایفه چاپشلو دانسته‌ است‌)، كه‌ نقشی‌ اساسی‌ در به‌ سلطنت‌ رسیدن‌ شاه‌عباس‌ اول‌ (حك : 996ـ 1038) داشت‌ و وكیل‌السلطنه او بود، در آغاز حكومت‌ شاه‌عباس‌، به‌ دستور او كشته‌ شد (منشی‌ قمی‌، ج‌ 2، ص‌ 859، 883). پس‌ از قتل‌ وی‌، عده‌ای‌ از خانهای‌ چاپشلو، كه‌ خویشاوندان‌ یا بركشیدگانش‌ بودند، به‌ گیلان‌ گریختند و به‌ خان‌ احمدخان‌ گیلانی‌ پناه‌ بردند. وی‌ به‌ اصرار و تهدید شاه‌عباس‌ آنها را تسلیم‌ كرد (اسكندرمنشی‌، ج‌ 1، ص‌ 399، 418؛ حسینی‌ استرآبادی‌، ص‌ 149؛ هدایت‌، ج‌ 8، ص 257). به‌ دستور شاه‌، تعدادی‌ از سران‌ چاپشلو به‌ قتل‌ رسیدند (رجوع کنید به اسكندرمنشی‌، ج‌ 1، ص‌ 281، 410، 437، 439ـ440؛ افوشته‌یی‌، ص‌ 393ـ 395).

  از منابع‌ تاریخی‌، اطلاع‌ چندانی‌ در باره چاپشلوها پس‌ از كشتار سران‌ ایشان‌ در نخستین‌ سالهای‌ حكومت‌ شاه‌عباس‌ اول‌ و تصرف‌ بخش‌ وسیعی‌ از خراسان‌ به‌ دست‌ عبدالمؤمن‌خان‌ ازبك‌ و كشته‌ شدن‌ ابومسلم‌خان‌ چاپشلو در جنگ‌ با آنان‌ (اسكندرمنشی‌، ج‌ 1، ص‌ 445ـ446) به‌دست‌ نمی‌آید. به‌ نظر می‌رسد حضور سران‌ چاپشلو پس‌ از این‌ رویدادها محدود و كم‌رنگ‌ بوده‌ است‌ و حتی‌ چاپشلوهای‌ شروان‌ تحت‌ فرمان‌ قزاق‌خان‌ چركس‌، از سرداران‌ شاه‌ عباس‌، بوده‌اند (همان‌، ج‌ 2، ص‌ 1088؛ سومر، ص‌190؛ منجم‌ یزدی‌، ص‌ 438، كه‌ از اغلان‌ علی‌بیگ‌ چاوشلو، از ملازمان‌ حاكم‌ استرآباد، یاد كرده‌ است‌). رستم‌الحكما (ص‌ 105) نیز از خنجربیگ‌ چپشلو، از پهلوانان‌ دوره سلطان‌ حسین‌ (حك: 11ـ 1135)، نام‌ برده‌ است‌.

  طایفه چاپشلو از آغاز سلطنت‌ نادرشاه‌ افشار (حك: 1148ـ1160) به‌ یكی‌ از نیروهای‌ اجتماعی‌ مؤثر خراسان‌ تبدیل‌ شدند و حكومت‌ ناحیه درگز را حدود دویست‌ سال‌ تا انقراض‌ سلسله قاجاریه‌ (حك: 1210ـ1344)، در اختیار گرفتند (رجوع کنید به ادامه مقاله‌). از شكل‌ اجتماعی‌ زندگی‌ چاپشلوها به‌ هنگام‌ ورود به‌ درگز اطلاعی‌ در دست‌ نیست‌، اما احداث‌ قصبه جدید محمدآباد، مركز شهرستان‌ درگز، به‌ دست‌ آقامحمدخان‌ چاپشلو،حاكی‌ از زندگی‌ یكجانشینی‌ چاپشلوهاست‌ (قاسمی‌، ص‌ 359). سران‌ چاپشلو در آغاز كار نادر به‌ او پیوستند. باباخان‌ چاپشلو، از سرداران‌ معروف‌ نادر، در جنگ‌ با افغانها و عثمانیها شركت‌ داشت‌. او در 1144 و 1145 حاكم‌ لرستان‌ و در 1147 حاكم‌ هرات‌ بود و سرانجام‌ در 1149، در جنگ‌ با ازبكان‌ در ناحیه شلوك‌، از توابع‌ قرشی‌، كشته‌ شد (مروی‌، ج‌ 1، ص‌ 254ـ256، ج‌ 2، ص‌ 597ـ599؛ استرآبادی‌، ص‌ 188ـ189).

