آشنایی با شهرستان درگز | اخبار، تصاویر، ویدئو از شهرستان درگز‎‎

| آخرین مطالب سایت |
 • آب و هوای شهرستان درگز در هفته اول اردیبهشت

  گزارش هواشناسی شهرستان درگز:  گزارش هواشناسی درگز به صورت هفتگی هر هفته روز جمعه در این سایت منتشر خواهد شد - موقعیت آب و هوایی درگز در هفته آینده -  امروز جمعه به تاریخ   30۰۱ ۱۳۹۲

   


  ✓ شنبه: متوسط دما در روز برابر است با 25 درجه سانتیگراد و آسمان در طول روز شنبه ابری گزارش شده است. و در طول شب نیز متوسط دمای هوا 12 درجه و آسمان ابری خواهد بود.


  ✓ یکشنبهمتوسط دما در روز برابر است با 31 درجه سانتیگراد و آسمان در طول روز یکشنبه صاف تا کمی ابری گزارش شده است. و در طول شب نیز متوسط دمای هوا 16 درجه و آسمان شهرمان همچون روز صاف تا کمی ابری خواهد بود.


  ✓ دوشنبهمتوسط دما در روز برابر است با 27 درجه سانتیگراد و آسمان در طول روز دوشنبه صاف تا کمی ابری گزارش شده است. و در طول شب نیز متوسط دمای هوا 14 درجه و آسمان صاف تا کمی ابری و بدون باران خواهد بود.


  ✓ سه شنبهمتوسط دما در روز برابر است با 24 درجه سانتیگراد و آسمان در طول روز سه شنبه به صورت کاملا بارانی گزارش شده است. و در طول شب نیز متوسط دمای هوا 14 درجه و شدت باران افزایش خواهد یافت...


  ✓ چهارشنبهمتوسط دما در روز برابر است با 27 درجه سانتیگراد و در طول روز چهارشنبه بارش باران روز سه شنبه ادامه خواهد داشت اما از شدت آن کاسته خواهد شد. و در طول شب نیز متوسط دمای هوا 15 درجه و آسمان نیز صاف تا کمی ابری خواهد بود.


  ✓ پنج شنبهمتوسط دما در روز برابر است با 22 درجه سانتیگراد و آسمان در طول روز پنج شنبه کاملا ابری گزارش شده است و در طول شب متوسط دمای هوا 13 درجه خواهد بود اما آسمانی کاملا ابری را تجربه خواهیم کرد


  ✓ جمعه: متوسط دما در روز برابر است با 27 درجه سانتیگراد و آب و هوا در طول روز آسمان صاف تا کمی ابری گزارش شده است و در شب دمای هوا 11 درجه خواهد بود و در آسمان نیز صاف تا کمی ابری گزارش شده است


  صفحه اختصاصی گزارش هواشناسی شهرستان درگز • نظرات کاربران درمورد این نوشته:
 • مطالب مرتبط با نوشته فوق:
 • طبقه بندی موضوعی:
 • تاریخ نوشته:
 • کلمات کلیدی در گوگل:
 • لینک منبع:
 • از کانون موسیقی شهرستان درگز چه خبر؟

  موسیقی شهرستان درگز: گفتگویی با مسئول کانون موسیقی شهرستان درگز و گزارش بابک اخلاقی رئیس این کانون به هنرمندان و هنر دوستان شهرستان درگز از کارها و برنامه ریزی های انجام شده


   چند کلامی با مسئول کانون موسیقی شهرستان درگز جناب آقای بابک اخلاقی

  بابک اخلاقی یکی از اساتید موسیقی شهرستان درگز است که امروز در مقام رئیس کانون موسیقی شهرستان درگز انجام وظیفه می کند.

  وی بیشتر از چند ماهی نیست که مسئولیت کانون موسیقی شهرستان درگز را به عهده دارد اما می گوید در همین چند ماه کارهایی بزرگ و برنامه ریزی خوبی برای آینده انجام شده است که دوست دارد به اطلاع همشهریانش برسد.


  علی مطهری


  بابک اخلاقی می گوید دوست دارد آینده موسیقی این شهرستان را به سمت علمی و آکادمیک شدن موسیقی سوق دهد و دراین زمینه فعالیت ها و برنامه ریزی های خوبی هم دارد.

  طرح ایده های خود را ابتدا با ساماندهی هنرمندان شروع می کند. او معتقد است با شناسنامه دار کردن هنرمندان موسیقی در شهرستان درگز می توان به هنرمندان عرصه موسیقی رسمیت بخشید. او در ادامه توضیحاتش می گوید: ساماندهی هنرمندان جهت ایجاد گروه های مختلف موسیقی در سبک های مختلفی چون مقامی و پاپ و... در بخش آقایان و خانوم ها می تواند یکی از خدمات کانون موسیقی شهرستان به هنرمندان اهل موسیقی باشد. وی وعده می دهد که در کانون موسیقی شهرستان درگز هنرمندان را ساماندهی خواهد کرد تا آنان را در تشکیل گروه های هنریشان یاری کند. او می گوید این ساماندهی می تواند برای کسانی که در بخش کارهای هنری و کنسرت کار می کنند مفید باشد و همینطور این ساماندهی برای کسانی که در بخش آموزش دادن هنر پرطرفدار موسیقی استاد هستند و یا کسانی که قصد آموزش دیدن موسیقی را دارند پل ارتباطی مناسب و مفیدی باشد.

  مسئول کانون موسیقی شهرستان درگز می گوید درگز چه به لحاظ تاریخی و چه در امروز در بخش موسیقی افتخارات و اساتید مناسبی دارد و امروز می توانیم آرزو کنیم که در سالهای آینده به عنوان قطب موسیقی خراسان شناخته بشویم.

  بابک اخلاقی گفت: در آینده برنامه برگذاری جشنواره ملی بخشی های خراسان را در نظر دارد و برای این کار موافقت شورای فرهنگی شهرستان را نیز دریافت کرده است. و طبق برنامه ریزی انجام شده قرار است دبیرخانه برگذاری جشنواره های موسیقی در شهرستان درگز نیز تشکیل شود.

  و اما بابک اخلاقی نوید یک جشنواره و فستیوال داخلی برای هنرمندان موسیقی شهرستان درگز را نیز داد. مسئول کانون موسیقی شهرستان درگز اضافه کرد که در روزهای آتی فستیوال موسیقی در تمام سبک ها به شکل رقابتی و در بین عموم مردم درگز برگذار خواهد شد و به برندگان جوائز ارزشمندی نیز اهدا خواهد شد که کم و کیف و چگونگی اجرای آن نیز بعدا اطلاع رسانی خواهد شد.

  مسئول کانون موسیقی شهرستان درگز در ادامه توضیح برنامه های خود بعد از شناسنامه دار کردن هنرمندان و اقدام برای بیمه هنرمندان اضافه کرد که این کانون قصد دارد موسیقی بومی و قومیتی مناطق مختلف شهرستان را جمع آوری کند و این کارهای فولکوریک را به صورت موسیقی علمی و نت های آن استخراج کرده و ثبت و ضبط کند و در آرشیو موسیقی شهرستان نگهداری شود.

  وی که همزمان مسئول آموزشگاه موسیقی شاپرک نیز هست در مورد آموزشگاه خود توضیح داد که قصد دارد برای پیشرفت بیشتر هنرجویان و موسیقی شهرستان از اساتید بزرگ استان و کشور جهت آموزش رشته های مختلف موسیقی در این شهرستان دعوت کند. در آموزشگاه موسیقی شاپرک همینک سازهای گیتار، ویالون، پیانو، سه تار، دوتار، تار، سنتور، دف، تمبک، سُلفیژ، کر، آموزش نرم افزارهای موسیقی، صدا برداری و آهنگ سازی، تنظیم و... آموزش داده می شود

  متقاضیان کلاس های هنری موسیقی می توانند با این شماره تلفن تماس بگیرند: 09159813498 • نظرات کاربران درمورد این نوشته:
 • مطالب مرتبط با نوشته فوق:
 • طبقه بندی موضوعی:
 • تاریخ نوشته:
 • کلمات کلیدی در گوگل:
 • لینک منبع:
 • اخبار هواشناسی شهرستان درگز

  گزارش هواشناسی شهرستان درگز:  گزارش هواشناسی درگز به صورت هفتگی هر هفته روز جمعه در این سایت منتشر خواهد شد - موقعیت آب و هوایی درگز در هفته آینده -  امروز شنبه به تاریخ   23۰۱ ۱۳۹۲

   


  ✓ شنبه: متوسط دما در روز برابر است با 31 درجه سانتیگراد و آسمان در طول روز شنبه ابری گزارش شده است. و در طول شب نیز متوسط دمای هوا 17 درجه و آسمان ابری خواهد بود.


  ✓ یکشنبهمتوسط دما در روز برابر است با 24 درجه سانتیگراد و آسمان در طول روز یکشنبه کاملا بارانی گزارش شده است. و در طول شب نیز متوسط دمای هوا 15 درجه و آسمان شهرمان نسبت به روز بیشتر بارانی خواهد بود.


  ✓ دوشنبهمتوسط دما در روز برابر است با 20 درجه سانتیگراد و آسمان در طول روز دوشنبه ابری گزارش شده است و درطول روز باران هایی را نیز خواهیم داشت. و در طول شب نیز متوسط دمای هوا 11 درجه و آسمان کاملا ابری و بدون باران خواهد بود.


  ✓ سه شنبهمتوسط دما در روز برابر است با 24 درجه سانتیگراد و آسمان در طول روز سه شنبه آفتابی تا کمی ابری گزارش شده است. و در طول شب نیز متوسط دمای هوا 11 درجه و آسمان صاف تا کمی ابری خواهد بود.


  ✓ چهارشنبهمتوسط دما در روز برابر است با 27 درجه سانتیگراد و آسمان در طول روز چهارشنبه آفتابی و کمی ابری گزارش شده است. و در طول شب نیز متوسط دمای هوا 6 درجه و آسمان نیز ابری و در ساعاتی بارانی خواهد بود.


  ✓ پنج شنبهمتوسط دما در روز برابر است با 18 درجه سانتیگراد و آسمان در طول روز پنج شنبه آفتابی تا کمی ابری گزارش شده است و در طول شب متوسط دمای هوا 5 درجه خواهد بود اما آسمانی کاملا مهتابی را تجربه خواهیم کرد


  ✓ جمعه: متوسط دما در روز برابر است با 22 درجه سانتیگراد و آب و هوا در طول روز آسمان ابری گزارش شده است و در شب دمای هوا 9 درجه خواهد بود و در آسمان نیز ابری گزارش شده است


  صفحه اختصاصی گزارش هواشناسی شهرستان درگز • نظرات کاربران درمورد این نوشته:
 • مطالب مرتبط با نوشته فوق:
 • طبقه بندی موضوعی:
 • تاریخ نوشته:
 • کلمات کلیدی در گوگل:
 • لینک منبع:
 • دوتار موسیقی سنتی درگز

  موسیقی سنتی درگز: شهرستان درگز یکی از شهرهای استان خرسان است که در تاریخ و گذشته آن علاقه به موسیقی دوتار و دیگر سازهای سنتی دیده می شود.


  آشنایی با تاریخچه ساز دو تار شمال خراسان


  دوتار شمال خراسان یکی از سازهای کهن شمال شرقی کشور به شمار می‌رود و بخش اعظمی از فرهنگ موسیقایی این سرزمین را در خود جای داد است.

  سرزمین شمال خراسان از لحاظ جغرافیایی شهرهای قوچان، شیروان، بجنورد، اسفراین و درگز را دربر می‌گیرد. همین گستره جغرافیایی موسیقی این منطقه را به گونه‌ای چندفرهنگی تبدیل کرده است که از داشته‌های فرهنگ اقوام ترک، کرد و ترکمن که در این سرزمین‌ها ساکن هستند بهره می‌برد.


  ساز دوتار

  ساز دوتار پیشینه کهن در تاریخ فرهنگی این بخش از سرزمین ایران دارد که به سال‌های دور برمی‌گردد. روایت‌های افسانه‌ای، عاشقانه و حماسی در فرهنگ منطقه شمال خراسان همیشه با هم‌نوازی ساز دوتار همراه بوده است.


  به کسانی که داستان‌ها و روایت‌های کهن این سرزمین را به همراه تنبور اجرا می‌کنند بخشی می‌گویند، در این منطقه جغرافیایی تعداد بخشی های ترک زبان بیشتر بوده که مهمترین دلیل آن گویش ترکی خاص مردمان شمال خراسان است که رواج بیشتری نسبت به گویش‌ها و لهجه‌های دیگر دارد.


  دوتار به عنوان مهمترین ساز در فرهنگ موسیقایی شمال خراسان همیشه مورد توجه بوده است، که مهمترین وظیفه آن انتقال روایت و داستان‌های پندآمیز گذشتگان به نسلهای بعدی بوده است، استفاده ساز برای همراهی داستانها انتخاب هوشمندانه‌ای از سوی مردمان این منطقه به شمار می‌رود چرا که مردمان با حفط کردن بخش‌هایی از موسیقی، پند داستان‌ها را آسان‌تر متوجه می‌شدند.


  از میان این داستانها که به وسلیه دوتار بخشی‌های خراسان شمالی روایت می شدند می توان به داستان شاه اسماعیل، زهره و طاهر، اصلی و کرم، کور اوغلی، غریب و شاه صنم، لیلی و مجنون، گل افروز و دوست محمد اشاره کرد، این قسمت از فرهنگ شفاهی موسیقی شمال خراسان تا اندازه ای تاثیرگذار عمل کرد که به سرزمین‌های مرکزی فلات ایران نیز نفوذ کرد.


  قسمت دیگر موسیقی شمال خراسان که توسط دوتار نوازان این منطقه اجرا می‌شود، مقام های نواحی این منطقه است که به هفت مقام شهرت دارد. مرحوم حاج قربان سلیمانی و محمد حسین یگانه هر کدام به شیوه خود این مقام‌ها را ادا می‌کردند، اما نکات مشترک در میان آنها بهره گیری از مقام‌های نوایی، تجنیس، شاه ختایی و گرایلی است.


  این نغمات و مقام‌ها در خود نیز به دو بخش آوازی و ریتمیک تقسیم می شوند ، آوازها اغلب داستانها را بیان می کنند و نغمات ریتمیک در میان داستانها و برای گذار به روایت بعدی مورد استفاده قرار می گیردند ، از مهمترین مقامی که با ریتم همراه است می‌توان به مقام حریف کش اشاره کرد.


  تاریخچه ساز دوتار شمال خراسان

  از نظر ساختاری نیز دوتار منطقه شمال خراسان با توجه به گستره جغرافیایی انواع گوناگون دارد، برای مثال دوتار شهر قوچان با دوتار درگز از نظر صدادهی و نوع ادای نغمات تفاوت‌هایی دارند اما همگی این سازها در اصول اولیه ساخت از جمله کاسه‌ها، اندازه دسته ساز و . . . با هم شباهت های بسیاری دارند.


  یکی از جالب ترین نکات نوازندگی این ساز که در بیشتر سازهای بومی شرق و شمال شرق فلات ایران مرسوم بوده ، کوک های متفاوت این ساز بر اساس سیلقه نوازندگی است برای مثال هر نوازنده این امکان را دارد با بهره گیری از کوک دلخواه خود بر روی ساز نغمه هایش را اجرا کند.


  دوتار شمال خراسان از لحاظ تکنیک اجرایی شباهت بسیاری به گونه ترکمن این ساز دارد با این تفاوت که نوازنده در هنگام به صدا درآوردن سیم ها با دست راست از تکنیک های مختص این منطقه بهره می برد.


  این ساز در طول تاریخ منطقه شمال خراسان نقش بسزایی در ادای آداب و رسوم این منطقه داشته است ، اهالی روستاها و شهرهای کوچک دور هم جمع می شدند و به صدای ساز و آواز بخشی ها گوش فرا می دادند.


  در چند دهه اخیر نیز دوتار شمال خراسان نقش قابل توجهی را در شناساندن فرهنگ کهن ایرانی به دیگر کشور های داشته است، حاج قربان سلیمانی در زمان حیات خود با حضور در جشنواره‌های متعدد بین‌المللی این فرهنگ کهن موسیقایی را به دیگر هنردوستان در سراسر جهان شناساند.


  امروزه با پیشرفت تکنولوژی و زندگی مدرن مردمان سازهای بومی کمتر در میان اهالی این منطقه مورد توجه قرار می‌گیردند اما در این میان همچنان کسانی هستند که دوتار نوازی را بخشی از فرهنگ اصیل خود می‌دانند و برای حفظ و ماندگاری آن می‌کوشند.


  ساختار دوتار شمال خراسان

  دوتار جزء سازهای اندرونی محسوب می‌شود و در دست بخش‌ها نواخته می‌شود. ظاهرا دوتار ترکمن قدمت بیشتری نسبت به دوتار خراسانی دارد.


  علی مطهری


  دوتار در شمال خراسان دارای دو کوک است: یکی با نسبت چهارم و دیگری با نسبت پنجم. کوک چهارم را کوک نوایی و کوک پنجم را کوک ترکی و کردی می‌نامند و آهنگ‌های فارسی شمال خراسان نیز با کوک پنجم اجرا می‌شود.


  کوک‌های دوتار، یکی ترکی و دیگری کردی است. با کوک ترکی می‌توان آهنگ‌های گرایلی، تجنیس، شاختایی، نالش، دوست محمد، غریب و ... با کوک کردی آهنگ‌های الله مزار، لو، درنا، جعفر قلی و ... را اجرا کرد.


  معمولا در مجالس شادی، اول شب برای ایجاد هیجان و رقص از سورنا و دهل و قشمه استفاده می شود و در پایان شب، بخشی‌ها در اندرون دوتار می‌نواختند. دوتارهای قدیمی در شمال خراسان از سازهای امروزی کوچکتر بوده اند.


  کاسه و صفحه دوتار از چوب توت و دسته آن معمولا از چوب زردآلو ساخته می‌شود. در قدیم به جای سیم از ابریشم استفاده می‌شده. اندازه‌های دوتار در شمال خراسان دارای استاندارد معینی نیست. دوتارهای فعلی دارای یازده و گاه دوازده پرده است.


  پرده‌های آن در فواصل نیم پرده نه چندان دقیق بسته می شود و فواصل کوچک تر از نیم پرده در پرده‌بندی آن وجود ندارد. • نظرات کاربران درمورد این نوشته:
 • مطالب مرتبط با نوشته فوق:
 • طبقه بندی موضوعی:
 • تاریخ نوشته:
 • کلمات کلیدی در گوگل:
 • لینک منبع:
 • دو خبر از نیروی انتظامی شهرستان درگز

  نیروی انتظامی شهرستان درگز: در هفته گذشته دو خبر از شهرستان درگز طی مصاحبه خبرنگار روزنامه خراسان با فرماندهی محترم نیروی انتظامی شهرستان درگز منتشر شد. یکی مربوط می شود به خودکشی مردی جوان و دیگری در مورد درگیری دست جمعی در یکی از روستاهای درگز است.


  علی مطهری


   مردي ۳۸ساله به نام «حسن. الف» در شهر درگز خود را حلق آويز کرد و به زندگي خود خاتمه داد. فرمانده انتظامي درگز با اعلام اين خبر به خراسان افزود: اين فرد که داراي همسر و دو فرزند خردسال بود، با استفاده از يک طناب در منزل مسکوني و به دور از چشم خانواده، خود را حلق آويز کرد و جان سپرد. سرهنگ «دهقان» افزود: وي داراي سابقه اعتياد بوده و علت مرگ وي در دست بررسي است


   بر اثر اختلافات ملکي در يک روستاي بخش مرکزي درگز بين ۲ طايفه درگيري ايجاد شد و طي آن ۵نفر به شدت زخمي شدند و به بيمارستان درگز انتقال يافتند. فرمانده انتظامي درگز روز گذشته با اعلام اين خبر افزود: پس از وقوع اين درگيري، بلافاصله ماموران در صحنه حضور يافتند و ضمن خاتمه دادن به درگيري ۷نفر از عوامل نزاع را دستگير کردند و به مراجع قضايي تحويل دادند.سرهنگ «دهقان» افزود: اين افراد با استفاده از سلاح سرد و گرم با هم درگير شدند که با تلاش نيروي انتظامي ۲قبضه سلاح شکاري و مقاديري ابزار و ادوات درگيري از آنان کشف شد. وي افزود: با حضور به موقع ماموران نيروي انتظامي در اين روستا امنيت کامل برقرار شده است و افراد زخمي نيز مداوا شده اند و حال عمومي آنان رضايت بخش است. • نظرات کاربران درمورد این نوشته:
 • مطالب مرتبط با نوشته فوق:
 • طبقه بندی موضوعی:
 • تاریخ نوشته:
 • کلمات کلیدی در گوگل:
 • لینک منبع:
 • شهر باستانی "ابیورد" کجاست؟+تصاویر

  ابیورد:  منطقه حفاظت شده و باستانی ابیورد واقع در 120 کیلومتری جنوب شرقی عشق آباد و د نزدیکی مرزهای ایران به عنوان تمدنی دیرینه و تاریخی، اکنون به افتخاری مشترک برای تبدیل شده است...


  پیشتر نیز گزارش‌های فرهنگی به همراه تصاویری از آثار تاریخی و باستانی ترکمنستان همچون "مرو قدیم"، "قدمگاه حضرت امام رضا (ع)"، "قلعه نسا" و ... منتشر شده و اکنون نوبت به معرفی استان تاریخی و باستانی "ابیورد" است.

  در این فرصت، سعی می‏کنیم گوشه‌ای از تاریخ پر افتخار استان ابیورد را در قالب گزارش تصویری و مکتوب با استناد به آثار و منابع معتبر تاریخی ایرانی و ترکمنستانی تشریح کنیم.

  منطقه حفاظت شده و باستانی ابیورد واقع در 120 کیلومتری جنوب شرقی عشق‏آباد پایتخت کشور ترکمنستان قرار دارد و در واقع یک تمدن باستانی و تاریخی است که با انجام عملیات کاوشی باستان‌شناسی می‏توان بسیاری از رازو رمز حوادث و وقایع تاریخی منطقه خراسان قدیم را یافت. 

  علفزارها در خرابه‏های ابیورد، حکایت از آن دارد که این منطقه در طول تاریخ یک منطقه سرسبز بوده‏ و خرابه‏های باقیمانده ابیورد گویای این است که مردم و شخصیت‏های زیادی در این سرزمین زندگی کرده و تمدن بزرگی در قلب این سرزمین نهفته بوده است.

  ابیورد که درسال 31.هـ/ 651.م/ به تصرف اعراب درآمد یکی از شهرهای مشهور و مهم سرزمین ترکمنستان است. این شهر ظاهرا قبل از اسلام به "باورد" یا "اباورد" شهرت داشته است، در نتیجه اغلب مردم بومی منطقه و فارسی‌زبانان حتی در سده‌های اولیه اسلامی آن را باورد می‌خواندند.

  اکنون نیز آثار باقیمانده از خانه‌های روستایی در جوار این شهر دیده می‌شود که باید هـمان دهکـده ابیورد باشد.  چهار تپه باستانی یا چهار خرابه شهر با نام‌های، "نمازگاه‌تپه" (درجوار خرابه‌های ابیورد و شهرک کاخکا، متعلق به قبل از میلاد)، "قهقهه" (درفاصله یک کیلومتری شهر کاخکا، متعلق به دوره هخامنشی)، "باورد" در فاصله 12 کیلومتری غرب کاخکا (متعلق به دوره ساسانی تا قرون اولیه اسلامی) و "ابیورد" در فاصله یک کیلومتری شهر کاخکا و (متعلق به دوره اسلامی) در استان ابیورد همچنان پابرجاست، که نشان از قدمت این استان تاریخی دارد.

  در حال حاضر خرابه‌های شهر ابیورد در فاصله 120 کیلومتری شرق عشق‌آباد و هفت کیـلومتری غرب کاخکا (قهقهه پیشین) در حاشیه سمت راست جاده واقع شده است، در حالیکه باورد حدودا 12 کیلومتر با شهر ابیورد فاصله داشته و در غرب آن واقع شده است.

  "ابن رسته" درسال‌های پایانی سده 3 .هـ/ 9 .م/ ابیورد را یکی از حوزه‌های خراسان‌ خوانده ‌است، یعقوبی هم در نیمه دوم سده 3 .هـ/ 9. م/ فاصله نسا تا باورد را 2 منزل نوشته، اما به هنگام معرفی استان‌های تابع نیشابور، این استان را ابیورد خوانده است.

  "ابن خردادبه" نخستین جغرافی‌دانی است که شاه ابیورد را "بهمنه" و مقدار مالیات آنجا را 700 هزار درهم بیان کرده است.

  به نوشته وی: شهرهای "مهنه" و "کوفن" از توابع ابیورد بوده‌اند، همچنین ابیورد یکی از خزانه‌های نیشابور است.

  استان ابیورد در سده‏های اول اسلامی/ 7 تا 9 .م/ توسط استاندارن خراسان اداره می‌شد.

  از اواخر سـده سوم.هـ/ نهم.م/ به تصرف سامانیان درآمد و آنان در سال 382.هـ/ 992.م/ خواستند آن‌ را به حاکم خوارزم شمالی ( آل عراق) بسپارند، اما خانـدان "سیمجوری" که سپهسالار سامانیان و استاندار خراسان بودند تن به این امر ندادند.  پس ‌از آن سلطان محمود غزنوی در اواخر سال 407.هـ/ 1017.م/ خوارزم را تصرف کرد تا اینکه سلجوقیان در سال‌های 430.هـ/ 6-1135.م/ ابیورد را هم مثل دیگر شهرهای دشت خاوران از آن خود کردند.

  این استان بعد از سپری کردن یک دوره فترت موقتی رو به آرامش و آبادانی نهاد، تا اینکه بر اثر حمله مغولان تخریب و ویران گردید.

  متأسفانه از جزئیات رفتار مغولان با این شهر اطلاع دقیقی دردست نیست، جز آنکه گفته شده است که آنها ابیورد یا باورد را ویران کردند.

  بعد از حملات مغول و تاتار به این منطقه تلفات و خسارت‌های بسیار زیادی به مردم و منطقه وارد شد، بر اثر این حملات مردم ابیورد نشاط و شادابی خود را از دست دادند و برای تسکین دردهای خود به عرفا و صوفیان که روش آنان با روح و فکرشان هماهنگی و انسجام داشت پناه بردند.

  در همین حال بود که "شاهرخ بن امیر تیمور گورکان" در سال(807 تا850 .هـ / 1404 تا 1446.م ) حکومت استان‌های ابیورد و نسا و یازر ... را به فرزند خویش "بایسنغر" سپرد. که از آن پس تا اواخر عهد شاهرخ (850 .هـ/ 1446.م) در اختیار بایسنغر و فرزندانش قرار گرفت.

  این استان در قرن 10 .هـ/ 16 .م/ چند بار میان صفویه و ازبک‌های شیبانی حاکم بخارا و بلخ و ازبک‌های خوارزمی دست به دست گشت و به همین دلیل زیان‌های زیادی را متحمل شد.

  در سده‌های یازده و 12 .هـ/ 17 و 18 .م/ که صفویه بر این استان سلطه داشتند، اطلاعاتی درباره وضعیت دیوان و حکام آن باقیمانده است، از جمله آن که، القاب "حاکم الگای ابیورد" چنین بود: "ایالت و شوکت پناه حشمت دستگاه، نظاما للایالته و الشوکة و الاقبال فلان خان". مداخل این حاکم در سال 3 هزار و هشتصد و پنج تومان و پنج هزار دینار و کسری و ملازمانش 613 نفر بودند.

  بالاخره با ظهور نادرشاه افشار این استان در نیمه اول سده دوازده.هـ/ هجده.م/ ابیورد در میان شهرها و استان‌های همجوارش بیشترین شهرت و آبادانی را یافت.

  خاندان نادرشاه در منطقه در‌گز تا ابیورد به زندگی عشایری و ییلاق و قشلاق می‌پرداختند. در جوانی وی، حاکم ابیورد فردی به نام «بابا علی بیک کوسه لو» بود و چون نادر به دامادی او در آمد، نهایتا جانشین وی شد و با مرکزیت استان ابیورد در نیمه آن قرن فاتح عمدة جهان گردید.

  نادرشاه که قصد داشت در میان شهرهای ابیورد و کلات شهری نو به نام "مولودآباد" یا "مولودگاه" بسازد، نهایتا در آنجا شهری به وسعت یک چهارم شاه جهان آباد هند و با همان نقشه به نام "خیـوه‌آباد" سـاخت، که اکنون خرابه‌های آن ‌پابرجاست ظاهرا شـهر اصلی استان ابیورد در زمان نادر شاه همان شهر ابیورد، (درجوار کاخکای کنونی) بوده است، و نه باورد.  با قتل نادرشاه درسال 1160.هـ/ 1747.م/ باردیگر پریشان حالی استان ابیورد آغاز گردید، به گونه‌ای که تا حدود یک قرن بعد مکررا میان استانداران خراسان و حکومت‌های ازبک خوارزمی و طوایف محلی ترکمان بر سر آن نزاع درگرفت.

  در دوران اسلامی از شهر ابیورد، ادیبان، فقها، محدثان، دانشمندان و مشایخی از بزرگان صوفیه برخاسته‌اند که هم نام آنان و هم آثارشان زینت بخش دفتر پرافتخار فرهنگ و تمدن اسلامی خراسان بوده است.

  بی‌تردید فضایل و کرامات این بزرگواران مانند انوری ابیوردی، فضیل عیاض، مطرز باوردی به اندازه‌ای است که نمی‌توان تمام آنها را به رشته تحریر درآورد.

  و در نهایت اینکه ابیورد یکی از شهرهای مشهور خراسان از لحاظ سیاسی و جغرافیایی و فرهنگی بوده و در تاریخ، موقعیت و اهمیت ویژه‌ای داشته است.

  گرچه این منطقه اکنون در ایران قرار ندارد ولی می‌دانیم با همه فراز و نشیب‌هایی که داشته و حمله‌های  بسیاری که به این شهر رفته است، توانسته است بزرگانی از علم و دانش و ادب را در خود بپروراند بطوری که می‌توان آن را سرزمین علما و دانشمندان و عرفا و ادیبان دانست که موجب سرافرازی و بلندی نام ایران و ترکمنستان و گذشته تاریخی پر افتخار آنان است.  

  در پایان شما را به تماشای تصاویری از این منطقه زیبای تاریخی دعوت می‌کنیم.
 • نظرات کاربران درمورد این نوشته:
 • مطالب مرتبط با نوشته فوق:
 • طبقه بندی موضوعی:
 • تاریخ نوشته:
 • کلمات کلیدی در گوگل:
 • لینک منبع:
 • گزارش هواشناسی شهرستان درگز

  گزارش هواشناسی شهرستان درگز:  گزارش هواشناسی درگز به صورت هفتگی هر هفته روز جمعه در این سایت منتشر خواهد شد - موقعیت آب و هوایی درگز در هفته آینده -  امروز شنبه به تاریخ   16۰۱ ۱۳۹۲

   

  گزارش هواشناسی درگز

  ✓ شنبه: متوسط دما در روز برابر است با 28 درجه سانتیگراد و آسمان در طول روز شنبه آفتابی تا کمی ابری گزارش شده است. و در طول شب نیز متوسط دمای هوا 13 درجه و آسمان صاف تاکمی ابری خواهد بود.


  ✓ یکشنبهمتوسط دما در روز برابر است با 29 درجه سانتیگراد و آسمان در طول روز یکشنبه آفتابی گزارش شده است. و در طول شب نیز متوسط دمای هوا 12 درجه و آسمان شهرمان صاف تا کمی ابری خواهد بود.


  ✓ دوشنبهمتوسط دما در روز برابر است با 30 درجه سانتیگراد و آسمان در طول روز دوشنبه صاف تا کمی ابری گزارش شده است. و در طول شب نیز متوسط دمای هوا 15 درجه و آسمان کاملا صاف خواهد بود.


  ✓ سه شنبهمتوسط دما در روز برابر است با 34 درجه سانتیگراد و آسمان در طول روز سه شنبه آفتابی و صاف گزارش شده است. و در طول شب نیز متوسط دمای هوا 17 درجه و آسمان صاف و مهتابی خواهد بود.


  ✓ چهارشنبهمتوسط دما در روز برابر است با 33 درجه سانتیگراد و آسمان در طول روز چهارشنبه آفتابی و صاف گزارش شده است. و در طول شب نیز متوسط دمای هوا 16 درجه و آسمان صاف و مهتابی خواهد بود.


  ✓ پنج شنبهمتوسط دما در روز برابر است با 28 درجه سانتیگراد و آسمان در طول روز پنج شنبه آفتابی تا کمی ابری گزارش شده است اما به مرور زمان مقدار ابرها بیشتر خواهد شد و در طول شب متوسط دمای هوا 15 درجه خواهد بود اما آسمانی کاملا بارانی را تجربه خواهیم کرد


  ✓ جمعه: متوسط دما در روز برابر است با 22 درجه سانتیگراد و آب و هوا در طول روز با بارش های پراکنده گزارش شده است و در شب دمای هوا 12 درجه خواهد بود بارندگی های پراکنده تا پایان ساعات این روز ادامه خواهد داشت.


  صفحه اختصاصی گزارش هواشناسی شهرستان درگز • نظرات کاربران درمورد این نوشته:
 • مطالب مرتبط با نوشته فوق:
 • طبقه بندی موضوعی:
 • تاریخ نوشته:
 • کلمات کلیدی در گوگل:
 • لینک منبع:
 • نمایشگاه صنایع دستی درگز

  سایت موزه بندیان در شهرستان درگز: مدیرکل محیط زیست خراسان رضوی ظهر امروز از سایت موزه بندیان، نمایشگاه صنایع دستی و عکس شهرستان درگز بازدید کرد.


  ✓ به گزارش خبرگزاری فارس از درگز، حمید جلالوندی ظهر امروز از سایت موزه بندیان، نمایشگاه صنایع‌دستی و عکس که در محل اداره میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری شهرستان درگز دایر است، بازدید کرد.

  مدیرکل محیط زیست خراسان‌رضوی در حاشیه این بازدید اظهار کرد: خداوند را شاکرم که در ایام نوروز فرصت بازدید از سایت موزه بندیان و مجموعه نمایشگاه صنایع‌ستی و عکس فراهم شد.

  وی افزود: در ایران اسلامی ردپای تمدن و اقتدار فرهنگی مردم این سرزمین موج می‌زند و همواره هنر نزد ایرانیان است.

  جلالوندی از مدیریت و تمام پرسنل اداره میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری شهرستان درگز که در ایام تعطیلات نوروز به خدمات‌دهی به مسافران و گردشگران مشغولند، قدردانی کرد.

  گفتنی است؛ شکایات زائران و مجاوران بارگاه رضوی از طریق شماره تماس‌های 2-7283001 و 7045 و سایت razavi-chto.ir و سامانه پیامکی 30006110  ستاد تسهیلات زائران خراسان‌رضوی پیگیری می‌شود. • نظرات کاربران درمورد این نوشته:
 • مطالب مرتبط با نوشته فوق:
 • طبقه بندی موضوعی:
 • تاریخ نوشته:
 • کلمات کلیدی در گوگل:
 • لینک منبع:
 • گزارش هواشناسی شهرستان درگز

  گزارش هواشناسی درگز: گزارش هواشناسی درگز به صورت هفتگی هر هفته روز جمعه در این سایت منتشر خواهد شد - موقعیت آب و هوایی درگز در هفته آینده -  امروز شنبه به تاریخ ۰۹ \ ۰۱ \ ۱۳۹۲

   


  قابل توجه دوستان باشد که این گزارشات دما در طول روز و شب همگی متوسط دما و موقعیت آب و هواییست و در طول تاریخ مورد اشاره هوا متغیر خواهد بود و دمای هوا معمولا از چیزی که اینجا گزارش می شود ممکن است کمی کمتر و یا بیشتر باشد. چرا که همینطور که در ذیل آمده است ما متوسط اینجا قرار می دهیم.


  گزارش هواشناسی درگز

   

   شنبه: متوسط دما در شب ۱۱ درجه سانتیگراد خواهد بود و ما در شب این روز هوایی بارانی را تجربه خواهیم کرد و در این روز متوسط دما در طول روز ۲۴ درجه خواهد بود که طبق گزارش هواشناسی در روز شنبه ما بارندگی های پراکنده ای را خواهیم داشت و این بارندگی ها در شب شدت خواهند گرفت.

   

   یکشنبه: متوسط دما در شب ۷ درجه گزارش شده است و احتمالا ما در شب یک شنبه هوایی ابری داشته باشیم اما متوسط دما در طول روز ۱۸ درجه خواهد بود. و در طول روز بارندگی های کم و پراکنده ای نیز گزارش شده است.

   

   دوشنبه: متوسط دما در شب ۷ درجه و متوسط دما در طول روز ۲۰ درجه خواهد بود. در روز دوشنبه در طول روز هوایی صاف و بهاری و در طول شب نیز همچنین آسمانی مهتابی و آب و هوایی بهاری را تجربه خواهیم کرد

   

   سه شنبه: متوسط دما در شب ۸ درجه و متوسط دما در روز ۲۲ درجه خواهد بود. و در روز سه شنبه هفته آینده شهرستان درگز آسمان درگز در طول روز و شب کاملا صاف و بدون ابر گزارش شده است

   

   چهارشنبه: متوسط دمای شب ۷ درجه و متوسط دمای هوای روز ۲۴ درجه پیش بینی شده است. طبق گزارش هوا شناسی ما در طول روز چهارشنبه نیز در شب و روز هوایی کاملا صاف و بدون ابر خواهیم داشت

   

   پنج شنبه: متوسط دمای شب ۱۰ درجه خواهد بود و متوسط دمای روز ۲۴ درجه تخمین زده شده است. در پنج شنبه هفته آینده در طول روز و همچنین شب آسمان درگز مجددا صاف و بدون ابر خواهد بود

   

   جمعه: متوسط دمای شب ۱۲ درجه پیش بینی شده است و متوسط دما در طول روز ۲۶ درجه سانتیگراد خواهد بود. در این روز هوا در طول روز مجددا بدون ابر و بارش است اما در شب آسمان درگز ابرهای تازه را به خود خواهد دید


  صفحه اختصاصی گزارش هواشناسی شهرستان درگز • نظرات کاربران درمورد این نوشته:
 • مطالب مرتبط با نوشته فوق:
 • طبقه بندی موضوعی:
 • تاریخ نوشته:
 • کلمات کلیدی در گوگل:
 • لینک منبع:
 • محمدزاده: دولت هم نتوانست دست دلالان را از بازار مسکن کوتاه کند

  نماینده مردم درگز: حسین محمدزاده نماینده مردم درگز در مجلس شورای اسلامی و عضو کمیسیون عمران مجلس با اشاره به اینکه دلالی مسکن روز به روز در حال افزایش است و دولت نیز نتوانسته دست دلالان را از بازار کوتاه کند، گفت: نوسانات بازار مسکن در کشور از آنجا ناشی می شود که در حال حاضر سرمایه و نقدینگی در جامعه به سمت سرمایه گذاری های غیر تولیدی سوق داده می شود.

   

  Kurmanj


  حسین محمد زاده در گفت وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری خانه ملت، با اشاره به وضعیت بازار مسکن در سال گذشته گفت: در یکی دو دهه گذشته مسکن به نوعی به عنوان یکی از مولفه‌های اقتصادی که در حکم کالای سرمایه‌ای تلقی شده به شمار می‌رود، بنابراین سرمایه گذاران و مخاطبین زیادی را به خود جلب کرده است.

  نماینده مردم درگز در مجلس شورای اسلامی افزود: در بخش مسکن ما هر ساله شاهد رکود و صعود نرخ آن در بازار هستیم به گونه‌ای که هر سه یا چهار سال قیمت مسکن افزایش یافته و دوباره برای آن یک دوران رکود ایجاد شده است.

  وی به نوسانات بازار مسکن و دیگر کالاها از جمله سکه و ارز اشاره و تصریح کرد: نوسانات بازار مسکن در کشور از آنجا ناشی می‌شود که در حال حاضر سرمایه و نقدینگی در جامعه به سمت سرمایه گذاری‌های غیر تولیدی سوق داده شده که این امر متاسفانه مورد توجه مردم نیز قرار گرفته است.

  محمدزاده اظهار داشت: امروز دیگر افراد مرتبط در بازار مسکن و ساختمان تنها یک گروه خاص نیستند بلکه تمام اقشار جامعه به نسبت سرمایه خود وارد این بازار شده، لذا موضوع دلالی مسکن روز به روز در حال افزایش است.

  عضو کمیسیون عمران مجلس خاطر نشان کرد: پیش بینی‌ها برای بازار مسکن نشان می‌دهد که در سال ۹۲ این بازار از نظر نرخ و قیمت سیر صعودی نخواهد داشت مگر اتفاقاتی رخ دهد که باعث افزایش قیمت مسکن شود./ • نظرات کاربران درمورد این نوشته:
 • مطالب مرتبط با نوشته فوق:
 • طبقه بندی موضوعی:
 • تاریخ نوشته:
 • کلمات کلیدی در گوگل:
 • لینک منبع:
 • نگاهي به موسيقي كردي خراسان

  موسیقی کردی خراسان: موسيقي هاي محلي ايران كه درموسيقي ملي ما مي باشند، سرشار از شادي و تحرك و شور و نشاط اند ، كه دراين ميان موسيقي كردي شمال خراسان يا بهتر بگوييم موسيقي كرمانجي ، از غنا و اهميت بيشتري برخوردار است.

   

   بر اوتار اين ارغنون بلند!


  Kurmanj

  موسيقي كه واژه يي يوناني است، درميان عامه مردم ما كه بيشتر چادرنشينان وروستاييان بودند، تا سالهاي اخير ناشناخته بود. آنها به جاي اين واژه عنوان (ساز و آواز) را به كار مي بردند و از واژه هاي (هنگ يا آهنگ و دستان ) به جاي مقام استفاده مي كردند. اصولاً عنوان موسيقي مقامي كه حرفه يي مركزنشين دراين سالها برموسيقي بومي ما اطلاق مي كنند، براي ما عنوان غريبي است. موسيقي درنزد كردها كه بيشتر با طبيعت مأنوس هستند و از اصالت و فرهنگ گسترده وتحرك آميزتري بويژه در رابطه با كوچ ، برخوردار بوده اند. اهميت ويژه يي دارد كه اگر بگوييم يك نفر كرد نمي تواند بدون موسيقي به زندگي خويش ادامه دهد، سخني به گزاف نگفته ايم، كه زندگي رزمي و بزمي و ماجراجويانه آنان ، بويژه در وظيفه خطير مرزباني از ايران زمين ، اين موقعيت را به آنان داده است كه درمرحله اول:

  چنين بهتر آيد كه امروز رزم
  بسازيم و فردا گزينيم بزم (۱)
  از اين روست كه نخبگان و متخصصان و بنيانگذاران موسيقي اصيل ايراني را بايد درميان فرزانگان كردي همچون ابراهيم موصلي و اسحق موصلي پسرش در دربار هارون الرشيد خليفه عباسي نام برد كه موسيقي اسلامي را به اوج شكوفايي رساندند و از نوابغ جهاني دراين فن به شماراند . (۲) نيزعبدالمؤمن بن صفي الدين كردارموي (اروميه يي) از ديگر ستارگان درخشان درآسمان لايتناهي اين هنر خدادادي است.

  موسيقي از موهبتهاي الهي است كه به بشر هديه شده وهمزمان با آفرينش او درنهادش ، نهادينه شده كه حالات طبيعي و دروني او را تنظيم نموده و در غم و شادي و تلاش و كوشش او مؤثر باشد و وي را از جمود و ركود فكري بازداشته و به تلاش و تكاپو براي زندگي بهتر وادارد. به قول نظامي گنجوي :
  بساز اي مغني ره دلپسند

  براوتار اين ارغنون بلند
  رهي كان زمحنت رهايي دهد
  به تاريكي شب روشنايي دهد(۳)

  تمام بزرگان علم و دانش و خردمندان و حكماي گذشته به اهميت موسيقي اشاره كرده و گفته اند:
  موسيقي از نعمت هاي الهي بر بشر است و متعلق به همه اقوام و ملل وجوامع بشري، با شرايط ويژه فرهنگي و قومي و منطقه يي آنان. نه تنها انسان و هرحيوان و جانداري، بلكه نباتات و گياهان نيز براي رشد و شكوفايي هرچه بهتر نيازمند برخورداري از موسيقي مناسب به خود مي باشند. به همين جهت است كه مؤلف بهجت الروح به اين نكته ابن سينا دانشمند وحكيم معروف ايراني استنادجسته كه : موسيقي جزوي از بدن انسان است كه مانند خون در بدن آدمي جريان دارد. از اين رو ابن سينا و بسياري از حكما بيماران خود را با نواي موسيقي و آهنگهاي موزون معالجه مي كردند.(۴)

  موسيقي درميان هرقوم و ملت و سرزميني ويژگي خويش را داشته و بيانگر فلسفه اخلاقي و اجتماعي و رزمي و بزمي و كار و كوشش وشيون و شادي آنان مي باشد ، و به ديگر گفتار:
  موسيقي آيينه تمام نماي هرقوم و ملتي است كه تمام ويژگيهاي آنان درآن متجلي است و سير تعالي و يا قهقرايي درمسائل فرهنگي و اجتماعي و اقتصادي آنان از آن آشكار مي گردد.
  موسيقي هاي محلي ايران كه درموسيقي ملي ما مي باشند، سرشار از شادي و تحرك و شور و نشاط اند ، كه دراين ميان موسيقي كردي شمال خراسان يا بهتر بگوييم موسيقي كرمانجي ، از غنا و اهميت بيشتري برخوردار است، كه با وجود تلاش خبرگان فن موسيقي درسالهاي اخير درحوزه هنري سازمان تبليغات اسلامي در تهران ، هنوز ناشناخته باقي مانده است.(۵)

  از بزرگان اين علم درميان كردهاي خراسان، كه نخستين نوشته از دوران صفوي را از خود به يادگار گذاشته ، شاعر و عارف نامدار كرد يعني ابن غريب مي باشد كه به دو زبان كردي و فارسي اشعار زيبايي سروده و در توصيف و معرفي مقامات موسيقي اصيل ايراني گفته است : موسيقي كرمانجي زاييده فرازها و تنگناهاي تاريخي و اجتماعي و ديني و سياسي اين مردمان سلحشور بوده و هست كه در رابطه با هرموقعيت تلخ و شيرين و پيروزي ها و شكستهاي زندگيشان با بهره گيري و ابداع شعر و آهنگي موزون وزيبا و مناسب بازگوكننده حالات دروني و مشكلات زماني آنان بوده است.(۶)
  آهنگهاي سردار عوض ، حجوخان ، قوچان خورابه، رعنا، خاني كلميشي (قهرمان كتاب معروف ۱۰جلدي كليدر) وصدها آهنگ ديگر نمودار بارزي براين مدعا هستند .به هرحال بازگوكردن فلسفه موسيقي كرمانجي خراسان دراين مقاله نمي گنجد .

  بطور كلي موسيقي كردي به دوبخش آوايي و غيرآوايي (رقص) تقسيم مي گردد و شامل سه بخش از آهنگهاي هنري ، اجتماعي و طبيعي است . (۷)
  براي درك واقعي از موسيقي كرمانجي خراسان هنوز هم بايد به افراد غيرحرفه يي و غيرشهري كه دورازاين تمدن هاي كذايي درميان كوهساران و ايلات و عشاير آخرين روزهاي زندگي خود را سپري مي كنند مراجعه نمود.
  از جمله نويسندگاني كه دريكي دوقرن اخير مستقيماً به بررسي موسيقي كردي خراسان پرداخته اند، بايد از ناصرالدينشاه و سرهنگ لطفعلي خان درگزي معاصر وي نام برد.
  ناصرالدينشاه كه درسفرسال ۱۳۰۰ به خراسان از طريق شاهرود و بجنورد عازم مشهد بود ، دربجنورد با استقبال گروههاي هنري كرد يعني عاشق ها روبرو مي شود و اين گونه اظهارنظر مي كند كه : «بالاتر از ده فيروزه ، جمعيت زيادي به قدر بيست نفر از كردهاي شادلو جلو آمده بودند. دهل هاي غريبي داشتند، شبيه به طبل هاي بزرگ قزاق ها [در روسيه ] ، سرنا هم داشتند. خيلي خوب مي زدند. به عينه چچين ها كه ما [درسفر فرنگ] در قفقاز ديده بوديم . چيزي كه ازاينها مضحك بود ، اين بود كه مردهاي بزرگ ريشدار معلق مي زدند».
  ناصرالدينشاه توجه نداشت كه موسيقي درميان كردها سن وسال نمي شناسد. كودكان ونوجوانان و پيرمردان و زنان و دختران همگي درهرشرايطي دراجراي برنامه هاي موسيقي شركت جدي و مستقيم دارند وبراي پرورش روح و جسم خود به آن نيازمندند. از سرهنگ لطفعلي خان فرزند اللهيار خان حاكم درگز هم دست نوشته هاي پراكنده يي به جا مانده است كه او در سال ۱۳۱۴ قمري در قوچان به دربار و اردوگاه تابستاني محمدناصرخان ايلخاني زعفرانلو وارد مي شود كه اتفاقاً سماع حضور حبيب خان سنتورنواز معروف دربار ناصرالدينشاه هم براي ديدن ايلخاني به اين اردوگاه آمده بود.
  لطفعلي خان كه خود از بهترين سنتورنوازان و شش تار نوازان ايران بوده، تعريف جامعي از اين برخوردهاي فرهنگي دراين اردوگاه داده است كه بسيار قابل توجه است، كه در جلد اول آن را تاحدودي ارايه داديم . (۹)
  لطفعلي خان درگزارشات خود براي ا ينكه از او عيب نگيرند، تعريفي از هنر خود نكرده و فقط به شكست و قهركردن سماع حضور (سرورالملك ) كه مهمان بوده، نموده است. اما مدير ديوان افشار كه منشي مخصوص شجاع الدوله و در واقع همه كاره او بوده، گفته است: «در ركاب محمدناصرخان به خواجه جراح رفته بوديم كه املاك شخصي سركار [شجاع الدوله محمدناصرخان] و وصل به چشم كلسب و منقشلي رادكان است. خيابان پردرخت آن نيم فرسنگ طول داشت. شبي اسدالله بيگ نيشابوري تار مي نواخت و چون سرها گرم شد ، خواستند لطفعلي خان هم از قوچان بيايد، درظرف سه ساعت آمد. [البته لطفعلي خان بنابه نوشته خودش در اردو بود] و همين كه دستش به سيم تار رسيد وماهور را شروع كرد ، شوري به سرها انداخت. صداي مضراب آن مرحوم بي حرف و اغراق، پانصد قدم درآن شب، آشكار مي رفت. مضرابها شبيه به دانه هاي درشت بارانهاي بهاري بود كه دركمال تندي ببارد. لطفعلي خان درحيات محمدناصرخان [۱۳۲۰ـ۱۳۱۴قمري] درجه عالي را طي كرده و تا روز مرگ او از قوچان خارج نشد.
  درخواجه جراح سرورالملك معروف تارزن مظفرالدينشاه ، مهمان امير [محمدناصرخان] گرديد. فوراً سنتور و ارگ را با يكديگر كوك كرده ، بچه يي نابالغ هم اشعار سعدي را مي خواند. لطفعلي خان رسيد، يدبيضا كرد، سخره ايمان آوردند (۱۰) و به دويست تومان انعام قناعت كرد(۱۱) به هرحال اينها نموداري بود از موسيقي سرشار سرزمين و مردم شمال خراسان كه ايلخانان كرد اين ديار حامي و پشتيبان و مروج آن بوده اند.
  كليم الله توحيدي

  پي نوشت:
  ۱ـ شاهنامه فردوسي
  ۲ـ برمكيان به پروفسور عبدالرزاق كانپوري
  ۳ـ خمسه نظامي
  ۴ـ رساله موسيقي بهجت الروح ـ عبدالمؤمن بن صفي الدين ارموي. بامقدمه هـ . ل . رابينو
  ۵ـ بنگريد به آلبوم موسيقي شمال خراسان. ازانتشارات حوزه هنري . سال ۱۳۷۰ و نيز كتاب هفت اورنگ و غيره
  ۶ـ نسخه خطي ابن غريب
  ۷ـ مطالعات كردي ج ۱ شماره ۴ سال سوم . تابستان .۱۳۶۵ انتشارات بنياد كرد در پاريس
  ۸ـ سفرنامه ناصرالدينشاه به خراسان سال ۱۳۰۰ قمري به خط ميرزا رضا كلهر. چاپ تهران سال ۱۳۶۱
  ۹ـ حركت تاريخي كرد به خراسان ـ كليم الله توحيدي جلد ۱ چاپ مشهد. ۱۳۷۱ ص ۴۵۲
  ۱۰ـ اشاره به معجزنمايي حضرت موسي كليم الله درمقابل ساحران فرعون درمصر ، كه درقرآن مجيد آمده است.
  ۱۱ـ سرزمين و مردم قوچان ـ دفترسوم . محمد جاباني . چاپ مشهد سال ۱۳۷۵ ص

  Kurmanj • نظرات کاربران درمورد این نوشته:
 • مطالب مرتبط با نوشته فوق:
 • طبقه بندی موضوعی:
 • تاریخ نوشته:
 • کلمات کلیدی در گوگل:
 • لینک منبع:
 • آخرین اخبار شهرستان درگز در سال نود و یک

  آخرین اخبار درگز در سال نود و یک: حضور کاروان راهیان نور شهرستان درگز در مناطق عملیاتی جنوب کشور در اواخر اسفند ماه نود و یک - مصاحبه فرماندار درگز در ده روز آخر سال هزار و سیصد و نود و یک درباره اشتغال در شهرستان درگز

   

  اين كاروان كه از تاريخ 1391/12/21 از شهرستان درگز به مناطق عملياتي جنوب كشور اعزام گرديد در مدت سه روز با حضور در مناطق عملياتي و محور هاي از قبل تعيين شده توسط اردويي سپاه امام رضا(ع) از نزديك با دلاورمردي ها و ايثارگري هاي رزمندگان در دوران هشت سال جنگ تحميلي آشنا گرديد . در طول مدت حضور اين كاروان در محل يادمان هاي مناطق عملياتي ، راويان دوران دفاع مقدس با بيان خاطرات شهدا و همچنين ميزان تصرف اراضي كشور توسط رژيم بعث عراق و نحوه بازپس گيري اين اراضي توسط نيروهاي ايراني  و همچنين مرور كوتاهي بر عمليات هاتي صورت گرفته در اين مناطق مطالب ارزنده اي را بيان و به سؤالات زائرين پاسخ دادند. زائرين شهرستان درگز علاوه بر زيارت مناطق عملياتي از فيض زيارت مسجد مقدس جمكران ، بارگاه منور حضرت معصومه (س) ، حرم حضرت امام (ره) و قبور مطهر شهدا بويژه شهيد والامقام شهيد صياد شيرازي در بهشت زهرا (س) بهره مند گرديدند. اين كاروان در مورخه 1391/12/27 به شهرستان بازگشت.
  سید جواد جوادي در جلسه كارگروه اشتغال شهرستان، اظهار کرد: با تلاش دستگاه‌هاي اجرايی، بالغ بر 87.37 درصد تعهدات درگز در زمينه ایجاد اشتغال تحقق یافته است.

  وي ضمن قدرداني از دستگاه هاي موثر در کسب این موفقیت، تاکید کرد: ساير دستگاه‌هاي اجرايي نیز می بایست از فرصت باقیمانده تا پايان سال جاري، برای انجام تعهدات خود استفاده نمايند.

  فرماندار درگز با بيان اينكه تعهد اشتغال شهرستان در سال جاری از یکهزار و 659 نفر به دو هزار و 908 نفر افزايش داشته، از ادارات آموزش و پرورش، تعاون، كار و رفاه اجتماعي، بنياد مسكن، راه و شهرسازي، شهرداري ها و جهاد كشاورزي خواست تا نسبت به ثبت تعداد اشتغال ایجاد شده دستگاه خود در سامانه ملي رصد اقدام نمايند • نظرات کاربران درمورد این نوشته:
 • مطالب مرتبط با نوشته فوق:
 • طبقه بندی موضوعی:
 • تاریخ نوشته:
 • کلمات کلیدی در گوگل:
 • لینک منبع:
 • اخبار هواشناسی شهرستان درگز

  گزارش هواشناسی درگز: گزارش هواشناسی درگز به صورت هفتگی هر هفته روز جمعه در این سایت منتشر خواهد شد - موقعیت آب و هوایی درگز در هفته آینده -  امروز شنبه به تاریخ 25. 12. 1391

   

  قابل توجه دوستان باشد که این گزارشات دما در طول روز و شب همگی متوسط دما و موقعیت آب و هواییست و در طول تاریخ مورد اشاره هوا متغیر خواهد بود و دمای هوا معمولا از چیزی که اینجا گزارش می شود یا کمتر و یا بیشتر است. چرا که همینطور که در ذیل آمده است ما متوسط دما را اعلام می کنیم.


  گزارش هواشناسی درگز

   

   شنبه: متوسط دما در شب 6 درجه سانتیگراد و متوسط دما در روز 23 درجه خواهد بود. در روز اول هفته آینده در شهرستان درگز طبق گزارش سایت هواشناسی طی روز و شب آسمان صاف تا کمی ابری خواهد بود.

   

   یک شنبه: متوسط دما در شب 10 درجه و متوسط دما در طول روز 19 درجه خواهد بود. در یک شنبه هفته آینده در طول روز هوا آفتابی و در طول شب هوا کاملا ابری گزارش شده است

   

   دوشنبه: متوسط دما در شب 15 درجه و متوسط دما در طول روز 25 درجه خواهد بود. در روز دوشنبه در طول روز هوایی صاف تا کمی ابری خواهد بود و در طول شب هوا کاملا ابری و بدون بارش گزارش شده است

   

   سه شنبه: متوسط دما در شب 6 درجه و متوسط دما در روز 19 درجه خواهد بود. در روز سه شنبه هفته آینده شهرستان درگز آسمان درگز در طول روز و شب کاملا ابری به همراه بارش باران گزارش شده است که این باران ها در شب شدت بیشتری خواهند گرفت

   

   چهارشنبه: متوسط دمای شب 4 درجه و متوسط دمای هوای روز 11 درجه پیش بینی شده است. طبق گزارش هوا شناسی ما در طول روز چهارشنبه هوایی کاملا ابری به همراه بارش های پراکنده و در شب آسمانی ابری را پشت سر خواهیم گذارد

   

   پنج شنبه: متوسط دمای شب 10 درجه خواهد بود و متوسط دمای روز 22 درجه تخمین زده شده است. در پنج شنبه هفته آینده در طول روز و همچنین شب آسمان درگز ابری گزارش شده است اما در گزارش هواشناسی گزارشی از بارش باران و یا برف نیست.

   

   جمعه: متوسط دمای شب ۱۲ درجه پیش بینی شده است و متوسط دما در طول روز ۲۲ درجه سانتیگراد خواهد بود. در این روز پایانی هفته آینده هوای درگز در شب و روز آفتابی و تا کمی ابری خواهد بود که احیانا در ساعاتی از روز و شب ابرهای سیاه آسمان را کاملا خواهند پوشاند

   

  صفحه اختصاصی انتشار اخبار هواشناسی درگز • نظرات کاربران درمورد این نوشته:
 • مطالب مرتبط با نوشته فوق:
 • طبقه بندی موضوعی:
 • تاریخ نوشته:
 • کلمات کلیدی در گوگل:
 • لینک منبع:
 • اخبار هواشناسی شهرستان درگز


  گزارش هواشناسی درگز: گزارش هواشناسی درگز به صورت هفتگی هر هفته روز جمعه در این سایت منتشر خواهد شد - موقعیت آب و هوایی درگز در هفته آینده -  امروز شنبه به تاریخ ۱۹. ۱۲. ۱۳۹۱

   

  قابل توجه دوستان باشد که این گزارشات دما در طول روز و شب همگی متوسط دما و موقعیت آب و هواییست و در طول تاریخ مورد اشاره هوا متغیر خواهد بود و دمای هوا معمولا از چیزی که اینجا گزارش می شود یا کمتر و یا بیشتر است. چرا که همینطور که در ذیل آمده است ما متوسط دما را اعلام می کنیم. ضمنا ممکن است مثل برف اواخر هفته گذشته ما توده های هوایی گزارش نشده ای را نیز داشته باشیم که با توجه به اینکه ما یک هفته جلوتر این گزارشات را دریافت و منتشر می کنیم طبیعیست که گاها اینگونه موارد پیش خواهد آمد


  گزارش هواشناسی درگز

   

   شنبه: متوسط دما در شب ۵ درجه سانتیگراد و متوسط دما در روز ۱۵ درجه خواهد بود. در روز اول هفته آینده در شهرستان درگز طبق گزارش سایت هواشناسی آسمان آفتابی تا کمی ابری خواهد بود.

   

   یک شنبه: متوسط دما در شب ۸ درجه و متوسط دما در طول روز ۲۲ درجه خواهد بود. در یک شنبه هفته آینده در طول روز هوا آفتابی تا کمی ابری و در طول شب هوا ابری گزارش شده است

   

   دوشنبه: متوسط دما در شب ۹ درجه و متوسط دما در طول روز ۱۸ درجه خواهد بود. در روز دوشنبه در طول روز هوایی ابری به همراه بارش باران گزارش شد و در طول شب هوا کاملا ابری و بدون بارش گزارش شده است

   

   سه شنبه: متوسط دما در شب ۱۱ درجه و متوسط دما در روز ۲۰ درجه خواهد بود. در روز سه شنبه هفته آینده شهرستان درگز آسمان درگز در طول روز آفتابی تا کمی ابری خواهد بود و در طول شب هوایی صاف و مهتابی را در آسمان شهرمان خواهیم داشت

   

   چهارشنبه: متوسط دمای شب ۱۵ درجه و متوسط دمای هوای روز ۲۶ درجه پیش بینی شده است. طبق گزارش هوا شناسی ما در طول روز چهارشنبه هوایی آفتابی تا کمی ابری و در شب نیز آسمانی صاف تا کمی ابری را پشت سر خواهیم گذارد

   

   پنج شنبه: متوسط دمای شب ۱۵ درجه خواهد بود و متوسط دمای روز ۲۸ درجه تخمین زده شده است. در پنج شنبه هفته آینده در طول روز آسمان درگز کاملا ابری به همراه باران های مقطعی خواهد بود و در طول شب هوایی صاف تا کمی ابری را تجربه خواهیم کرد

   

   جمعه: متوسط دمای شب ۱۲ درجه پیش بینی شده است و متوسط دما در طول روز ۲۲ درجه سانتیگراد خواهد بود. در این روز پایانی هفته آینده هوای درگز در شب و روز هوا کاملا ابری گزارش شده است و در این 24 ساعت باران های پراکنده ای نیز شهرستان درگز را آبیاری خواهد کرد

   

  صفحه اختصاصی انتشار اخبار هواشناسی درگز • نظرات کاربران درمورد این نوشته:
 • مطالب مرتبط با نوشته فوق:
 • طبقه بندی موضوعی:
 • تاریخ نوشته:
 • کلمات کلیدی در گوگل:
 • لینک منبع:
 • خبر کامل سفر استاندار خراسان به درگز


  سفر استاندار خرسان به درگز: استاندار خراسان رضوی گفت: صنایع تبدیلی با محوریت بخش کشاورزی در شهرستان درگز ایجاد شود تا علاوه بر ایجاد اشتغال پایدار سبب ماندگاری جمعیت روستایی و مهاجرت نکردن آنها به حاشیه شهرها می شود.

   

  خبرگزاری فارس: استاندار خراسان رضوی گفت: صنایع تبدیلی با محوریت بخش کشاورزی در شهرستان درگز ایجاد شود تا علاوه بر ایجاد اشتغال پایدار سبب ماندگاری جمعیت روستایی و مهاجرت نکردن آنها به حاشیه شهرها می شود.

  بمحمد حسین فروزان استاندار خراسانه گزارش خبرگزاری فارس از مشهد، محمدحسین فروزان مهر ظهر امروز به منظور بررسی مسائل اقتصادی شهرستان های درگز و قوچان به این مناطق سفر کرد.
  استاندار خراسان رضوی سفر خود را ابتدا با حضور در گلزار شهدای شهرستان درگز و ادای احترام به مقام شامخ آنان آغاز و سپس از محور در حال احداث درگز به دوغائی که با بهره برداری از آن، مسیر مشهد، درگز 60 کیلومتر نزدیک تر می شود، دیدن کرد.
  وی با اشاره به موقعیت ترانزیتی این شهرستان و نقش ملی و فرا ملی آن در ارتباط با کشورهای حوزه آسیای میانه گفت: با تامین زیرساخت های مورد نیاز ترانزیت و حمل و نقل، شهرستان درگز می تواند به قطب ترانزیت کشور و بارانداز کشورهای آسیای میانه تبدیل شده و به توسعه هرچه مطلوب تر این شهرستان منجر شود.
  استاندار خراسان رضوی خاطرنشان کرد: هم اکنون شهرستان درگز رتبه ششم ترانزیت کشور را دارد که با توجه به قرار گرفتن این محور در کریدور شمال به جنوب و غرب به شرق، تسریع در اجرای پروژه های زیرساختی در حوزه ترانزیت می تواند علاوه بر کاهش هزینه های ملی، نقش تعیین کننده ای در راستای افزایش توسعه صادرات غیرنفتی داشته باشد.
  فروزان مهر در ادامه از قسمت های مختلف شهر درگز و شهر مرزی لطف آباد دیدن کرد و با حضور در پاسگاه مرزی لطفی از خدمات مرزبانی خراسان رضوی در تامین امنیت تقدیر کرد.
  وی سپس به گمرک لطف آباد رفت و از چگونگی فعالیت در این بخش مطلع و در نهایت از بازارچه مرزی لطف آباد نیز بازدید کرد.
  استاندار خراسان رضوی در ادامه طی جلسه ای که با حضور برخی معاونان، مدیران ستادی استانداری و تعدادی از مدیران استانی و شهرستانی در محل فرمانداری شهرستان درگز برگزار شد گفت: نوع نگاه مدیریت استان، توجه به نقاط محروم و مرزی است و این موضوع را با هدف کاهش شکاف توسعه و توزیع متوازن امکانات به عنوان یک راهبرد اساسی دنبال می کند.
  فروزان مهر با بیان اینکه نگاه در توسعه مناطق باید معطوف به مزیت های نسبی، منطقه ای و رقابتی در حوزه های گوناگون باشد افزود: در راستای بهره وری بیشتر از امکانات موجود در شهرستان درگز، باید استفاده از مزیت های این شهرستان در حوزه های کشاورزی و گردشگری نیز مورد توجه قرار گیرد.
  وی با اشاره به سهم عمده کشاورزی و دامپروری در تولید ناخالص این شهرستان، گفت: به تمامی طرح های عملیاتی شهرستان درگز در قالب طرح توسعه بخش کشاورزی بدون محدودیت، تسهیلات پرداخت می شود.

  استاندار خراسان در شهرستان درگز

  استاندار خراسان رضوی در این راستا خواستار ایجاد صنایع تبدیلی با محوریت بخش کشاورزی در این شهرستان شد و گفت: تحقق این مهم علاوه بر ایجاد اشتغال پایدار سبب ماندگاری جمعیت روستایی و مهاجرت نکردن آنها به حاشیه شهرها می شود.
  فروزان مهر از همجواری درگز با کشور ترکمنستان و بازارچه مرزی به عنوان مزیت دیگر این شهرستان یاد کرد و افزود: اجرای طرح جامع پایانه مرزی لطف آباد، ارتقای گمرک به اداره کل و پیگیری ایجاد منطقه ویژه لطف آباد از جمله مواردی است که باید برای تحقق آن تلاش کرد.
  وی همچنین خواستار تعامل بیشتر گمرک و پایانه ها و ایجاد پنجره واحد تجاری به منظور تسریع در روند صادرات و واردات کالا گردید.
  استاندار خراسان رضوی ضمن استماع مشکلات شهرستان که توسط نماینده مردم درگز در مجلس شورای اسلامی و فرماندار ارائه شده بود دستور پیگیری های لازم را صادر و بر تسریع در اجرای پروژه های عمرانی و مهر ماندگار در شهرستان درگز تاکید کرد.
  فروزان مهر از شهرداران لطف آباد و درگز خواست تا نسبت به زیبا و مناسب سازی فضای شهری و ساماندهی مبادی ورودی شهرها اقدام کنند.
  وی سپس درگز را به مقصد شهر باجگیران ترک کرد و در بدو ورود به این شهر مورد استقبال فرماندار شهرستان قوچان و اهالی باجگیران قرار گرفت.
  استاندار خراسان رضوی ضمن بازدید از بازارچه مرزی باجگیران در جمع تعدادی از مدیران شهرستان قوچان حاضر شد و گفت: بهترین راهبردی که در شرایط اقتصادی کنونی می تواند به بی اثر کردن تحریم ها بیانجامد؛ توجه ویژه به مبادی مرزی و فعال سازی بازارچه ها است.
  وی افزود: موضوع ارتقای این بازارچه نیز به منطقه ویژه اقتصادی از طریق دستگاه های مربوطه دنبال می شود.
  فروزان مهر خاطرنشان کرد: نظر به اعلام  آمادگی پلیس مرزبانی، به منظور هر چه فعال تر شدن این بازارچه و افزایش مبادلات مرزی، اجرایی شدن تردد از طریق گذر مرزی برای ساکنان این منطقه پیگیری می شود.
  استاندار خراسان رضوی خواستار ایجاد پنجره واحد تجاری در این گمرک شد و بر استقرار مدیران در بخش باجگیران با هدف فعال تر شدن بدنه دستگاه های اجرایی و خدمت رسانی بهتر به مردم تاکید کرد.
  وی در بخش دیگری از سخنانش از پرداخت تسهیلات مشاغل خانگی و خود اشتغالی به متقاضیان واجد شرایط در شهر باجگیران خبر داد و گفت: تسهیلات طرح توسعه کشاورزی نیز در این شهر بدون محدویت پرداخت می شود.
  فروزان مهر در پایان سفر خود ضمن بازدید از شهر قوچان از یک واحد تولید دوچرخه در این شهر دیدن کرد و در راستای رفع مشکلات این واحد صنعتی و تامین سرمایه در گردش از طریق سیستم بانکی دستورات لازم را صادر  کرد.
  گفتنی است از جمله مصوبات جلسه امروز بررسی طرح گازرسانی به شهر باجگیران، ایجاد جایگاه عرضه سوخت و کمک به شهرداری برای احداث دیوار ساحلی بازارچه و ساماندهی مبلمان شهری بود.

   

  در رابطه با این سفر گزارشی نیز سرویس خبری خراسان در درگز نوشت:

  شهرستان درگز به هر اندازه اعتبار جذب کند برايش سقفي و محدوديتي قائل نيستيم و براي صنايع تبديلي بودجه اختصاص مي دهيم.استاندار خراسان رضوي که پنج شنبه به اتفاق جمعي از مديران استان به شهرستان درگز سفر کرده بود پس از اداي احترام به شهداي اين شهرستان و بازديد از جاده جديد در دست احداث درگز، کپکان، دوغايي و گمرک و پايانه مرزي لطف آباد در جلسه بررسي مسائل اقتصادي درگز در محل فرمانداري حضور يافت و با اعلام مطلب فوق افزود: نگاه و استراتژي ما توجه به مناطق محروم مرزي است و به همين خاطر از مناطق محروم شروع کرديم.«مهندس فروزان مهر» افزود: درگز ظرفيت هاي خوب و مشخصي دارد و بايد اين ظرفيت ها را به فعليت برسانيم و دستگاه هاي ذيربط بايد تلاش کنند درگز را به عنوان يک منطقه ملي معرفي کنند.استاندار گفت: مسير «درگز- دوغايي» مسير خوبي براي ترانزيت کالا به کشورهاي آسياي ميانه و بالعکس است و با زيرساخت هايي که در شهرستان وجود دارد، مي تواند به عنوان بارانداز منطقه براي کشورهاي «c.i.s» مورد توجه قرار گيرد.وي به ظرفيت هاي کشاورزي اين منطقه هم اشاره کرد و افزود: درگز نقش فرااستاني دارد و حتي مي تواند نقش بين المللي نيز ايفا کند و براي ارتقاي گمرک و منطقه ويژه اقتصادي نيز پيگيري خواهيم کرد.در اين جلسه فرماندار، نماينده مردم درگز و امام جمعه شهرستان نيز با توجه به ظرفيت هاي اين شهر خواستار رسيدگي بيشتر مسئولان به مشکلات اين شهرستان شدند. • نظرات کاربران درمورد این نوشته:
 • مطالب مرتبط با نوشته فوق:
 • طبقه بندی موضوعی:
 • تاریخ نوشته:
 • کلمات کلیدی در گوگل:
 • لینک منبع:
 • اخبار هواشناسی شهرستان درگز

   

  گزارش هواشناسی درگز: گزارش هواشناسی درگز به صورت هفتگی هر هفته روز جمعه در این سایت منتشر خواهد شد - موقعیت آب و هوایی درگز در هفته آینده امروز به تاریخ ۱۲. ۱۲. ۱۳۹۱

   

  گزارش هواشناسی درگز

   

   شنبه: متوسط دما در شب ۹ درجه سانتیگراد و متوسط دما در روز ۲۷ درجه خواهد بود. در روز اول هفته آینده در شهرستان درگز طبق گزارش سایت هواشناسی آسمان آفتابی تا کمی ابری خواهد بود. که در ساعاتی از روز ابرها آسمان شهرمان را کاملا خواهند پوشاند

   

   یک شنبه: متوسط دما در شب ۱۰ درجه و متوسط دما در طول روز ۱۹ درجه خواهد بود. در این روز هفته آینده هوای کاملا ابری به همراه بارش باران های پراکنده گزارش شده است

   

   دوشنبه: متوسط دما در شب ۱۸ درجه و متوسط دما در طول روز ۲۸ درجه خواهد بود. در روز دوشنبه هوایی آفتابی خواهیم داشت که البته در ساعاتی در روز ابرهایی آسمان را کاملا خواهد پوشاند

   

   سه شنبه: متوسط دما در شب ۱۱ درجه و متوسط دما در روز ۲۹ درجه خواهد بود. در روز سه شنبه هفته آینده شهرستان درگز نیز مانند روز قبل هوایی آفتابی خواهیم داشت که البته در ساعاتی در روز ابرهایی آسمان را کاملا خواهد پوشاند

   

   چهارشنبه: متوسط دمای شب ۴ درجه و متوسط دمای هوای روز ۱۴ درجه پیش بینی شده است. طبق گزارش هوا شناسی ما در روز چهارشنبه آسمانی کاملا ابری و بارانی را تجربه خواهیم کرد.

   

   پنج شنبه: متوسط دمای شب ۲- درجه خواهد بود و متوسط دمای روز ۱۰ درجه تخمین زده شده است. در این روز هم مانند روز چهارشنبه هوا کاملا ابری با بارش های پراکنده گزارش شده است

   

   جمعه: متوسط دمای شب ۴- درجه پیش بینی شده است و متوسط دما در طول روز ۶ درجه سانتیگراد خواهد بود. در این روز آسمان درگز آسمانی آفتابی تا کمی ابری خواهد بود

   

  صفحه اختصاصی انتشار اخبار هواشناسی درگز • نظرات کاربران درمورد این نوشته:
 • مطالب مرتبط با نوشته فوق:
 • طبقه بندی موضوعی:
 • تاریخ نوشته:
 • کلمات کلیدی در گوگل:
 • لینک منبع:
 • نوروز به کجا می روید؟ معرفی کلات نادر

   

  سفرهای نوروزی: کلات نادری ایستگاهی برای سیر و سیاحت در تاریخ و طبیعت کلات شهرستانی است در شمال شرقی استان خراسان رضوی، مرکز این شهرستان، شهر کبود گنبد است؛كلات به نام نادر شاه رقم خورده است، این شهر که در میان كوه‌های هزارمسجد قرار گرفته است و از مشهد تا آن، 145 کیلومتر جاده کوهستانی اما پر از زیبایی است.

   

  این شهر، کلات نادریاز شمال به وسیله تپه ماهورهای نسبتاً پست به طول 180 کیلومتر با کشور ترکمنستان همجوار است. ازجنوب به کوه هزارمسجد و شهرستان مشهد، از شرق به شهرستان سرخس و از سمت غرب به شهرستان درگز محدود می‌شود.
   كلات در لغت به معنی «آبادی و زیستگاه بر فراز كوه» است و همان‌گونه كه از نامش پیداست، این منطقه هویتش را از نادر می‌گیرد و فراز و فرودهای تاریخی‌اش را با نادر تجربه كرده است. 
  هنگامی كه نادرشاه افشار در خراسان به حكومت رسید، ایران با آسیب جدی ضعف حكومت مركزی روبه‌رو بود، اما نادر نه‌تنها این اتحاد را برای ایرانیان به ارمغان آورد بلكه مهاجمان ایران را نیز به عقب راند و كشورگشایی‌اش را تا هندوستان ادامه داد.
  نادر شاه افشار دستور ساخت كاخی را در كلات نادری داد كه هم‌اكنون به عمارت خورشید یا كاخ خورشید مشهور است، او ظاهرا از این كاخ به عنوان محلی برای حفاظت از گنجینه نادر استفاده می کرده است.
   این كاخ تا پایان عمر نادر نیز نیمه كاره ماند،اما با همین شرایط در مدت زمان حكومت نادر مورد استفاده قرار می گرفت.