  بهبودخان‌ چاپشلو، عموزاده باباخان‌، نیز از بزرگان‌ سپاه‌ و دولت‌ نادر بود. او در 1156 حاكم‌ اَتك‌ بود و در همان‌ سالها شورش‌ ازبكان‌ خوارزم‌ و همچنین‌ شورش‌ محمدحسن‌خان‌ قاجار، پدر آقامحمدخان‌ قاجار، را درهم‌ شكست‌. بهبودخان‌ در 1159 سردار كل‌ تركستان‌ و استرآباد و دشت‌ قبچاق‌ شد و برای‌ توسعه قلمرو نادرشاه‌، تا مرزهای‌ چین‌ پیش‌ رفت‌ و به‌ تركستان‌ لشكر كشید. وی‌ پس‌ از شنیدن‌ خبر قتل‌ نادرشاه‌ به‌ خراسان‌ بازگشت‌ (مروی‌، ج‌ 2، ص‌ 865، ج‌ 3، 960ـ964، 1095، 1101ـ1136؛ استرآبادی‌، ص‌400، 414). او یكی‌ از عوامل‌ استقرار سلطنت‌ شاهرخ‌ افشار (حك :1161ـ1210) بود و پس‌ از او به‌ سیدمحمد متولی‌ ــ كه‌ خانهای‌ خراسان‌ او را با عنوان‌ شاه‌ سلیمان‌ دوم‌ صفوی‌ به‌ سلطنت‌ ایران‌ برگزیده‌ بودند ــ پیوست‌ و از سوی‌ او به‌ سپهسالاری‌ خراسان‌ رسید (مرعشی‌، ص‌ 86 ـ89، 108ـ112، 120؛ گلستانه‌، ص‌ 41ـ47). او هرات‌ را از تصرف‌ تیمورخان‌ ابدالی‌ (منصوب‌ از طرف‌ احمدخان‌ ابدالی‌) خارج‌ كرد و خود به‌ حكومت‌ نشست‌. بهبودخان‌ پس‌ از اطلاع‌ از بركناری‌ سیدمحمد متولی‌ به‌ دست‌ یوسف‌علی‌ خان‌ جلایر، حاكم‌ مشهد، احمدخان‌ ابدالی‌ را به‌ هرات‌ دعوت‌ كرد و چون‌ او به‌ نزدیكی‌ شهر رسید، با مقاومت‌ بهبودخان‌ ــ كه‌ از دعوت‌ او پشیمان‌ گشته‌ بود ــ مواجه‌ شد. پس‌ از چند ماه‌ جنگ‌ و محاصره‌، بهبودخان‌ شهر را به‌ احمدخان‌ ابدالی‌ تسلیم‌ كرد (گلستانه‌، ص‌ 48ـ49، 55ـ 58، 61ـ64؛ مرعشی‌ صفوی‌، ص‌ 138؛ مرعشی‌، ص‌ 104، 119ـ120). بعدها تركمنها بهبودخان‌ را كشتند (ییت‌، ص‌ 152؛ چرچیل‌، ص‌ 186).

  پس‌ از بهبودخان‌، پسرش‌ آقامحمدخان‌، بانی‌ روستای‌ محمدآباد، حاكم‌ درگز شد. حكومت‌ لطفعلی‌خان‌ (پسر آقامحمدخان‌ چاپشلو) مقارن‌ سلطنت‌ آقامحمدخان‌ (حك: 1200ـ1212) و فتحعلی ‌شاه‌ قاجار (حك: 1212ـ1250) بود (قاسمی‌، ص‌ 359). از میان‌ پسران‌ متعدد لطفعلی‌خان‌، بیگلرخان‌ حاكم‌ درگز شد. او چندی‌ به‌ همراه‌ رضاقلی‌خان‌ كُردِ زعفرانلو، حاكم‌ خبوشان‌، بر حكومت‌ مركزی‌ شورید، اما سرانجام‌ به‌ اطاعت‌ در آمد (خاوری‌ شیرازی‌، ج‌ 2، ص‌ 693؛ سپهر، ج‌ 1، ص‌ 272ـ273، 282، 296). رضاقلی‌خان‌ بسیار جوان‌ بود كه‌ حاكم‌ درگز شد و با اغوای‌ محمد كریم‌ زعفرانلو، در 1245 به‌ جنگ‌ با دولت‌ مركزی‌ پرداخت‌ (خاوری‌ شیرازی‌، ج‌ 2، ص‌ 757؛ سپهر، ج‌ 1، ص‌ 442؛ هدایت‌، ج‌10، ص‌ 731). در 1249، عباس‌میرزا نایب‌السلطنه‌ به‌ خراسان‌ آمد و خانهای‌ مخالف‌ خراسانی‌، از جمله‌ رضاقلی‌خان‌ چاپشلو را به‌ اطاعت‌ دولت‌ ایران‌ درآورد (خاوری‌ شیرازی‌، ج‌ 2، ص‌ 842؛ سپهر، ج‌ 1، ص‌ 514). پس‌ از رفتن‌ عباس‌میرزا از خراسان‌، بار دیگر رضاقلی‌خان‌ شورید، اما سرانجام‌ تسلیم‌ شد. او سپس‌ به‌ مشهد رفت‌ و حكومت‌ درگز را به‌ برادرش‌، سلیمان‌خان‌ چاپشلو، واگذار كرد (سپهر، ج‌ 1، ص‌ 514؛ قاسمی‌، ص‌ 366). رضاقلی‌خان‌ در شورش‌ محمدحسن‌خان‌ سالار * نیز شركت‌ داشت‌ و پس‌ از پایان‌ كار محمدحسن‌خان‌ سالار، بیگلربیگی‌ خراسان‌ و سپس‌ حاكم‌ مرو شد و در 1269 ضمن‌ جنگ‌ با تركمنها به‌قتل‌ رسید (هدایت‌، ج‌10، ص‌ 413ـ415، 420، 484، 542؛ قاسمی‌، ص‌ 367ـ369).

  از دوران‌ ناصرالدین‌شاه‌ اقتدار محلی‌ حكام‌ موروثی‌ چاپشلو رو به‌ افول‌ نهاد و نفوذ دولت‌ مركزی‌ در عزل‌ و نصب‌ آنان‌ افزایش‌ یافت‌ (اعتمادالسلطنه‌، ج‌ 2، ص‌ 1219، 1346، 1751). از 1281 تا حدود 1325، محمدعلی‌ منصورالملك‌، سرتیپ‌ قراخان‌ (معروف‌ به‌ سوله‌خان‌)، صیدعلی‌خان‌ چاپشلو و پسرش‌ مسعودخان‌ حاكم‌ درگز شدند. مسعودخان‌ به‌ مشروطه‌خواهان‌ گرایش‌ داشت‌ و نخستین‌ مدرسه درگز، به‌ شیوه نوین‌، در 1330 به‌ همت‌ او ساخته‌ شد. مسعودخان‌ و پدرش‌ در 1300 ش‌ كشته‌ شدند. سپس‌، رضاخان‌، پسر دیگر صیدعلی‌خان‌، به‌ جای‌ او نشست‌ و نیابت‌ حكومت‌ را به‌ عموزاده خود، زبردست‌خان‌، واگذاشت‌. پس‌ از چندی‌، میان‌ این‌ دو اختلاف‌ پیش‌ آمد، زبردست‌خان‌ رضاخان‌ را كشت‌ و حكومت‌ درگز را اختیار گرفت‌ (قاسمی‌، ص‌ 382ـ383؛ میرنیا، ص‌ 116، 120ـ123). وی‌ ظاهراً به‌ دولت‌ شوروی‌ گرایش‌ داشت‌ و با همكاری‌ مرسل‌ صادق‌اُف‌، بازرگان‌ قفقازی‌ ساكنِ درگز، كه‌ همانند او دوستدار بولشویكها بود، همكاری‌ با دولت‌ شوروی‌ را آغاز كرد. كلنل‌ پسیان‌ * ، كه‌ در نیمه اول‌ 1300 ش‌ حاكم‌ خراسان‌ بود، آن‌ دو را به‌ مشهد فراخواند. زبردست‌خان‌ از بیم‌ جان‌، با خانواده خود و حدود یكصد تن‌ از جنگجویان‌ چاپشلو، به‌ میان‌ تركمنها رفت‌ و از آنجا به‌ دولت‌ شوروی‌ پناه‌ برد. مرسل‌ صادق‌اف‌ به‌ مشهد رفت‌ و پس‌ از انتشار خبر فرار زبردست‌خان‌ به‌ شوروی‌، با حضور كلنل‌ پسیان‌ در دادگاه‌ نظامی‌ به‌ مرگ‌ محكوم‌ شد و اعدام‌ گردید. پس‌ از فرار زبردست‌خان‌، كلنل‌ پسیان‌ حكومت‌ درگز را بار دیگر به‌ محمدعلی‌خان‌ منصورالملك‌، حاكم‌ پیشین‌ درگز، واگذار كرد، اما منصورالملك‌ در تابستان‌ 1300 ش‌، به‌ بهانه بیماری‌، بركنار گردید. پس‌ از ختم‌ قیام‌ كلنل‌ پسیان‌، دولت‌ مركزی‌ تاج‌محمدخان‌، افسر كرد ژاندارم‌، را كه‌ از مخالفان‌ مشهور كلنل‌ پسیان‌ بود، به‌ حكومت‌ درگز منصوب‌ كرد اما مردم‌ درگز با این‌ انتخاب‌ مخالفت‌ كردند و دولت‌ ناگزیر بار دیگر منصورالملك‌ را به‌ حكومت‌ درگز گماشت‌ (میرزاصالح‌، ص‌52،55، 57،71، 108، 116، 123؛ اروج‌بیگ‌، ص‌ 246). وی‌ آخرین‌ حاكم‌ موروثی‌ درگز از طایفه چاپشلو بود (قاسمی‌، ص‌380ـ382).