  کلات، راز نفوذ ناپذیری نادر شاه افشارسرزمین كلات باتوجه به این كه در میان كوه قرار گرفته، به سرزمین دژهای نفوذناپذیرشهرت دارد و دلیل انتخاب كلات توسط نادر نیز همین نفوذناپذیری آن بوده است.

  به عبارت بهتر كاخ خورشید، كاخ و گنجینه گنج‌های نادر بوده است، تخت طاووس، الماس كوه نور، الماس دریای نور و گنج‌های حاصل از جهانگشایی او به هندوستان كه فراوانی آن و گرانبهایی‌اش در تاریخ شهره عام است تا جایی كه می‌گویند نادر هنگامی كه هند را فتح كرد و اهانت كنندگان به ایرانیان را به دار مجازات آویخت در برابر دریافت كلید گنجینه هندیان پذیرفت كه حكمرانی را از حاكم هند سلب نكند و او حاكم هند بماند.
   او سپس گنجینه‌ای آنچنان ارزشمند با خود به ایران آورد كه تا 3 سال تمام ایرانیان از پرداخت مالیات معاف شدند و هنوز نیز این جواهرات موجب افتخار ایرانیان است. 
  كاخ خورشید، بنایی 3 طبقه است كه اسرای هندی آن را بنا کردند. این كاخ مجموعا 12 اتاق دارد كه داخل هراتاق تزییناتی از نقاشی و گچبری دیده می‌شود.
   در میان این تزیینات، تصاویری از شاهزادگان نادری نیز به چشم می‌خورد. در وسط این بنای 8 ضلعی، برج‌های استوانه‌ای‌مانند در دوطبقه قرار دارد كه محل اقامت شاه و خانواده‌اش بوده‌است. 
  زیبایی این كاخ بیشتر در آرایش نمای خارجی كنگره‌دار ساختمان است كه در آن معماری مغولی هندی به چشم می‌خورد. داخل اتاق‌ها با نقاشی و گچبری تزیین شده‌اند.
   در وسط این بنا نیز از سطح پشت‌بام برجی مدور با تركهای شبیه نیم ستون معروف به خیاری احداث شده است. كاخ خورشید در طول زمان، دچار آسیب‌های فراوانی شد ازجمله این كه هم‌اكنون ارتفاع بنای 25 متری آن به 20متر كاهش پیدا كرده و طبقه سوم آن به شكل مخروبه درآمده است.
  در میان منظره دلفریب کلات، آنچه بیش از همه جلب توجه می‌کند، گنبد فیروزه‌ای رنگ مسجدی است که درست در محور قصر خورشید و چشم در چشم آن جای گرفته است. مسجد به صفت گنبد زیبایش کبود گنبد خوانده می‌شود.

   یادگاری است از دوره سلجوقیان ( سده پنجم و ششم هجری ) و شاهدی است بر اهمیت و آبادانی کلات درآن روزگار. این مسجد بعدها، یک بار در زمان نادرشاه و یک بار در زمان فتحعلیشاه قاجارمرمت شد و امروز زیر گنبد بلند خویش، جسم پاک شهیدان کلات را درآغوش کشیده است.

  بعداز این دو بنای فاخر، سومین اثر تاریخی بزرگ در کلات، بند نادری است که گرچه نام خویش را مثل خیلی از داشته‌های کلات از فاتح هندوستان گرفته، اما احتمالا او فقط مرمتگرش بوده، نه سازنده‌اش.
  قره سو آبشاری دیدنی در دل کوه های هزار مسجداگر کلات را برای تعطیلات عید انتخاب کردید  حتما  سری هم به آبشار قره‌سو در جنوب غربی شهرستان كلات نادری بزنید که آب و هوایی خنك و ییلاقی دارد.

  آب قره‌سو، آب گوارایی است تا جایی كه حتی نادر به سبب این كه از كیفیت آب كلات
  رضایت نداشته است، دستور می‌دهد آب كاخ را از قره‌سو تامین كنند.
   قره‌سو در 10 كیلومتری جنوب غربی كلات نادری واقع شده و در دل پیچ وخم‌های خود 8 آبشار زیبا را جای داده است.
   بند نادری یادگار مهندسی دیروز ایران بند نادری هم یکی دیگر از دیدنی های این منطقه است. سدی آجری كه مردم بومی ساخت آن را به نادرشاه افشار نسبت می‌دهند، اما برخی محققان نیز ساخت آن را متعلق به گوركانیان می‌دانند.
   ارتوکند بهشت گمشده کلات اما جالب تر از همه دیدنی تر منطقه اورتكند
  است که به بهشت گمشده مشهور است، این منطقه جاده مناسبی ندارد و چند كیلومتر آن خاكی است.

   این جاده از كیلومتر 105 جاده مشهد به كلات جدا می‌شود و پس از آن باید حدود
  22 كیلومتر پیش رفت. تفرجگاه اورتكند علاوه بر ییلاقی بودن، آب فراوان و كوه‌های سر
  به فلك كشیده و غاری آبی دارد که دیدن آن خالی از لطف نیست.
  غیر از این‌ها باید از برج و باروی کلات نام برد که پیش از دوره نادروجود داشته و به
  دستور او تجدید ساختمان شده است. پایین برج و بارو و مشرف به دربند ارغونشاه کتیبه‌ای ناتمام به زبان ترکی وجود دارد که از صفات داشته و نداشته نادر می‌گوید.
   در روستای خشت در 13 کیلومتری کلات نیز استحکامات و آب انبارهای روستای خشت خودنمایی می‌کنند که باز از دوره نادر باقی مانده اند.

   اثردیگر، یک رشته لوله سنگی است که آب شیرین نهر قره سو را از 12 کیلومتری کلات به شهرمی‌آورده است و حالا جز تکه‌هایی از آن باقی نیست. هوش سرشاری نمی‌خواهد که آدم حدس بزند این یکی هم از روزگار نادر به جا مانده است.
  بهار قله زو را از دست ندهید یکی از زیباترین مناطق کلات نادر روستای قله زو می باشد که در داخل دژ کلات ودر۱۸ کیلومترشهر کلات نادر است .در انتهای شهر کلات بعد از اینکه به پل فلزی می رسیم راه سمت راست به طرف قله زو می رود قبل از روستای قله زو و دره های آن روستای آقداش می باشد.بهاراین منطقه سرسبزو زیباست . البته راه آن هنوز خاکی است. • نظرات کاربران درمورد این نوشته:
 • مطالب مرتبط با نوشته فوق:
 • طبقه بندی موضوعی:
 • تاریخ نوشته:
 • کلمات کلیدی در گوگل:
 • لینک منبع:
 • کشتی با چوخه درگز در مسابقات استانی


  اخبار درگز: 
  پیروزی های مختلف برای ورزشکاران درگزی در رشته کشتی با چوخه درگز در سطح استان خراسان. در مسابقات شهرستان گرمه  به گزارش خبرگزاری برنا از خراسان شمالی، در چهارمین دوره این رقابت‌ها 98 کشتی گیر در قالب 12 تیم از استان‌های خراسان شمالی، خراسان رضوی، سمنان و تهران روز گذشته در شهر گرمه با یكدیگر به رقابت پرداختند. 

  بر اساس این گزارش، در این دوره از رقابت‌ها كه در سالن آزادی این شهر برگزار شد، در پایان در نتایج تیمی، تیم گرمه میزبان رقابت ها به مقام قهرمانی رسید، فاروج دوم شد و تیم درگز نیز در مکان سوم ایستاد. 

  این مسابقات در چهار وزن 65 کیلوگرم، 75 کیلو، 85 کیلو و85+ کیلوگرم برگزار شد و در بخش انفرادی نفرات برتر به ترتیب زیر مشخص شدند. 

  در وزن 65 کیلوگرم سعید رضاییان از بجنورد، غلام نجاری از گرمه و علی رحمانی از آشخانه به ترتیب مقام های اول تا سوم را كسب كردند. 

  در وزن 75 کیلوگرم ابراهیم ولیان از اسفراین، شهرام ترخانی از درگز و بهزاد اکبری از شهر گرمه به ترتیب عناوین اول تا سوم را به خود اختصاص دادند. 

  در وزن 85 کیلوگرم وحید قائمی از اسفراین قهرمان شد، سعید رضوانی از درگز دوم شد و هادی قدیمی از تیم گرمه در جایگاه سوم ایستاد. 

  و در وزن 85+ کیلوگرم مسعود حاجی پور مقدم از فاروج ، محسن خاکشور از فاروج و مسلم نوری از شیروان در رده های اول تا سوم ایستادند.  • نظرات کاربران درمورد این نوشته:
 • مطالب مرتبط با نوشته فوق:
 • طبقه بندی موضوعی:
 • تاریخ نوشته:
 • کلمات کلیدی در گوگل:
 • لینک منبع:
 • گزارش هفتگی موقعیت آب و هوایی شهرستان درگز

   

  گزارش هواشناسی درگز: گزارش هواشناسی درگز به صورت هفتگی هر هفته روز جمعه در این سایت منتشر خواهد شد - موقعیت آب و هوایی درگز در هفته آینده امروز به تاریخ ۰۴. ۱۲. ۱۳۹۱

   

  گزارش هواشناسی درگز

   

   شنبه: متوسط دما در شب ۹ درجه سانتیگراد و متوسط دما در روز ۲۱ درجه خواهد بود. در روز اول هفته آینده در شهرستان درگز طبق گزارش سایت هواشناسی آسمان ابری و بدون خوشید خواهد بود.

   

   یک شنبه: متوسط دما در شب ۷ درجه و متوسط دما در طول روز ۱۷ درجه خواهد بود. در این روز هفته آینده هوای کاملا ابری به همراه بارش باران های پراکنده و جزئی گزارش شده است

   

   دوشنبه: متوسط دما در شب ۱ درجه و متوسط دما در طول روز ۱۰ درجه خواهد بود. در روز دوشنبه آسمان درگز ابری خواهد بود و بارش های بارانی نیز در این روز شهرستان درگز را آبیاری خواهند کرد

   

   سه شنبه: متوسط دما در شب ۱- درجه و متوسط دما در روز ۱۰ درجه خواهد بود. در روز سه شنبه هفته آینده شهرستان درگز نیز مانند روز قبل هوا بارانی و آسمان ابری خواهد بود

   

   چهارشنبه: متوسط دمای شب ۴ درجه و متوسط دمای هوای روز ۱۲ درجه پیش بینی شده است. طبق گزارش هوا شناسی ما در روز چهارشنبه آسمانی کاملا آفتابی و بدون ابر و باران خواهیم داشت.

   

   پنج شنبه: متوسط دمای شب ۱۰ درجه خواهد بود و متوسط دمای روز ۱۸ درجه تخمین زده شده است. در این روز هم مانند روز چهارشنبه هوا آفتابی خواهد بود البته در این روز ابرهایی قرار است مجددا به آسمان درگز ورود کند و آسمان این روز آفتابی تا کمی ابری خواهد بود

   

   جمعه: متوسط دمای شب ۸ درجه پیش بینی شده است و متوسط دما در طول روز ۲۰ درجه سانتیگراد خواهد بود. در این روز آسمان مثل روز قبل آفتابی تا کمی ابر خواهد بود با این تفاوت که ابرهای بیشتری آسمان را خواهد گرفت

  صفحه اختصاصی انتشار اخبار هواشناسی درگز • نظرات کاربران درمورد این نوشته:
 • مطالب مرتبط با نوشته فوق:
 • طبقه بندی موضوعی:
 • تاریخ نوشته:
 • کلمات کلیدی در گوگل:
 • لینک منبع:
 • تصادف مرگبار در جاده درگز - قوچان


  اخبار درگز: بازهم تصادف مرگ بار در جاده شهرستان درگز!!! باز هم یک لحظه غفلت و یک عمر پشیمانی!!!


  ساعتی پیش با خبری که از یکی از دوستان دریافت کردیم نرسیده به روستای حاج قلیچ خان درگز در محور درگز - قوچان تصادفی مرگ بار باز هم خانواده ای را اندوه بار کرد.

  در این تصادف یک خودرو پراید که از سمت مشهد به درگز می آمده است با یک تریلی ترانزیتی تصادف کرده بوده است که متاسفانه یک پیرزن از سرنشینان پراید در دم جان باخت و پسری بیست و سه ساله با وضع بسیار وخیم منتقل شد.

  همین الان با تماس تلفنی یکی از همشهریان از این حادثه مطلع شدیم. وی می گفت: پراید کاملا مچاله شده بود و سرنشینان در آن محبوس بودند و با کمک پرسنل زحمتکش آتش نشانی آقای سعید امیری و پلیس توانستند سقف پراید را بریده و افراد را خارج کنند.

  با تسلیت به خانواده محترم درگذشتگان امیدواریم که همشهریان و رانندگان با رعایت بیشتر در جاده ها خود و خانواده خود را در شرایط اینچنینی قرار ندهند.  • نظرات کاربران درمورد این نوشته:
 • مطالب مرتبط با نوشته فوق:
 • طبقه بندی موضوعی:
 • تاریخ نوشته:
 • کلمات کلیدی در گوگل:
 • لینک منبع:
 • چوپان دروغگو بر روی سن اداره ارشاد درگز

  تئاتر شهرستان درگز: به عنوان آخرین کار تئاتر شهرستان درگز که به مناسبت ده فجر توسط هنرمندان و اداره ارشاد اسلامی درگز پیگیری شده بود تئاتر چوپان دروغگر هم روی سن اداره ارشاد درگز رفت.


  به مناسبت دهه فجر در شهرستان درگز برنامه های مختلفی برنامه ریزی و اجرا شد که مثل هرساله یکی از برنامه های هنری در شهرستان کار تئاتر و طنز و جنگ بود. بعد از دو تئاتر سابق که توسط هنرمندان شهرستان در دهه فجر درگز به اجرا در آمد، چوپان دروغگو نیز در حال اجراست. این برنامه که به کارگردانی آقای آرمان دلیران به اجرا رسیده است بازیگران زیر را به همراه دارد:

  محمد رسول فخار - علی چراغیان - آرمان دلیران - میلاد سلیمان - پریسا خمر - وحید سلحشوران

  این کمدی طنز هر روزه از ساعت شش بعدازظهر در سالن اداره ارشاد اسلامی درگز در حال اجراست. از طرفی گروه هنری یکی بود یکی نبود در نظر دارد از بازدیدکنندگان این صفحه نیز دعوت کند تا به تماشای برنامه طنز چوپان دروغگو بنشینند و برای بازدیدکنندگان این صفحه تخفیف ویژه ای نیز در نظر گرفته شده است.

  قیمت تهیه بلیط این برنامه طنز مبلغ 2500 تومان است که چنانچه اعضا و بازدیدکنندگان این پیج موقع حضور در این برنامه به هنگام تهیه بلیط خود را از اعضای گروه شهرستان درگز در فیسبوک و یا از خوانندگان سایت قلم یاز معرفی کنند قیمت بلیط برای آنها 2000 تومان محسوب خواهد شد. • نظرات کاربران درمورد این نوشته:
 • مطالب مرتبط با نوشته فوق:
 • طبقه بندی موضوعی:
 • تاریخ نوشته:
 • کلمات کلیدی در گوگل:
 • لینک منبع:
 • پارک ملی تندوره درگز، بهشت پلنگ ایرانی


  پارک ملی تندوره: در شمال شرقی ایران و نزدیک کشور ترکمنستان در شهرستان درگز و در حوزه آبریز هریرود و کشف رود و زیر حوزه رودخانه درونگر قرار گرفته است. مرتع ترین منطقه، قله قنبرعلی در جنوب به ارتفاع 2586 متر است و پست ترین نقطه با ارتفاع 884 متر در بخش شمالی قرار دارد.

   

  این منطقه فاقد مراکز جمعیتی می‌باشد و تنها پاسگاه‌های محیط بانی چهل‌میر، بابانستان، شکراب، تیوان، درونگر، چرلاق و زیارتگاه علی بلاغ در آن قرار دارند. 

  راه اصلی پارک جاده شوسه قوچان به درگز می‌باشد که از سه نقطه قریه اینچه کیکانلو (واقع بر سر راه درگز - قوچان) تا پاسگاه شکر آب (جنوب پارک) 10 کیلومتر، از درگز تا پاسگاه چهل میر (شرق پارک) 30 کیلومترو از نوخندان تا زیارتگاه بابانستان (شمال پارک) 12 کیلومتر می‌توان به پارک دسترسی پیدا کرد.
  پلنک چهلمیر درگز

  در این منطقه بازمانده‌های سکونت در دوران گذشته دیده می‌شود که از آن جمله می‌توان به آثار باقی مانده از دژی قدیمی به نام قلعه رجبه اشاره نمود که بنا بر مشهور قدمت آن به قبل از اسلام بر می‌گردد.
  از 7 گونه گربه‌سان ایران 5 گونه یعنی پلنگ ایرانی، گربه جنگلی، گربه دشتی، گربه پالاس و سیاه‌گوش اورآسیا در این منطقه زندگی می‌کنند. این منطقه بهترین زیستگاه پلنگ در ایران است. از سمداران منطقه هم می توان به بز وحشی که گله‌های 100 تا 150 رأسی آن در ارتفاعات منطقه دیده می‌شود و گوسفند وحشی که از گونه قوچ و میش اوریال و خالص‌ترین نژاد این گونه در ایران است، اشاره کرد. روباه قرمز، شغال، سمور سنگی، کفتار، رودک و انواع جوندگان همچون پیکا و تشی از دیگر پستانداران این منطقه‌اند.
  کورکور، سارگپه پابلند، عقاب دشتی، عقاب شاهی، عقاب طلایی، کرکس، هما، لیل، کوکر، مرغ حق، شبگرد بلوچی، بادخورک معمولی، بادخورک کوهی، زنبورخور معمولی، هدهد، چکاوک طوقی، پیت خاکی و سنگ‌چشم دم‌سرخ گروهی از پرندگان مهاجر به پارک را تشکیل می‌دهند.
  خزندگان این پارک هم شامل 9 گونه مار غیر سمی، 4 گونه مار نیمه سمی، 5 گونه مار سمی، 6 گونه سوسمار و لاک‌پشت می‌شوند. پوشش گیاهی پارک نیز بسیار متنوع است و تاکنون 373 گونه از 60 تیره در این پارک شناسایی شده‌است.

  منبع: http://dargaz-news.info • نظرات کاربران درمورد این نوشته:
 • مطالب مرتبط با نوشته فوق:
 • طبقه بندی موضوعی:
 • تاریخ نوشته:
 • کلمات کلیدی در گوگل:
 • لینک منبع:
 • گزارش هوا شناسی درگز


  گزارش هواشناسی درگز: در این مطلب گزارشی از موقعیت آب و هوایی شهرستان درگز در هفته آینده خدمت دوستان ارائه می شود. امروز 28. 11. 1391


   گزارش هواشناسی درگز

   
  شنبه: متوسط دما در شب ۴ درجه سانتیگراد و متوسط دما در روز 20 درجه خواهد بود. در روز اول هفته آینده در شهرستان درگز طبق گزارش سایت هواشناسی هوا کاملا آفتابی خواهد بود

   یک شنبه: متوسط دما در شب ۳ درجه و متوسط دما در طول روز 16 درجه خواهد بود. در این روز هفته آینده هوای کاملا ابری به همراه بارش باران گزارش شده است

   دوشنبه: متوسط دما در شب 3 درجه و متوسط دما در طول روز 14 درجه خواهد بود. در روز دوشنبه آسمان درگز ابری خواهد بود که احتمالا در اکثرا ساعات این روز ما خورشید را پشت ابرها خواهیم داشت

   سه شنبه: متوسط دما در شب 4 درجه و متوسط دما در روز ۱6 درجه خواهد بود. در روز سه شنبه هفته آینده شهرستان درگز هوایی ابری را تجربه خواهیم کرد

   چهارشنبه: متوسط دمای شب 3 درجه و متوسط دمای هوای روز 16 درجه پیش بینی شده است. طبق گزارش هوا شناسی ما در روز چهارشنبه آسمانی ابری و  لحظاتی آفتابی خواهیم داشت که در ساعاتی از روز احتمال بارندگی نیز گزارش شده است.

   پنج شنبه: متوسط دمای شب ۳ درجه خواهد بود و متوسط دمای روز 12 درجه تخمین زده شده است. در این روز هم مانند روز چهارشنبه هوا ابری و با بارش های پراکنده همراه خواهد بود

   جمعه: متوسط دمای شب ۳ درجه پیش بینی شده است و متوسط دما در طول روز 8 درجه سانتیگراد خواهد بود. در روز جمعه ی هفته آینده احتمالا باید ابرها کم کم از آسمان رخت ببندند و آسمانی آفتابی را تجربه کنیم اما در ساعاتی از روز باز هم خورشید باید کاملا پشت ابر باشد

   

  صفحه اختصاصی انتشار اخبار هواشناسی درگز • نظرات کاربران درمورد این نوشته:
 • مطالب مرتبط با نوشته فوق:
 • طبقه بندی موضوعی:
 • تاریخ نوشته:
 • کلمات کلیدی در گوگل:
 • لینک منبع:
 • دو خبر از شهرستان درگز در هفته ای که گذشت

   

  فرمانداری درگز: در حضور معاون سیاسی و امنیتی استانداری خراسان جناب آقای علی اصغر رشید جناب آقای سید جواد جوادی به عنوان فرماندار جدید معرفی و از زحمات جناب آقای جلایر فرماندار سابق تشکر و قدردانی شد

   

  به گزارش روابط عمومی استانداری خراسان رضوی، علی اصغر رشید، در این جلسه، با اشاره خلق حماسه ای دیگر از سوی ملت ایران در راهپیمایی 22 بهمن امسال، خطاب به همه فرمانداران استان اعلام کرد: باید با حرکت در مسیر قانون، همه تلاش خود را در جهت برگزاری یک انتخابات سالم و حداکثری و اضافه کردن برگ دیگری بر دفتر افتخارات نظام شکوهمند جمهوری اسلامی به کار گیریم.

  وی با بیان برخی مشکلات ناشی از ورود زودرس به عرصه انتخابات، بر لزوم انجام اقدامات پیشگیرانه در جهت جلوگیری از بروز این نارسایی ها به ویژه در شهرستان های استان تاکید کرد. 
   
  رشید همچنین با اشاره به برنامه ریزی نظام سلطه برای مخدوش کردن آرای مردم در انتخابات خرداد 92، عنوان کرد: با پیروی از منویات مقام معظم رهبری و حضور پرشور و عقلایی مردم، از این آزمون نیز مانند دیگر برهه های حساس تاریخی، سربلند بیرون خواهیم آمد. 
   
  در این جلسه و بر اساس حکم وزیر کشور، « سید جواد جوادی » به عنوان فرماندار جدید درگز معرفی و از تلاش های « اسفندیار جلایری » طی مدت خدمت در این سمت، تقدیر شد.   

   

  تبلیغات اسلامی درگز: برگزاری محفل انس با قرآن در شهرستان درگز

   به گزارش روابط عمومي اداره كل تبليغات اسلامي خراسان رضوي، آرمان رحمانيان با اعلام اين خبرگفت: باحضور امام جمعه، رئيس اداره تبليغات اسلامي، قاريان كشوري و استاني محفل انس با قرآن درمحل مسجد امام حسين(ع)درشهرستان درگزبرگزارشد.

  وي افزود: حجت الاسلام مجيدي ضمن تبريك ايام دهه فجر و تقدير وتشكر از حضور قاريان كشوري و استاني هدف از اين برنامه هاي قرآني را انس بيشتر و آموزش فصيح خواني قرآن است.

  وي در ادامه اظهار داشت: در پايان مراسم از تلاشگران ، قاريان و حافظين قرآن كريم تجليل شد و جوايزي به قيد قرعه به حاظرين اهداء شد. دوستان می توانند گزارش کامل تصویری این مراسم را در ادامه مطلب ببینند. عکس از سایت اداره تبلیغات اسلامی درگز برداشت و منتشر شده است  ادامه مطلب

 • نظرات کاربران درمورد این نوشته:
 • مطالب مرتبط با نوشته فوق:
 • طبقه بندی موضوعی:
 • تاریخ نوشته:
 • کلمات کلیدی در گوگل:
 • لینک منبع:
 • مجتمع فرهنگي و كتابخانه امام رضا (ع) – درگز

  تاريخچه و موقعيت

  این مجتمع فرهنگی و کتابخانه، در زمینی به مساحت 1064 متر مربع و زیر بنای 1850 متر مربع، در چهار طبقه در سال 1389 با مجموعه ای از منابع چاپی و مواد دیداری وشنیداری افتتاح و در اختیار محققان و دانش پژوهان شهرستان درگز قرار گرفت.

   منابع موجود در كتابخانه  و تعداد اعضاء:

  اين كتابخانه حدود 28 هزار نسخه كتاب چاپی، حدود 3 هزار عنوان سی دی وحدود 30 عنوان نشریه ادواری را فراهم آوری و در اختیار مراجعان و اعضای خود قرار داده است در حال حاضر تعداد اعضای فعال اين كتابخانه حدود 6 هزار نفر است.

  بخشهاي مختلف مجتمع فرهنگی و كتابخانه:

  اين مجتمع فرهنگی و کتابخانه دارای بخشهای مختلفی، ویژه آقایان و بانوان می باشد که از آن جمله تالار مطالعه قفسه باز، واحد امانت منابع چاپی و مواد دیداری و شنیداری، تالار محققان، تالار مرجع، تالار مطبوعات، تالار اینترنت، تالار مطالعه آزاد، کتابخانه الکترونیکی، کتابخانه کودک، مهدالرضا(ع)، کلاسهای آموزشی، سالن اجتماعات و ... می باشد.

   ساعات كار كتابخانه:

  اين مجتمع فرهنگی و کتابخانه همه روزه بجز ايام تعطيل از 7:15 الي 19:30 در خدمت دوستداران کتاب و کتابخوانی و همچنین اهالی هنر می باشد.

   نشانی:درگز: خيابان امام خميني (ره)، نبش امام خميني 27.

  تلفن:17 تا 5231115 -0582 • نظرات کاربران درمورد این نوشته:
 • مطالب مرتبط با نوشته فوق:
 • طبقه بندی موضوعی:
 • تاریخ نوشته:
 • کلمات کلیدی در گوگل:
 • لینک منبع:
 • خاطرات میرزا محمود صارم الممالک درگزی

  کتاب تاریخی خاطرات میرزا صارم الممالک درگزی یکی از تاریخی ترین و مفیدترین کتاب های تاریخی خراسان و ایران. که کتاب خاطرات و سرگذشت یکی از بزرگان درگزیست.


  خاطرات میرزا محمود صارم الممالک درگزی

  تاریخ گویاترین سند هویت و فرهنگ هر ملتی است و از میان نوشته های تاریخی، خاطرات شخصی مستندترین و جذاب ترین این دست متون هستند.

  کتاب «خاطرات صارم الممالک»، که به دست نواده وی دکتر ابوطالب صارمی و با همکاری علی کریمیان تصحیح و نشر شده، یکی از این اسناد خواندنی تاریخ معاصر ایران عزیز و روایت گر نکاتی بدیع و ژرف از حوادث و وقایع خراسان از عصر انقلاب مشروطه به بعد است. 
  این کتاب را باید یکی از اسناد معتبر تاریخ محلی خراسان دانست که نویسنده آن از رجال نظامی و سیاسی آن دوران و در متن حوادث تاریخ ساز و از عوامل تاثیرگذار آن سامان بوده است.
  این کتاب که بی واسطه از دست نوشت میرزا محمود استنساخ و تصحیح و نشر شده، با توجه به اسناد تاریخی معتبر موجود در سازمان اسناد ملی ایران، کتابخانه، موزه و مرکز اسناد آستان قدس رضوی، کتابخانه مجلس شورای اسلامی، مرکز اسناد ریاست جمهوری و مرکز مطالعات تاریخ معاصر ایران بررسی و صحت و سقم آگاهی های مندرج در آن به دقت وارسی شده است.
  فهرست اعلام مفصل پایان کتاب و نیز تصاویر متعدد مرتبط با حوادث مندرج در متن، از ویژگی های این چاپ ارزشمند خاطرات صارم الممالک است.
  کتاب خاطرات میرزا محمود صارم الممالک درگزی، در 788 صفحه و بهای 250 هزار ریال به همت انتشارات شیلان منتشر شده است.

  میراث مکتوب • نظرات کاربران درمورد این نوشته:
 • مطالب مرتبط با نوشته فوق:
 • طبقه بندی موضوعی:
 • تاریخ نوشته:
 • کلمات کلیدی در گوگل:
 • لینک منبع:
 • تاریخچه چاپشلو یکی از بخش های درگز

  چاپشلو: بهبودخان‌ چاپشلو، عموزاده باباخان‌، نیز از بزرگان‌ سپاه‌ و دولت‌ نادر بود. او در 1156 حاكم‌ اَتك‌ بود و در همان‌ سالها شورش‌ ازبكان‌ خوارزم‌ و همچنین‌ شورش‌ محمدحسن‌خان‌ قاجار، پدر آقامحمدخان‌ قاجار، را درهم‌ شكست‌. بهبودخان‌ در 1159 سردار كل‌ تركستان‌ و استرآباد و دشت‌ قبچاق‌ شد و برای‌ توسعه قلمرو نادرشاه‌، تا مرزهای‌ چین‌ پیش‌ رفت‌ و به‌ تركستان‌ لشكر كشید.


  چاپِشْلو ، طایفه‌ای‌ ترك‌ در ایران‌. در منابع‌ تاریخی‌، نام‌ این‌ طایفه‌ با ضبطهای‌ مختلف‌ آمده‌ است‌ (رجوع کنید به اسكندرمنشی‌، ج‌ 1، ص‌ 42، ج‌ 2، ص‌ 1088؛ مروی‌، ج‌ 1، ص‌ 35، 161، ج‌ 2، ص‌ 824؛ استرآبادی‌، ص‌ 188). اسكندرمنشی‌ (ج‌ 1، ص‌ 138ـ139) این‌ طایفه‌ را از تیره‌های‌ بزرگ‌ ایل‌ استاجلو *دانسته‌ است‌. چاپشلوها در استقرار حكومت‌ شاه‌اسماعیل‌ اول‌ (حك: ح 906ـ930) سهم‌ جدّی‌ داشتند. ظاهراً در این‌ زمان‌، چاپشلوها در آذربایجان‌ بودند و بعدها در خراسان‌ ساكن‌ شدند (رجوع کنید به ادامه مقاله‌)؛ ازاین‌رو، نوشته بدون‌ ماخذ ییت‌ (ص‌ 152) و چرچیل‌ (ص‌ 185)، كه‌ حضور این‌ طایفه‌ را از سالهای‌ نخست‌ سده دوازدهم‌ در خراسان‌ دانستند كه‌ از قرشی‌ به‌ ابیورد و درگز مهاجرت‌ كردند و در آنجا ساكن‌ شدند، خطا به‌ نظر می‌رسد. صیدعلی‌خان‌ درگزی‌، از شاعران‌ طایفه چاپشلو، در یكی‌ از اشعار خود به‌ تاریخچه چهارصد ساله این‌ طایفه‌ اشاره‌ كرده‌ است‌ (قاسمی‌، ص‌ 357).

  سران‌ و خانهای‌ چاپشلو بیش‌ از یك‌ سده‌، در زمره بزرگان‌ دولت‌ صفوی‌ (حك: ح 906ـ 1135) بودند. اوغلان‌ امت‌ چاپشلو، در آغاز كار اسماعیل‌ جوان‌ در 905، در ساروقیه‌ دو ماه‌ میزبان‌ او بود. در 911، شاه‌اسماعیل‌ وی‌ را نزد علاءالدوله‌ ذوالقدر، حاكم‌ ناحیه شرقی‌ آناطولی‌ و بخش‌ علیای‌ رود فرات‌، فرستاد تا او را به‌ اطاعت‌ شاه‌اسماعیل‌ فراخوانَد. علاءالدوله‌ توجهی‌ نكرد و اوغلان‌ امت‌ را حبس‌ كرد. او دو سال‌ در زندان‌ علاءالدوله‌ بود و سرانجام‌ گریخت‌ و نزد شاه‌اسماعیل‌ بازگشت‌. شاه‌ نیز، برای‌ قدردانی‌ از اوغلان‌ امت‌، روستای‌ یزدكان‌، از توابع‌ خوی‌، را به‌ رسم‌ سیورغال‌ به‌ او واگذار كرد ( جهانگشای‌ خاقان‌ ، ص‌ 247ـ 248؛ نویدی‌، ص‌ 45؛ غفاری‌ قزوینی‌، ص‌270؛ سومر، ص‌ 26).

  چاپشلوها در جنگ‌ چالدران‌ *شركت‌ داشتند و تعدادی‌ از آنان‌ نیز كشته‌ شدند ( جهانگشای‌ خاقان‌، ص‌ 494؛ اسكندرمنشی‌، ج‌ 1، ص‌ 42ـ43). آنان‌ در كشمكش‌ قدرت‌ میان‌ صاحب ‌منصبان‌ دوره شاه‌طهماسب‌ اول‌ نیز حضور داشتند (رجوع کنید به نویدی‌، ص‌ 63؛ روملو، ج‌ 2، ص‌ 1156).

  در دوره سلطنت‌ شاه‌طهماسب‌، برخی‌ از سرداران‌ چاپشلو صاحب‌منصب‌ بودند. حسین‌بیگ‌ چاپشلو تا هنگام‌ مرگش‌ در 968، قورچی‌ تیروكمان‌ شاه‌طهماسب‌ بود (نویدی‌، ص‌ 117). یوسف‌بیگ‌ چاپشلو در 981 از سوی‌ شاه‌طهماسب‌ به‌ داروغگی‌ تبریز منصوب‌ شد. او می‌بایست‌ به‌ شورشی‌ كه‌ از 979 در این‌ شهر ادامه‌ داشت‌، پایان‌ می‌داد (اسكندرمنشی‌، ج‌ 1، ص‌ 118؛ منشی‌ قمی‌، ج‌ 1، ص‌ 584؛ قس‌ روملو، ج‌ 3، ص‌ 1484ـ 1485: یوسف‌بیگ‌ استاجلو). همچنین‌، شاهقلی‌ سلطان‌ چاپشلو در آخرین‌ سالهای‌ سلطنت‌ شاه‌ طهماسب‌، حاكم‌ هرات‌ بود (بدلیسی‌، ص‌ 532) و الغوث‌ سلطان‌ چاپشلو نیز در 984، حكومت‌ كلوت‌ و شوشتر را برعهده‌ داشت‌ (اسكندرمنشی‌، ج‌ 1، ص‌ 139).

  در دوره سلطنت‌ محمد خدابنده‌ (حك : 985ـ996)، سلمان‌خان‌ استاجلو حاكم‌ شروان‌ شد و تعدادی‌ از خانزادگان‌ چاپشلو را با خود به‌ آنجا برد (همان‌، ج‌ 1، ص‌260ـ261). چاپشلوها در كشمكش‌ قدرت‌ میان‌ طوایف‌ قزلباش‌ * ، بر سر سلطنت‌ عباس‌میرزا، جانب‌ او را داشتند. مرشد قلی‌خان‌ استاجلو (رجوع کنید به سومر، ص‌ 179، 197، كه‌ وی‌ را از طایفه چاپشلو دانسته‌ است‌)، كه‌ نقشی‌ اساسی‌ در به‌ سلطنت‌ رسیدن‌ شاه‌عباس‌ اول‌ (حك : 996ـ 1038) داشت‌ و وكیل‌السلطنه او بود، در آغاز حكومت‌ شاه‌عباس‌، به‌ دستور او كشته‌ شد (منشی‌ قمی‌، ج‌ 2، ص‌ 859، 883). پس‌ از قتل‌ وی‌، عده‌ای‌ از خانهای‌ چاپشلو، كه‌ خویشاوندان‌ یا بركشیدگانش‌ بودند، به‌ گیلان‌ گریختند و به‌ خان‌ احمدخان‌ گیلانی‌ پناه‌ بردند. وی‌ به‌ اصرار و تهدید شاه‌عباس‌ آنها را تسلیم‌ كرد (اسكندرمنشی‌، ج‌ 1، ص‌ 399، 418؛ حسینی‌ استرآبادی‌، ص‌ 149؛ هدایت‌، ج‌ 8، ص 257). به‌ دستور شاه‌، تعدادی‌ از سران‌ چاپشلو به‌ قتل‌ رسیدند (رجوع کنید به اسكندرمنشی‌، ج‌ 1، ص‌ 281، 410، 437، 439ـ440؛ افوشته‌یی‌، ص‌ 393ـ 395).

  از منابع‌ تاریخی‌، اطلاع‌ چندانی‌ در باره چاپشلوها پس‌ از كشتار سران‌ ایشان‌ در نخستین‌ سالهای‌ حكومت‌ شاه‌عباس‌ اول‌ و تصرف‌ بخش‌ وسیعی‌ از خراسان‌ به‌ دست‌ عبدالمؤمن‌خان‌ ازبك‌ و كشته‌ شدن‌ ابومسلم‌خان‌ چاپشلو در جنگ‌ با آنان‌ (اسكندرمنشی‌، ج‌ 1، ص‌ 445ـ446) به‌دست‌ نمی‌آید. به‌ نظر می‌رسد حضور سران‌ چاپشلو پس‌ از این‌ رویدادها محدود و كم‌رنگ‌ بوده‌ است‌ و حتی‌ چاپشلوهای‌ شروان‌ تحت‌ فرمان‌ قزاق‌خان‌ چركس‌، از سرداران‌ شاه‌ عباس‌، بوده‌اند (همان‌، ج‌ 2، ص‌ 1088؛ سومر، ص‌190؛ منجم‌ یزدی‌، ص‌ 438، كه‌ از اغلان‌ علی‌بیگ‌ چاوشلو، از ملازمان‌ حاكم‌ استرآباد، یاد كرده‌ است‌). رستم‌الحكما (ص‌ 105) نیز از خنجربیگ‌ چپشلو، از پهلوانان‌ دوره سلطان‌ حسین‌ (حك: 11ـ 1135)، نام‌ برده‌ است‌.

  طایفه چاپشلو از آغاز سلطنت‌ نادرشاه‌ افشار (حك: 1148ـ1160) به‌ یكی‌ از نیروهای‌ اجتماعی‌ مؤثر خراسان‌ تبدیل‌ شدند و حكومت‌ ناحیه درگز را حدود دویست‌ سال‌ تا انقراض‌ سلسله قاجاریه‌ (حك: 1210ـ1344)، در اختیار گرفتند (رجوع کنید به ادامه مقاله‌). از شكل‌ اجتماعی‌ زندگی‌ چاپشلوها به‌ هنگام‌ ورود به‌ درگز اطلاعی‌ در دست‌ نیست‌، اما احداث‌ قصبه جدید محمدآباد، مركز شهرستان‌ درگز، به‌ دست‌ آقامحمدخان‌ چاپشلو،حاكی‌ از زندگی‌ یكجانشینی‌ چاپشلوهاست‌ (قاسمی‌، ص‌ 359). سران‌ چاپشلو در آغاز كار نادر به‌ او پیوستند. باباخان‌ چاپشلو، از سرداران‌ معروف‌ نادر، در جنگ‌ با افغانها و عثمانیها شركت‌ داشت‌. او در 1144 و 1145 حاكم‌ لرستان‌ و در 1147 حاكم‌ هرات‌ بود و سرانجام‌ در 1149، در جنگ‌ با ازبكان‌ در ناحیه شلوك‌، از توابع‌ قرشی‌، كشته‌ شد (مروی‌، ج‌ 1، ص‌ 254ـ256، ج‌ 2، ص‌ 597ـ599؛ استرآبادی‌، ص‌ 188ـ189).