  منابع‌: اروج‌بیگ‌بن‌ سلطان‌علی‌بیگ‌، دون‌ ژوان‌ ایرانی، ترجمه مسعود رجب‌نیا، تهران‌ 1338 ش‌؛ محمدمهدی‌بن‌ محمدنصیر استرآبادی‌، جهانگشای‌ نادری‌ ، چاپ‌ عبداللّه‌ انوار، تهران‌ 1341 ش‌؛ اسكندرمنشی‌؛ اعتمادالسلطنه‌؛ محمودبن‌ هدایت‌اللّه‌ افوشته‌یی‌، نقاوهالا´ثار فی‌ ذكر الاخیار: در تاریخ‌ صفویه‌ ، چاپ‌ احسان‌ اشراقی‌، تهران‌ 1373 ش‌؛ شرف‌الدین‌بن‌ شمس‌الدین‌ بدلیسی‌، شرفنامه‌، [قاهره‌ ? 1931]؛ جهانگشای‌ خاقان‌: تاریخ‌ شاه‌اسماعیل، چاپ‌ اللّه‌ دتّا مضطر، اسلام‌آباد: مركز تحقیقات‌ فارسی‌ ایران‌ و پاكستان‌، 1364 ش‌؛ جورج‌ پرسی‌ چرچیل‌، فرهنگ‌ رجال‌ قاجار، ترجمه‌ و تألیف‌ غلامحسین‌ میرزاصالح‌، تهران‌ 1369 ش‌؛ حسن‌بن‌ مرتضی‌ حسینی‌ استرآبادی‌، تاریخ‌ سلطانی‌: از شیخ‌صفی‌ تا شاه‌صفی‌، چاپ‌ احسان‌ اشراقی‌، تهران‌ 1364 ش‌؛ فضل‌اللّه‌بن‌ عبدالنبی‌ خاوری‌ شیرازی‌، تاریخ‌ ذوالقرنین، چاپ‌ ناصر افشارفر، تهران‌ 1380 ش‌؛ محمدهاشم‌ رستم‌الحكما، رستم‌التواریخ، چاپ‌ محمد مشیری‌، تهران‌ 1357 ش‌؛ حسن‌ روملو، احسن‌ التواریخ‌، چاپ‌ عبدالحسین‌ نوائی‌، تهران‌ 1384 ش‌؛ محمدتقی‌بن‌ محمد علی‌ سپهر، ناسخ‌ التواریخ‌: تاریخ‌ قاجاریه‌، چاپ‌ جمشید كیانفر، تهران‌ 1377 ش‌؛ فاروق‌ سومر، نقش‌ تركان‌ آناطولی‌ در تشكیل‌ و توسعه دولت‌ صفوی‌، ترجمه احسان‌ اشراقی‌ و محمد تقی‌ امامی‌، تهران‌ 1371 ش‌؛ احمدبن‌ محمد غفاری‌ قزوینی‌، تاریخ‌ جهان‌آرا، تهران‌ 1343 ش‌؛ ابوالفضل‌ قاسمی‌، خاوران‌: گوهر ناشناخته ایران‌، مشتمل‌ بر تاریخ‌ و جغرافیای‌ درگز و كلات‌، [تهران‌، بی‌تا.]؛ ابوالحسن‌بن‌ محمدامین‌ گلستانه‌، مجمل‌التواریخ‌، چاپ‌ مدرس‌ رضوی‌، تهران‌ 1356 ش‌؛ محمدهاشم‌بن‌ محمد مرعشی‌، زبور آل‌داود: شرح‌ ارتباط‌ سادات‌ مرعشی‌ با سلاطین‌ صفویه، چاپ‌ عبدالحسین‌ نوائی‌، تهران‌ 1379 ش‌؛ محمدخلیل‌بن‌ داوود مرعشی‌ صفوی‌، مجمع‌ التواریخ، چاپ‌ عباس‌ اقبال‌ آشتیانی‌، تهران‌ 1362 ش‌؛ محمد كاظم‌ مروی‌، عالم‌آرای‌ نادری‌،چاپ‌ محمدامین‌ ریاحی‌، تهران‌ 1364 ش‌؛ جلال‌الدین‌ محمد منجم‌ یزدی‌، تاریخ‌ عباسی‌، یا، روزنامه ملاجلال، چاپ‌ سیف‌اللّه‌ وحیدنیا، تهران‌ 1366 ش‌؛ احمدبن‌ حسین‌ منشی‌ قمی‌، خلاصه التواریخ، چاپ‌ احسان‌ اشراقی‌، تهران‌ 1359ـ1363 ش‌؛ غلامحسین‌ میرزاصالح‌، جنبش‌ كلنل‌ محمد تقی‌خان‌ پسیان‌ بنابر گزارشهای‌ كنسولگری‌ انگلیس‌ در مشهد ، تهران‌ 1366 ش‌؛ علی‌ میرنیا، سردارانی‌ از ایلات‌ و طوایف‌ درگز در خدمت‌ میهن، مشهد 1361 ش‌؛ زین‌العابدین‌ علی ‌بن عبدالمؤمن‌ نویدی‌، تكمله الاخبار: تاریخ‌ صفویه‌ از آغاز تا 978 هجری‌ قمری، چاپ‌ عبدالحسین‌ نوائی‌، تهران‌ 1369 ش‌؛ رضاقلی‌بن‌ محمد هادی‌ هدایت‌، ملحقات‌ تاریخ‌ روضه الصفای‌ ناصری‌، در میرخواند، ج‌ 8 ـ10؛ چارلز ادوارد ییت‌، سفرنامه خراسان‌ و سیستان‌، ترجمه قدرت‌اللّه‌ روشنی‌ زعفرانلو و مهرداد رهبری‌، تهران‌ 1365 ش‌.

  / علی‌ پورصفر قصابی‌نژاد /


 • ثبت نظر شما راجع به مطلب فوق

 • مطالب مرتبط با نوشته فوق:
 • طبقه بندی موضوعی:
 • لطفا صفحه ما را در فیسبوک لایک کنید
 • کلمات کلیدی در گوگل:
 • لینک منبع:
 • اعلام وضعیت آب و هوا در هفته آینده درگز

  اعلام وضعیت آب و هوا در هفته آینده درگز - هفته چهارم بهمن ماه هزار و سیصد و نود و یک

   

  با عرض پوزش به خاطر تاخیر در اعلام آب و هوای این هفته

   

  گزارش هواشناسی درگز

   

   

  و اما آب و هوای درگز در هفته چهارم بهمن ماه سال جاری 

  شنبه: متوسط دما در شب ۳ درجه سانتیگراد و متوسط دما در روز ۱۶ درجه خواهد بود. در روز اول هفته آینده در شهرستان درگز طبق گزارش سایت هواشناسی هوا ابری خواهد بود

   

  یک شنبه: متوسط دما در شب ۰ درجه و متوسط دما در طول روز ۱۳ درجه خواهد بود. در این روز هفته آینده هوای کاملا ابری گزارش شده است

   

  دوشنبه: متوسط دما در شب 2 درجه و متوسط دما در طول روز ۱۴ درجه خواهد بود. در روز دوشنبه آسمان درگز آفتابی و در ساعت هایی ابری خواهد بود

   

  سه شنبه: متوسط دما در شب 4 درجه و متوسط دما در روز 16 درجه خواهد بود. در روز سه شنبه هفته آینده شهرستان درگز هوایی کاملا آفتابی با ابرهای پراکنده را تجریه خواهیم کرد

   

  چهارشنبه: متوسط دمای شب 6 درجه و متوسط دمای هوای روز 16 درجه پیش بینی شده است. طبق گزارش هوا شناسی ما در روز چهارشنبه آسمانی آفتابی و ابری خواهیم داشت که در احتمالا در ساعاتی از روز هوا کاملا ابری بشود

   

  پنج شنبه: متوسط دمای شب -1 درجه خواهد بود و متوسط دمای روز 12 درجه تخمین زده شده است. در این روز هم هوا ابری خواهد بود و حتی بارش های پراکنده نیز گزارش شده است

   

  جمعه: متوسط دمای شب 2 درجه پیش بینی شده است و متوسط دما در طول روز 14 درجه سانتیگراد خواهد بود. در روز جمعه ی هفته آینده احتمالا باید هوایی آفتابی را تجربه کنیم

   

  با آرزوی موفقیت و بهروزی برای تمام همشهریان عزیز


 • ثبت نظر شما راجع به مطلب فوق

 • مطالب مرتبط با نوشته فوق:
 • طبقه بندی موضوعی:
 • لطفا صفحه ما را در فیسبوک لایک کنید
 • کلمات کلیدی در گوگل:
 • لینک منبع:
 • علی قوی تن و شهاب نوروزیان در جشنواره فیلم فجر

  موفقیت دوتن از هنرمندان درگز در زمینه کارگردانی و فیلم برداری در جشنواره بین المللی فیلم فجر...


  نشست خبری فیلم سینمایی آفتاب مهتاب زمین به کارگردانی علی قوی تن در سی و یکمین جشنواره بین المللی فیلم فجر در سالن همایشهای برج میلاد تهران با حضور خبرنگاران رسانه ها برگزار شد.

   

   علی قوی تن و شهاب نوروزیان

   

  شهاب نوروزیان و علی قوی تن

   

  علی قوی تن و شهاب نوروزیان

   

   

  موسيقي اين فيلم توسط رضا شايا ساخته و توسط مسعود بهنام در استوديو بهمن ميکس شده است. حدود 20 درصد از صحنه‌هاي فيلم در تهران مي‌گذرد که بخش‌هايي از آن  در خيابان‌ها و کوچه‌ها است.
  سينمايي «آفتاب، مهتاب، زمين» يک ملودرام اجتماعي است که درباره دختر دانشجويي است که بخشي از خاطرات کودکي خود را مرور مي‌کند.

  «آفتاب، مهتاب، زمين» درباره کودکان و نوجوانان ساخته شده و به روابط ساده و بدون پيچيدگي آدم‌ها مي‌پردازد. صدف بهشتي، مهسا معرفتي، حسين محمديان، شادي محمدپور، محمود مرتضائي، توحيد رستمي و دنيا نجفي در اين فيلم به ايفاي نقش پرداخته‌اند.
  «پرواز بادبادک‌ها» فيلم سينمايي قبلي اين کارگردان که در جشنواره فجر سال گذشته به نمايش در آمد نيز هنوز امکان اکران پيدا نکرده است . اين فيلم براي مخاطب کودک و نوجوان ساخته شده‌است و در ارتباط با واقعيت‌هايي از زندگي دشوار دانش‌آموزان مدرسه‌اي روستايي است که معلم اين مدرسه با سختي‌هايي قصد دارد با بچه‌هاي مدرسه همراه شود و مشکلاتشان را برطرف کند. روناک پوريادگار بازيگر بزرگسال فيلم است و بازيگر نقش اصلي کودک علي معرفتي است.