  بهبودخان‌ چاپشلو، عموزاده باباخان‌، نیز از بزرگان‌ سپاه‌ و دولت‌ نادر بود. او در 1156 حاكم‌ اَتك‌ بود و در همان‌ سالها شورش‌ ازبكان‌ خوارزم‌ و همچنین‌ شورش‌ محمدحسن‌خان‌ قاجار، پدر آقامحمدخان‌ قاجار، را درهم‌ شكست‌. بهبودخان‌ در 1159 سردار كل‌ تركستان‌ و استرآباد و دشت‌ قبچاق‌ شد و برای‌ توسعه قلمرو نادرشاه‌، تا مرزهای‌ چین‌ پیش‌ رفت‌ و به‌ تركستان‌ لشكر كشید. وی‌ پس‌ از شنیدن‌ خبر قتل‌ نادرشاه‌ به‌ خراسان‌ بازگشت‌ (مروی‌، ج‌ 2، ص‌ 865، ج‌ 3، 960ـ964، 1095، 1101ـ1136؛ استرآبادی‌، ص‌400، 414). او یكی‌ از عوامل‌ استقرار سلطنت‌ شاهرخ‌ افشار (حك :1161ـ1210) بود و پس‌ از او به‌ سیدمحمد متولی‌ ــ كه‌ خانهای‌ خراسان‌ او را با عنوان‌ شاه‌ سلیمان‌ دوم‌ صفوی‌ به‌ سلطنت‌ ایران‌ برگزیده‌ بودند ــ پیوست‌ و از سوی‌ او به‌ سپهسالاری‌ خراسان‌ رسید (مرعشی‌، ص‌ 86 ـ89، 108ـ112، 120؛ گلستانه‌، ص‌ 41ـ47). او هرات‌ را از تصرف‌ تیمورخان‌ ابدالی‌ (منصوب‌ از طرف‌ احمدخان‌ ابدالی‌) خارج‌ كرد و خود به‌ حكومت‌ نشست‌. بهبودخان‌ پس‌ از اطلاع‌ از بركناری‌ سیدمحمد متولی‌ به‌ دست‌ یوسف‌علی‌ خان‌ جلایر، حاكم‌ مشهد، احمدخان‌ ابدالی‌ را به‌ هرات‌ دعوت‌ كرد و چون‌ او به‌ نزدیكی‌ شهر رسید، با مقاومت‌ بهبودخان‌ ــ كه‌ از دعوت‌ او پشیمان‌ گشته‌ بود ــ مواجه‌ شد. پس‌ از چند ماه‌ جنگ‌ و محاصره‌، بهبودخان‌ شهر را به‌ احمدخان‌ ابدالی‌ تسلیم‌ كرد (گلستانه‌، ص‌ 48ـ49، 55ـ 58، 61ـ64؛ مرعشی‌ صفوی‌، ص‌ 138؛ مرعشی‌، ص‌ 104، 119ـ120). بعدها تركمنها بهبودخان‌ را كشتند (ییت‌، ص‌ 152؛ چرچیل‌، ص‌ 186).

  پس‌ از بهبودخان‌، پسرش‌ آقامحمدخان‌، بانی‌ روستای‌ محمدآباد، حاكم‌ درگز شد. حكومت‌ لطفعلی‌خان‌ (پسر آقامحمدخان‌ چاپشلو) مقارن‌ سلطنت‌ آقامحمدخان‌ (حك: 1200ـ1212) و فتحعلی ‌شاه‌ قاجار (حك: 1212ـ1250) بود (قاسمی‌، ص‌ 359). از میان‌ پسران‌ متعدد لطفعلی‌خان‌، بیگلرخان‌ حاكم‌ درگز شد. او چندی‌ به‌ همراه‌ رضاقلی‌خان‌ كُردِ زعفرانلو، حاكم‌ خبوشان‌، بر حكومت‌ مركزی‌ شورید، اما سرانجام‌ به‌ اطاعت‌ در آمد (خاوری‌ شیرازی‌، ج‌ 2، ص‌ 693؛ سپهر، ج‌ 1، ص‌ 272ـ273، 282، 296). رضاقلی‌خان‌ بسیار جوان‌ بود كه‌ حاكم‌ درگز شد و با اغوای‌ محمد كریم‌ زعفرانلو، در 1245 به‌ جنگ‌ با دولت‌ مركزی‌ پرداخت‌ (خاوری‌ شیرازی‌، ج‌ 2، ص‌ 757؛ سپهر، ج‌ 1، ص‌ 442؛ هدایت‌، ج‌10، ص‌ 731). در 1249، عباس‌میرزا نایب‌السلطنه‌ به‌ خراسان‌ آمد و خانهای‌ مخالف‌ خراسانی‌، از جمله‌ رضاقلی‌خان‌ چاپشلو را به‌ اطاعت‌ دولت‌ ایران‌ درآورد (خاوری‌ شیرازی‌، ج‌ 2، ص‌ 842؛ سپهر، ج‌ 1، ص‌ 514). پس‌ از رفتن‌ عباس‌میرزا از خراسان‌، بار دیگر رضاقلی‌خان‌ شورید، اما سرانجام‌ تسلیم‌ شد. او سپس‌ به‌ مشهد رفت‌ و حكومت‌ درگز را به‌ برادرش‌، سلیمان‌خان‌ چاپشلو، واگذار كرد (سپهر، ج‌ 1، ص‌ 514؛ قاسمی‌، ص‌ 366). رضاقلی‌خان‌ در شورش‌ محمدحسن‌خان‌ سالار * نیز شركت‌ داشت‌ و پس‌ از پایان‌ كار محمدحسن‌خان‌ سالار، بیگلربیگی‌ خراسان‌ و سپس‌ حاكم‌ مرو شد و در 1269 ضمن‌ جنگ‌ با تركمنها به‌قتل‌ رسید (هدایت‌، ج‌10، ص‌ 413ـ415، 420، 484، 542؛ قاسمی‌، ص‌ 367ـ369).

  از دوران‌ ناصرالدین‌شاه‌ اقتدار محلی‌ حكام‌ موروثی‌ چاپشلو رو به‌ افول‌ نهاد و نفوذ دولت‌ مركزی‌ در عزل‌ و نصب‌ آنان‌ افزایش‌ یافت‌ (اعتمادالسلطنه‌، ج‌ 2، ص‌ 1219، 1346، 1751). از 1281 تا حدود 1325، محمدعلی‌ منصورالملك‌، سرتیپ‌ قراخان‌ (معروف‌ به‌ سوله‌خان‌)، صیدعلی‌خان‌ چاپشلو و پسرش‌ مسعودخان‌ حاكم‌ درگز شدند. مسعودخان‌ به‌ مشروطه‌خواهان‌ گرایش‌ داشت‌ و نخستین‌ مدرسه درگز، به‌ شیوه نوین‌، در 1330 به‌ همت‌ او ساخته‌ شد. مسعودخان‌ و پدرش‌ در 1300 ش‌ كشته‌ شدند. سپس‌، رضاخان‌، پسر دیگر صیدعلی‌خان‌، به‌ جای‌ او نشست‌ و نیابت‌ حكومت‌ را به‌ عموزاده خود، زبردست‌خان‌، واگذاشت‌. پس‌ از چندی‌، میان‌ این‌ دو اختلاف‌ پیش‌ آمد، زبردست‌خان‌ رضاخان‌ را كشت‌ و حكومت‌ درگز را اختیار گرفت‌ (قاسمی‌، ص‌ 382ـ383؛ میرنیا، ص‌ 116، 120ـ123). وی‌ ظاهراً به‌ دولت‌ شوروی‌ گرایش‌ داشت‌ و با همكاری‌ مرسل‌ صادق‌اُف‌، بازرگان‌ قفقازی‌ ساكنِ درگز، كه‌ همانند او دوستدار بولشویكها بود، همكاری‌ با دولت‌ شوروی‌ را آغاز كرد. كلنل‌ پسیان‌ * ، كه‌ در نیمه اول‌ 1300 ش‌ حاكم‌ خراسان‌ بود، آن‌ دو را به‌ مشهد فراخواند. زبردست‌خان‌ از بیم‌ جان‌، با خانواده خود و حدود یكصد تن‌ از جنگجویان‌ چاپشلو، به‌ میان‌ تركمنها رفت‌ و از آنجا به‌ دولت‌ شوروی‌ پناه‌ برد. مرسل‌ صادق‌اف‌ به‌ مشهد رفت‌ و پس‌ از انتشار خبر فرار زبردست‌خان‌ به‌ شوروی‌، با حضور كلنل‌ پسیان‌ در دادگاه‌ نظامی‌ به‌ مرگ‌ محكوم‌ شد و اعدام‌ گردید. پس‌ از فرار زبردست‌خان‌، كلنل‌ پسیان‌ حكومت‌ درگز را بار دیگر به‌ محمدعلی‌خان‌ منصورالملك‌، حاكم‌ پیشین‌ درگز، واگذار كرد، اما منصورالملك‌ در تابستان‌ 1300 ش‌، به‌ بهانه بیماری‌، بركنار گردید. پس‌ از ختم‌ قیام‌ كلنل‌ پسیان‌، دولت‌ مركزی‌ تاج‌محمدخان‌، افسر كرد ژاندارم‌، را كه‌ از مخالفان‌ مشهور كلنل‌ پسیان‌ بود، به‌ حكومت‌ درگز منصوب‌ كرد اما مردم‌ درگز با این‌ انتخاب‌ مخالفت‌ كردند و دولت‌ ناگزیر بار دیگر منصورالملك‌ را به‌ حكومت‌ درگز گماشت‌ (میرزاصالح‌، ص‌52،55، 57،71، 108، 116، 123؛ اروج‌بیگ‌، ص‌ 246). وی‌ آخرین‌ حاكم‌ موروثی‌ درگز از طایفه چاپشلو بود (قاسمی‌، ص‌380ـ382).

  منابع‌: اروج‌بیگ‌بن‌ سلطان‌علی‌بیگ‌، دون‌ ژوان‌ ایرانی، ترجمه مسعود رجب‌نیا، تهران‌ 1338 ش‌؛ محمدمهدی‌بن‌ محمدنصیر استرآبادی‌، جهانگشای‌ نادری‌ ، چاپ‌ عبداللّه‌ انوار، تهران‌ 1341 ش‌؛ اسكندرمنشی‌؛ اعتمادالسلطنه‌؛ محمودبن‌ هدایت‌اللّه‌ افوشته‌یی‌، نقاوهالا´ثار فی‌ ذكر الاخیار: در تاریخ‌ صفویه‌ ، چاپ‌ احسان‌ اشراقی‌، تهران‌ 1373 ش‌؛ شرف‌الدین‌بن‌ شمس‌الدین‌ بدلیسی‌، شرفنامه‌، [قاهره‌ ? 1931]؛ جهانگشای‌ خاقان‌: تاریخ‌ شاه‌اسماعیل، چاپ‌ اللّه‌ دتّا مضطر، اسلام‌آباد: مركز تحقیقات‌ فارسی‌ ایران‌ و پاكستان‌، 1364 ش‌؛ جورج‌ پرسی‌ چرچیل‌، فرهنگ‌ رجال‌ قاجار، ترجمه‌ و تألیف‌ غلامحسین‌ میرزاصالح‌، تهران‌ 1369 ش‌؛ حسن‌بن‌ مرتضی‌ حسینی‌ استرآبادی‌، تاریخ‌ سلطانی‌: از شیخ‌صفی‌ تا شاه‌صفی‌، چاپ‌ احسان‌ اشراقی‌، تهران‌ 1364 ش‌؛ فضل‌اللّه‌بن‌ عبدالنبی‌ خاوری‌ شیرازی‌، تاریخ‌ ذوالقرنین، چاپ‌ ناصر افشارفر، تهران‌ 1380 ش‌؛ محمدهاشم‌ رستم‌الحكما، رستم‌التواریخ، چاپ‌ محمد مشیری‌، تهران‌ 1357 ش‌؛ حسن‌ روملو، احسن‌ التواریخ‌، چاپ‌ عبدالحسین‌ نوائی‌، تهران‌ 1384 ش‌؛ محمدتقی‌بن‌ محمد علی‌ سپهر، ناسخ‌ التواریخ‌: تاریخ‌ قاجاریه‌، چاپ‌ جمشید كیانفر، تهران‌ 1377 ش‌؛ فاروق‌ سومر، نقش‌ تركان‌ آناطولی‌ در تشكیل‌ و توسعه دولت‌ صفوی‌، ترجمه احسان‌ اشراقی‌ و محمد تقی‌ امامی‌، تهران‌ 1371 ش‌؛ احمدبن‌ محمد غفاری‌ قزوینی‌، تاریخ‌ جهان‌آرا، تهران‌ 1343 ش‌؛ ابوالفضل‌ قاسمی‌، خاوران‌: گوهر ناشناخته ایران‌، مشتمل‌ بر تاریخ‌ و جغرافیای‌ درگز و كلات‌، [تهران‌، بی‌تا.]؛ ابوالحسن‌بن‌ محمدامین‌ گلستانه‌، مجمل‌التواریخ‌، چاپ‌ مدرس‌ رضوی‌، تهران‌ 1356 ش‌؛ محمدهاشم‌بن‌ محمد مرعشی‌، زبور آل‌داود: شرح‌ ارتباط‌ سادات‌ مرعشی‌ با سلاطین‌ صفویه، چاپ‌ عبدالحسین‌ نوائی‌، تهران‌ 1379 ش‌؛ محمدخلیل‌بن‌ داوود مرعشی‌ صفوی‌، مجمع‌ التواریخ، چاپ‌ عباس‌ اقبال‌ آشتیانی‌، تهران‌ 1362 ش‌؛ محمد كاظم‌ مروی‌، عالم‌آرای‌ نادری‌،چاپ‌ محمدامین‌ ریاحی‌، تهران‌ 1364 ش‌؛ جلال‌الدین‌ محمد منجم‌ یزدی‌، تاریخ‌ عباسی‌، یا، روزنامه ملاجلال، چاپ‌ سیف‌اللّه‌ وحیدنیا، تهران‌ 1366 ش‌؛ احمدبن‌ حسین‌ منشی‌ قمی‌، خلاصه التواریخ، چاپ‌ احسان‌ اشراقی‌، تهران‌ 1359ـ1363 ش‌؛ غلامحسین‌ میرزاصالح‌، جنبش‌ كلنل‌ محمد تقی‌خان‌ پسیان‌ بنابر گزارشهای‌ كنسولگری‌ انگلیس‌ در مشهد ، تهران‌ 1366 ش‌؛ علی‌ میرنیا، سردارانی‌ از ایلات‌ و طوایف‌ درگز در خدمت‌ میهن، مشهد 1361 ش‌؛ زین‌العابدین‌ علی ‌بن عبدالمؤمن‌ نویدی‌، تكمله الاخبار: تاریخ‌ صفویه‌ از آغاز تا 978 هجری‌ قمری، چاپ‌ عبدالحسین‌ نوائی‌، تهران‌ 1369 ش‌؛ رضاقلی‌بن‌ محمد هادی‌ هدایت‌، ملحقات‌ تاریخ‌ روضه الصفای‌ ناصری‌، در میرخواند، ج‌ 8 ـ10؛ چارلز ادوارد ییت‌، سفرنامه خراسان‌ و سیستان‌، ترجمه قدرت‌اللّه‌ روشنی‌ زعفرانلو و مهرداد رهبری‌، تهران‌ 1365 ش‌.

  / علی‌ پورصفر قصابی‌نژاد / • نظرات کاربران درمورد این نوشته:
 • مطالب مرتبط با نوشته فوق:
 • طبقه بندی موضوعی:
 • تاریخ نوشته:
 • کلمات کلیدی در گوگل:
 • لینک منبع:
 • اعلام وضعیت آب و هوا در هفته آینده درگز

  اعلام وضعیت آب و هوا در هفته آینده درگز - هفته چهارم بهمن ماه هزار و سیصد و نود و یک

   

  با عرض پوزش به خاطر تاخیر در اعلام آب و هوای این هفته

   

  گزارش هواشناسی درگز

   

   

  و اما آب و هوای درگز در هفته چهارم بهمن ماه سال جاری 

  شنبه: متوسط دما در شب ۳ درجه سانتیگراد و متوسط دما در روز ۱۶ درجه خواهد بود. در روز اول هفته آینده در شهرستان درگز طبق گزارش سایت هواشناسی هوا ابری خواهد بود

   

  یک شنبه: متوسط دما در شب ۰ درجه و متوسط دما در طول روز ۱۳ درجه خواهد بود. در این روز هفته آینده هوای کاملا ابری گزارش شده است

   

  دوشنبه: متوسط دما در شب 2 درجه و متوسط دما در طول روز ۱۴ درجه خواهد بود. در روز دوشنبه آسمان درگز آفتابی و در ساعت هایی ابری خواهد بود

   

  سه شنبه: متوسط دما در شب 4 درجه و متوسط دما در روز 16 درجه خواهد بود. در روز سه شنبه هفته آینده شهرستان درگز هوایی کاملا آفتابی با ابرهای پراکنده را تجریه خواهیم کرد

   

  چهارشنبه: متوسط دمای شب 6 درجه و متوسط دمای هوای روز 16 درجه پیش بینی شده است. طبق گزارش هوا شناسی ما در روز چهارشنبه آسمانی آفتابی و ابری خواهیم داشت که در احتمالا در ساعاتی از روز هوا کاملا ابری بشود

   

  پنج شنبه: متوسط دمای شب -1 درجه خواهد بود و متوسط دمای روز 12 درجه تخمین زده شده است. در این روز هم هوا ابری خواهد بود و حتی بارش های پراکنده نیز گزارش شده است

   

  جمعه: متوسط دمای شب 2 درجه پیش بینی شده است و متوسط دما در طول روز 14 درجه سانتیگراد خواهد بود. در روز جمعه ی هفته آینده احتمالا باید هوایی آفتابی را تجربه کنیم

   

  با آرزوی موفقیت و بهروزی برای تمام همشهریان عزیز • نظرات کاربران درمورد این نوشته:
 • مطالب مرتبط با نوشته فوق:
 • طبقه بندی موضوعی:
 • تاریخ نوشته:
 • کلمات کلیدی در گوگل:
 • لینک منبع:
 • علی قوی تن و شهاب نوروزیان در جشنواره فیلم فجر

  موفقیت دوتن از هنرمندان درگز در زمینه کارگردانی و فیلم برداری در جشنواره بین المللی فیلم فجر...


  نشست خبری فیلم سینمایی آفتاب مهتاب زمین به کارگردانی علی قوی تن در سی و یکمین جشنواره بین المللی فیلم فجر در سالن همایشهای برج میلاد تهران با حضور خبرنگاران رسانه ها برگزار شد.

   

   علی قوی تن و شهاب نوروزیان

   

  شهاب نوروزیان و علی قوی تن

   

  علی قوی تن و شهاب نوروزیان

   

   

  موسيقي اين فيلم توسط رضا شايا ساخته و توسط مسعود بهنام در استوديو بهمن ميکس شده است. حدود 20 درصد از صحنه‌هاي فيلم در تهران مي‌گذرد که بخش‌هايي از آن  در خيابان‌ها و کوچه‌ها است.
  سينمايي «آفتاب، مهتاب، زمين» يک ملودرام اجتماعي است که درباره دختر دانشجويي است که بخشي از خاطرات کودکي خود را مرور مي‌کند.

  «آفتاب، مهتاب، زمين» درباره کودکان و نوجوانان ساخته شده و به روابط ساده و بدون پيچيدگي آدم‌ها مي‌پردازد. صدف بهشتي، مهسا معرفتي، حسين محمديان، شادي محمدپور، محمود مرتضائي، توحيد رستمي و دنيا نجفي در اين فيلم به ايفاي نقش پرداخته‌اند.
  «پرواز بادبادک‌ها» فيلم سينمايي قبلي اين کارگردان که در جشنواره فجر سال گذشته به نمايش در آمد نيز هنوز امکان اکران پيدا نکرده است . اين فيلم براي مخاطب کودک و نوجوان ساخته شده‌است و در ارتباط با واقعيت‌هايي از زندگي دشوار دانش‌آموزان مدرسه‌اي روستايي است که معلم اين مدرسه با سختي‌هايي قصد دارد با بچه‌هاي مدرسه همراه شود و مشکلاتشان را برطرف کند. روناک پوريادگار بازيگر بزرگسال فيلم است و بازيگر نقش اصلي کودک علي معرفتي است.

  تعدادي از عواملي که در ساخت فيلم همکاري دارند، عبارتند از:
  نويسنده، کارگردان و تهيه کننده : علي قوي‌تن/ مدير فيلمبرداري : شهاب نوروزيان/ صدابردار: احمد صالحي/ برنامه‌ريز: بيژن موسوي کاشاني / مدير توليد : داريوش بابائيان/ جانشين توليد: جمشيد حاجي اسحاق/ مشاورمذهبي: حجت الاسلام جعفر دانا/ طراح چهره پردازي : رحيم مهدي خاني/ مجري چهره پردازي: مجيد وثيقي، روشنک وکيليان/ طراح صحنه و لباس:  علي قوي‌تن، سميه بُرجي/ منشي صحنه : سارا اصلاني/ عکاس صحنه : زهرا قوي‌تن/ دستيارکارگردان : سعيد لشگري / دستيار فيلمبردار: حامد قوي‌تن/  دستيار صدابردار: جواد شاکري/ بازيگران : صدف بهشتي، مهسا معرفتي، حسين محمديان،شادي محمدپور، محمود مرتضايي، توحيد رستمي • نظرات کاربران درمورد این نوشته:
 • مطالب مرتبط با نوشته فوق:
 • طبقه بندی موضوعی:
 • تاریخ نوشته:
 • کلمات کلیدی در گوگل:
 • لینک منبع:
 • قلعه تاریخی نساء درگز +تصاویر

  قلعه تاریخی نساء:  اطلاعاتی تاریخی در مورد قلعه مشهور نساء که معمولا برای کسانی که در مورد شهرستان درگز و اطراف آن تحقیق می کنند این نام بارها به گوش خورده است. در آینده بیشتر و مفصلتر به نساء و پیوستگی تاریخی اش با درگز خواهیم نوشت

   

   
  قلعه نسا در حدود ۱۵ کیلومتری جنوب غربی شهر عشق‏ آباد پایتخت کشور ترکمنستان قرار دارد و هم‏ اکنون این ناحیه به منطقه حفاظت شده‌ای تبدیل شده است و دولت این کشور به عنوان اثر مهم باستانی که در سال ۲۰۰۷ به ثبت جهانی رسیده است، از آن محافظت می‏کند.
  هم اکنون از نسا تنها بقایای ارگ کهن اشکانی باقی مانده که در نوع خود از آثار باستانی منحصر به فرد جهانی به شمار می‌رود و مورد بازدید عمومی قرار دارد.
  نسا در پارسی باستان به معنی آباد و آبادی بوده و هم اکنون روستاهایی با نام نسا در استان‌های البرز، فارس، کرمان و خراسان وجود دارد و نام نسا در زمان فرمانروایی مهرداد اول اشکانی (۱۷۱ تا ۱۳۸ پیش از میلاد) به مهردادکرت تغییر یافت اما امروزه باستانشناسان و مورخان آن را همچنان با نام نسا می‌شناسند.

  برای دیدن تصاویر در اندازه اصلی بر روی آن راست کلیک کنید و در زبانه جدید پرونده را مشاهده کنید

  800px-Nisa

  مجموعه تاریخی قلعه نسا شامل ۲ محوطه باستانی به نام‌های نسای جدید و نسای قدیم است. نسای قدیم قلعه‏ای است که اقامتگاه شاهانه با کاخ و خزانه‏، ادارات و پادگان و نیایشگاه در آن پس از حدود ۲۳۰۰ سال همچنان باقی مانده است و گردشگران بسیاری از نقاط مختلف دنیا برای دیدن این گنجینه عظیم از آن روزانه بازدید می‌کنند.
  در بازدید از این منطقه، اولین نکته‌ای که جلب نظر می‌کند این است که در کاوش‌های باستانی ارگ نسا، دخمه‌ها و پرستشگاه‌هایی مربوط به آیین مهر پرستی (از آیین‌های مربوط به آریایی‌ها) دیده می‌شود که پیش از همه گیر شدن کیش زرتشت در ایران رواج داشته ‌است.
  همچنین برخی از آثار باستانی کشف شده در این ارگ، نشانه‌هایی از هنر باستانی یونانیانی را دارد که در دوران سلطه جانشینان اسکندر مقدونی به ایران باز می‌گردند و در نهایت اشکانیان فرمانروایی آنان را برمیچینند و از آن پس شهر نسا موطن اصلی شاهان اشکانی لقب گرفت.
  هسته اصلی شهر به شکل کثیر الاضلاع نامنظم است که هر گوشه از دیوارهای شهر برج‌های چهارگوشی خودنمایی می‌کند. درون شهر، دیوارهای خشتی قلعه به قطر پنج متر و به ارتفاع ۲۰ متر است. همچنین در محله‏های مسکونی، عمارت، ساختمان‌های عمومی و آرامگاه‌هایی قرار دارد و در تپه جنوبی شهر نیز انبار غله عظیم و عمارتی برای محافظت از آن نگاه هر بازدید کننده‌ای را به خود خیره می‌کند.

  02_Merdad

  بخشی از یک پیکره که احتمالا مهرداد یکم بوده است

  براساس نوشته مورخان، شهر نسا وسعت خیلی زیادی داشته است، بطوری که ۲ تن از سلاطین بزرگ پارتی از جمله “مهرداد” بنیانگذاران این سلسله در ۱۳۸ سال قبل از میلاد مسیح تلاش فراوانی برای گسترش سرزمین‌های این سلسله انجام داده و این در حالی است که در متون تاریخی فارسی و عربی پس از اسلام پیوسته از نسا به عنوان یکی از شهرهای مهم خراسان یاد شده ‌است.
  براساس این نوشته‌ها، قبور پادشاهان پارتی در نسا عنوان شده و موقعیت مکانی آن مبهم بوده است تا این که کاوش‌های باستان شناسی ثابت کرد که پایتخت پارتیان همان شهری می‌باشد که امروز نسا در حومه عشق آباد ترکمنستان واقع شده است.
  براساس نوشته “ابوذر ابراهیمی ترکمان ” در کتاب حکایت سه شهر، “نسای جدید” یک حوزه استقراری بزرگ در حدود ۳۰۰ هکتار بوده که مشتمل بر اراضی و حومه اطراف و یک شهر حایز اهمیت در منطقه است. استناد عناوین نسا قدیم یا نسا جدید مربوط به قرون اخیر است و براساس نوشته‌های تاریخی، زندگی در این شهر حتی تا قرن هفدهم رونق داشته است.

  13900804113652_PhotoL

  این محقق که سال ها در ترکمنستان مشغول تحقیق بوده، معتقد است که اگرکسی قصد تحقیق در باره فرهنگ و تمدن ترکمنستان در بین سال های ۳۰۰ تا ۲۰۰ قبل از میلاد را داشته باشد باید فرهنگ و تمدن اشکانی را مورد بررسی دقیق قرار دهد.
  ابراهیمی می‏گوید، گرچه پارت‌ها ابتدا تحت تاثیر فرهنگ یونانی قرار داشتند و معیارهای هلنی را قبول کرده بودند، اما خیلی زود آگاهی‏های ملی گرایی تقویت شد و فرهنگ، هنر و زبان یونانی به نفع زبان فارسی از صحنه خارج گردید.
  همچنین برخی از دیوارهای ضخیم این شهر که مشرف به مناطق دشت و جلگه‏ای حومه شهر عشق‏آباد است، هم‏ اکنون نیز وجود دارد. این درحالی است که اطراف شهر نسا در یک منطقه مسطح بوده ولی تپه‏هایی به شکل دیوار ضخیم سراسر این شهر را محصور کرده با اینکه گفته می‌شود این دیوارها بعدها ایجاد شده است.
  دکتر “کارلو لیپولیس “سرپرست یک گروه باستان شناسی ایتالیایی در خاطرات خود می‏گوید که گروه تحت سرپرستی وی با انجام کاوش‌های باستان شناسی در معبدی در منطقه نسا قدیم که ۱۴ سال به طول انجامید، آثار ارزشمندی متعلق به دولت پارت‌ها را کشف کرده است.
  سرپرست گروه باستان شناسی ایتالیایی می‏گوید که در این معبد که ۲ هزار سال پیش ساخته شده، مجسمه‌های ارزشمندی از جمله مجسمه‌ای از سر “تیرداد اول” پادشاه پارت به دست آمده است. مقداری ظروف و دیگر اشیای باستانی در این منطقه از جمله نقاشی و تزیینات دیواری در قلعه قدیمی نسا کشف شده که نیاز به تحقیق بیشتری دارد.

  13900804113925_PhotoL

  این در حالی است که اگر چه فرهنگ یونانی در دوره هلنی نزد مردم خاورمیانه مقبولیت قابل توجهی پیدا کرده بود، اما در دوره اشکانیان شاهد احیای فرهنگ ایرانی در مذهب، هنر و حتی پوشاک هستیم.

  ریتونهای معروف نسا، سمبل و نماد منطقه

  05_Avorio-Nisa

  ریتونی از جنس عاج، به دست آمده از نسا

  “مقصد” کارشناس دفتر منطقه حفاظت شده قلعه نسا در مصاحبه با خبرنگار خبرگزاری فارس در خصوص ویژگی‌های منحصر بفرد این منطقه می‌گوید، در طول دهه‌های اخیر که این منطقه توسط باستان شناسان بنام کشورهای مختلف مورد کاوش قرار گرفته است، به اذعان کارشناسان باارزش ترین مجموعه کشف شده مربوط به ریتون‌های متعددی است که از دوره حکمرانی اشکانیان در این منطقه بدست آمده است.

  این گنجینه در ساختمانی مربع شکل کشف شد که آرامگاه بزرگان اشکانی بوده و از قرن دوم و سوم پیش از میلاد تا قرن اول پس از میلاد آنرا ساخته‏اند.

  این محقق تاریخی در توضیح چگونگی کشف ریتون‌ها چنین اظهار داشت که پس از مرگ پادشاهان و بزرگان اشکانی هر فرد را درون اتاقی دفن می‏کردند و اتاق او را پر از اجناس گرانبها می‏کردند و در اتاق را برای همیشه می‌بستند. نفر بعدی را در اتاقی کنار آن دفن می‏کردند و این شیوه دفن سه قرن به طول انجامید تا اینکه از انتهای قرن اول پس از میلاد دیگر کسی را در این محل دفن نکردند.

  وی افزود، ۲۰۰ سال پس از پایان این شیوه دفن پادشاهان، مقبره های اشکانی در قرن سوم پس از میلاد به طور وحشیانه‌ای مورد غارت قرار گرفت و ریتون‌های بسیاری از بین رفت اما تعدادی از آنها که باقی ماند، اکنون گرچه پوسیدگی بسیاری یافته است و حتی با وزش بادی هم از هم می‌پاشد اما قدمت تاریخی آن و تصاویر خدایان و حیوانات افسانه‌ای، جلوه‌ای از عظمت آن دوران تاریخی را به رخ می‌کشد و عظمت گنجینه تاریخی قلعه نسا را نمایش می‌دهد.

  این کارشناس فرهنگی تاکید کرد، بنابر اطلاعات تاریخی در دوران پارت‌های اشکانی قلعه نسا توسط آجر و به سبک و شیوه منحصر به فرد معماری ساخته شده است. اما از آنجایی که هیچ کارگاهی برای تولید مصالح در اطراف قلعه نسا کشف نشده است، به نظر می‌رسد مصالح از طریق جاده ابریشم و دیگر نقاط جهان به این منطقه آورده شده است که این خود نشان از مراودات اقتصادی بزرگ در آن دوره نیز بوده است.

  13900804114527_PhotoL

  مقصد با اشاره به اینکه تاکنون تنها ۳۰ درصد منطقه مورد کاوش باستانشناسان قرار گرفته است، افزود: اولین عملیات کاوشگری باستان شناسی در قلعه نسا را “میخائیل ماسون” مورخ و باستان شناس مشهور روسی و بعد از وی “وادیم ماسون” پسر وی و سپس باستانشناسان خارجی به ویژه ایتالیایی، فرانسوی و آلمانی انجام داده و این طرح‌ها هم اکنون نیز در قالب ماموریت‌های باستانشناسی مشترک در حال ادامه است.

  توریست‌های ایرانی، کم تعداد ترین بازدید کنندگان قلعه نسا هستند

  این کارشناس و مسئول گنجینه تاریخی قلعه نسا گفت، در حالیکه قلعه نسا از مهمترین و مشهورترین محل‌های جذاب برای توریست‌های داخلی و خارجی و نیز مورد توجه و علاقه محققان و اندیشمندان بسیاری از سراسر دنیا است، اما گردشگران ایرانی علارقم این نکته که منطقه جزئی از ایران باستان نیز محسوب می‌شود، کمتر به بازدید از قلعه نسا علاقه نشان می‌دهند و کمترین تعداد بازدید کننده کشورهای خارجی را دارند.
  وی گفت: تاکنون حدود ۳۰ درصد کارهای باستانشناسی قلعه نسا انجام شده است و بایستی منتظر روزهایی برای رمزگشایی دیگر آثار به جامانده از تمدن و فرهنگ سلسله پارت‌های اشکانی باشیم که برای این امر مهم، همت باستانشناسان ایرانی برای کاوش در این منطقه تاریخی بیش از گذشته احساس می‌شود.
  در نهایت، همانطور که در گزارش‌های تاریخی آمده است، نسا چند سال پیش از میلاد مسیح بر اثر زمین لرزه سهمگینی ویران شد اما دوباره بازسازی شد و به حیات خود ادامه داد.
  پس از آنکه ساسانیان به فرمانروایی اشکانیان پایان دادند، نسا اهمیت خود را از دست داد و رو به زوال نهاد، اما پیروز، پادشاه ساسانی این شهر را دوباره احیا کرد و اکنون به میراثی ماندگار برای مردم جهان تبدیل شده است.

  گفتنی است، سازمان یونسکو در سال ‪ ۱۹۹۹‬میلادی آثار تاریخی مرو قدیم در جنوب ترکمنستان را به ثبت جهانی رساند و ما نیز در ۲ قسمت به معرفی کامل آن پرداختیم. همچنین در سال ‪ ۲۰۰۵‬میلادی نیز آثار تاریخی “کهنه‌اورگنج” در شمال ترکمنستان در فهرست میراث فرهنگی سازمان یونسکو ثبت شده است که در گزارشات بعدی به سراغ معرفی این منطقه نیز خواهیم رفت. • نظرات کاربران درمورد این نوشته:
 • مطالب مرتبط با نوشته فوق:
 • طبقه بندی موضوعی:
 • تاریخ نوشته:
 • کلمات کلیدی در گوگل:
 • لینک منبع:
 • گزارش هوا شناسی درگز در هفته سوم بهمن ماه

  موقعیت آب و هوایی درگز در روزهای مختلف هفته آینده از سایت گزارش هواشناسی جهانی

   

  گزارش هواشناسی درگز

   

   با توجه به گزارش های هواشناسی که ما از سایت هواشناسی استخراج می کنیم و اینجا به صورت هفتگی ارائه می کنیم مشاهده می گردد که توده های هوایی طبق گزارش دقیق اتفاق می افتند و این موضوع ما را در صحت این گزارشات مطمئن می کند و از مفید بودن این گزارش هواشناسی امیدوار. اما بعضا اختلافات جزئی در دما و یا میزان بارش ها نیز در این گزارشات دیده می شود که کاملا طبیعیست و امیدواریم دوستان به بزرگی خود گذشت کنند. به خاطر اینکه ما معمولا گزارش هوای مثلا ششمین روز آینده را هم منتشر می کنیم ممکن است تغییراتی اتفاق بیفتند که گاها دمای اعلام شده دو درجه بالاتر و یا پایین تر باشد و یا اینکه برف گزارش شده به صورت باران بارش داشته باشد. اما اینطور که در گزارشات چند هفته گذشته دیدیم اتفاقا این گزارشات هواشناسی صحیح و مفید هستند. موفق باشید

   

   

  و اما آب و هوای درگز در هفته سوم بهمن ماه سال جاری

   

  شنبه: متوسط دما در شب ۴ درجه سانتیگراد و متوسط دما در روز ۱۴ درجه خواهد بود. در روز اول هفته آینده در شهرستان درگز طبق گزارش سایت هواشناسی هوا ابری خواهد بود

   

  یک شنبه: متوسط دما در شب ۳ درجه و متوسط دما در طول روز ۱۱ درجه خواهد بود. در این روز هفته آینده هوای کاملا ابری به همراه بارش باران گزارش شده است

   

  دوشنبه: متوسط دما در شب ۱ درجه و متوسط دما در طول روز ۱۰ درجه خواهد بود. در روز دوشنبه آسمان درگز آفتابی و ابری خواهد بود که احتمالا در اکثرا ساعات این روز ما خورشید را پشت ابرها خواهیم داشت

   

  سه شنبه: متوسط دما در شب ۲- درجه و متوسط دما در روز ۱۴ درجه خواهد بود. در روز سه شنبه هفته آینده شهرستان درگز هوایی کاملا آفتابی و خوب را تجریه خواهیم کرد

   

  چهارشنبه: متوسط دمای شب ۵ درجه و متوسط دمای هوای روز ۱۷ درجه پیش بینی شده است. طبق گزارش هوا شناسی ما در روز چهارشنبه آسمانی آفتابی خواهیم داشت که در ساعاتی در روز ابرهایی که خورشید را کاملا خواهند پوشاند نیز گزارش شده است

   

  پنج شنبه: متوسط دمای شب ۳ درجه خواهد بود و متوسط دمای روز ۱۶ درجه تخمین زده شده است. در این روز هم مانند روز چهارشنبه هوا ابری خواهد بود

   

  جمعه: متوسط دمای شب ۳ درجه پیش بینی شده است و متوسط دما در طول روز ۱۵ درجه سانتیگراد خواهد بود. در روز جمعه ی هفته آینده احتمالا باید ابرها کم کم از آسمان رخت ببندند و آسمانی آفتابی را تجربه کنیم

   

  موفق و بهروز و سلامت و سربلند باشید

   

  صفحه اختصاصی انتشار اخبار هواشناسی درگز • نظرات کاربران درمورد این نوشته:
 • مطالب مرتبط با نوشته فوق:
 • طبقه بندی موضوعی:
 • تاریخ نوشته:
 • کلمات کلیدی در گوگل:
 • لینک منبع:
 • شنود موبایل چگونه انجام میشود؟ + روشهای مقابله

  شنود موبایل ها چگونه انجام می شود و راه های مقابله با آن چیست؟


  امروزه یکی از تجارت های پرسود برای شرکت های سازنده تلفن های همراه ، فروش دستگاه های فعال کننده میکروفون های تلفن های همراه و امکانات شنود این میکروفون های فعال شده می‌باشد. این دستگاه ها قابلیت هایی به خریداران آنها می‌دهد که با استفاده از آن می‌توانند به راحتی ، تلفن همراه شخص مورد نظر خود را به میکروفون مخفی خود تبدیل نموده و همه مکالمات وی در محل کار ، منزل و یا حتی در جمع دوستان را  به راحتی شنود نمایند.