  تعدادي از عواملي که در ساخت فيلم همکاري دارند، عبارتند از:
  نويسنده، کارگردان و تهيه کننده : علي قوي‌تن/ مدير فيلمبرداري : شهاب نوروزيان/ صدابردار: احمد صالحي/ برنامه‌ريز: بيژن موسوي کاشاني / مدير توليد : داريوش بابائيان/ جانشين توليد: جمشيد حاجي اسحاق/ مشاورمذهبي: حجت الاسلام جعفر دانا/ طراح چهره پردازي : رحيم مهدي خاني/ مجري چهره پردازي: مجيد وثيقي، روشنک وکيليان/ طراح صحنه و لباس:  علي قوي‌تن، سميه بُرجي/ منشي صحنه : سارا اصلاني/ عکاس صحنه : زهرا قوي‌تن/ دستيارکارگردان : سعيد لشگري / دستيار فيلمبردار: حامد قوي‌تن/  دستيار صدابردار: جواد شاکري/ بازيگران : صدف بهشتي، مهسا معرفتي، حسين محمديان،شادي محمدپور، محمود مرتضايي، توحيد رستمي


 • ثبت نظر شما راجع به مطلب فوق

 • مطالب مرتبط با نوشته فوق:
 • طبقه بندی موضوعی:
 • لطفا صفحه ما را در فیسبوک لایک کنید
 • کلمات کلیدی در گوگل:
 • لینک منبع:
 • قلعه تاریخی نساء درگز +تصاویر

  قلعه تاریخی نساء:  اطلاعاتی تاریخی در مورد قلعه مشهور نساء که معمولا برای کسانی که در مورد شهرستان درگز و اطراف آن تحقیق می کنند این نام بارها به گوش خورده است. در آینده بیشتر و مفصلتر به نساء و پیوستگی تاریخی اش با درگز خواهیم نوشت

   

   
  قلعه نسا در حدود ۱۵ کیلومتری جنوب غربی شهر عشق‏ آباد پایتخت کشور ترکمنستان قرار دارد و هم‏ اکنون این ناحیه به منطقه حفاظت شده‌ای تبدیل شده است و دولت این کشور به عنوان اثر مهم باستانی که در سال ۲۰۰۷ به ثبت جهانی رسیده است، از آن محافظت می‏کند.
  هم اکنون از نسا تنها بقایای ارگ کهن اشکانی باقی مانده که در نوع خود از آثار باستانی منحصر به فرد جهانی به شمار می‌رود و مورد بازدید عمومی قرار دارد.
  نسا در پارسی باستان به معنی آباد و آبادی بوده و هم اکنون روستاهایی با نام نسا در استان‌های البرز، فارس، کرمان و خراسان وجود دارد و نام نسا در زمان فرمانروایی مهرداد اول اشکانی (۱۷۱ تا ۱۳۸ پیش از میلاد) به مهردادکرت تغییر یافت اما امروزه باستانشناسان و مورخان آن را همچنان با نام نسا می‌شناسند.

  برای دیدن تصاویر در اندازه اصلی بر روی آن راست کلیک کنید و در زبانه جدید پرونده را مشاهده کنید

  800px-Nisa

  مجموعه تاریخی قلعه نسا شامل ۲ محوطه باستانی به نام‌های نسای جدید و نسای قدیم است. نسای قدیم قلعه‏ای است که اقامتگاه شاهانه با کاخ و خزانه‏، ادارات و پادگان و نیایشگاه در آن پس از حدود ۲۳۰۰ سال همچنان باقی مانده است و گردشگران بسیاری از نقاط مختلف دنیا برای دیدن این گنجینه عظیم از آن روزانه بازدید می‌کنند.
  در بازدید از این منطقه، اولین نکته‌ای که جلب نظر می‌کند این است که در کاوش‌های باستانی ارگ نسا، دخمه‌ها و پرستشگاه‌هایی مربوط به آیین مهر پرستی (از آیین‌های مربوط به آریایی‌ها) دیده می‌شود که پیش از همه گیر شدن کیش زرتشت در ایران رواج داشته ‌است.
  همچنین برخی از آثار باستانی کشف شده در این ارگ، نشانه‌هایی از هنر باستانی یونانیانی را دارد که در دوران سلطه جانشینان اسکندر مقدونی به ایران باز می‌گردند و در نهایت اشکانیان فرمانروایی آنان را برمیچینند و از آن پس شهر نسا موطن اصلی شاهان اشکانی لقب گرفت.
  هسته اصلی شهر به شکل کثیر الاضلاع نامنظم است که هر گوشه از دیوارهای شهر برج‌های چهارگوشی خودنمایی می‌کند. درون شهر، دیوارهای خشتی قلعه به قطر پنج متر و به ارتفاع ۲۰ متر است. همچنین در محله‏های مسکونی، عمارت، ساختمان‌های عمومی و آرامگاه‌هایی قرار دارد و در تپه جنوبی شهر نیز انبار غله عظیم و عمارتی برای محافظت از آن نگاه هر بازدید کننده‌ای را به خود خیره می‌کند.

  02_Merdad

  بخشی از یک پیکره که احتمالا مهرداد یکم بوده است

  براساس نوشته مورخان، شهر نسا وسعت خیلی زیادی داشته است، بطوری که ۲ تن از سلاطین بزرگ پارتی از جمله “مهرداد” بنیانگذاران این سلسله در ۱۳۸ سال قبل از میلاد مسیح تلاش فراوانی برای گسترش سرزمین‌های این سلسله انجام داده و این در حالی است که در متون تاریخی فارسی و عربی پس از اسلام پیوسته از نسا به عنوان یکی از شهرهای مهم خراسان یاد شده ‌است.
  براساس این نوشته‌ها، قبور پادشاهان پارتی در نسا عنوان شده و موقعیت مکانی آن مبهم بوده است تا این که کاوش‌های باستان شناسی ثابت کرد که پایتخت پارتیان همان شهری می‌باشد که امروز نسا در حومه عشق آباد ترکمنستان واقع شده است.
  براساس نوشته “ابوذر ابراهیمی ترکمان ” در کتاب حکایت سه شهر، “نسای جدید” یک حوزه استقراری بزرگ در حدود ۳۰۰ هکتار بوده که مشتمل بر اراضی و حومه اطراف و یک شهر حایز اهمیت در منطقه است. استناد عناوین نسا قدیم یا نسا جدید مربوط به قرون اخیر است و براساس نوشته‌های تاریخی، زندگی در این شهر حتی تا قرن هفدهم رونق داشته است.

  13900804113652_PhotoL

  این محقق که سال ها در ترکمنستان مشغول تحقیق بوده، معتقد است که اگرکسی قصد تحقیق در باره فرهنگ و تمدن ترکمنستان در بین سال های ۳۰۰ تا ۲۰۰ قبل از میلاد را داشته باشد باید فرهنگ و تمدن اشکانی را مورد بررسی دقیق قرار دهد.
  ابراهیمی می‏گوید، گرچه پارت‌ها ابتدا تحت تاثیر فرهنگ یونانی قرار داشتند و معیارهای هلنی را قبول کرده بودند، اما خیلی زود آگاهی‏های ملی گرایی تقویت شد و فرهنگ، هنر و زبان یونانی به نفع زبان فارسی از صحنه خارج گردید.
  همچنین برخی از دیوارهای ضخیم این شهر که مشرف به مناطق دشت و جلگه‏ای حومه شهر عشق‏آباد است، هم‏ اکنون نیز وجود دارد. این درحالی است که اطراف شهر نسا در یک منطقه مسطح بوده ولی تپه‏هایی به شکل دیوار ضخیم سراسر این شهر را محصور کرده با اینکه گفته می‌شود این دیوارها بعدها ایجاد شده است.
  دکتر “کارلو لیپولیس “سرپرست یک گروه باستان شناسی ایتالیایی در خاطرات خود می‏گوید که گروه تحت سرپرستی وی با انجام کاوش‌های باستان شناسی در معبدی در منطقه نسا قدیم که ۱۴ سال به طول انجامید، آثار ارزشمندی متعلق به دولت پارت‌ها را کشف کرده است.
  سرپرست گروه باستان شناسی ایتالیایی می‏گوید که در این معبد که ۲ هزار سال پیش ساخته شده، مجسمه‌های ارزشمندی از جمله مجسمه‌ای از سر “تیرداد اول” پادشاه پارت به دست آمده است. مقداری ظروف و دیگر اشیای باستانی در این منطقه از جمله نقاشی و تزیینات دیواری در قلعه قدیمی نسا کشف شده که نیاز به تحقیق بیشتری دارد.

  13900804113925_PhotoL

  این در حالی است که اگر چه فرهنگ یونانی در دوره هلنی نزد مردم خاورمیانه مقبولیت قابل توجهی پیدا کرده بود، اما در دوره اشکانیان شاهد احیای فرهنگ ایرانی در مذهب، هنر و حتی پوشاک هستیم.

  ریتونهای معروف نسا، سمبل و نماد منطقه

  05_Avorio-Nisa

  ریتونی از جنس عاج، به دست آمده از نسا

  “مقصد” کارشناس دفتر منطقه حفاظت شده قلعه نسا در مصاحبه با خبرنگار خبرگزاری فارس در خصوص ویژگی‌های منحصر بفرد این منطقه می‌گوید، در طول دهه‌های اخیر که این منطقه توسط باستان شناسان بنام کشورهای مختلف مورد کاوش قرار گرفته است، به اذعان کارشناسان باارزش ترین مجموعه کشف شده مربوط به ریتون‌های متعددی است که از دوره حکمرانی اشکانیان در این منطقه بدست آمده است.