  البته این دستگاه های شنود تنها توسط شرکت های سازنده تلفن های همراه ، تولید نمی‌شود و سایر شرکت های تولید کننده نرم افزار های موبایل نیز می‌توانند در صورت داشتن کد های نفوذ به دستگاه های تلفن های همراه شرکتی خاص نرم افزار مناسب شنود این نوع تلفن های همراه را تولید نمایند.

  البته فعال کردن این نوع سیستم ، عموماً نیاز به نصب نرم افزار مربوطه بر روی تلفن همراه افراد قربانی دارد که این عمل ممکن است از طریق ارسال پیامک ، بلوتوث و ... انجام گیرد.

  در صورتی که فرد مهاجم بخواهد از شیوه ارسال پیامک برای نصب این نرم افزار مخفی استفاده نماید، پیامکی عمومی‌ مانند تبریک سال نو به طیف وسیعی از مشترکان یک شهر ارسال می‌کند و مشترکان تلفن های همراه نیز پس از خواندن این پیامک، فرد مهاجم را در جایگذاری این جاسوس کوچک یاری می‌رسانند.

  با استفاده از این تکنولوژی، هر تلفن همراه می‎تواند یک جاسوس بالقوه باشد که حتی در صورت خاموش بودن دستگاه تلفن همراه نیز می‌تواند بسته به حساسیت میکروفون خود، امواج صوتی را از شعاعی از محیط ، جذب و ارسال نماید.

  لازم به ذکر است  که این سیستم جاسوسی ، تنها محدود به شنود مکالمات محیطی نمی‌شود بلکه این دستگاه ها قادر به دسترسی به تمامی‌بخش های تلفن همراه از قبیل یادداشت های شخصی ، پیام‌های کوتاه ، لیست تماس ها و ... می‌باشند.

  روش‎های مقابله

  1. در صورتی که این سیستم جاسوسی توسط یکی از شرکت های سازنده تلفن همراه به فرد مهاجم فروخته شود، عملاً هیچ کاری نمی‌توان انجام داد جز اینکه به هنگام حضور در جلسات کاری و خصوصی که اطلاعات با ارزشی (مانند اطلاعات مالی) ردوبدل می‌شود باتری موبایل خود را خارج کرده و فضای کاری را عاری از دستگاه تلفن همراه شرکت مورد نظر نمایید.

  2. حتی الامکان شماره هایی که پیامک های گروهی ارسال می‌نماید را Ban نمایید.

  3. پیامک هایی که از افراد ناشناس می‌رسد و دارای حجمی‌ بیش از یک اس ام اس است را باز نکنید.

  4. Bluetooth دستگاه موبایل خود را در مواقع غیر ضروری ، در حالت Off قرار دهید.

  5. اطلاعات شخصی و حساس مانند رمز عبور سامانه بانکی ، شماره حساب و ... را در دستگاه تلفن همراه خود ذخیره ننمایید.

  6. در بازه‎های زمانی کوتاه ، دستگاه تلفن همراه خود را Format نمایید.

  7. به یاد داشته باشیم که دستگاه های تلفن های همراه نسل قدیم به دلیل قدرت پردازش و فضای حافظه اندک از امنیت به مراتب بالاتری نسبت به تلفن های نسل جدید برخوردار هستند.

   

  در پایان یادآور می‎شود که نوکیا از متهمان شنود گوشی‎های تلفن‎های همراه در دنیاست!


  منبع: ابزارهای جاسوسی • نظرات کاربران درمورد این نوشته:
 • مطالب مرتبط با نوشته فوق:
 • طبقه بندی موضوعی:
 • تاریخ نوشته:
 • کلمات کلیدی در گوگل:
 • لینک منبع:
 • گزارش هوا شناسی درگز در هفته دوم بهمن ماه

  موقعیت آب و هوایی درگز در روزهای مختلف هفته آینده در سایت گزارش هواشناسی جهانی

   

  گزارش هواشناسی درگز

   

   

  آب و هوای درگز در هفته دوم بهمن ماه سال هزار و سیصد و نود و یک

  شنبه: متوسط دما در شب ۶ درجه سانتیگراد و متوسط دما در روز ۱۸ درجه خواهد بود. در روز اول هفته آینده در شهرستان درگز طبق گزارش سایت هواشناسی هوا کاملا ابری خواهد بود

  یک شنبه: متوسط دما در شب ۷ درجه و متوسط دما در طول روز ۱۶ درجه خواهد بود. در این روز کم کم ابرها از آسمان رخت بر خواهند بست و ما هوایی آفتابی را تجربه خواهیم کرد

  دوشنبه: متوسط دما در شب ۷ درجه و متوسط دما در طول روز ۱۸ درجه خواهد بود. در روز دوشنبه آسمان درگز آفتابی تا کمی ابری خواهد بود

  سه شنبه: متوسط دما در شب ۸ درجه و متوسط دما در روز ۱۸ درجه خواهد بود. در روز سه شنبه هفته آینده شهرستان درگز هوایی کاملا آفتابی و خوب را تجریه خواهیم کرد

  چهارشنبه: متوسط دمای شب ۳ درجه و متوسط دمای هوای روز ۱۳ درجه پیش بینی شده است. طبق گزارش هوا شناسی ما در روز چهارشنبه آسمانی آفتابی خواهیم داشت که در ساعاتی در روز ابرها و بارش های پارکنده  و بسیار گذرا نیز گزارش شده است

  پنج شنبه: متوسط دمای شب ۱ درجه خواهد بود و متوسط دمای روز ۴ درجه تخمین زده شده است. در این روز درجه هوا به یکباره به شدت کاهش خواهد داشت و هوا کاملا ابری و بدون خورشید خواهد بود

  جمعه: متوسط دمای شب صفر درجه پیش بینی شده است و متوسط دما در طول روز ۳ درجه سانتیگراد خواهد بود. در روز جمعه ی هفته آینده همچنان هوای درگز ابری و بدون آفتاب خواهد بود. حتی طبق گزارش سایت هواشناسی بارش های جزئی برف را نیز در این روز می بایست تجربه کرد که با این تفاصیل روز جمعه هفته آینده سردترین روز هفته آینده خواهد بود

   

  هفته دوم بهمن ماه خوبی را برای تمام شما همشهریان عزیز آرزو می کنم

   

  موفق و بهروز و سلامت و سربلند باشید

   

  صفحه اختصاصی انتشار اخبار هواشناسی درگز • نظرات کاربران درمورد این نوشته:
 • مطالب مرتبط با نوشته فوق:
 • طبقه بندی موضوعی:
 • تاریخ نوشته:
 • کلمات کلیدی در گوگل:
 • لینک منبع:
 • نظرسنجی درمورد میزان رضایت مردم از مسئولین درگز

  دیدگاه مردم در مورد مسئولین درگز و عملکرد آنها چیست؟

   

   

  نظرسنجی درگز

   
   
  همانطور که قبلا گفته بودیم نظر سنجی هایی را در فیسبوک شهرستان درگز که همینک بیش از 1000 عضو دارد انجام دادیم تا نظر اعضای این گروه را در مورد مدیریت و مسئولین این شهرستان جویا شویم. تا کنون دو نظر سنجی انجام شده است که در آن نظر اعضا را در مورد راهنمایی و رانندگی شهرستان درگز و شهرداری و شورای شهر درگز جویا شده است که طبق آن اکثر شرکت کنندگان در نظر سنجی ها در مورد راهنمایی و رانندگی و شهرداری و شورای شهر نظرات و انتقادات منفی بسیاری داشته اند

  که در نظر سنجی در مورد راهنمایی و رانندگی حدود 90% شرکت کنندگان از راهنمایی و رانندگی درگز ابراز ناخرسندی کرده و گلایه هایی چون تبعیض در جریمه ها، مبلغ بالای جریمه، برخی پارتی بازی ها یا همان تبعیض ها که خدمتتان عرض کردیم، برخورد نا مناسب با مردم و حتی افراد مجرم از سوی مامورین راهنمایی و رانندگی و... بودند که جهت اطلاع رسانی خدمتتان ارائه کردیم.

  در مورد شورای شهر و شهرداری نیز همچنین متاسفانه 80% شرکت کنندگان ناراضی از مدیریت و مشکلات بودند و اکثرا معتقد بودند که هیچ کدام از وعده های شورای شهر در انتخابات سابق محقق نشده و از نبود مشی اقتصادی مناسب، نبود استقلال در سیاست و تصمیم گیری ها، اقدامات غیرکارشناسانه و غیر اصولی، جنگ قدرت در درون شورای شهر و... گله داشتند.

  هدف ما از انجام این نظرسنجی ها ایجاد پیوندی بین نظرات مردم درگز و مسئولین و قضاوت کنندگان است و قرار دادن مسئولین محترم در مقام مسئولیت و پاسخگویی ست. چنانچه مسئولین انتقادات روشن و صادقانه مردم را بشنوند، چنانچه در کرسی های آزاد اندیشی و یا فضاها و اجتماعات اینچنینی مردم بتوانند حرفها و انتظارات خود را بدون نگرانی های مختلف مطرح کنند. تمام مسئولین خواهند دانست که اقدامات آنها هر لحظه می تواند در بوته های نقد و ذره بین های تیزی قرار گیرد که از آنها در مورد انتظارات و امور انجام شده بپرسد. واقعا امیدوار هستیم که این موضوع بتواند مسیر مناسبی برای ایجاد و تنظیم انتظارات و همینطور بتواند مسئولین شهری را زیر منگنه و روشنایی رسانه ای و مردمی بگذارد تا در امورات خود مسئولیت، تعهد، دقت و اخلاق بیشتری به خرج دهند. 

  نظر سنجی های بعدی ما در مورد ادارات محترم شهرستان درگز در مقاطع بعدی انجام خواهد شد مکان برگزاری این نظر سنجی ها: گروه شهرستان درگز در فیسبوک خواهد بود.

  ضمنا قلم یاز با انتشار نتایج این نظرسنجی ها و گزارش روند نظرسنجی ها تنها قصد اطلاع رسانی دارد و نتایج این نظرسنجی ها قطعا موضع ما نیست و بنده هم به عنوان یک عضو در این نظرسنجی ها نظرات خود را داده و خواهم داد و در نهایت نتایج نظرسنجی ها هرچه که باشد منتشر خواهد شد • نظرات کاربران درمورد این نوشته:
 • مطالب مرتبط با نوشته فوق:
 • طبقه بندی موضوعی:
 • تاریخ نوشته:
 • کلمات کلیدی در گوگل:
 • لینک منبع:
 • مثلهاي تركي درگز

  آباد اوْلسون خال خال، بيري ياتار بيري قالخار.

  Abad olsun xalxal biri yatar biri qalxar.  

  آباد باشد خلخال، يكي مي خوابد يكي بيدار مي شود.   وصف محلي كه هميشه تعدادي بيدارند وشلوغ است.

  آبروي سوودي، تؤكيلسه ييغيلمز.

  Abruy sudi tökilsə yiğilməz.

  آبرو مانند آب است كه اگر بريزد جمع كردن نتوان.        در حفظ آبرو كوشا باشيد.

  آبروًيئني يئتدي، حياسيني بؤلينه باغله تدي.( آبروسيني يئييب، حياسينده بؤلينه باغلييوب)

  Abrüyeni yetdi həyasini bölinə bağlətdi.

  آبرويش را خورده و حيايش را به كمرش بسته. آدم پر روئي است واز رو نمي رود.

  آبرويي يي اؤز الئيده ساخله.(آبرييوو اؤز الينده ساخلا)

                  Abruyiyi öz əleydə saxlə.

  آبرويت را دست خودت نگهدار.حفظ آبرو مهم است.

  آبي دوْنيم پاريللر، باغير ساغيم قوريللر.( آبي دوْنيم پاريلدار، باغير ساغيم قوْريلدار)

  Abi donim parillar bağir sağim qurillar.

  ظاهرم بسيار آراسته و زيباست ولي شكممم از گرسنگي قارو قور مي كند.پز عالي جيب خالي.

  آپار قوْي كوٌزه نئي آغزينده سووي ني ايچ.( آپار قوْي كوٌزه نين آغزيندا سويوني ايچ)

              apar qoy küzaney ağzinda suvini  iç.

  بگذار در كوزه وآبش را بخور.      طلبت را نمي دهم سندت ارزشي ندارد.

  آت آلمه ميش آخوروني دوٌزه ته دي.( آت آلماايش آخوروني دوٌزه تير)

  At alməmiş axurini düzətədi.

  اسب نخريده آخورش را درست مي كند. تا كاري نكرده اي به فكر كار پسين مباش.

  آت اؤزگه نئي گؤت اؤزگه نئي چاپ تا چاپه ي.( آت آيري سينين، گؤت ده آيري سينين چاپ تا چاپك)

  at özganey göt özganey çap ta çapəy.

  اسب مال مردم است و كون هم مال مردم، پس تا مي تواني اسب را بتازان.

  به كساني گفته مي شود كه بدون رعايت قانون از بيت المال سوء استفاده مي كنند.

  آت اوْلنده ميدان اوْلمز، ميدان اوْلنده آت .

  at olandə meydan olməz meydan olandə at.

  وقتي اسب داري ميدان نيست ووقتي ميدان هست اسب نداري.  بيان بي وفائي وناساگاري دنيا.  

   دندان داري نان نداري، نان داري دندان نداري.   يعني: چرخ روزگار به مراد دل نمي گردد.

  آت اؤلنده ايتئي توْيي دي.(آت اؤلنده ايتين توْيودي)

  At öləndə itey toyidi.

  مرگ اسب براي سگ جشن وعروسي است.شكمي از عزا در مي آورد.

  آت بيلر ميدان قدريني      ائششكه ميدان ياراشمز

  مرد بيلر مئهمان قدريني    نا مرده مئهمان ياراشمز

  At bilər meydan qədrini          eşşəkə meydan yaraşməz

  Mərd bilər mehman qədrini      namərdə mehman yaraşməz

  اسب ميداند قدر ميدان را             ميدان زيبنده الاغ نيست

  مرد ميداند قدر وارزش مهمان را      مهمان زيبنده نا مرد نيست

  از اين مثل در باره مهمان نوازي استفاده مي شود.

  آتدن دوٌشيب ائششه يه مينماق. ( آتدن دوٌشمك ائشكه مينمك )

  Atdən düşib eşşəyə minmaq.

  از اسب پياده شدن وبه الاغ سوار شدن.   از مقامي بالا به جايگاهي پائين تر نزول كردن.

  آتدن دوٌشيب بن، آددن دوٌشمب بن.

  Atdən düşibbən addən düşməb bən.

  از اسب پياده شده ام ولي از نام نه.   عليرغم اينكه در فقر وتنگدستي زندگي مي كنم ولي بزرگي تبار و انسانيت خود را از دست نداده ام.

  آتدن دوٌ شئب بن، اصل ونسب دن دوٌ ش مب بن .

  Atdən düşibbən əslo nəsəbdən düşməbbən.

  درست است كه از اسب پياده شده ام ولي از اصل و نسب نيفتاده ام .

  اطلس اگر خوار شود پاپيچ چاروادار نمي شود .    اطلس كهنه مي شود اما پاتابه نمي شود.

  آت قاچدي پالان دوٌشدي.

  At qaçdi palan düşdi.

  اسب در رفت و پالانش افتاد.     ازكوره در رفت .    به سختي عصباني و خشمگين شد.

  آتكيمكيدي ميننكي.

  At kimkidi minənki.

  اسب مال كيست مال كسي كه سوارش است..  

    آت كيمكيدي ميننكي، دوْن كيمكيدي گيينكي.

  ( آت كيميندي مينه نين، آرخاليق كيميندي گييه نين)

  At kimkidi minənki don kimkidi giyənki.

  اسب مال كيست مال كسي كه سوارش است و لباس مال كسي كه آنرا پوشيده.

  آت گؤره نده آخسئيدي، سوو گؤره نده،  سوسسئق اوْله دي.

  ( آت گؤرنده آخسئيير، سو گؤرنده سوسوق اوْلور)

  At görəndə axseydi su görəndə suseq olədi.

  وقتي اسب مي بيند مي لنگدو وقتي آب مي بيند تشنه مي شود.  هرچه ببيند هوس مي كند. بچه صفت است.

  آتلنماق.( آتلنمك)

  Atlənmaq

  راهي شدن. براي انجام كاري حركت كردن.

  آتلي پياده دن خبري يوْخدي.

  Atli peyadədən xəbəri yoxdi.

  سواره از حال و وضع پياده خبر ندارد.

  آتلي پياده دن خبري يوْخدي، توْخ آجدن.(..................توْخ آجدان)

  Atli peyadədən xəbəri yoxdi tox acdən.

  پياده از سواره خبر ندارد سير از گرسنه.

  آتلي ني آتدان ائنديرر.

  Atlini atdan endirər.

  سواره را از اسب پياده مي كند.    بسيار شرور است.

  آت مينن آتدن ييخيلر .(آت مينن آتدان ييخيلر)

  At minən atdən yixilər.

  اسب سوار از اسب مي افتد .  احتمال زمين خوردن سوار كار هست .  املاء نا نوشته غلط ندارد.  كوزه در راه آبكشي مي شكند.

  آت مينه ني ني تانئيدي.( آت مينه نيني تاني يير)

  At minənini taneydi.

  اسب سوارِ خود را مي شناسد.    زير دستان به ميزان لياقت و تسلط كار فرمايان خود آگاهند.

  آت نن قتير دعوا ائدللر اورتده ائششه يئي اياغي سينر.

  (آت نن قاتير ساواشاللار آرادا ائشكين اياغي سينر)

  Atnən qətir dəva edəllər ortədə eşşəyey əyaği sinər.

  اسب وقاطر جنگ مي كنند در ميان پاي الاغ مي شكند. اسب و استر جنگ مي كنند مورچه له مي شود.

  قدرتمندان با هم مبارزه مي كنند در ميان ضعفا پايمال مي شوند.

  آته اوْلمئين آته قدريني بيلمز.

  Atə olmeyən atə qədrini bilməz.

  كسي كه پدر نشده قدر پدر را نمي داند.    قدر مادر داند آنكس كو خودش مادر شود.

  آته اوْلمئين آته قدريني بيلمز ننه اوْلمئين ننه قدريني.

  Atə olmeyən atə qədrini bilməz nənə olmeyən nənə qədrini.

  كسيكه پدر نشده قدر پدر را نمي داند و كسيكه مادر نشده قدر مادر را نمي داند.

  قدر مادر داند آنكس كو خودش مادر شود.    قدر بابا آنزمان داني كه خود بابا شوي.

  آته تكين.( آتا كيمي)

  Atə takin.

  مثل پدر.

  آته سوٌرفه سينئي اوٌستئنده اوْتئر متدي ).آتا سوٌرفه سينين اوٌستينده اوْتير مئييب)

  Atə sürfə siney üstendə otermətdi.

  سر سفره پدرش ننشسته.   آدم بي تربيتي است.   ادب ندارد.

  آته سين نن بير توٌك بدنينده يوْخدي .( آتا سين نن بير توٌك بدنينده يوْخدور)

  Atə  sinnən bir tük bədənində yoxdi.

  يك مو از پدرش در بدنش نيست.    پدرش آدم با غيرتي بود ولي فرزند نه.

  آته سيني گؤرمئيدي دئيدي من خان من.(آتا سيني گؤرمير دئيير من خانَم)

  Atə sini görmeydi deydi mən xan mən.

  پدرش رانمي بيند مي گويد من خان هستم.   آدم خود بزرگ بيني است.

  آته سينئي باشي نئي قئممتينه دئيدي .( آتا سينين باشينين قيمه تينه دئيير)

  Atə siney başiney qemmətinə deyei.

  به نرخ سر پدرش مي گويد.  بي نهايت گرانفروش است.

  آته قرخ ياشينده تعليم وئرسي قيامت ميدانينده چاپر.( آتا قيرخ ياشينده تعليم وئرسن قيامت مئيدان دا چاپار)

  Atə qirx yaşində təlim versəy qeyamət meydanində çapər.

  به اسبي كه در چهل سالگي تعليم بدهند به درد ميدان قيامت مي خورد.

  آته گؤرن اوْغول ميدان آچر ، نه نه گؤرن قيز سوًرفه .

  Atə görən oğol meydan açər nənə görən qiz surfə.

  پسري كه پدر ديده باشد در ميدان جنگ از خود رشادت به خرج مي دهد و دختري كه مادر ديده باشد كدبانوي خوبي خواهد شد.

  آته مينن آته سينه تاني مئيدي.( آتا مينن آتاسيني تانيمز)

  Atə minən atə sini taniməeydi.

  كسي كه سوار اسب شده پدرش را نمي‌شناسد .غرور خاصي دارد.سواره از پياده خبر ندارد.

  آته نه نه تختي ياره ته بيله ديلر بختي ياره ته بيلمئيديلر.(آتا آنا تختي ياراتا بيلللر، بختي ياراتا بيلمزلر)

  Atə nənə təxti yarətəbilədilər bəxti yarətə bilmeydilər.

  پدر ومادر تخت مي بخشند ولي بخت را نمي توانند.

  آته نه نه روشوتسيز دوْست ديلر.( آتا آنا.....................)

  Atə nənə ruşvatsiz dostdilar.

  پدر ومادر دوستان بي منتي هستند.

  آته نه نه كيچي خودايديلر .( آتا آنا كيچيك خودايديلر)

  Atə nənə kiçey xudaydilər.

  پدر ومادر خدايان كوچكند.      بيان مقام وجايگاه پدر ومادر.

  آته ننه مي آتديم سني توتديم.( آتا آنامي آتديم سني توتدوم)

  Atə nənəmi atdim səni tutdim.

  پدر ومادرم را رها كردم وتورا گرفتم.        به غير از تو كسي را ندارم.

  آته ننه نئي نفسي چاقانئي نفسينه بنددي .( آتا آنين نفسي اوشاقين نفسينه بنددي)

  Atə nənəney nəfəsi çaqaney nəfəsinə bənddi.

  نفس پدر ومادر به نفس بچه بسته است.

  آته نئي چؤره ييني حرام ائتماق.)آتانين چؤره كيني حرام ائتمك)

  Atəney çurəyini həram etmaq.

  نان پدر را حرام كردن .   به كسي گفته مي شود كه در انجام كار ها توانائي ندارد.

  آته نئي چؤره ييني حلال ائتماق.(آتانين چؤره كيني حلال ائتمك)

  Atəney çurəyini həlal etmaq.

  نان پدر را حلال كردن.   به كسي گفته مي شود كه در انجام كار ها توانائي دارد.

  آته ي ياخچي، ننه ي ياخچي، بيزدن ال گوتر.(آتان ياخشي، ننه ن ياخشي بيزدن ال گؤتور)

  Atəy yaxçi nənəy yaxçi bizdən əl gutər.

  پدرت خوب مادرت خوب از سر ما دست بردار.

  آتي آت ائنديره ر.

  Ati at endirar.

  اسب را اسب مي تواند به زمين بزند.   براي راضي كردن يك فرد بايد افراد هم مسلك او فعاليت كنند.

  آتي آتئي يا نينده باغْلسه ي رنگ لري بير اولمه سه خوي لري بير اولر.

  (آتي آتين يانيندا باغلاسان رنگلري بير اوْلماسا خوي لاري بير اوْلار)

  Ati atey yanində baqləsəy rəngləri bir olməsə xuyləri bir olər.

  اسب را پيش اسب ببندي اگر رنگ‌هايشان يكي نشود، خوي وعاداتشان يكي خواهد شد .

  اسب تازي گر ببندي در طويله پيش خر        رنگشان همگون نگردد طبعشان همگون شود

  آت يئرينه ائششه ي باغلمه.(آت يئرينه ائشك باغلاما)

  At yerinə eşşəy baqləmə.

   بجاي اسب الاغ نبند.    هر ستوري را اصطبلي ديگر است.    لياقت و استعداد افراد تفاوت دارد.

  آتيمي هايئرده باغلئيئم ؟ گتير ديليمئي اوٌ ستئنده باغله.

  (آتيمي هاردا باغلئييم؟ گتير ديليمين اوٌستينده باغلا)

  Atimi hayerdə bağleyem gətir dilimey üstində bağlə.

  اسبم را كجا ببندم؟ بيار روي زبانم ببند.    به كسي كه با يك تعارف خود را مهمان مي كند مي گويند.

  آتئي اؤليمي ايت چين توْيدي.( آتين اؤليمي ايته توْيدي)

  atey ölimi itçin toydi.

  مرگ اسب براي سگ جشن وعروسي است..   از بين رفتن و فنا شدن يك شخص مايه استفاده ديگري است.

  آتئي تپيشينه آت دؤزر.(آتين تپيشينه آت دؤزر)

  atey tapeşina at dözar.

  تحمل لگد اسب را فقط اسب دارد.      رخش بايد تا تن رستم كشد.

  آتيني چاپئرتدي .

  atini çapertdi.

  اسبش را تازاند.    از موقعتيكه داشت حد اكثر استفاده را كرد.

  آتئي يئرينه ائششه ي باغله ماق.( آتين يئرينه ائشك باغلاما)

  Atey  yerinə eşşəy bağlamaq.

  جاي اسب خر بستن .     بيان تفاوت ولياقت ها واستعداد افراد.

  آتئيه ائششه ي دئپ بن يا دؤوه يه كؤششه ي؟( آتووه ائشك دئميشم يا ده وه وه كؤشك؟)

  Ateyə eşşəy depbən ya dövəyə kuşşəy?.

  به اسبت الاغ گفته ام يا به شترت كره شتر؟مگر به اسب شاه يابو گفته ام ؟    من كه توهيني نكرده ام.

  وقتي بيان مطلبي به كسي بر مي خورد گفته مي شود.

  آتئيي چاپئرت .(آتووو چاپيرت)

  atiye çapert.

  اسبت را بتازان .     حال كه ميدان دست تو است هر كار كه مي تواني بكن.

  آج آدم داشم يئيدي .( آج آدام داشده يئير)

  Ac adəm daşəm yeydi.

  آدم گرسنه سنگ هم مي خورد .  براي آدم گرسنه نان خالي پلو است.     گرسنه را نان تهي كوفته است.

  آج آدمي قورت يئمز.( آج آدامي قورد يئمز)

  Ac adəmi qurt yemaz.

  آدم گرسنه را گرگ نمي خورد.    برهنه فارغ است از دزد و طرار .    از آدم بي چيز و ندار ادعاي طلب چه مي كني؟

  آج آدمه قورّّّّّّّّّّّّّّّّّّّّّّّّّّّّّّّّّّّّّّّّّّّّي چؤر ه ي حالوادي.( آج آداما قورو چؤره ك حالوادير)

  Ac adəmə qurri çurəy halvadi.

  براي آدم گرسنه نان خشك از حلوا هم شيرين تر است.

  آج الينه گلني يئير ،  توْخ ديلينه گلني دئير.

  Ac əlinə gəlgni yeyər tox dilinə gələni deyər.

  آدم گرسنه هرچه گيرش بيايد مي خوردو آدم سير هرچه بر زبانش بيايد مي گويد، از گفتن حق يا ناحق ابا ئي ندارد.

  آج ايت توْخ ايتئي گؤتيني يالئيدي.(آج ايت توْخ ايتين گؤتونو ياليير)

  Ac it tox itey götini yaleydi.

  سگ گرسنه ماتحت سگ سير را ليس مي زند.   احتياج انسان را به چاپلوسي و تملق وتمام رذايل وا مي دارد.

  آج توْوئق يوخيده بوغدئي گؤرر.( آج توْيوق يوخيدا بوغدا گؤرر)

  Ac toveq yuxidə buğdey gurər.

  مرغ گرسنه در خواب گندم مي بيند.    شتر در خواب بيند پنبه دانه.     آرزو برجوانان عار نيست.

  آج دوْغرر، توْخ يئير.( آج تيليت لئيه ر، توْخ يئيه ر)

  ac doğrar tox yeyar.

  گرسنه تريت مي كند وسير مي خورد.    كاركردن خر وخوردن يابو.

  آجده ايمان اوْلمز توْخده امان.(..........اوْلماز.........)

  Acdə iman olməz toxdə əman.

  از آدم گرسنه انتظار تقوي وايمان نداشته باش واز آدم سير انتظار گذشت و فداكاري.

  آج سن آجي يئي            دئرمانده كي تاجي يئي

  قره پيشي يي ا تيني يئ    قرّي خاتئنئي گؤتني يئ.

  Acsən aci ye    dermandəki taci ye  qərə pişiyey ətini ye   qərri xateney götini ye

   

  اگر گرسنه‌اي، گرسنه را بخور        خرمن آرد در آسيا را بخور .    گوشت گربه سياه را بخور       كون پيرزتن را بخور

  به شوخي به كسي كه اظهار گرسنگي مي كند مي گويند.

  آج قاتيق ايسته مز، يوخولي ياسديق.

  ac qatiq istəməz yuxuli yasdiq.

  گرسنه خورش نمي خواهدو كسيكه خوابش مي آيد بالش.  آدم گرسنه سنگ را هم مي خورد.

  آج قارين دوْير آج گؤز دوْيمز.

  ac qarin doyər ac göz doyməz.

  شكم گرسنه سير مي شود ولي چشم گرسنه سير نمي شود.  گرسنه با ناني سير است و حريص با جهاني گرسنه.

  آج قارينيم ، دينج قولاغيم .

  ac qarinim dinc qulaqim.

  شكمم خالي وگرسنه ولي فكرم آسوده .        هركه بامش بيش برفش بيشتر .   آسوده منم كه خر ندارم     از كاه و جوش خبر ندارم

  آج قارينه اجي اه يران .( آج قارينا آجي آيران)

  ac qarinə əcci əyran.

  شكم خالي ودوغ تلخ !   وقتي نياز كسي بر آورده مي شود ولي نه به درستي گفته مي شود.

  آج قورتي اوْخشئيدي.( آج قوردو اوْخشايير)

  ac qurti oxşeydi.

  مثل گرگ گرسنه است.   آدم حريصي است.

  آج كؤپي اؤزيني اصلانه وورر.(آج كؤپك اؤزونو اصلانه وورر)

  ac köpəy özini əslanə vurər.

  سگ گرسنه با شير در مي افتد.   گرسنگي انسان را به انجام كارهاي خطرناك وا مي دارد.

  آج گييره دي توْخ اوْسسوره دي .( آج گييرير، توْخ اوْسدورور)

  ac gayirədi tox osserədi.

  آدم گرسنه آروغ مي زند وآدم سير مي گوزد.  بيان تفاوت افراد سير وگرسنه.

  آج نن توْخئي آره سي بير تيككه چؤره ي دي.(آج نان توْخين آراسي بير تيكه چؤره كدي)

  ac nən toxey arəsi bir tikkə çörəydi.

  فاصله بين گرسنه وسير تكه ناني بيش نيست.

  آجئن نن چؤرت ووره دي اوْسسوراقي ديواري ييخه دي.( آجين نن موٌرگئل لئيير اوْسدوراقي ديواري ييخير)

  Acennən çurt vurədi osseraqi divari yixədi.

  از گشنگي چرت مي زند ولي گوزش ديوار را مي خواباند. آدم خود بزرگ بيني است.

  آجئي آندي آند اوْلمز.(آجين آندي آند اوْلماز)

  acey andi and olməz.

  به سوگند گرسنه  اعتماد نكن.    آدم گرسنه ايمان ندارد.

  آجئي ايماني يوْخدي .(آجين ايماني يوْخدو)

  acey imani yoxdi.

  آدم گرسنه ايمان ندارد.   گرسنه پايبند اصول اخلاقي و ديني نيست.

  آجئي قارني دوْير گؤزي دوْيمز.(آجين قارني دوْيار، گؤزو دوْيماز)

  acey qarni doyər gözi doyməz.

  حريص شكمش سير مي شود ولي چشمش نه..

  آجين نن گؤزلري آلمه شفتلي دره دي.( آجين نن گؤزلري آلما شافتالي درير )

  acin nən gözlari almə şəftəli dərədi.

  از فرط گرسنگي روده بزرگش روده كوچكش را مي خورد. بي تاب شدن از گرسنگي.

  آجي يم خودايي واردي.( آجيندا آلله سي وار)

  Aciyəm xudayi vardi.

  گرسنه هم خدائي دارد.    خدا روزي رسان است.

  آچدي صانديقي، تؤكدي پامبيقي.

  Açdi sandiği tökdi pambiği.

  در صندوق را باز كرد و پنبه ها را بيرون ريخت.       تمام اسرار را برملا كرد.

  آچيق آغئز آج قا لمز .(آچيق آغيز آج قالماز)

  Açiq ağiz ac qalməz.

  دهان باز گرسنه نمي ماند. روزي هر كس مي رسد.   هر آنكس كه دندان دهد نان دهد.

  آچيلمئين سورفه  نئي بير عئيبي واردي.(آچلمئين سورفانين بير عئيبي واردير)

  Açilmeyən surfə ney bir eybi vardi.

  سفره باز نشده يك عيب دارد.  تا كسي وارد ميدان نشده و امتحان شايستگي خود را نداده است   آبرو وخوشنامي خود را حفظ كرده است.

  آچيلمئين سورفه نئي بير عئيبي واردي، آچيلن سورفه نئي مينگ عئيبي.

  (آچيلان سورفا نين بير عئيبي وار، آچيلمئين سورفانين مينگ عئيبي)

  Açilmeyən surfə ney bir eybi vardi açilən surfə ney ming eybi.

  سفره نيفتاده يك عيب دارد، سفره افتاده هزار عيب.

  تا وارد عمل نشده اي يك عيب متوجه تو است ولي به محض اينكه وارد عمل شدي هزاران عيب متوجه تو مي شود.

  آخار چئشمه يه گئتسه قوررور.

  Axan çeşməyə getsə qurrur.

  اگر سرِ چشمه جوشنده برود خشك مي شود.     قدم نا مباركي دارد.   قدم مبارك محمود چون به دريا رسد دود شود.!

  آخار سووه دايانمه، هر دئيه نه اينانمه.

  Axar suvə dayanmə hər deyənə inanmə.

  به آب روان تكيه و اعتماد مكن وبر هر گفته اي اطمينان نداشته باش.

  آختاران تا پار.

  Axtaran tapar.

  جوينده يابنده است.    هر كه جويا شد بيابد عاقبت . (مولوي )

  آخ دئمتدي.( اخ دئمئييب)

  Ax demətdi.

  آخ نگفته . اصلاًنپخته وخام است.

  آخوْند باشلمميش ......... خانئم باشله دي.( آخوْند باشلاماميش ......خانئم باشلادي)

  Axond başləməmiş .......xanem başlədi.

  هنوز آخوند شروع نكرده ...... خانم شروع كرد .   وصف حال كساني كه هنوز آخوند روضه را شروع نكرده گريه را سر مي دهند .

  هنوز مطلبي كاملاً بيان نشده شخصي شروع به اظهار نظر مي كند.

  آدم آباد ليق سئور بايقوش خرابليق.( آدام آبادليق بيًه نر بايقوش خرابليق)

  Adəm abadliq suvər bayquş xərabliq.

  آدم آباداني را دوست دارد و جغد خرابه را.

  آدم آبرويئنئي چؤره يي ني يئيدي.(آدام آبرويونون چؤره كيني يئيير)

  Adəm abruyeney çörəyini yeydi.

  آدم نان آبرويش را مي خورد.

  آدم آچيق اوٌ زه گله دي نه آچيق قاپييه .( آدام آچيق اوٌزه گلير نه آچيق قاپي يا)

  Adəm açiq üzə gələdi nə açiq qapiyə.

  آدم به روي باز مي آيد نه درباز .  اگر كسي به خانه كسي مي رود بخاطر چهره خندان ومحبت اوست نه بخاطر درب بازش .

  آدم آدم اتيني يئيه ر.

  Adəm adəm  ətini yeyər.

  آدميزاد گوشت آدميزاد را خواهد خورد.        قحطي عجيبي خواهد شد.

  آدم آدمه بنزه ر.( آدام آداما بنزه ر)

  Adəm adəmə banzər.

  انسان هائي هستند كه شبيه يكديگرند.

  آدم اؤز جانيني چوْخ ايستئيدي.( آدام اؤز جانيني چوْخ ايستييير)

  Adəm öz canini çox isteydi.

  انسان جان خودرا خيلي دوست دارد.

  آدم اؤز عيبيني گؤرمئيدي.( آدام اؤز عيبيني گؤرمير)

  Adəm öz eybini görmeydi.

  آدمي به عيب خود ناآگاه است.

  آدم اؤزيني تعريف ائتمز.( آدام اؤزيني تعريف ائله مز)

  Adəm özini tarif etmaz.

  انسان نبايد خودرا تعريف كند.

  آدم ايچينده ايته دي.( آدام ايچينده ايتير)

  Adəm icenda itədi.

  آدم درونش گم مي شود.   محيط بزرگ وپيچ در پيچي است.

  آدم ايچي گؤرمتدي.(آدام ايچي گؤرمئييب)

  Adəm içi görmətdi.

  در اجتماع بزرگ نشده است.    بعلت كمي معاشرت با ديگران بي تجربه است.   از قواعد اجتماعي اطلاعي ندارد.

  آدم ايككي دفه اؤلمئيدي.(آدام ايكي دفه اؤلمير)

  Adəm ikki dəfə ölmeydi.

  آدم دوبار نمي ميرد.   دنيا را زياد سخت نگيريد.

  آدم ايككي دفه دوٌ نيايه گلمئيدي.( آدم ايكي دفه دوٌنيايه گلمير)

  Adəm ikki dəfə dünyayə gəlmeydi .

  آدم دو بار به دنيا نمي آيد . دنيا را زياد سخت نگير. خوش باش وخوش بگذران.   نيابد هيچ‌كس عمر دوباره .

  آدم بير قارئن نن چوْخ كي يوخيدي.

  Adəm bir qaren nən çox ke yoxidi.

  آدم يك شكم بيشتر كه ندارد.   حرص نزنيد.   هر كس به اندازه اي كه لازم است بخورد، حرص نزنيد.

  آدم بيلمئيدي كيمئي سازي نن اوْينه سين.(آدم بيلمير كيمين سازينا اوْيناسين)

  Adəm bilmeydi kimey sazinən oynəsin.

  آدمي نمي داند به ساز چه كسي برقصد.        هر كسي دستوري مي دهد.

  آدم بيلمئيدي هاي سازي نن اوْينه سين.(آدام بيلمير هانكي سازينا اؤيناسين)

  Adəm bilmeydi hay sazeynən oynəsin.

  آدم نمي داند به كدام سازش برقصد.           هر لحظه تغيير عقيده مي دهد.

  آدم پوٌلي تاپه دي، پوٌ ل آدمي تاپمئيدي .(آدام پولي تاپير، پول آدامي تاپمير)

  Adəm  püli tapədi pül adəmi tapmeydi .

  آدم پول را پيدا مي كند نه پول آدم را .      زبهر تو دولت ، نه تو بهر دولت   (عنصري)

  آدم تكين .(آدام تكين)

  Adəm təkin .

  مثل آدم،  مؤدب است.

  آدم چاقاسينه بير دفه دئيديلر.(آدام اوشاغينه بير دفه دئييللر)

  Adəm çaqasinə bir dəfə deydilər.

  به بچه آدم يكبار مي گويند نه هزار بار.

  آدم سؤزين نن تانيله دي. (آدام سؤزين نن تانيلير)

  Adəm sözinnən tanilədi.

  آدم از طريق سخنش شناخته مي شود.

  آدم عقليني چاقانئي الينه وئرمئيدي.( آدام عقليني اوشاغين الينه وئرمز)

  Adəm əqlini çaqaney əlinə vermeydi.

  آدم عقلش را دست بچه نمي دهد.

  آدم قولاقدن چاغ اوْلر، حئيوان يئماقدن.(آدام قولاقدن چاغ اوْلار، حئيوان يئماقدان)

  Adəm qolaqdən çaq olər heywan yemaqdən.

  انسان از طريق گوش فربه مي شودو حيوان از طريق خوردن. ( مراد افزايش اطلاعات و شعور است)

  آدمي فربه شود از راه گوش          حيوان فربه شود از راه نوش

  آدم كيچئيي ليقدن بؤ هوٌي اوْله دي .(آدام بالاجاليقدن بويوٌك اوللار)

  Adəm  kiçey liqdən böhüy olədi .

  انسان از كوچكي بزرگي و فروتني را ياد مي‌گيرد .   براي رسيدن به مدارج بالا تحمل كوچكي كردن و حتي تحقير هم لازم است.

  آدم گئدر آد قا لر .(آدام گئدر آد قالار)

  Adəm gedər ad qalər.

  انسان مي رود و نامي از او به يادگار مي ما ند .                نام نيكو گر بماند زادمي         به كزو ماند سراي زر نگار

  آدم گره ي آغزينه گؤره لوًقمه گؤترسين .(آدام گره ك آغزينين تناسوٌبوٌنه لوٌقما گؤتورسون)

  Adəm gərəy ağzinə görə loqmə götərsin .

  انسان بايد به اندازه دهانش لقمه بردارد .   بگير لقمه كه اندازه دهان باشد.    آدم بايد به اندازه دوكش پنبه بردارد.

  آدم گؤزئنئي ائلئيينه چيخارتملي ده ييلدي.(آدام گؤزينينين قاباقينه چيخارتملي ده ييل)

  Adəm göziney eleyinə çixartməli dəyildi.

  نمي توان مقابل چشمان افراد آورد.      توي سر و همسر نمي توان درش آورد.

  معمولاً در مورد بچه اي كه به دنيا مي آيد و بسيار ريز است كاربرد دارد.

  آدم گره ي بيرماغيني هر دوٌ شييه سالمه سين.(آدام گره ك بارماغيني هر دئشيكه سالماسين)

  Adəm gərəy birmağini hər düşiyə salməsin.

  انسان نبايد انگشتش را در هر سوراخي فرو كند. مرد به بهانه هاي مختلف متوصل نمي شود.

  آدمليق آدم نن، خوْش ايس قئرمئزي گوٌلدن.(آدامليق آدام دان خوْش راييحه گؤلدن) 

  Adəmliq adəmnən  xoş is qermezi güldən.

  انسانيت از انسان و بوي خوش از گل سرخ مورد انتظار است.

  آدمليق بازرده ساتيلمز.(آدمليق بازاردا ساتيلمز)

  Adəmliq  bazərdə satilməz.

  انسانيت كالا نيست كه در بازار معامله شود.

  آدمليق پول نن  دييلدي كه بازار دن آله ي.(آدامليق پول نن دييل كي بازاردان آلاسان)

  Adəmliq pulnən dəyeldi ke bazərdən aləy.

  انسانيت به پول نيست كه از بازار بخري.  انسانيت خصيصه اي ذاتي و خانوادگي وخداداد است.

  آدم نن بير ياخچي ليق قاله دي بير گنده ليق.(آدام نن بير ياخشيليق قالير بير پيسليق)

  Adəmnən  bir yaxçiliq qalədi bir gəndəliq.

  از انسان يك خوبي مي ماند يك بدي.

  آدم وار كي آدم لرئي نقشيدي، آدم واركي حئيوان اون نن ياخچيدي.(.......ياخشيدي)

  Adəm varki  adəmlərey nəqşidi. Adəm varki heyvan onnən yaxçidi.

   

  انسان هائي هستند كه الگوي انسان هاي ديگرند وكساني كه حيوان بر آن ها برتري دارد.

  آدمئ تانئ ين قورت يئسين.(آدامي تانئين قورد يئسين)

  Adəme taneyan qurt yesin.

  آدم را گرگ آشنا بخورد.    وقتي در اداره اي آشنائي پيدا مي شود و ارائه طريق مي نمايد بيان مي شود.

  آدمه سؤزي بير ده فه دئيديلر.(آداما سؤزو بير دفه دئييللر)

  Adəmə sözi bir dəfə deydilər.

  حرف را يكبار به آدم مي گويند.    براي انتقال مطلب يكبار گفتن كافي است.   اسب نجيب را يك تازيانه بس است.

  آدمئ آد بزه مز آدي آدم بزه ر.(آداما آد زينت وئرمز، آدا آدام زينت وئرر)

  Adəme ad bəzəməz adi adəm bəzər.

  شهرت خانوادگي باعث شهرت فرد نمي گردد، خود انسان است كه باعث مي شود نامش جاودانه بماند.

  گيرم پدر تو بود فاضل    از فضل پدر تو را حاصل

  آدمئ پالتر نن تاني مئيديلر.(آدامي پالتارنن تانيمازلار)

  Adəme paltərnən tani  meydilər.

  انسان را به لباس نمي شناسند.     لباس نشان دهنده شخصيت افراد نيست.

  آدمئ تانيماق اوْلمز.(آدامي تانيماز اوْلماز)

  Adəme tanimaq olməz.

  انسان شناختني نيست.            جهان انسان شد و انسان جهاني     از اين پيچيده تر نبود جهاني

  آدميزاد خام سوٌت ايچندي .(......سوٌد...........)

  Adəmizad xam süt içəndi .

  آدميزاد شير خام خورده است .   انسان جايز الخطا است.   آدميان مورد اعتماد نيستند.

  آدميزاددن هرنه دئييي گلر.(آداميزاددان هرنه دئسن گلر)

  Adəmizaddən harnə deyəy gələr.

  از آدميزاد هر كاري بگوئي برمي آيد.      انسان عجيب الخلقه اي است.

  آدميزاد قنت سيز قوشدي .(آداميزاد قانادسيز قوشدي)

  Adəmizad qənətsiz qoşdi .

  آدميزاد مرغ بي بال وپر است.    هر لحظه جائي است.

  آدميزاد گوٌل دن نازّئي، داش دن بركدي .(آداميزاد گوٌلدن نازيك، داشدان بركدي)

  Adəmizad güldən nazzey daşdən bərkdi .

  آدميزاد از گل نازك تر واز سنگ محكمتر است. آدم آه است ودم.

  آدميزادئي باشينه هر نه گلسه چكر.(آدميزادين باشينا هر گله چكه)

  Adəmizadey başinə hərnə gəlsə çəkər.

  به سر انسان هرچه بيايد تحمل مي كند.    طاقت انسان زياد است.

  آدميزادئي يئري اخئرده بير قريش يئردي.

  Adəmizadey yeri əxerdə  bir qəriş yerdi.

  آدميزاد آخر جايش يك وجب جا است.    هرچه داشته باشي آخرش مرگ است.

  آدمئي آدي چيخينه گؤزي چيخسين.

  Adəmey adi cixənə gözi cixsin.

  آدم كور بشود بهتر از آنكه بد نام بشود.   مرگ انسان به از بدنامي اوست.

  آدمئي اؤز قورري چؤره يي خلقئي پلووين نن ياخچيدي.

  (آدامين اؤز قوري چؤره كي آيريلارين پلوْوين نن ياخشيدي)

  Adəmey öz qurri çörəyi xəlqey pelovin nən yaxçidi.

  نان خشك وخالي آدم بهتر از پلو ديگران است.   بخاطر شكم زير بار منت ديگران رفتن خطاست.

  آدمئي اوٌ زي ات دندي.(آدامين....................)

  Adəmey özi ətdəndi.

  صورت آدم از گوشت است.      مراد اينكه حجب وحيا در خميره وجود آدمي است.

  آدمئي توٌكي سيخ سيخ اوْله دي.(آدامين توٌكي سيخ سيخ اوْلور)

  Adəmey tüki six six olədi.

  موي انسان سيخ سيخ مي شود( از ترس يا تعجب)

  آدمئي ديلي نن اوٌ ره يي گره ي بير اوْلسون.(آدامين ديلي نن اؤره گي گره ك بير اوْلسون)

  Adəmey dilinən ürəyi gərəy bir olsun.

  انسان بايد سخن دل وزبانش يكي باشد .   انسان نبايد دو رنگ باشد.

  آدمئيي روْزي سي الله نئي الينده دي.(آدامين روزي سي آلله نين الئنده دي)

  Adəmey rozisi əllaney əlindədi.

  روزي ا فراد دست خداست.

  آدمئي عقلي ارخه دن گله دي.(آدامين عقلي دالدان گلير)

  Adəmey əqli ərxədən gələdi.

  عقل آدم از پس مي آيد.   انسان دير فهم است.

  آدمئي گؤزين نن توٌك چيخه ره دي.(آدامين گؤزين نن توك چيخرير)

  Adəmey gözin nən tük çixərədi.

  از چشم آدم مو در مي آورد.   بسيار پر رو است.

  آدمئي يئره باخانين نن قوْرخ سووئي آخارين نن .(آدامين يئره باخانيندان قوْرخ، سويون آخاريندان)

  Adəmey yerə baxanin nən qorx suvin axarin nən.

  از آدم سر به زير واز آب چكنده بترس.    مترس از كسي كه هاي وهو دارد     بترس از كسي كه سر به تو دارد

  آدمئي نيكبت توتنده دؤوه اوٌستئنده ايت توتر.

  Adəme nikbət tutəndə dövə üstendə it tutər.

  وقتي بد بختي فرا مي رسد شتر سوار را سگ مي گزد.

  آدمئي نيكبت توتنده دؤوه اوٌستئنده ايلان چاخر.

  Adəme nikbət tutəndə dövə üştendə ilan çaxər.

  وقتي بدبختي فرا مي رسد شتر سوار را مار مي گزد.

  آدمئي نيكبت توتنده سوو ديشيني سينديرر.

  Adəme nikbət tutəndə su dişini sindirər.

  وقتي نكبت وبدبختي فرا مي رسد آب دندان آدم را مي شكند.

  آدي آدلي اوْلسون.

  Adi adli olsun.

  نامش پر آوازه گردد. معمولاًهنگام نامگذاري كودكان بيان مي شود.

  آدي اؤزئن نن بؤهوٌيدي.( آدي اؤزين نن بوٌيوٌكدي)

  Adi özen nən böhüydi.

  نامش بيشتر از خودش كاربرد دارد.   بيش از واقع بودن شهرت كسي .(آدئيه دونئم قره خان به ي)

  آدئي ايتسين. (آدين ايتسين)

  Adey itsin.

  اي كاش نامت گم شود.(نفرين)

  آدي ايت لرئي دفترينده يم يوْخدي.(آدي ايت لرين دفترينده ده يوْخدو)

  Adi itlərey dəftərindəyəm yoxdi.

  نامش در فهرست سگان هم نيست.   آدم بي ارزشي است.

  آدي بللي دي.(......... بلليدير)

  Adi bəllidi.

  مشهور است ونامش سر زبان ها.

  آدئي چيخه نه گؤزئي چيخسين .(آدين چيخنه گؤزين چيخسين)

  Adey çixənə gözey çixsin.

  بجاي اين كه اسمت دربيايد ومشهور شوي بهتر است چشمت در بيايد .    در گمنامي بودن بهتر است.

  آدي گؤتيني ييرته دي.(آدي گؤتونو ييرتير)

  Adi götini yirtədi.

  نامش باعث بدبختي اوست.

  آدي منئي دادي سنئي .(آدي منيم، دادي سنين)

  Adi məney dadi səney.

  به نام من ولي به كام تو.     زحمتش را من كشيدم ولذتش را تو بردي.

  آدين نه دي ؟ رشيد. بيرنيي دئي بيرني ائشيد.

  Adin nədi ?rəşid. birni de birni eşid.

  نامت چيست ؟ رشيد يكي بگويكي بشنو.      به افراد پر حرف ووراج مي گويند تا بدانند كه به ديگران هم مجال سخن گفتن بدهند.

  آديني دئمه قوْي جيبئمه.

  adini dema qoy cibema.

  اسمش را نگو بگذار تو جيبم.   افرادي به شوخي از چيزخاصي خوششان نمي آيد( ولي در درون علاقه زيادي به آن دارند ميگويند..........)

  آدي وار اؤزي يوْخ.

  Adi var özi yox.

  نامش هست وخودش نيست. وجود خارجي ندارد.

  آدئيه دؤنئم قره خان به ي (بيك).(آدووه قوربان اوْلوم قره خان به ي)

  Adiyə dönem qərəxan bəy.

  بقربان نامت قره خان بيك.       كسي كه نامش بيشتر از خودش كاربرد دارد.

  ( قره خان بيك شخصي سيه چرده با وزن بسيار كم ساكن نوخندان بوده  ولي داراي سفره اي بازو چهره اي گشاده ،وبه  تركمن هائي كه بعلت قحطي از آنطرف مرز براي تهيه آذوقه مي آمدند كمك فراوان كرده واز آنان پذيرائي مي نمودلذا معروفيت زيادي بين  طوائف مختلف آنان داشته ودررابطه با او داستان هاي زيادي بين مردم گفته مي شده مخصوصاً.در باره  عدم تناسب بزرگي نام او و هيكل ريز و چهره سياهش.)

  آرام آتئي يامان تپيشي واردي .(آرام آتين يامان تپي يي اوْلار)

  Aram atey yaman təpişi vardi.

  اسب آرام لگد هاي سختي دارد .  به سكوت من توجه نكن روي ديگر و شلوغي هم دارم .

  آرپه اكن بوغدئي ييغمز.(آرپا اكن بوغدا ييغماز)

  Arpə əkən buğdey yiğməz.

  كسيكه جو مي كارد گندم درو نمي كند.   پاداش اعمال خير و جزاي اعمال شر خود را هر كسي مي بيند.

  آرپه چؤره يي تورش اه يران آدين نئمه دي خانلر خان.(آرپا چؤره ك تورش آيران، آدين نه دي خانلرخان)

  Arpə çurəyi turş əyran adey nemədi xanlərxan.

  عنوانش خان است و خوراكش نان جو ودوغ.     ظاهري آراسته ولي باطني نا متناسب دارد.

  آرپه ني ايته وئره دي سوٌ مه يي آته.(آرپاني ايته وئرير، سوٌموٌكي آتا)

  Arpəni itə verədi suməyi atə.

  جورا به سگ مي دهد و استخوان را به اسب. خلاف عرف واصول كار مي كند. كارها را با توجه به شايستگي افراد بين آنها تقسيم نمي كند.

  آرپه نئي دنه سي قيزيلدي ساماني گوٌموٌش.

  Arpəney dənəsi qizildi samani gümüş.

  ارزش دانه جو مانند طلاست وكاهش مثل نقره.   منظور اينكه ارزش كاه براي كشاورز كمتر از جو نيست.

  آرتئق خرج اؤوي ييخر.

  Arteq xərc övi yixər.

  اسراف خانه بر باد ده است.

  آرتئق خرج كيشي نئي اؤويني ييخر.(آرتيق خرج كيشينين اؤويني ييخار)

  Arteq xərc kişiney öveni yixər.

  خرج زيادي خانه مرد را خراب مي كند.  در خرج اسراف نكنيد.

  آرتئق طمع اؤو ييخر.(آرتيق تاماه اؤ ييخار)

  Arteq təmə öv yixər.

  طمع زياد باعث خانه خرابي و جوانمرگي مي شود.

  آرتئق طمع باش يارر.(ارتيق تاماه باش يارار)

  Artiq təmə baş yarər.

  طمع زياد باعث درگيري ودر نتيجه باعث شكستگي سر مي گردد.

  آررئخ اتدن شوْربه اوْلمز.(آريق اتدن شوْربا اوْماز)

  Arrex ətdən şorbə olməz.

  از گوشت لاغر آبگوشت خوبي تهيه نمي شود.  كالاي ارزان مرغوبيت نخواهد داشت.

  آررئخ ائششه ييي مكم تپيشي واردي.(آريق ائشكين مؤحكم تپي يي وار)

  Arrex eşşəyiy məkəm təpişi vardi.

  خر لاغر لگد محكمتر مي زند.    تحمل ضربه هائي كه انسان از افراد پست مي بيند سخت است.  

  آرزو ميز اوًزون عمريميز قيسقه.(ايستكديگيميز چوخ عمروموز قيسا)

  Arezumiz uzun omrimiz qesqə.

  آرزوهايمان بلند وعمرمان كوتاه است.

  آره خلوت توٌ لكوٌ باي.(آرا.................)

  Arə xəlvət tülkü bay.

  ميدان خالي از حريف است وروباه خود را يكه تاز ميدان مي داند.

  آره ده يئماق قئراقده گزماق.(آرادا يئمك، قيراقداگزمك)

  Arədə  yemaq qiraqdə gəzmaq.

  مفتخور بودن. بدون تحمل رنج وزحمت سود بردن.

  آره ده يئيدي قيراقده گزه دي.(آراده يئيير قيراقدا گزير)

  Arədə yeydi qiraqdə gəzədi.

  ميانه خور است و كناره گرد.  كلاش عجيبي است.   هنگام خوردن در ميان است و وقت كار كردن دور از ديگران در گردش وتفريح است.

  آره سؤزي اؤو ييخر.(آرا............)

  Arə sözi öv yixər.

  سخنِ سخن چينان خانمان بر انداز است.

  آره قاريشدي مذهب ايتدي.(آرا قاريشيب مذهب ايتيب)

  Arə qarişdi məzhəb itdi.

  اوضاع آشفته شد ومذهب از ميان رفت.   كي به كيه.

  آره لري شكر آب اوليتدي.(آرالاري سوْيوق اوْلوب)

  Arələri şəkər ab olitdi.

  بينشان شكر آب شده است.  از هم دلخور هستند.

  آره لرين نن قيل كئچمئيدي.(آرالارين نن قيل كئچمير)

  Arə lərinən qil keçmeydi.

  موئي درميانشان نمي گنجد.    بسيار صميمي هستند.

  آره ليق سؤزي اؤو ييخر.

  Arəliq sözi öv yixar.

  حرف بين مردم خانه خراب مي كند.  به حرف اين وآن گوش نكنيد و زندگي خود را بكنيد.

  آره ليق مالي آره ده يئييلر.( آراليق مالي آراده يئييلار)

  Arəliq mali arədə yeyilər.

  مال شريكي بي رويه خرج مي شود و از بين مي رود.

  آره ييزه ايتئي پوْخي.(آراووزه ايتين پوْخو)

  Arəyizə itey poxi.

  فضله سگ به ميانتان ، باهم بخوريد، مراد:  چرا دعوا مي كنيد.

  آزاري قارئنچه يه يم يئتشمئيدي.(آزاري قاريشقا يا ده يئتيشمير)

  Azari qarençəyəyəm yeteşmeydi.

  آزارش به مورچه هم نمي رسد،  آدم بي آزاري است.

  آز اوْ لسون ناز اوْ لسون .

  Az olsun naz olsun.

  اندك باشد و ناز باشد.    كميت مهم نيست، كيفيت مهم است.

  آز ايشدن چوْخ ايش بيتر.

  Az işdən çox iş bitər.

  از اعمال وكردار كوچك وناشايسته عكس العمل هاي بزرگي ايجاد مي شود.

  آز ايشدن چوْخ ايش تورر.( آز اشدن چوْخ ايش دورار)

  Az işdən  çox iş turər.

  از كارهاي كوچك و جزئي كارهاي بزرگ بپا خيزد.   حرف كوچكي ممكن است باعث فتنه بزرگي بشود.

  آز بيلن آز چكر.

  Az bilən az çəkər.

  كسيكه كم مي داند مشكلات كمتري هم دارد.   آسوده منم كه خر ندارم.   هركه بامش بيش حرفش بيشتر.

  آز بيلن چوْخ دانيشر.(آز بيلن چوْخ دانيشار)

  Az bilən çox danişər.

  نادان بسيار حرف مي زند.(دانا كم حرف مي شود)

  آز چوْخئي ياني نه گئده دي.(آز چوْخين ياني نه گئدر)

  Az çoxey yaninə gedədi.

  كم به روي زياد مي رود.  جزء تابع كل است.   معمولاًسود به طرف سرمايه هاي كلان مي رود.

  آز دانيش چوْخ قولاق وئر.

  Az daniş çox qulaq ver.

  كم حرف بزن و بسيار گوش فراده.

  آز دا نيش ناز دا نيش .

  Az daniş naz daniş.

  كم گوي وگزيده گوي چون در.

  آز گل قيزيم، ناز گل قيزيم.

  Az gəl qizim naz gəl qizim.

  سنگين برو سنگين بيا.       به خانه اطرافيان كمتر برو تا احترامت محفوظ بماند.

  آز وارئيدي آز يئي چوْخ وارئيدي چوْخ.( آز واريندي آز يئي چوْخ واريندي چوْخ)

  Az vareydi az ye çox vareydi çox.

  كم داري كم بخور  زياد داري زياد بخور.  پايت را به اندازه گليمت دراز كن.

  آز واريدي آج آدم، بيري يم دوٌشدي باجه دن.(آز واريدي آج آدام، بيري ده دوٌشدو باجادان)

  Az varidi ac adəm biriyəm düşdi bacədən.

  مزاحم كم بود كه يكي هم اضافه شد .   كم بود جن و پري يكي هم از ديوار پريد وآمد.

  آز ه قانمئيه ن چوْخه يئتيشمز.(آزا قانئع اوْلمايان چوْخا يئتيشمز)

  Azə qanmeyən çoxə yetişməz.

  كسي كه به كم قانع نباشد به مال وثروت نمي رسد.

  آزيدي آريق- اوروق بيري يم گلدي بوينو ووروق.(آزيدي آروق اوروق بيريده گلدي بوينو ووروق)

  Azidi ariq uruq biriyəm gəldi buynu vuruq.

  كم بود از اين بيچاره ها وبيكاره ها يكي هم از راه رسيد.

  آز يئي اؤزي چين بير نوْكر توت.

  Az ye özeyçin bir nokər tut.

  يك نان كمتر بخور براي خودت نوكر بگير. انجام كارهايت را از ديگران مخواه.

  آز يئي هميشه يئي.

  Az ye həmişa ye.

  كم بخور هميشه بخور.

  آز يئينده كوٌسر چوْخ يئينده قوٌسر.

  Az yeyəndə küsər çox yeyəndə qüsər.

  وقتي كم مي خورد قهر مي كند ووقتي زياد مي خورد استفراق مي كند.    حال و وضع يكنواختي ندارد.

  آستاجه اوٌستا جه.(آستاجا اوٌستاجا)

  Astəcə üstəcə.

  آهسته ولي ماهرانه.       كاررا آهسته ولي ماهرانه انجام دادن بهتر است.

  آستا قاچن نامرد دي.(آستا قاچان نامرددي)

  Asta qaçən namərddi.

  كسيكه يواش بدود نامرد است.   كودكان در بازي براي تهييج يكديگر مي گويند.   به مزاح در زمان فرار از مقابل دشمن هم گفته مي شود.

  آستا گئدن يوْرولمز.

  Asta gedən yorulməz.

  آنكه آهسته رود خسته ودر مانده نمي شود.      رهرو آن نيست گهي تند و گهي خسته رود     رهرو آنست كه آهسته وپيوسته رود

  آست وْ اوٌستئيي گؤرئپ بن.(........گؤرميشم)

  Asto üsteyi göripbən.

  زيرو رويت را ديده ام .   تورا خوب مي شناسم خودت را تعريف نكن.

  آسمانده آختاررديم يئرده تاپديم.(آسمانده آختارارديم يئرده تاپديم)

  Asmandə axtərərdim yerdə tapdim.

  در آسمان ها به دنبالت مي گشتم در زمين پيدايت كردم.    جستجو كردن مطلوبي كه در دسترس است در جائي دورتر.

  آسمان نن بؤرك ياغسه بيري بيزئي باشيميزه دوٌشمز .(آسمان نن بؤرك ياغسا بيري بيزيم باشيميزه دوٌشمز)

  Asman nən börk yağsə biri bizey başimizə düşməz.

  اگر از آسمان كلاه ببارد يكي به سر ما نخواهد افتاد .    آدم بد شانسي هستم.  الهي بخت برگردد از اين طالع كه من دارم.

  آسمان دوٌ شيليتدي.(آسمان دوٌشيليب)

  Asmân düşiletdi.

  آسمان سوراخ شده.       وقتي باران زياد مي بارد مي گويند.

  آسمان نن اوْت ياغه دي.

  Asman nən ot yağədi.

  از آسمان آتش مي بارد.   هوا بسيار گرم است.

  آسمانئ يئري بير بيره باغلئيدي.(آسماني يئري بير بيره باغلايير)

  Asmane yeri birbirə bağleydi.

  زمين وآسمان را به هم مي بندد.   به هر طريق ممكن مي خواهد حرفش را به كرسي بنشاند.

  آسمانئ، يئري، بير بيره تيكه دي.(آسماني يئري بيربيره تيكير)

  Asmane yeri birbirə tikədi.

  زمين وآسمان را به هم مي دوزد.       خودرا به هر دري مي زند كه به مقصود برسد.

  آسمان يئره گلمئيدي .(آسمان يئره گلمير)

  Asman  yerə gəlmeydi.

  آسمان به زمين نمي آيد .     اگر اين كاررا براي من انجام دهي كار عظيمي نكرده اي.

  آسمانئي گؤتئن نن دوٌشيپدي.(آسمانين گؤتين نن دوٌشيب)

   asmaney göten nən düşepdi.

  از ماتحت آسمان افتاده است .      خودرا بزرگتراز آنچه هست مي پندارد.

  آشّاغه ده اوْتورمئيدي يوخاري ده يئرتاپمئيدي .(آشاغي ده اوْتورمور، يوخاريده يئر تاپمير)

  Aşşağadə oturmeydi yuxaridə yer tapmeydi.

  پايين مجلس نمي نشيند در صدر هم جا پيدا نمي كند .  صدر مجلس جايش نيست.

  آشّاغايه توفلئيئم سققلدي يوخارييه سيبيلدي.(آشاغييه توٌپوٌروٌك آتئم ساققالدي يوخاييه بيغدي)

   Aşşaqayə tufleyem səqqəldi yuxariyə sibildi.

  پائين تف كنم ريش است بالا تف كنم سبيل.

  در باره وضعيتي گفته مي شودكه كسي در قضاوت بين دو تن از نزديكان خود گير كرده است.

  آشپز كي ايككي اوْ لدي آش يا شوْر اوْ لر يا دوز سيز.(آشپزكي اكي اوْلدو آش يا شوْر اوْلر يا دوزسوز)

  Aşpəz ke ikki oldi aş ya şor olər ya duzsiz.

  آشپز كه دو تا شد آش يا شور مي شود يا بي نمك.

  آش شوْدي كاسه شوْ.

  Aş şodi kasə şo.

  آش همان است و كاسه همان. اوضاع تغييري نكرده است.

  آش قاپييه يوْلداش.

  Aş qapiyə yoldaş.

  آش تا دم در همراه است. آش غذاي سبكي است زود هضم مي شود.

  آش قا لدي دلي يه .

  Aş qaldi dəliyə.

  درجائيكه غذا زياد است وآدم پر خور و حريصي ميدان دارشده است و به سرعت مي خورد.    ميدان دست آدم كم عقلي افتاده است.

  آشنا آشنا چيخدي اوْجاغئي باشينه .(آشنا آشنا چيخدي اوْجاقين باشينا)

  Aşna aşna çixdi ocağey başinə.

  در كمال نا آشنايي خود را آشنا جا زد و در صدر هم نشست .   كنايه از آدم پررو.

  آشي پيشدي.

  Aşi pişdi.

  گاوش زائيد.   مشكلي برايش پيش آمد.

  آششيقيني اوْغئرلتدي.(آشيقيني اوْغيرليييب)(ساققيزيني اوْغرلئييب)

  Aşşeqini oğerlətdi.

  قابش را دزديده.   فريبش داده است.

  آشئي دوررو لوقو دنه نئي يوْخلوقون نندي.(آشين دورولوقو دنه نين يوخلوقون نندي)

  Aşey durruluqu dənəney yoxluqunnəndi.

  رقيق بودن آش از كمبود حبوبات است.    خانه نشيني بي بي از بي چادري است.

  آش يولداشي چوْخدي باش يولداشي يوْخدي.

  Aş yuldaşi çoxdi baş yuldaşi yoxdi.

  دوست ناني فراوان است و دوست جاني و صميمي كم.

  آش يئمه ميش آغزيميز يا ندي .

  Aş yeməmiş ağzimiz yandi.

  آش نخورده ودهن سوخته. كار بدي نكرده ام ولي مجازات شدم.

  آغ آت آرپه يئمئيدي؟(آغ آت آرپا يئمير؟)

  Ağ at arpə yemeydi?

  مگر اسب سفيد جو نمي خورد؟ مگر زن مسن شوهر نمي خواهد

  آغا بالا سر يوْخومدي.

  Ağa balasər yoxumdi.

  آقا بالا سر ندارم. خودم ارباب و آقاي خودم هستم..

  آغاران باشي، ييغلئين گؤزي قه يم ائده بيلمئي سن.(آغاران باشي، آغلئين گؤزي گيزلته بيلميسن)

  Ağarən başi yiğleyən gözi qəym edə bilmeysən.

  موي سفيد و چشم گريان را نمي توان پنهان كرد.

  آغ اوٌزه قره خال زينت دي، قره اوٌزه آغ خال نيكبت دي.

  Ağ üzə qərə xal zinətdi qərə özə ağ xal nikbətdi.

  خال سياه بر صورت سفيد زيبنده و زيباست ولي خال سفيد بر صورت سياه بدبختي و نكبت است.

  آغ پول قره گوٌن چيندي. (آغ پول قره گوٌنين دردينه ده يير)

  Ağ pul qərə gün çindi.

  پول سفيد براي روز سياه است.     پول وثروت را براي روز مبادا، روز گرفتاري و بيماري و احتياج نگه مي دارند.

  آغ توٌكدن خجا لت چك .

  Ağ tükdən xecalət çək.

  از موي سفيد خجالت بكش . حرمت پيران را نگهدار.

  آغ توٌكئي نن خجا لت چك .

  Ağ tükey nən xecalət çək.

  از موي سفيدت خجالت بكش .     وقتي آدم مسني كاري كه در شأن او نيست انجام مي دهد مي گويند.

  آغدن قره يه ال وور مئيدي .( آغدان قره يه ال وورمور)

  Ağdən qərəyə əl vurmeydi.

  دست به سياه و سفيد نمي زند.  آدم تنبلي است.

  آغدن قره يه بير ذات دئمپ بن.

  Ağdən qərəyə bir zat deməpbən.

  از سفيد تا سياه چيزي نگفته ام.    سخني نگفته ام كه باعث ناراحتي اش بشود.

  آغريقي گئتسين چيششي گِئتمسين.(آغريقي گئتسين شيشي گئتمسين)

  Ağriqi getsin çişşi getməsin.

  دردش برود بادش نرود .    آلت مردي را زنبور گزيده بود او از درد فرياد مي كشيد و زنش مي گفت:...................

  آغري مئيه ن باشه دستمال باغله مئيديلر .( اغري مئين باشا دستمال باغلامازلار)

  Ağrimeyən başə dəstmal bağlə meydilər.

  سري را كه درد نمي كند دستمال نمي بندند .    ميفكن بر سر بي درد خود زفت .

  در موضوعي كه به تو مربوط نيست دخالت نكن و براي خودت درد سر درست نكن.

  آغري مئين باشئيي آغريتمه.

  Ağritmeyən başiyi ağritmə.

  سر بي درد خودت را به درد نياور.در كاري كه به تو مربوط نيست دخالت نكن.

  آغئز آچه دي.(آغيز آچير)

  Ağez açədi.

  دهن باز مي كند.    دهنك مي زند (موقع مردن حيوانات بيان مي شود.)

  آغئز اوْخوماق.

  Ağez oxumaq.

  دهن خواندن. فكر طرف را خواندن.   به آواز خواندن هم مي گويند.

  آغئزدن دوٌشدي .(آغيزدان دوٌشدو)

  Ağezdən düşdi .

  از ذهن افتاد. غذا سرد شد.

  آغزئن نن اوْت چيخه دي.( آغزين نان اوْت چيخير)

  Ağzin nən ot çixədi.

  از دهنش آتش خارج مي شود.يقه همه را مي گيرد.

  آغزه باخاندي.(آغيزا باخاندي)

  Ağzə baxandi.

  به دهن ديگران نگاه مي كند. چيزي از خود ندارد و آدم دهن بيني است.

  آغزئيده اون وا؟(آغزيندا اون وار؟)

  Ağzeydə un va?

  مگر در دهانت آرد داري؟    چرا سكوت كرده اي؟

  آغزي نئي سووي قورريتدي.(آغزينين سويو قورويوب)

  Ağziney suvi qurretdi.

  آب دهانش خشك شده است. خيلي حرف زده و آب دهانش خشك شده است.

  آغئز يانديرن آش دييلدي.(آغيز يانديران آش دييل)

  Ağez yandirən aş dəyildi.

  آش دهن سوزي نيست.   ارزش چنداني ندارد.

  آغئز يا نديرن آشي گؤز تا نير.(آغيز يانديران آشي گؤز تاني يير)

  Ağiz yandirən aşi göz tanir.

  آشي كه دهان را مي سوزاند دهان تشخيص مي دهد.مسئله خطر ناك را عقل تشخيص مي دهد.

  آغزي بورنوني ني بير بيري نه قاريشديردي.(آغيز بورنونو بيربيرينه قاريشديريب)

  Ağiz burnini bir birinə qarişdiritdi.

  خون دماغ ودهنش را به هم مخلوط كرد.آنچنان زد كه دك وپوزش داغون شد.

  آغزي بئمزه دي .

  Ağzi beməzədi.

  دها نش بي مزه است .    به زناني كه ويار دارند مي گويند، ويا به زناني كه احساس مي كنند حامله شده اند.

   

  آغزي سوتئي ايسسيني وئره دي .(آغزي سوتين اي ييني وئرير)

  Ağzi sutey issini verədi.

  دهانش بوي شير مي دهد .     تجربه چنداني ندارد.

  آغزي گوٌلماقدن ييغيشمئيدي.(آغزي گوٌلماقدن ييغيشمير)

  Ağzi gülmaqdən yiğişmeydi.

  دهانش از خنده جمع نمي شود.   زياد مي خندد.

  آغزيمه توْرپاق.   يا   آغزييه توْرپاق.( آغزووا توْرپاق)

  Ağziyə torpaq.

  خاك به دهنم يا خاك به دهنت.   وقتي از مصيبتي صحبت مي كنند و نمي خواهند مخاطب به آن دچار شود مي گويند.

  آغزيمي ايسلتديلر.(آغزيمي ايسليييپلر)

  Ağzimi islətdilər.

  دهانم را بوئيده اند.   دندان هايم راشمرده ومرا امتحان كرده اند.   فكر مرا خوانده اند.

  آغزيمه آش قوْي داليمه داش قوْي.

  Ağzimə aş qoy dalimə daş qoy.

  غذاي مناسبي به من بده در مقابل در پشتم برايت سنگ حمل مي كنم.

  آغزينده ديش قالمتدي.(آغزيندا ديش قالمئييب)

  Ağzində diş qalmətdi.

  در دهانش دندان نمانده.  زوارش در رفته.

  آغزينده سؤز قا لمئيدي .(آغزيندا سؤز قالمير)

  Ağzində söz qalmeydi.

  حرف تو دهانش نمي ماند. دهن لق است. راز دار نيست.

  آ غزي نن چيخن يخه يي توتر .(آغئزون نن چيخان يخه وو توتر)

  Ağzey nən çixən yəxəyi tutər.

  آنچه كه از دهانت خارج مي شود يقه خودت را مي گيرد .

  فتنه سخنان فتنه انگيز نصيب خود گوينده مي شود. نفرين كردن به ديگران امر درستي نيست.

  اگر براي ديگران خير بخواهي به تو خير مي رسد واگر شر آرزو كني شر به تو خواهد رسيد.

  آغزين نن سوتئي ايسسي گله دي.(آغزين نن سودون اييي گلير)

  Ağzin nən sutey issi gələdi.

  دهانش بوي شير مي دهد.   هنوز بچه است.

  آغزينه آغئز وئرمه.(آغزينه آغيز وئرمه)

  Ağzinə ağiz vermə.

  حرف تو دهنش نگذار.  با او مجادله وبحث مكن.

  آغزينه سؤز وئرماق.

  Ağzinə söz vermaq.

  به دهان كسي حرف دادن.      در دهان كسي حرف گذاشتن (تحريك كردن)

  آغزينه گله ني دئدي.

  Ağzinə gələni dedi.

  آنچه به دهانش آمد گفت. سخنان نا شايست بسيار گفت.

  آغزيني آچدي گؤزيني يومدي.

  Ağzini açid gözini yumdi.

  دهانش را باز كرد و چشمش را بست.      پاچه مي گيرد.       خشمگين شد وهرچه فحش وناسزا بود گفت.

  آغزيني پوْخ نن ايشلتديلر .(آغزيني پوْخي اينان ايشلئييبلار)

  Ağzini pox nən işlətdilər.

  دهانش را با گُه ساخته اند .    آدم بد دهني است.  فحاشي مي كند.

  آغزيني توته ي گؤتي نن دانيشر.(آغزيني توته سان گؤتي اينان دانيشار)

  Ağzini tutəy götey nən danişər.

  دهنش را بگيري با ماتحتش صحبت مي كند. به آدم هاي پر حرف و ياوه گو مي گويند.

  آغزيني گنده سؤز نن يوغوريتديلر.( آغزيني پيس سؤزينان يوغوروبديلار)

  Ağzini gəndə söznən yuğurətdilər.