  این گنجینه در ساختمانی مربع شکل کشف شد که آرامگاه بزرگان اشکانی بوده و از قرن دوم و سوم پیش از میلاد تا قرن اول پس از میلاد آنرا ساخته‏اند.

  این محقق تاریخی در توضیح چگونگی کشف ریتون‌ها چنین اظهار داشت که پس از مرگ پادشاهان و بزرگان اشکانی هر فرد را درون اتاقی دفن می‏کردند و اتاق او را پر از اجناس گرانبها می‏کردند و در اتاق را برای همیشه می‌بستند. نفر بعدی را در اتاقی کنار آن دفن می‏کردند و این شیوه دفن سه قرن به طول انجامید تا اینکه از انتهای قرن اول پس از میلاد دیگر کسی را در این محل دفن نکردند.

  وی افزود، ۲۰۰ سال پس از پایان این شیوه دفن پادشاهان، مقبره های اشکانی در قرن سوم پس از میلاد به طور وحشیانه‌ای مورد غارت قرار گرفت و ریتون‌های بسیاری از بین رفت اما تعدادی از آنها که باقی ماند، اکنون گرچه پوسیدگی بسیاری یافته است و حتی با وزش بادی هم از هم می‌پاشد اما قدمت تاریخی آن و تصاویر خدایان و حیوانات افسانه‌ای، جلوه‌ای از عظمت آن دوران تاریخی را به رخ می‌کشد و عظمت گنجینه تاریخی قلعه نسا را نمایش می‌دهد.

  این کارشناس فرهنگی تاکید کرد، بنابر اطلاعات تاریخی در دوران پارت‌های اشکانی قلعه نسا توسط آجر و به سبک و شیوه منحصر به فرد معماری ساخته شده است. اما از آنجایی که هیچ کارگاهی برای تولید مصالح در اطراف قلعه نسا کشف نشده است، به نظر می‌رسد مصالح از طریق جاده ابریشم و دیگر نقاط جهان به این منطقه آورده شده است که این خود نشان از مراودات اقتصادی بزرگ در آن دوره نیز بوده است.

  13900804114527_PhotoL

  مقصد با اشاره به اینکه تاکنون تنها ۳۰ درصد منطقه مورد کاوش باستانشناسان قرار گرفته است، افزود: اولین عملیات کاوشگری باستان شناسی در قلعه نسا را “میخائیل ماسون” مورخ و باستان شناس مشهور روسی و بعد از وی “وادیم ماسون” پسر وی و سپس باستانشناسان خارجی به ویژه ایتالیایی، فرانسوی و آلمانی انجام داده و این طرح‌ها هم اکنون نیز در قالب ماموریت‌های باستانشناسی مشترک در حال ادامه است.

  توریست‌های ایرانی، کم تعداد ترین بازدید کنندگان قلعه نسا هستند

  این کارشناس و مسئول گنجینه تاریخی قلعه نسا گفت، در حالیکه قلعه نسا از مهمترین و مشهورترین محل‌های جذاب برای توریست‌های داخلی و خارجی و نیز مورد توجه و علاقه محققان و اندیشمندان بسیاری از سراسر دنیا است، اما گردشگران ایرانی علارقم این نکته که منطقه جزئی از ایران باستان نیز محسوب می‌شود، کمتر به بازدید از قلعه نسا علاقه نشان می‌دهند و کمترین تعداد بازدید کننده کشورهای خارجی را دارند.
  وی گفت: تاکنون حدود ۳۰ درصد کارهای باستانشناسی قلعه نسا انجام شده است و بایستی منتظر روزهایی برای رمزگشایی دیگر آثار به جامانده از تمدن و فرهنگ سلسله پارت‌های اشکانی باشیم که برای این امر مهم، همت باستانشناسان ایرانی برای کاوش در این منطقه تاریخی بیش از گذشته احساس می‌شود.
  در نهایت، همانطور که در گزارش‌های تاریخی آمده است، نسا چند سال پیش از میلاد مسیح بر اثر زمین لرزه سهمگینی ویران شد اما دوباره بازسازی شد و به حیات خود ادامه داد.
  پس از آنکه ساسانیان به فرمانروایی اشکانیان پایان دادند، نسا اهمیت خود را از دست داد و رو به زوال نهاد، اما پیروز، پادشاه ساسانی این شهر را دوباره احیا کرد و اکنون به میراثی ماندگار برای مردم جهان تبدیل شده است.

  گفتنی است، سازمان یونسکو در سال ‪ ۱۹۹۹‬میلادی آثار تاریخی مرو قدیم در جنوب ترکمنستان را به ثبت جهانی رساند و ما نیز در ۲ قسمت به معرفی کامل آن پرداختیم. همچنین در سال ‪ ۲۰۰۵‬میلادی نیز آثار تاریخی “کهنه‌اورگنج” در شمال ترکمنستان در فهرست میراث فرهنگی سازمان یونسکو ثبت شده است که در گزارشات بعدی به سراغ معرفی این منطقه نیز خواهیم رفت.