  دهانش را با حرف هاي زشت خمير كرده اند.  به آدم هاي بد زبان مي گويند.

  آغزي نئي چوفت وْ بستي يوْخدي.(آغزينين.................)

  Ağziney çufto bəsti yoxdi.

  دهنش چفت وبست ندارد.  فرد هتاكي است.

  آغزي نئي سووي ني يوته بيلمئيدي .(آغزينين سويوني يوته بيلمير)

  Ağziney suvini utəbilmeydi.

  آب دهنش را نمي تواند قورت بدهد .  آدم بي دست وپائي است.

  آغزي نئي سووي آچيلئتدي.(آغزينين سويو آچيليب)

  Ağziney suvi açilitdi.

  آب دهانش سرازير شده.  تمايل زيادي به اين امر دارد..

  آغزي نئي سووي يوْ له دوٌشيتدي.(آغزينين سويو يوْله دوٌشيب)

  Ağziney suvi yulə düşitdi.

  آب لب ولوچه اش راه افتاد. تمايل بيش از حد به چيزي نشان دادن.

  آغزي نئي مززه سيني بيلماق.(آغزينين مزه سين بيلمك)

  Ağziney məzzəsini bilmaq.

  مزه دهن كسي را فهميدن.     فكر و نظر كسي را حدس زدن.   به بعضي ها كه دوست دارند غذاهاي لذيذ بخورند نيز به طعنه مي گويند.

  آغزيم آچيق قالدي.

  Ağzim açiq qaldi.

  دهنم باز ماند .  بسيار تعجب كردم. دهنم از تعجب باز ماند.

  آغزئه يي آچي، اوْخوب بن .(آغزووو آچاسان اوْخوميشم)

  Ağziyi açəy oxubbən.

  تا دهان باز كني منظورت را  فهميده ام.

  آغزئه يي خئير ليقه آچ.(آغزووو خئيير سؤزلره آچ)

  Ağziyi xeyrliqə aç.

  دهنت را به خير باز كن.   حرف هاي خوب بزن واز گفتن سخنان زشت بپرهيز.

  آغزئه يي گوٌلماقه ،گؤتئيي اوْسسور ماقه آموخته ائتمه .(آغئزووو گؤلمكه، گؤتووو اوسورمكه دادانديرمه)

  Ağziyi gülmaqə göteyi ossermaqə amuxtə etmə.

  دهنت را به خنده وكونت را به گوزيدن عادت مده .   سعي كن آدم سنگين وباوقاري باشي.

  آغزي ياريق ايتي اوخشئيدي .( آغزي جيريق ايته اوْخشار)

  Ağzi yariq iti oxşeydi.

  سگ دهن دريده را مي ماند . آدم نا سزا گويي است.

  آغزييه گؤره لوقمه گؤتر.(لوقمه وو آغزووين اندازه سي گوتور)

  Ağziyə görə luqmə götər.

  به اندازه دهانت لقمه بردار.  پارا به اندازه گليمت دراز كن.

  آغسئين اوْغلاق تكه اوْلمس.(آغسئين اوْغلاق تكه اوْلماز.)

  Ağseyən oğlaq təkə olməs.

  بزغاله چلاق بز پيشاهنگ نخواهد شد.    فرزند آدم عقب افتاده رهبر مردم نخواهد شد.

  آغ قوْيون ،قره قوْيون ،آلليمي هايئرده قوْيوم .(.........هاردا...........)

  Ağ qoyun qərə qoyun allimi hayerdə qoyum.

  گوسفند سفيد ،گوسفند سياه ،پيشاني ام را كجا بگذارم .    نمازرا بي توجه وبا عجله خواندن.

  آغ كؤينه ي نن گليبدي ،كفن نن گئدر .

  Aq köynəy nən gəlibdi kəfən nən gedər.

  با پيراهن سفيد آمده وبا كفن خواهدرفت .به دختراني كه به خانه بخت مي روند مي گويند.

  آغ كؤينه يه قره ياماق.(آغ كؤينكه كه قره ياماق)

  Ağ köynəyə qərə yamaq.

  پيراهن سفيدو وصله سياه.   وصله سياه زيبنده پيراهن سفيد نيست.   تهمت هاي ناشايست و ناروا در خور انسان هاي آبرومند نيست.

  آغ گؤت قره گؤت سودن كئچنده بيلينر.

  Ağ göt qərə göt sudən keçəndə bilinər.

  كَفَََل سفيد و كَفَل سياه هنگام عبور از رودخانه مشخص مي شود.    وقت امتحان است كه خوبي ها وبدي ها خود را مي نمايانند.

  آغ گؤته قره ياماق .

  Ağ götə qərə yamaq.

  كون سفيد ووصله سياه. كنايه از وصله ناجور . در كنار هم بودن دو شخص نامتناسب.

  آغ گوٌ ن آغارتر ، قره گوٌن قرلتر .(آغ گوٌن آغارتار، قره گوٌن قارالتار)

  Ağ gün ağartar qərə gün qərəltər.

  روزگار خوب انسان را سر حال مي كند و روزگار سياه انسان را سياه و بيچاره مي كند.

  آغ گوٌن قره گوٌ ني ياددن چيخرر.( آغ گوٌن قره گوٌني ياددان چيخارار)

  Ağ gün qərə güni yad dən çixərər.

  روز ِسفيد روزِ سياه را از ياد مي برد.      بارسيدن گشايش در كارها غمها فراموش مي شود.

  آغ نن قره ني فرق وئرمئيدي.(آغ اينان قره ني بير بيردن فرق وئرمير)

  Ağ nən qərəni fərq vermeydi.

  سفيد و سياه را از هم تشخيص نمي دهد.در جهل كامل به سر مي برد.

  آغير اوْتور باتمان گل.

  Ağir otur batman gəl.

  اگر باوقار باشي و آبروي خود را حفظ كني در نظر مردم محترمي.

  آغير داشييي يوٌ نگوٌل ائتمه .(آغير داشووو يوٌنگوٌل ائله مه)

  Ağir daşiyi üngül etmə.

  سنگ وزينت را سبك مكن .   پادر مياتي نكن چون طرف ممكن است به حرف تو توجه نكند و سنگ روي يخ شوي.

  آغير قازن گئج قه ينر.( آغيرقازان گئج قاينار)

  Ağir qazən gec qəynər.

  ديگ بزرگ دير جوش مي آيد.            انسان هاي بزرگ دير عصباني مي شوند.

  آغير ليقيني يئر چكه دي روزي سيني خوداي وئره دي.(آغير ليقيني يئر چكير، روْزي سيسين آلله وئرير)

  Ağirliqini yer çəkədi rozisini xuday verədi.

  سنگيني اش را زمين تحمل مي كند و روزي اش را خدا مي دهد.   هر آنكس كه دندات دهد نان دهد.

  آغي قره دن فرق وئره دي .(آغي قارادان فرق وئرير)

  Aği qərədən fərq verədi.

  سفيدرا از سياه تشخيص مي دهد. چيزي سرش مي شود.

  آغي قره دن فرق وئرمئيدي .(آغي قارادان فرق وئرمير)

  Aği qərədən fərq vermeydi .

  سفيد را از سياه تشخيص نمي دهد. چيزي نمي فهمد.

  آغئي آدي واردي، قره نئي دادي .(آغين آدي وار قره نين دادي)

  Ağey adi vardi qərəney dadi.

  سفيد اسم دارد، سياه مزه .   حالا كه رسيد به سبزه هرچه بگي مي ارزه.

  آفتافا گؤتر ماق .(آفتافا گؤترمك)

  Aftafa götərmaq.

  آفتابه برداشتن.  كنايه از زير قول زدن.

  آفتافا گؤرمئين گؤت قورئل لئيدي .(..................قورقور ائدير)

  Aftafa görmeyən göt qurelleydi .

  كوني كه آفتابه نديده قارو قور مي كند .   به افراد كودك صفت مي گويند كه هرچه را مي بينند مي خواهند.

  (كنايه از آدم نديد وبديد، چنين آدمي وقتي به نوائي مي رسد خودرا مي بازد)

  آفتافا له يه ن يئددي دست، شام و ناهار هئچ.

  Aftafa ləyən yeddi dəst şamo nahar heç.

  آفتابه لگن هفت دست شام ونهار هيچ.   خدم وحشم فراوان است ولي نتيجه اي ديده نمي شود.

  آفتافا نئي چؤرنه يئن نن گلن تكين .(آفتافانين لوله سين نن گلن تكين)

  Aftafaney çörnəyen nən gələn takin .

  مثل آبي كه از لوله آفتابه مي آيد .   مثلا : ........ خون از رگش بيرون مي زد .  آب چشمه به اندازه بود كه از...............مي آمد.

  آلت و اوٌست قوْيمه دي.

  Alto üst qoymədi.

  زيرو رو نگذاشت. ناسزاي بسيار زيادي گفت.

  آلتي گوٌ ني بير دروازه دن كچلْلر ، ايككي قيئن خاتيني يوْ .

  Alti güni bir dərvazədən keçəllər ikki qəyen xatini yo.

  شش هوو از يك دروازه رد مي شوند دو جاري نه.   رقابت وچشم وهم چشمي بين جاري ها از هوو ها بيشتر است.

  آلتي آيليق دوْغيليتدي .(آلتي آيليق دوْغولوب)

  Alti ayliq doğilitdi.

  شش ماهه زائيده شده. ششماهه به دنيا آمده است. آدم عجولي است.

  آلتي آيليق سن ؟

  Alti ayliqsən ?

  مگر شش ماهه به دنيا آمده اي ؟ چرا در كار ها عجله مي كني.

  آلده يازيلن پوزئلمز .

  Aldə yazilən puzelməz.

  چيزي كه در تقدير انسان است عوض نمي شود.

  آللي بش گوله ني اوْخشئيدي.(آلا اوكوز كيمي)

  Alli bəş guləni oxşeydi.

  به گوساله پيشاني سفيد مي ماند.  همه او را مي شناسند.

  آللي داشه د ه ي دي.(آللي داشا ده ي دي )

  Alli daşə dəydi.

  سرش به سنگ خورد .  متنبه شد.

  آلما تكين اوْيناتملي .

  Alma təkin oynatməli.

  مانند سيب بازي دادني است.  در مورد دختران نو رسيده استفاده مي شود.

  آلماق نن وئرماق قاردشديلر.(آلماق نن وئرمك قارداشديلر)

  Almaqnən vermaq qardəşdilər.

  دادو ستد برادرند.   يعني بستان وبده.

  آلماق ياخشيدي وئرماق قارئن آغريقي.

  Almaq yaxşidi vermaq qaren ağriqi.

  گرفتن خوبست وپس دادن شكم درد دارد.     چرا از اداي دين طفره مي روي.

  آلمه ني آسمانه آتدئي تا يئره گلسين يا نصيب ويا قسمت.(آلماني گويه آتدين تا يئره گلسين ...............)

  Alməni asmanə atdey ta yerə gəlsin ya nəsibo ya qesmət.

  از اين ستون به آن ستون فرج است.    اميد وار باش به مرور ايام كار ها درست مي شود.

  آلن آلر وارلنر، ساتن ساتر ياللنر.(آلان آلار وارلانار، ساتان ساتار آللانار)

  Alən alər varlənər satən satər yallənər.

  خريدار مي خرد صاحب كالا مي شود و فروشنده مي فروشد وكالاي خود را از دست مي دهد.

  (بيشتر در مورد كالاهاي مرغوب و عتيقه گفته مي شود.)

  آلنئي گؤزي ساتنئي الينده دي.(آلانين گؤزي ساتانين الينده دي)

  Aləney gözi satəney əlindədi.

  چشم خريدار به دست فروشنده است. هنگام خريد براي منظور نمودن تخفيف به فروشنده مي گويند.

  آله ايتدن چوْختر تانيله دي.(آلا ايتدن چوْختر تانيلير)

  Alə itdən çoxtər tanilədi.

  از سگ پيشاني سفيد بهتر شناخته مي شود.از كفر ابليس مشهور تر است.

  آله گؤزيمه عاشيق ده ييليدي.(آلا گؤزيمه عاشيق دييل)

  Alə gözimə aşiq dəyildi.

  عاشق چشم وابروي من نبود، چشم طمع به مال من دوخته بود.

  آللئيده يازيلني دييشديره بيلمئيسن.(آللينده اوْلاني دييشه بيلميسن)

  Alleydə yaziləni dəyişdirə bilmeysən.

  آنچه را كه در پيشاني تو نوشته شده نمي تواني عوضش كني.     تقدير را نمي شود كاري كرد.

  آللئيده يازيلن پوزئلمز.(آليندا يازيلان پوْزولماز)

  Alleydə yazilən puzelməz.

  آنچه در پيشانيت نوشته شده پاك نمي شود.    آنچه برايت مقدر شده عوض نمي شود.

  آند اوْلسئن مكه يه ، داغي گلئم تكه يه .(آند اوْلسون مكه يه داهي گليم تكه يه)

  And olsun məkəyə daği gəlem təkəyə.

  قسم به خانه خدا كه ديگر هوس بارداري نكنم .   معمولا زنان در زمان تحمل مشكلات بارداري اين مثل را به زبان مي آورند .

  (تكه يه گلماق = بروز ميل جنسي در بز)

  آنگلئيه ن بير دفه گوٌلر آنگله مئيه ن ايككي دفه .(آنلايان بير دفه گوٌلر، آنلامايان ايكي دفه)

  Angleyən bir dəfə gülər angləmeyən ikki dəfə.

  دانا يك مرتبه مي خندد و نادان دوبار.

  (دانا زود متوجه مي شود مي خندد ولي نادان يك بار با دانا مي خندد ووقتي متوجه موضوع شد دوباره مي خندد.)

  آنگلئيه نه ايشاره، آنگلمئيه نه ميناره.(آنلايانه ايشاره، آنلامايانا ميناره)

  Angleyənə işarə angləmeyənə minarə.

  براي آدم دانا اشاره اي كافيست وبراي نادان مناره هم كفاف نمي كند.

  آنگلئيه نه بيرسؤز بسدي.(آنلايانا بير سؤز بسدي)

  Angleyənə bir söz bəsdi.

  عاقلان را اشاره اي كافيست. در خانه كس است يك حرف بس است.

  آنگلئيه نه بير سؤز بير كيتابدي.(آنلايانا...........)

  Angleyənə bir söz bir kitabdi.

  براي كسي كه مي فهمد يك حرف يك كتاب است.   در خانه كس است يك حرف بس است. عاقلان را اشاره اي كافيست.

  آنگلئيه نه بير كلمه سازدي،  آنگلمئيه نه زورنه قابال آزدي.(آنلايانا.........، آنلامايانا.......)

  Angleyənə bir kələmə sazdi angləmeyənə zurnə qabal azdi.

  براي كسي كه مي فهمد يك كلمه حرف كافي است. و براي كسي كه نمي فهمد دهل و سرنا هم بسنده نمي كند.

  آواره گوْردي!

  Avarə gordi.

  سرگردان ونا اميد است. از اينجا مانده واز آنجا رانده است.

  آه بساط ده يوخيدي.

  Ah bəsatdə yoxidi.

  آه در بساط ندارد. در فقر مطلق زندگي مي كند.

  آه واريدي كه ناله سي اوْلسون؟

  Ah varidiki naləsi olsun.?

  آه دارد كه ناله داشته باشد؟ در كمال فقرو تنگدستي زندگي مي كند.

  آهي يوخدي ناله ي نن سودا ائتسين.(آهي يوْخدوركي ناله اينان سوْدا ائله سين)

  Ahi yoxdi naləy nən soda etsin.

  آه ندارد با ناله سودا كند.    در فقر و تنگدستي زندگي مي كند.

  آي چيخر عالم گؤرر.(آي چيخار عالم گؤرر)

  Ay çixər aləm görər.

  ماه طلوع خواهد كرد و مردم خواهند ديد.   راز ها برملا شده و همه متوجه خواهند شد.

  آيدن ايلدن بير بازر ، اوْيه م اوٌ ره ييم آزر .(آيدن ايلدن بير بازار، اوْده اوٌركيم آزار)

  Aydən ildən bir bazər oyəm ürəyim azər.

  چيزي كه مدت ها در آرزويش بوده اي را بدست مي آوري تازه متوجه مي شوي كه چيز جالبي نبوده است.

  آيدن ايلدن بير ناماز اوْنييه م شيطان قوْيماز.(..........اوْنيده..........)

  Aydən ildən bir namaz oniyəm şeytan qoymaz.

  سالي ماهي يك نماز آنرا هم شيطان مانع مي شود.   سالي ماهي يك نماز آن هم با افكار شيطاني.

  بعد از سالها شخصي مي خواهد كار خيري انجام بدهد آن هم مانعي بر سر راهش ايجاد مي شود.

  آيري خلقئي سيكئي نن كوٌ ره كن اوله بيلمئي سن.(آيري خلقين سيكي نن كوٌره كن اوْله بيلميسن)

  Ayri xəlqey sikey nən kürəkən olə bilmeysən.

  با مردي ديگران نمي تواني داماد شوي .به اشتهاي ديگران نمي توان نان خورد.   براي انجام كارهاي مهم بايد از خودت مايه بگذاري.

  آيري سينئي آتينه مينن تئز دوٌ شر.(آيري سينسن.....................)

  Ayri siney atinə minən tez düşər.

  اگر اسب ِديگري را سوار شوي زود پياده خواهي شد.   سعي كن متكي به خود باشي .      ره نتوان يافت به پاي كسان( نظامي)

  آيري سينئي اوْتينه يانماق.(آيري سينين اوْتونه يانماق)

  Ayrisiney otinə yanmaq.

  به آتش ديگري سوختن. تاوان خطاي ديگري دادن.

  آيري سينئي اوْجاقينده گؤتيني ايسسئتماق .(آيريسينين اوْجاقيندا گؤتيني ايسئتمك)

  Ayrisiney ocaqində götini issetmaq.

  در اجاق ديگري ماتحت خود را گرم كردن.   نوكري ديگران را كردن. چاپلوسي كردن.

  آيري سينئي الي نن ايلان توتماق .(آيري سينين...........)

  Ayri siney aley nən ilan tutmaq .

  به دست ديگران مار گرفتن.

  آيري سينئي اوْغلي اوْغول اوْلمز.(آيري سينين اوْغلو اوْغول اوْلماز)

  Ayri siney oğli oğul olməz.

  پسر غير برايت پسر نخواهد شد.

  آيري سينئي ايپئي نن چايه دوٌ شمه.(آيري سينين ايپي نن قويويا دوٌشمه)

  Ayri siney ipey nən çayə düşmə.

  با طناب ديگري به چاه مرو.      به ديگران اعتماد نكن.

  آيري سينئي ديوارين نن باخْسه ي ديوارئي نن باخللر.(آيري سينين دووارين نن باخسان، دووارين نن باخاللار)

  Ayrisiney divarinnən baxsəy divarey nən baxəllər.

  از ديوار ديگران نگاه نكن تا از ديوارت نگاه نكنند. پرده مردم مدر تا پرده ات ماند بجاي.

  به حريم خصوصي ديگران وارد مشو تا به حريمت وارد نشوند.

  آيري سينئي كيسه سين نن حاتم بخش ليق ائده دي.(آيري سينين توْربا سين نن حاتم بخشليق ائلييير)

  Ayrisiney kisə sinnən hatəm bəxşliq edədi.

  از كيسه ديگران مي بخشد. پول كه از تو نيست حاتم طائي بشو.   از مال ديگران بذل و بخشش مي كند.

  آيري لردن سنه دئيه ن سن نن آيري سينه دئيه ر.

  Ayrilərdən sənə deyən sən nən ayrisinə deyər.

  هركه عيب دگران پيش تو آوردو شمرد  بي گمان عيب تو با دگران خواهد گفت (سعدي)

  آيري ليق اؤليمدي.

  Ayriliq ölimdi.

  جدائي مرگ است .تحمل درد فراق بسيار سخت است.

  آيه دئيدي سن چيخمه من چيخيب بن.(آيا دئيير سن چيخما، من چيخميشم)

  Ayə deydi sən çixmə mən çixibbən.

  به ماه مي گويد تو طلوع نكن من طلوع كرده ام . به آدم هاي  واقعا خوشگل مي گويند .  به طعنه به آدم هاي بدقيافه نيز مي گويند.

  آي هميشه بولوتئي ارخه سينده قالمئيدي.(آي هميشه بولودون داليندا قالماز)

  Ay həmişə bulutey ərxəsində qalmeydi

  ماه هميشه پشت ابر نمي ماند.بالاخره روزي حقايق روشن مي شود.

  آيئي اوْن بئشي قرنقولوق اوْلسه اوْن بئشي آيدين ليقدي.

  (آيين اوْن بئشي قارانليق اوْلسا، اوْن بئشي آيدين ليقدي)

  Ayey onbeşi qərənquluq olsə onbeşi aydin liqdi.

  اگر ماه پانزده شبش تاريك باشد پانزده شبش هم مهتابي و روشن است.  غم وشادي با هم است.

  منبع : بهاریــه • نظرات کاربران درمورد این نوشته:
 • مطالب مرتبط با نوشته فوق:
 • طبقه بندی موضوعی:
 • تاریخ نوشته:
 • کلمات کلیدی در گوگل:
 • لینک منبع:
 • خبر: تصادف اتوبوس در جاده درگز

   

  انحراف اتوبوس در جاده درگز مشهد و برخورد آن با کوه هشت نفر از همشهریان درگزی را مصدوم و روانه بیمارستان کرد


  سایت رسمی خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران در خبری تازه خبر و تصویری از انحراف اتوبوس در جاده درگز و برخورد آن با کوه و همینطور مصدوم شدن هشت نفر مسافر خبر داد.

  سرهنگ ˈناصر امیاریˈ روز چهارشنبه طی گفت و گوی اختصاصی با خبرنگار ایرنا افزود: یک دستگاه اتوبوس مسافربری که از مشهد به سوی درگز در حرکت بود، در 60 کیلومتری محور درگز از جاده منحرف و با کوه برخورد کرد.


  او گفت: مصدومان این حادثه به بیمارستان انتقال یافتند.
   
  وی لغزندگی جاده و ناتوانی راننده در کنترل وسیله نقلیه را عامل اصلی این حادثه اعلام کرد.
   
  جانشین رییس پلیس راه خراسان رضوی از رانندگان وسایل نقلیه خواست با توجه به بارش برف و باران و لغزندگی سطح جاده ها در فصل زمستان با رعایت قوانین و مقررات از سبقت و سرعت بی مورد بپرهیزند
   

  انحراف اتوبوس در جاده درگز مشهد

   

  منبع خبر و تصویر فوق خبرگزاری رسمی جمهوری اسلامی ایران است

  برای مشاهده خبر و تصویر  اینجا  کلیک کنید


  قلم یاز: دوستان عزیز منبع این خبر همینطور که اعلام کردیم خبرگزاری رسمی جمهوری اسلامی ایران بودش که با توجه به اینکه افرادی به صورت خصوصی و یا به عنوان نمونه در کامنت های همین پست گفته بودند عکس خبر دروغ است مجبور شدم تحقیق بیشتری بکنم که متوجه شدم این خبرگزاری عکسی دروغ و خلاف واقع منتشر کرده است... به خاطر انتشار این خبر عذر میخوام و به خاطر فضای اینچنینی رسانه های ایران متاسفم... • نظرات کاربران درمورد این نوشته:
 • مطالب مرتبط با نوشته فوق:
 • طبقه بندی موضوعی:
 • تاریخ نوشته:
 • کلمات کلیدی در گوگل:
 • لینک منبع:
 • گزارش هوا شناسی درگز در هفته اول بهمن ماه

  موقعیت آب و هوایی درگز در روزهای مختلف هفته آینده در سایت گزارش هواشناسی جهانی


  گزارش هواشناسی درگز

   

  آب و هوای درگز در هفته اول بهمن ماه سال هزار و سیصد و نود و یک

  شنبه: متوسط دما در شب 2 درجه سانتیگراد و متوسط دما در روز 12 درجه خواهد بود. در روز اول هفته آینده در شهرستان درگز هوا آفتابی تا کمی ابری خواهد بود 

  یک شنبه: متوسط دما در شب 5 درجه و متوسط دما در طول روز 15 درجه خواهد بود. در این روز هوا گرمتر از روز قبل خواهد بود و کم کم ابرها از آسمان رخت بر خواهند بست

  دوشنبه: متوسط دما در شب 0 درجه و متوسط دما در طول روز 13 درجه خواهد بود. در روز دوشنبه هواس زیاد سردی رو نخواهیم داشت اما سایت هواشناسی گزارش بارش باران داده

  سه شنبه: متوسط دما در شب 3 درجه و متوسط دما در روز 12 درجه خواهد بود. در روز سه شنبه هفته آینده شهرستان درگز هوایی کاملا آفتابی و خوب را تجریه خواهیم کرد

  چهارشنبه: متوسط دمای شب 6 درجه و متوسط دمای هوای روز 16 درجه پیش بینی شده است. طبق گزارش هوا شناسی ما در روز چهارشنبه آسمانی آفتابی خواهیم داشت که ابرهایی را نیز در گوشه های مختلف خود جای داده است

  پنج شنبه: متوسط دمای شب 2 درجه خواهد بود و متوسط دمای روز 13 درجه تخمین زده شده است. در این روز هوای خوب و آسمانی کاملا آفتابی را خواهیم دید

  جمعه: متوسط دمای شب در روز آخر هفته 4 درجه پیش بینی شده است و متوسط دما در طول روز 13 درجه سانتیگراد خواهد بود. در روز جمعه ی هفته آینده همچنان هوای درگز آفتابی خواهد بود اما باز هم قرار است عبور توده های ابر را در آسمان ببینیم

   

  هفته آینده خوبی را برای تمام شما همشهریان عزیز آرزو می کنم

   

  موفق و پیروز سربلند باشید

   

  صفحه اختصاصی انتشار اخبار هواشناسی درگز • نظرات کاربران درمورد این نوشته:
 • مطالب مرتبط با نوشته فوق:
 • طبقه بندی موضوعی:
 • تاریخ نوشته:
 • کلمات کلیدی در گوگل:
 • لینک منبع:
 • اخبار شهرستان درگز - مسافرت به شهرستان درگز

   

  تلفن تماس مرکز مدیریت راه های استان خراسان جهت ارتباط و گرفتن اطلاعات مسافرین قبل از رفتن به جاده های بین شهری استان خراسان
   

   
  بنابر اعلام مرکز مدیریت راه های خراسان رجاده درگزضوی، عملیات شن و نمک پاشی در جاده ترانزیتی قوچان - درگز و دیگر جاده های استان خراسان انجام شده است.
  مرکز اطلاعات راه های خراسان رضوی در پایان از کلیه رانندگانى كه قصد عبور از محورهای مختلف استان را دارند، درخواست کرد: قبل از حرکت از طریق شماره ارتباطی 141 و یا تلفن 3411000-0511 از آخرین وضعیت مسیر تردد خود اطلاع یابند، ضمن این که بنابر اعلام این مرکز نیروهای راهداری در کلیه محورهای استان به صورت فعال و برای تامین امنیت تردد مسافران حضور دارند.

   
   

  استفاده غیرقانونی از برق در درگز طی سال جاری جان سه نفر را گرفته است!

   
  خراسان: درگز- در سال جاري به دليل استفاده بي رويه و غيرقانوني از شبکه هاي برق درگز ۳ نفر دچار برق گرفتگي شدند و جان خود را از دست دادند. مسئول روابط عمومي اداره برق درگز با اعلام اين خبر افزود: اين افراد هنگام صعود از تير برق و دستکاري شبکه دچار برق گرفتگي شدند. «عزيز صفائيان» افزود: حداقل ۱۰نفر نيز بر اثر برق گرفتگي در درگز دچار آسيب جدي شده اند که عامل بروز حوادث نيز بي مبالاتي خود اين افراد است. وي به افرادي که به صورت غيرمجاز ازشبکه هاي برق استفاده مي کنند، در خصوص عواقب اين کار هشدار داد و از آن ها خواست از هرگونه اقدام خودسرانه خودداري کنند. • نظرات کاربران درمورد این نوشته:
 • مطالب مرتبط با نوشته فوق:
 • طبقه بندی موضوعی:
 • تاریخ نوشته:
 • کلمات کلیدی در گوگل:
 • لینک منبع:
 • نظرسنجی درمورد میزان رضایت مردم از مسئولین

  برگذاری نظرسنجی های مستمر در صفحه فیسبوک درگز در مورد میزان رضایت مردم از مسئولین شهرستان درگز...

  از این پس تصمیم داریم در صفحه دیگرمان در سایت فیسبوک که بیش از هزار عضو از شهرستان درگز را داراست، نظر سنجی هایی در مورد تمام نهادها و ادارات درگز قرار بدیم تا ببینیم نظر مردم درباره اونها چیه. فضای فیسبوک شهرستان با بیشتر از هزار عضو درگزی که اعضایی از تمام اقشار و طبقه های مختلف شهرستان به همراه خود دارد مشت بزرگیست که نمونه خروار است و می تواند در کنار ارتباط و بحث های مفرح جوانان یک کارگاه اجتماعی خوب هم باشد. و استفاده های فراوان برای وضعیت اجتماعی ما داشته باشد. از شما دوست عزیز می خواهیم در این نظرسنجی ها و بحث های مربوط به شهرستان شرکت کنید. تا بتوانیم به دیدگاه های خود اهمیت بیشتری ببخشیم. لطفا روی لینک زیر کلیک کنید و در نظر سنجی شرکت کنید. اولین نظر سنجی این صفحه سوال در مورد میزان رضایت مردم از راهنمایی و رانندگی شهرستان درگز است. لینک صفحه ی برگذار کننده نظر سنجی ها: 

  http://www.facebook.com/Dargaziha

  ضمنا عزیزانی که در فیسبوک عضو نیستند و یا فیلتر شکن ورود به فیسبوک را در اختیار ندارند می توانند گزارش و نتیجه این نظرسنجی ها را در همین سایت ببینید. بعد از پایان نظرسنجی نتایج آن را در قلم یاز نیز منتشر خواهیم کرد.

  امیدواریم این نظرسنجی ها انتظارات و نظارت های لازم بر خواست و دیدگاه های مردم را ایجاد کند و بتوانیم با این نظرسنجی ها انتقادات مردم را به گوش مسئولین محترم و زحمتکش شهرمان برسانیم. • نظرات کاربران درمورد این نوشته:
 • مطالب مرتبط با نوشته فوق:
 • طبقه بندی موضوعی:
 • تاریخ نوشته:
 • کلمات کلیدی در گوگل:
 • لینک منبع:
 • آب و هوای درگز در هفته چهارم دی ماه

  موقعیت آب و هوایی درگز در روزهای مختلف هفته آینده در گزارش هواشناسی جهانی


  گزارش هواشناسی درگز

   

  آب و هوای درگز در هفته چهارم دی ماه:

  شنبه: متوسط دما در شب 5- درجه سانتیگراد و متوسط دما در روز 5 درجه خواهد بود. در روز اول هفته آینده در شهرستان درگز هوا آفتابی خواهد بود و ما انشاالله ابری را در آسمان نخواهیم دید

  یک شنبه: متوسط دما در شب 2- درجه و متوسط دما در طول روز 8 درجه خواهد بود. در این روز هوا گرمتر از روز قبل خواهد بود و آسمانی کاملا آفتابی خواهیم داشت

  دوشنبه: متوسط دما در شب 2- درجه و متوسط دما در طول روز 10 درجه خواهد بود. در روز دوشنبه باز هم هوا گرمتر از روزهای قبل خواهد بود و اما آسمان و آفتاب ابرهایی را هم به خود خواهد دید. در این روز باید هوا آفتابی تا کمی ابری باشد

  سه شنبه: متوسط دما در شب 7- درجه و متوسط دما در روز 2 درجه خواهد بود. در روز سه شنبه هفته آینده شهرستان درگز هوایی سرد و ابری را تجربه خواهد کرد که ضمنا برف و باد هم به مقدار جزئی گزارش شده است

  چهارشنبه: متوسط دمای شب 5- درجه و متوسط دمای هوای روز 2 درجه پیش بینی شده است. طبق گزارش هوا شناسی ما در روز چهارشنبه هوایی کاملا ابری را تجریه خواهیم کرد و خورشید این روز پشت ابرها پنهان خواهد بود

  پنج شنبه: متوسط دمای شب 1- درجه خواهد بود و متوسط دمای روز 10 درجه تخمین زده شده است. در این روز هوا نسبت به روز قبل گرم تر است اما آسمان همچنان ابری و بدون خورشید است.

  جمعه: متوسط دمای شب در روز آخر هفته 1- درجه پیش بینی شده است و متوسط دما در طول روز 9 درجه سانتیگراد خواهد بود. در روز جمعه ی هفته آینده همچنان هوای درگز ابری است اما از شدت ابرها کاسته خواهد شد و هوا به اصطلاح آفتابی تا کمی ابری خواهد بود

   

  با آرزوی موفقیت برای شما. چنانچه نیازی به هر سوال و گزارشی از وضعیت آب و هوایی هر نقطه داشتید می توانید در بخش دیدگاه ها سوال کنید

   

  موفق و پیروز سربلند باشید

   

  صفحه اختصاصی انتشار اخبار هواشناسی درگز • نظرات کاربران درمورد این نوشته:
 • مطالب مرتبط با نوشته فوق:
 • طبقه بندی موضوعی:
 • تاریخ نوشته:
 • کلمات کلیدی در گوگل:
 • لینک منبع:
 • نامه ای سرگشاده به نماینده شهرستان درگز

  نامه ای سرگشاده به حسین محمدزاده نماینده مردم درگز در مجلس شواری اسلامی در مورد بناهای تاریخی و فرهنگی شهرستان درگز و عدم توجه مسئولین به این مسئله

   

  قلم یاز: شهرستان درگز با هفت هزار سال قدمت تاریخی تکه پر افتخاری از مرز پر گوهر ماست. که همچون سرزمینمان پر از افتخارات و تاریخ و فرهنگ و گوهرهای سربلندیست. متاسفانه بدون هیچگونه تردیدی باید گفت امروز در سرزمین ما تفکری وجود دارد که می پندارد هرآنچه تاریخ و هویت تاریخی این ملت است در تضاد و تقابل با فرهنگ و منش دینی و فکری ملت مسلمان ایران خواهد بود و برای حفظ دین و آئینمان نمی توانیم اجازه دهیم سنبل های فرهنگ شاهنشاهی و تاریخی ایران وجود داشته باشند در صورتی که این یک اشتباه و تحلیل تنگ نظرانه به مقوله فرهنگ و اندیشه است. جامعه ایرانی می تواند به تاریخ خود افتخار کند و در عین حال دین و اندیشه و آئین اسلامی خود را حفظ کند. این دو اصلا با یکدیگر در تضاد نیستند و باید برای آن چاره اندیشید.

  هر ملت و اجتماعی هویتی دارد. هویت در یک جامعه مسئله مهمی در وفاق اجتماعیست. ملت بی هویت چون ملتی از هم پاشیده و بی ارزش است و ارزش های یک جامعه انهایی نیستند که شکل گرفته باشند و توسط نخبگانش تعریف شده اند بلکه ارزش های یک جامعه آنهاییند که وجود و حضور دارند و تحت هزاران سال زیست اجتماعی به وجود آمده اند.

  ارزش های جوامع در بخش های مختلف آن تقسیم بندی می شوند. ارزش های فکری و دینی، ارزش های اقتصادی، ارزش های تاریخی، و.... که هویت یک ملت - دولت را تشکیل می دهند.

  در این بین یک نگاه در کشور امروز ما وجود دارد که می پندارد تمام این بخش ها و ارزش ها و دارایی هایش باید به یک نقطه و منشاء وصل شوند و در چهارچوب فکری ما ملت مسلمان باشد. اگر از مشکلات و نتایج سوء فراوان این نوع نگاه مدیریتی به اجتماع بگذریم این نگرش اولا ضدیت با وفاق و اتحاد اجتماعیست طوری که گویی تنها یک بخش فرهنگی و فکری جامعه حق زیستن دارد. دوما این عاملیست که در آینده خود بحران هویت و شخصیت را برای یک ملت به وجود خواهد آورد. امروز عده ای چنان سخن و عمل می کنند که گویی ما تا زمانی که عرب نشویم مسلمان نمی توان بود. این کشور   و ملتش در تاریخ خود همچون گذشته قبل از اسلام اعراب و یا دیگر ملت ها، مسلمان نبوده است و ایمانی به توحید و ذات پروردگار نداشته است اما امروز برعکس، این ایمان در جان جامعه جان گرفته است. و این به این معنی نیست که ما گذشته ای که به لحاظ ایمانی و دینی قبول نداریم را در سطل زباله بیندازیم. خیر، ما می توانیم هر دو را با هم داشته باشیم. یعنی یک ایرانی می تواند در یک زمان هم مسلمان باشد و هم آریایی. یک ایرانی الاصل مسلمان شده پر از سربلندی تاریخی و ایرانی و همینطور مملو از عشق و ایمان و اندیشه های دینی اسلامی... این کلام خداوند است که می گوید قرآن بهترین قصه هاست اما این به این معنی نیست که هرچه قصه داریم به درد هیچ نمی خورد. مثال این اندیشه اقدام همان مردیست که بعد از فتح ایران بزرگترین گنجینه علمی جهان را که در کتابخانه های ایران بود به آتش کشید؛ چون ایمان داشت که قرآن بهترین کتابهاست. در صورتی که از پیامبر همین مردان شنیده بودیم که علم اگر در کجا و کجا باشد باید به دست مسلمانان فتح شود. اینکه قرآن بهترین کتاب ها و اندیشه هاست به این معنی نبوده و نیست که هیچ کتاب و قلمی به پوچ نمی ارزد.

  در این باب می توان نوشته ها و سخن ها راند اما آیا کسی هست که به آن اهمیت بدهد؟

  هویت تاریخی ما هرچه که هست بخشی از هویت ماست. ما با زندگی در قرن های متمادی به اینجا رسیدیم و امروز اکثرا در این اندیشه هستیم که دین ما اسلام بهترین و کامل ترین دین هاست و حتی بهترین الگو برای جهان بشریت است اما همینطور که گفته شد ما طی زندگی و گذشتن قرن ها اجتماع مشترک به اینجا رسیده ایم و هویت ما نمی تواند تنها امروز ما باشد. ملت ایران می توانند با نقد و فهم تمام زوایای قرن ها زندگی تاریخی خویش آن را نیز حفظ کند و با منطق پسندیده امروزش زندگی و پیش رفتش را ادامه دهد. و البته نادیده گرفتن تاریخ جامعه اصالتا امکان پذیر نخواهد بود و این مسئله تنها همان بحران هویت و سوء تفاهم های اندیشمندان را عمق و بسط خواهد بخشید.

  امیدوارم که این مسئله مهم و اجتماعی و نه لزوما سیاسی بیش از پیش مورد توجه مسئولین و مدیران جامعه ی ما قرار گیرد و برای توجه بیشتر به آن همت مضاعف کنند.

  اما در این بین ایجاد انگیزه و مسئولیت و حس وظیفه در بین نخبگان جامعه ای چون شهرستان درگز و یا سرزمینمان ایران امری مهم و لازم است. ای کاش تعداد جوانانی چون آقای پهلوان که در مورد شهرستانشان با جسارت و تعهد، احساس مسئولیت و اقدام می کنند بیشتر بود.

  تا زمانی که آنچه درست می پنداریم را بازگو نکنیم چطور می توانیم انتظار داشته باشیم که اصولی مفید تر و منطقی تر بر جامعه حاکم شود

  امروز در بخش های زیادی می بینیم که حتی خیلی از خواست ها و حتی هنجارهای اجتماعی ما با قانون اساسی کشورمان متفاوت است و قانون که باید یک میثاق ملی بین افراد یک جامعه باشد واقعا توان اجرا و حراست از خود را ندارد. که به عنوان مثال می شود به استفاده غیر قانونی اما همگانی مردم از ماهواره ها اشاره کرد. چیزی که مردم می خواهند اما قانون نه از آنجا آمده است که نخبگان، اهل قلم و یا حتی مردم در بیان خواسته های خود کوتاهی کرده اند و البته این شرایط به وجود آمده نقدی وارد بر مسئولین فرهنگی و سیاسی و اجتماعی شهرستان و کشورمان ایران است. یک کاستی مهم در جامعه که حتی مقام معظم رهبری هم بارها با طرح هایی چون کرسی های آزاد اندیشی به آن تاکیر فرموده اند. چیزی که در این جامعه کم است کانون ها فکر و اندیشه و کرسی های منطقی تبادل نظر و تبادل نقد است.

  واما انگیزه نوشتن سطرهای بالا مقدمه ای بر انتشار یک اتفاق بود که به عقیده من اقدامی پسندیده و متعهدانه بوده است. یکی از جوانان شهرمان در موضوعات بالا نامه سرگشاده ای را به نماینده مردم درگز در مجلس شورای اسلامی آقای محمدزاده در وبلاگ خود منتشر کرده اند که درخواست انتشار آن در قلم یاز را داشتند. متن این نامه در ذیل به خدمت دوستان معرفی می گردد

   

   

  به نام دادار دادگستر


  جناب آقای حسین محمد زاده
  نماینده محترم شهرستان درگز در مجلس شورای اسلامی
  سلام و درود
  با عرض احترام، به استحضار جنابعالی می رساند؛
  حفظِ میراث تاریخی و فرهنگی، حفظِ هویت آن مردم است.
  شهرستان درگز، دارایِ پیشینه یِ تاریخیِ بسیار کهن بوده و نامداران و مردان بزرگی در این خاکِ پاک و پرگهر، پرورش یافته که هر کدام از جایگاه بزرگ و شهرتِ علمی و فرهنگی و اجتماعی برخوردار اند که از آن جمله؛ بزرگانی چون؛ انوری ابیوردی، ابو سعید ابوالخیر، علامه شهرستانی، نسایی، نادرشاه و صید علی خان درگزی، می باشند،که حفظ نام و جایگاهِ این نامداران، وظیفه یِ آحاد مردم به ویژه مسئولین محترم است و در این میان، حضرت عالی به عنوانِ صاحب کرسی این شهرستان در مجلس شورای اسلامی، بیش از سایر افراد جامعه، مسئول حفظ آثار و هویت این خاک کهن هستید.
  با کمال تاسف، یکی از آثار و هویت شهرستان درگز، مقبره یِ اندیشمند و شاعر این شهر که در قبرستان قدیمی قرار داشت، به هر دلیلی، به کلی نابود شده و در حال حاضر هیچ اثری از آن باقی نمانده است!!!
  این فاجعه یِ بزرگ، تخریب مقبره یِ صید علی خان درگزی است. ایشان از ادیبان بزرگ و شاعر و دانشمندِ سرشناس که سمت استادی بر ملک الشعرای بهارداشته و از تاثیر گذاران برجسته بر ادبیات فارسی و مبارزی ستُرگ علیه ظلم و جور زمانه خود بودند، مقبره این شاعر بزرگ در انتهای خیابان رضوان، قبرستان قدیمی که در حالِ حاضرِ پارک ارم است، قرار داشت، که با ساخته شدن این پارک، به کلی محو شد!
  ساختمان این مقبره، گذشته از این که محل دفنِ یکی از سرشناس ترین افراد ایران و درگز بود، از جمله میراث فرهنگی دوره یِ قاجاریه، و به شماره یِ 8266 در تاریخِ 24 فروردین 1382، به عنوانِ یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است. (منبع؛ ویکی پدیا)
  حال که به هر دلیلی، متاسفانه، مقبره ی صید علی خان درگزی محو و نابود شده، از عموم مسئولین و به ویژه جنابعالی درخواست می گردد که، جهت یادبود و بزرگداشت این شاعر، نام خیابان رضوان شهرستان درگز و پارک ارم، که محل مقبره این دانشمند است، به خیابان و پارکِ "صید علی خان درگزی" تغییر یابد و در محل مقبره ی ایشان، بنایِ شبیهِ بنای تخریب شده، ساخته شود تا از این رهگذر میراث فرهنگی این شهرستان بیش از پیش حفظ شده و یادبودی تاریخی برای نسل های آینده مان بر جای ماند.
  توفیق جنابعالی را از درگاه ایزد یکتا مسئلت دارم.

   با تشکر و احترام
  سینا پهلوان
  تاریخ انتشار نامه: 91/10/17

  رونوشت ها؛
  1-   انتشار سرگشاده در اینترنت
  2-   رونوشت به استانداری محترم خراسان رضوی
  3-   رونوشت به فرمانداری محترم شهرستان درگز
  4-   رونوشت به شهرداری محترم شهرستان درگز
  5-   رونوشت به اداره محترم اطلاعات و امنیت شهرستان درگز
  6-   رونوشت به اداره محترم کل میراث فرهنگی و صنایع دستی و گردشگری استان خراسان رضوی
  7-   رونوشت به اداره محترم میراث فرهنگی و صنایع دستی و گردشگری شهرستان درگز
  8-   رونوشت به روزنامه محترم خراسان


  عکسی منسوب به بنایِ مقبره ی صید علیخان درگزی؛ مقبره صیدعلیخان درگزی  • نظرات کاربران درمورد این نوشته:
 • مطالب مرتبط با نوشته فوق:
 • طبقه بندی موضوعی:
 • تاریخ نوشته:
 • کلمات کلیدی در گوگل:
 • لینک منبع:
 • قاچاق 16هزار نخ سیگار در هنگ مرزی درگز کشف شد

  فرمانده هنگ مرزی درگز گفت: ۱۶ هزار نخ سیگار قاچاق توسط مرزداران هنگ مرزی درگز در ایست و بازرسی باجگیران کشف و دستگیر شد


  محمدرضا علی میرزایی عصر امروز در جمع خبرنگاران اظهار کرد: در راستای برخورد با قاچاق کالا، مرزداران این هنگ مرزی در چند عملیات مختلف موفق به کشف 16 هزار نخ سیگار قاچاق شدند.
  فرمانده هنگ مرزی درگز افزود: ماموران این فرماندهی در حین کنترل خودروهای عبوری در ایست و بازرسی باجگیران به یک دستگاه خودروی پراید مشکوک شدند و در بازرسی خودرو تعداد 10هزار نخ سیگار قاچاق کشف و راننده خودرو به نام »علی، ب »به همراه خودرو تحویل مراجع قانونی شد.
  علی میرزایی خاطرنشان کرد: ماموران این هنگ مستقر در ایست و بازرسی باجگیران نیز از صندوق عقب یک دستگاه خودرو پژو 405 تعداد 6هزار نخ سیگار خارجی که به طرز ماهرانه ای جاسازی شده بود کشف و ضبط کردند.
  وی یادآور شد: در این راستا راننده خودرو  «احمد، ق» به همراه خودرو جهت سیر مراحل قانونی تحویل مراجع مربوطه شد.
  فرمانده هنگ مرزی درگز تصریح کرد: مرزداران هنگ مرزی درگز همچنین در حین گشت و کنترل نوار مرزی، دو گله گوسفند به تعداد 350 راس که در حال عبور غیرقانونی از مرز توسط دو نفر چوپان بودند را توقیف و چوپانان گله به هویت «رسول، ح» و «کیومرث، الف» را دستگیر و تحویل مراجع قانونی دادند. • نظرات کاربران درمورد این نوشته:
 • مطالب مرتبط با نوشته فوق:
 • طبقه بندی موضوعی:
 • تاریخ نوشته:
 • کلمات کلیدی در گوگل:
 • لینک منبع:
 • اخبار هواشناسی شهرستان درگز

  موقعیت آب و هوایی درگز در روزهای مختلف هفته آینده در گزارش هواشناسی جهانی

   

  گزارش هواشناسی درگز

   

  این سومین هفته است که قصد داریم موقعیت آب و هوایی درگز را برای بازدیدکنندگان قلم یاز شرح دهیم... در دو هفته قبل مشاهده کردیم که این هواشناسی بسیار دقیق است و به جز چند درجه اختلاف دمای بعضی روزها اختلاف دیگری مشاهده نگردیده است. انشاالله از این به بعد این روال را به صورت مستمر ادامه خواهیم داد و هر هفته در روز جمعه وضعیت آب و هوایی هفت روز آینده شهرمان درگز را منتشر و مطالعه خواهیم کرد...

   

  آب و هوای درگز در هفته سوم دی ماه:

  شنبه: متوسط دما در شب 1- درجه سانتیگراد و متوسط دما در روز 8 درجه خواهد بود. در روز اول هفته آینده در شهرستان درگز هوا خوب و آفتابی خواهد بود در عین حال در آسمان ابرهایی نیز دیده خواهد شد

  یک شنبه: متوسط دما در شب -صفر- درجه و متوسط دما در طول روز 9 درجه خواهد بود. در این روز هوا گرمتر از روز قبل خواهد بود و باید دیگر ابرها را در آسمان نبینیم.

  دوشنبه: متوسط دما در شب 2 درجه و متوسط دما در طول روز 11 درجه خواهد بود. در روز دوشنبه باز هم هوا گرمتر از روزهای قبل خواهد بود و آسمان کاملا آفتابی و صاف است

  سه شنبه: متوسط دما در شب 2 درجه و متوسط دما در روز 11 درجه خواهد بود. همینطور که می بینیم دمای هوا در این روز دقیقا مثل روز قبلش اعلام شده است اما توده هایی از ابر نیز قرار است در این روز آسمان درگز را بپوشاند و ما در این روز آسمانی ابری و آفتابی خواهیم داشت. البته این ابرها نباید آنقدر زیاد باشند

  چهارشنبه: متوسط دمای شب 2 درجه و متوسط دمای هوای روز 12 درجه پیش بینی شده است. طبق گزارش هوا شناسی ما در روز چهارشنبه هم آفتاب و هوای صافی را تجربه خواهیم کرد

  پنج شنبه: متوسط دمای شب -صفر- درجه خواهد بود و متوسط دمای روز 7 درجه تخمین زده شده است. در این روز ما آمدن ابرها به آسمان را خواهیم داشت اما در روز احتمالا هوای آفتابی را داشته باشیم و این ابرها در شب آسمان و ماه شهرمان را خواهند پوشاند

  جمعه: متوسط دمای شب در روز آخر هفته 6- درجه پیش بینی شده است و متوسط دما در طول روز 7 درجه سانتیگراد خواهد بود. در روز جمعه ی هفته آینده در طول روز هوای ابری را تجربه خواهیم کرد و طبق گزارش سایت هواشناسی ما از ساعات میانی این روز باراش برف را خواهیم داشت و این برف در شب باید شدت بیشتری را نسبت به طول روز داشته باشد. اما این بارش به مقدار زیادی گزارش نشده است که بتواند جاده ها را ببندد و یا اینکه به درد تفریح در اطراف شهر بخورد

   

  چنانچه سوال و یا جزئیاتی از وضعیت آب و هوایی خاصی نیاز داشتید می توانید در بخش دیدگاه ها مطرح کنید. سوال شما بی جواب نخواهد ماند.

   

  موفق و پیروز سربلند باشید

   

  صفحه اختصاصی انتشار اخبار هواشناسی درگز • نظرات کاربران درمورد این نوشته:
 • مطالب مرتبط با نوشته فوق:
 • طبقه بندی موضوعی:
 • تاریخ نوشته:
 • کلمات کلیدی در گوگل:
 • لینک منبع:
 • وضعیت آب و هوای درگز در هفته اول دی ماه

  موقعیت آب و هوایی درگز در روزهای مختلف هفته آینده در گزارش هواشناسی جهانی

   

  گزارش هواشناسی درگز

  این اطلاعات می تونه مسافرین و همشهری های عزیز رو در خیلی از تصمیم هاشون کمک کنه و اونها رو از وضعیت آب و هوای منطقه مطلع کنه و قطعا بسیار مفید خواهد بود. چنانچه این پیش بینی های سایت هواشناسی درست از آب دربیاد ما در سایت قلم یاز هر هفته در روز جمعه آب و هوای هفته بعد رو منتشر خواهیم کرد و امیدوارم مفید واقع بشه

  شنبه: متوسط دما در شب 1- درجه سانتیگراد و متوسط دما در روز ۱۲ درجه خواهد بود. در روز اول هفته در شهرستان درگز احتمال بارندگی های پراکنده ای هست و هوای ابری نیز پیش بینی شده است

  یک شنبه: متوسط دما در شب ۳- درجه تخمین زده شده است و متوسط دما در روز نیز ۷ درجه سانتیگراد خواهد بود. در این روز هوا به شدت ابری خواهد بود اما بارندگی خاصی گزارش نشده است

  دوشنبه: متوسط دما در شب ۳ درجه و متوسط دما در طول روز ۱۱ درجه خواهد بود. در این روز ابر و آفتاب خواهیم داشت و هوای نسبتا خوبی را تجربه خواهیم کرد که احتمالا روز دوشنبه هفته آینده گرمترین روز هفت روز آتی درگز به لحاظ آب و هوایی را تجربه خواهیم کرد

  سه شنبه: متوسط دما در شب ۱- درجه و متوسط دما در روز ۸ درجه خواهد بود اما در این روز ما توده های ابرآلود بیشتری را خواهیم دید و ابرهای با بار برف آسمان درگز را خواهد پوشاند

  چهارشنبه: متوسط دمای شب ۸- درجه و متوسط دمای هوای روز ۱ درجه پیش بینی شده است. طبق گزارش هوا شناسی ما در روز چهارشنبه بارش برف زمستانی را تجربه خواهیم کرد و می توانیم در این روز درگز را سفید پوش تصور کنیم

  پنج شنبه: متوسط دمای شب ۹- درجه خواهد بود و متوسط دمای روز -صفر- درجه تخمین زده شده است. در این روز در ادامه روز قبل برف و سرما گزارش شده است که با توجه به دمای اعلام شده برای این روز پنج شنبه سردترین روز هفته آینده شهرمان خواهد بود

  جمعه: متوسط دمای شب در روز آخر هفته ۱- درجه پیش بینی شده است و متوسط دما در طول روز ۷ درجه سانتیگراد خواهد بود. در روز جمعه ی هفته آینده کم کم ابرها از آسمان رخت برخواهند بست و جای خود را به خورشید خواهند داد وما هفته بعدش را با آفتاب شروع خواهیم کرد.

   

  مجددا قابل ذکر است که این گزارشات از سایت هواشناسی جهانی استخراج شده است و امیدواریم که این اطلاعات صحیح باشند تا بتوانیم هر هفته یک گزارش مفید و کامل برای همشهریان ارائه کنیم.

  موفق و پیروز سربلند باشید • نظرات کاربران درمورد این نوشته:
 • مطالب مرتبط با نوشته فوق:
 • طبقه بندی موضوعی:
 • تاریخ نوشته:
 • کلمات کلیدی در گوگل:
 • لینک منبع:
 • سارق وسایل بیمارستان 96 تخت خوابی دستگیر شد

  در پی گزارشی که چند دقیقه پیش دریافت کردیم سارقی که از بخش جراحی بیمارستان امام خمینی درگز سرقت کرده بود دستگیر و روانه زندان شد!

  با تماس یکی از شهروندان درگزی با پلیس گزارشی دریافت می شود که ایشان یک مهمان از مشهد در خانه خود دارند که احتمالا شخصی باشد که از بیمارستان درگز سرقت کرده است

  بیمارستان امام خمینی درگز

  این شخص که از شهرستان مشهد در درگز منزل یکی از بستگانش مهمان بوده است بعد از دستگیری اعتراف به این سرقت می کند و دلیل این سرقت خود را استعمال بیش از حد مواد روانگردان شیشه می داند.

  وی که برای ملاقات یکی از آشنایان خود در بیمارستان به درگز آمده است پس از استعمال زیاد مواد روانگردان شیشه به ملاقات دوست خود می رود که بعد از ورود به بیمارستان امام خمینی درگز از پنجره بخش وارد بخش جراحی شده و خسارت هایی را به این بخش وارد کرده و موارد و لوازمی را از این بخش ربوده است.

  شنیده شده که وی بر اثر استعمال مواد به نوعی از خود بیخود بوده است که کاپشن خود را در محل سرقت جا می گذارد و حتی کیسه ای را به نیت بردن پر از لوازم کرده بوده است که آنها را هم جا می گذارد و فقط بعضی از لوازم را با خود به بیرون می برد

  در نهایت بعد از برگشت به خانه و منتشر شدن خبر میزبان سارق به وی مشکوک می شود و بعد از اطمینان از موضوع مورد را به 110 گزارش می کند که سارق دستگیر و بعد از بازجویی و اعتراف روانه زندان می شود.

  اخبار تکمیلی را در این سایت منتشر خواهیم کرد • نظرات کاربران درمورد این نوشته:
 • مطالب مرتبط با نوشته فوق:
 • طبقه بندی موضوعی:
 • تاریخ نوشته:
 • کلمات کلیدی در گوگل:
 • لینک منبع:
 • گزارشی از گردهمایی تعدادی از جوانان در سالن غدیر درگز

  گردهمایی اعضای گروه شهرستان درگز در فیسبوک، بازدیدکنندگان قلم یاز و شاعران و هنرمندان در شب شعر پاییزی شهرستان درگز

  همانطور که قبلا در این سایت و صفحات فیسبوک اعلام کرده بودیم که به زودی قصد برگزاری گردهمایی و ملاقات بیرون از اینترنت اعضا را داریم... این گردهمایی با اعلام قبلی در روز دوشنبه بیستم آذر ماه برگزار شد.

  این برنامه در اداره ارشاد اسلامی شهرستان درگز به میزبانی انجمن ادبی شهرستان برگزار شد و در حدود دو ساعت برنامه های خود را اجرا کرد.

  در این همایش که تعداد زیادی از جوانان و نویسندگان و شاعران و دانشجویان گردهم آمده بودند برنامه هایی چون: شعرخوانی، قرعه کشی و اهدا جواییز، تئاتر و... برگزار شد.

   

  شاعرانی که در این برنامه اجرای شعر داشتند به ترتیب:

  سرکار خانوم علیزاده از انجمن ادبی، سرکار خانوم شکوری از انجمن ادبی، جناب آقای مهدی رهدار نفر اول شعر رضوی، جناب آقای فضلی از دانشجویان علوم پزشکی درگز، سرکار خانوم میرزاپور، جناب آقای شیخ مسئول انجمن ادبی شهرستان درگز و جناب آقای مهدی جهانی از شاعران انجمن ادبی

  در این برنامه جناب آقای پوراحمدیان نویسنده کتاب مرز پر گوهر نیز حضور داشتند که از طرف ایشان کتابی از این نویسنده و محقق درگزی به یکی از حضار اهدا شد...

  دانلود فیلم شعرخوانی شعرا و قرعه کشی

  حجم فایل: شصت و شش مگابایت

  در انتهای برنامه نیز تئاتری دونفره با عنوان زیارتنامه عاشورا برگذار شد که طی آن به مشکلاتی از شهرستان درگز و معضلات و کاستی ها با نگاهی نقادانه اشاره شد.

  ما یک ورژن کم حجم از این نمایش را در نسخه ای مخصوص موبایل برای دانلود قرار می دهیم تا متقاضیان بتوانند به راحتی آن را دانلود کنند:

  دانلود کلیپ تئاتر دو نفره کیانوش انصاری و احسان درسنی

  حجم کلیپ: یازده مگابایت 

  دوستانی که تمایل به دریافت DVD این برنامه دارند می توانند آن را از موسسه فرهنگی و هنری گلبرگ دریافت کنند.

  آدرس این موسسه: خیابان قدس - روبروی تعاونی جانبازان و یا جنب گرمآبه قدس سابق است... در عین حال شما برای اطلاع بیشتر درباره دریافت این DVD می توانید با این شماره  09156920325 تماس بگیرید.

  ضمنا یک کلیپ از این برنامه و تصاویر گرفته شده از آن برای دانلود و مشاهده بازدیدکنندگان گرامی تهیه شده است که در این کلیپ از تصاویر شاعران، شرکت کنندگان و برگزارکنندگان این برنامه استفاده شده است. با تشکر از دوست عزیزم آقای جعفر سلیمانی که زحمت فیلم برداری و این امور با ایشان بوده است...

  دانلود کلیپ گردهمایی اعضای گروه شهرستان درگز فیسبوک

  حجم کلیپ: بیست و سه مگابایت

   

  نکته! دوستان همینطور که ملاحظه می فرمایید ما لینک هایی برای دانلود برنامه اینجا قرار داده ایم که مجبور شدیم برای کاهش حجم فایل برای تسهیل دانلود کیفیت فیلم ها را در این پست کاهش دهیم. اما شما می توانید با دریافت DvD این برنامه از موسسه فرهنگی گلبرگ درگز فیلم ها را با کیفیت بالاتری در اختیار داشته باشید که آدرس این موسسه را در متن بالا خدمتتان آورده ایم • نظرات کاربران درمورد این نوشته:
 • مطالب مرتبط با نوشته فوق:
 • طبقه بندی موضوعی:
 • تاریخ نوشته:
 • کلمات کلیدی در گوگل:
 • لینک منبع:
 • اخبار درگز: کرسی های آزاداندیشی در دانشگاه پیام نور درگز

  کرسی های آزاد اندیشی در دانشگاه پیام نور درگز

  به گزارش روابط عمومی واحد درگز: کرسی آزاداندیشی با موضوع "علل مدگرایی در جامعه و دانشگاه" باحضور اساتید و دانشجویان واحد درگز در محل سالن اجتماعات این واحد برگزار گردید.

  کرسی های آزاد اندیشی - پیام نور درگز

   

   

  حفاری اولین چاه اکتشافی در بزرگترین میدان مشترک ایران و ترکمنستان

  درگز آی آر نوشت: پس از اجرای طرح افزایش ظرفیت تولید در میدان مشترک گازی گنبدلی، ایران حفاری نخستین حلقه چاه اکتشافی بزرگترین میدان مشترک گاز با ترکمنستان در شمال شرق کشور را آغاز کرد.از ابتدای برنامه چهارم به منظور توسعه فعالیت های اکتشافی در مناطق شمال و شمال شرق ایران اجرای حدود ۵۰۰ کیلومتر لرزه نگاری ۲ بعدی را برای شناسایی ذخایر احتمالی هیدروکربوری در دو منطقه کپه داغ و درگز در دستور کار قرار داده بود.بر این اساس بخش هایی از استان خراسان شمالی، رضوی و گلستان یکی از ۵ منطقه مستعد برای کشف ذخایر نفت و گاز در ایران در وسعتی بالغ بر ۲۰۰ هزار کیلومتر مربع به شمار می روند. در حال حاضر دو ساختار گازی تحت عنوان خانگیران و گنبدلی در این منطقه شناسایی شده است.اموراکتشاف واستخراج شرکت ملی نفت ایران در سال ۱۳۴۷ شمسی میدان عظیم گازی خانگیران و در سال ۱۳۶۰ میدان گازی گنبدلی را به ترتیب در غرب و جنوب شهر سرخس کشف کرد.در ادامه فعالیت های اکتشافی در ۲ سال گذشته چندین ساختار و میدان جدید گازی در شمال شرق ایران همچون میدان گازی توس با ذخیره دو هزار و ۱۹۰ میلیارد فوت مکعب گاز درجای طبیعی کشف شده است.

   

  جاده مشکل اصلی ماست:

  درگز اینفو نوشت: گزارش جاده های ارتباطی بین شهرها یکی از مهم ترین عوامل پیشرفت در تمام زمینه های فرهنگی و اقتصادی و اجتماعی و… جوامع است اما شهرستان درگز جدا از اینکه در منطقه ای بن بست قرار دارد از جاده ارتباطی مناسب هم برخوردار نیست و این یکی از مهم ترین عواملی است که جلوی پیشرفت این شهرستان را گرفته است . جاده ای که با وضعیت بد خود سالیانه جان تعداد زیادی از همشهریانمان را می گیرد و عبور از این جاده در فصل زمستان برای مسافران کابوسی ترسناک است. این مشکل با افزایش عبور کامیون های ترانزیت به دلیل بسته شدن مرز باجگیران که روزانه حدود ۶۰۰ دستگاه کامیون از این جاده عبور می کند دوبرابر شده است به طوریکه در فصل زمستان با قیچی کردن ها و پرکردن جاده مسافران زیادی را در گردنه های تیوان در برف و کولاک نگه می دارد و باعث ایجاد تصادفات و کشته شدن انسانهای بیگناه می شود به عنوان مثال در  هفته گذشته با افزایش عبور و مرور در جاده به دلیل تعطیلات در کمتر از ۴ روز ۵ نفر از همشهریانمان در این جاده جان خود را از دست دادند .

  سوالاتی از قبیل اینکه که:

  *- چرا دانشگاه آزاد شهرستان درگز با وجود ساخت ساختمان جدید و امکانات عالی دانشجوی زیادی از خارج شهرستان ندارد و به دلیل نبود دانشجو بعضی از کلاسهای آن تشکیل نمی شود دانشگاهی که با این همه هزینه فقط کلاس های دوره کاردانی و کارشناسی حسابداری آن برگزاری می شود؟

  *- چرا شهرستان درگز فاقد دانشگاه دولتی ، آموزشکده و یا موسسه غیرانتفاعی که امروزه در کوچکترین شهرها وجود دارد، است؟

  *- عاملی که باعث شده شهرستان درگز با وجود پتانسیل بالای آن در زمینه گردشگری ، کسب و کار و … در وضعیت بدی قرار بگیرد؟

  این سه عامل بخش کوچکی از مشکلات شهرستان درگز است که یکی از عوامل اصلی و مهم بوجود آمدن آنها جاده درگز است .

  حرفهایی مبنی بر راه اندازی جاده جدید درگز در آینده نزدیک زده می شود ولی این حرفهای همیشه بوده است و خواهد بود .

  مسئولان می خواهند همه کارها رو باهم انجام بدهند به طوریکه هنوز یک کار تموم نشده کار بعدی را شروع میکنند ولی هیچ کدام از کارهای به درستی انجام نمی شود نمونه آن احداث تونل در جاده درگز لطف آباد است که بودجه زیادی را به خود اختصاص داده است این در حالی است که جاده اصلی درگز مهم تر از تونل ۲۵۵ متری درگز لطف آباد است و مدیر کل راه و شهرسازی خراسان رضوی در خبری از تکمیل این تونل گفته و حرفی از جاده اصلی نمیزند

  مدیر کل راه و شهرسازی خراسان رضوی :

  “دیگر طرح مهر ماندگار استان در حوزه راه های بین شهری را تکمیل تقاطع های غیر همسطح و احداث تونل ۵۲۵ متری گلخندان در محور درگز- لطف آباد برشمرد و گفت: احداث این تونل واریانتی به طول دو کیلومتر ایجاد می کند و با پیشرفت ۴۰ درصدی تاکنون هزینه صرف شده برای این پروژه به مبلغ ۲۴ میلیارد ریال رسیده است و مبلغ ۱۰۰ میلیارد ریال نیز برای تکمیل آن نیاز می باشد.”

  از تمام مسئولان شهرستان می خواهیم برای آبادانی این شهرستان همت و تلاش کنند .

   

   

  انجمن حامیان ورزش درگز در شهرستان ایجاد شد

   

  درگز اسپورت نوشت:

   

   

  اولین جلسهء هیئت مدیره با هدف آشنایی با اهداف و راه اندازی تشکیل شد • نظرات کاربران درمورد این نوشته:
 • مطالب مرتبط با نوشته فوق:
 • طبقه بندی موضوعی:
 • تاریخ نوشته:
 • کلمات کلیدی در گوگل:
 • لینک منبع:
 • اخبار اخیر شهرستان درگز در سایتها و خبرگزاری ها

  حسین محمدزاده: جاده ارتباطی درگز به سبزوار نقش مهمی در اقتصاد دارد 

  حسین محمدزاده در گفتگو با خبرنگار باشگاه خبرنگاران مشهد با بیان این مطلب اظهار کرد: پروژه جاده ارتباطی درگز- سبزوار از طریق ارتفاعات الله اکبر قطعا به‌دلیل عبور از ارتفاعات دارای سختی فراوان بوده و ناگزیر از اجرای سازه‌های خاص استفاده می‌شود.

  عضو کمسیون عمران مجلس شورای اسلامی ادامه داد: نکات مهم در قبال تعیین و تصویب مسیر، در ابتدا تامین حداقل ضوابط احداث بزرگراهی بوده و قطعا بحث احتراز از واریانت‌های پر هزینه و آفتاب‌گیر بودن مسیر و اساساً ایمن بودن مسیر در همه فصول سال و سهولت اجرا باید مبنای تصمیم‌گیری ساخت این پروژه عظیم باشد.

   

  اولین همایش تخصصی با رویکرد آموزشی با نام سنگنورد در خراسان رضوی به میزبانی شهرستان درگز در مجموعه ورزشی تختی برگزار گردید

  گروه سنگنوردی درگز

  این همایش با حضور 23 نفر از آقایان و 10 نفر از بانوان استان در روزهای 16 و 17 آذرماه زیر نظر 7 نفر کادر اجرایی (مربیان و مدرسین) برگزار شد. سرپرستی کل برنامه به عهده محمد خورشیدی (مسئول کارگروه صعودهای ورزشی استان) و سرپرست فنی برنامه به عهده آقای جواد کریم پور بود. سایر مربیان عبارت بودند از: آقایان جواد ولی نژاد، احمد ابراهیمی، علی حسین پور، خانمها: ملیحه و ثمانه حسینی که آقای کریم پور را در هر چه بهتر برگزار شدن همایش کمک می کردند.

  لینک منبع خبر

   

  فعالیت های صورت گرفته توسط کتابخانه عمومی درگز در هفته کتاب

  همزمان با گراميداشت بيستمين سالروز هفته كتاب و كتابخواني جمهوري اسلامي ايران، مراسم جشن كتاب توسط اداره كتابخانه هاي شهرستان درگز، با حضور فرماندار اين شهر و ديگر مسئولان برگزار در سالن همايش هاي مجتمع فرهنگي آستان قدس درگز برگزار شد. حسين زاده ، رئيس اداره شهرستان ضمن تبريك و خوش آمدگويي به مسئولين و شركت كنندگان، به اهميت و جايگاه فرهنگ مطالعه مفيد در جامعه اشاره نمود و در ادامه فعاليتهاي صورت گرفته در كتابخانه هاي عمومي شهرستان درگز را تشريح و گزارش جامعي را از عملكرد كتابداران را ارائه نمود. در پايان مراسم نيز كتابداران ، خادمان فرهنگي و اعضاي برتر مورد تقدير قرار گرفتند.

  بازديد مدارس در هفته كتاب از تمام كتابخانه ها

  درهفته كتاب بيش از 30 گروه دانش آموز از مدارس مختلف و مهد هاي كودك از كتابخانه هاي سطح شهرستان بازديد نمودند، و از نزديك در جريان نحوه خدمات دهي كتابخانه ها به اعضا، نحوه عضويت در شبكه كتابخانان حرفه اي، نحوه جستجو و استفاده از سامانه پيام مشرق قرار گرفتند.

  ساير فعاليتهاي صورت گرفته

  1-آذين بندي كتابخانه هاي عمومي سطح شهرستان درگز و پذيرايي از ارباب رجوع

  2- ارسال بخشنامه عضويت در مدارس و ادارات

  3- شركت كتابداران درگز در روز 19 و 26 آبان ماه در نماز با شكوه جمعه

  4- برگزاري نمايشگاه كتاب

  5- مسابقه نقاشي پيش دبستاني ها

  6- ديدار با امام جمعه محترم شهرستان • نظرات کاربران درمورد این نوشته:
 • مطالب مرتبط با نوشته فوق:
 • طبقه بندی موضوعی:
 • تاریخ نوشته:
 • کلمات کلیدی در گوگل:
 • لینک منبع:
 • اطلاعیه ملاقات بیرون از فیسبوک اعضای گروه شهرستان درگز

   

   گروه شهرستان درگز در شبکه اجتماعی فیسبوک به بیش از هزار عضو رسید... و به همین مناسبت: ملاقات اعضای گروه شهرستان درگز در فضای سایبری در خارج از دنیای مجازی

   

  اطلاعیه ملاقات بیرون از فیسبوک اعضای گروه شهرستان درگز

  بدین وسیله به اطلاع تمام همشهریان عزیزمون و اعضای محترم گروه برسونم که برنامه ملاقات فیسبوکی ما برای روز دوشنبه 20/09/1391 در سالن غدیر واقع در اداره ارشاد اسلامی درگز برگذار خواهد شد. این برنامه که به میزبانی دوستان عزیزمان در انجمن ادبی شهرستان درگز با عنوان شب شعر پاییزی برگذار می شود برنامه هایی چون شعر خوانی، مسابقات و سوالات تاریخی درگز و اهدا جایزه به برندگان و کارهای هنری دیگر را در بر دارد...

  1. از تمام دوستانم تمنا دارم که لطفا از راس ساعت چهار در این سالن حضور به هم رسانید تا بتوانیم برنامه های خود را به خوبی اجرا و از محیطی مفید و مفرح لذت ببریم. از به موقع آمدن شما ممنون خواهیم بود. ( لطفا زودتر حرکت کنید )

  2. دوستان زیادی تلفنی و یا در پیام های فیسبوک سوال دارند که آیا می توانند دوستی و یا خانواده ای که عضو فیسبوک نیست را به همراه بیاورند؟ اگر شما هم این سوال را در ذهن خود دارید پاسخ آن آری است. سالن ارشاد گنجایشی 300 نفره را دارد و حضور بیشتر و پرشورتر دوستان فرح بخش گردهمایی ما خواهد بود. اگر از دوستان و خویشان خود کسانی را می شناسید که علاقه مند هستند که در جمع ما حاضر شوند. حتما از ایشان دعوت کنید. تک تک شما هر کدام میزبان این برنامه هستید. پس می توانید با مهمانهایتان بیایید. حتی از شما می خواهیم در اطلاع رسانی این برنامه به جوانان و همشهریان، ما را یاری کنید

  3. چنانچه هرگونه سوال یا صحبت دیگری در مورد این برنامه دارید می توانید با شماره تلفن همراه من تماس بگیرید 09156920325 من در خدمت شما خواهم بود.

  4. در پایان از میزبانان و بانیان این مراسم شب شعر پاییزی که انجمن ادبی شهرستان درگز هستند کمل تشکر و قدردانی را داشته باشیم و همینطور بر اداره محترم ارشاد اسلامی شهرستان درگز و مسئولین محترم این اداره که همیشه قدردان و پشتیبان هنرمندان شهرمان بوده اند درود و خسته نباشید داریم.

  موفق و پیروز باشید • نظرات کاربران درمورد این نوشته:
 • مطالب مرتبط با نوشته فوق:
 • طبقه بندی موضوعی:
 • تاریخ نوشته:
 • کلمات کلیدی در گوگل:
 • لینک منبع:
 • شعر ملک الشعرای بهار نماینده مجلس درگز به مناسبت محرم

  شعر ملک الشعرای بهار اولین نماینده مجلس درگز در مجلس شورای ملی برای محرم و مردم کوفه صفت دورانش

   

  ملک الشعرای بهار اولین نماینده مجلس درگز در مجلس شورای ملی و از نویسندگان و شاعران به نام ایران است.ملک الشعرای بهار این شخصیت تاریخی به دلیل پیوند تاریخی اش با شهرستان درگز و آزادی خواهی او مورد علاقه بسیاری از جوانان و مردم درگز است. اشعار و بسیاری از نویسه های وی را کنایه و مبارزه با رژیم ستم شاهی تعبیر کرده اند. رژیمی که دستش به خون و خیانت به بسیاری از خانواده های ایرانی آلوده بود. آقای بهار به عنوان یک ملی گرا معتقد به ایران و اسلام بود. این شعر آقای بهار در محرم آن سالهای سخت و ستم است که سعی می کند از جماعتی گله کند که بر حسین می گریند و حسینی رفتار نمی کنند. به قول استاد شهید دکتر شریعتی که در مورد مردم و جامعه آن زمان فرمودند: در عجبم از ملتی که خود زیر یوق ظلم و ستم است و بر حسینی می گرید که آزادانه زیست...

   

   

  در محرّم ، اهل ري خود را دگرگون مي كنند .
  از زمين آه و فغان را زيب گردون مي كنند

  گاه عريان گشته با زنجير ميكوبند پشت..
  گه كفن پوشيده ،‌ فرق خويش پرخون مي كنند


  گه به ياد تشنه كامان زمين كربلا
  جويبار ديده را از گريه جيحون مي كنند

  وز دروغ كهنه ي يا لیتنا كنّا معك
  شاه دين را كوك و زينب را جگرخون مي كنند

  خادم شمر كنوني گشته، وانگه ناله ها..
  با دو صد لعنت ز دست شمر ملعون مي كنند

  بر يزيد زنده ميگويند هر دم، صد مجيز ..
  پس شماتت بر يزيد مرده ی دون مي كنند

  پيش ايشان صد عبيدالله سر پا، وين گروه
  ناله از دست عبيدالله مدفون مي كنند

  حق گواه است، ار محمد زنده گردد ورعلي.
  هر دو را تسليم نوّاب همايون مي كنند

  آيد از دروازه ی شمران اگر روزي حسين، .
  شامش از دروازه ی دولاب بيرون مي كنند

  حضرت عباس اگر آيد پی يك جرعه آب، .
  مشك او را در دم دروازه وارون مي كنند

  گر علي اصغر بيايد بر در دكانشان .
  در دو پول آن طفل را يك پول مغبون مي كنند

  ور علي اكبر بخواهد ياري از اين كوفيان، ..
  روز پنهان گشته، شب بر وي شبيخون مي كنند

  لیک اگر زین ناکسان خانم بخواهد ابن سعد
  خانم ار پیدا نشد، دعوت ز خاتون میکنند

  گر يزيد مقتدر پا بر سر ايشان نهد،
  خاك پايش را به آب ديده معجون مي كنند

  سندی شاهک بر زهادشان پیغمبر است..
  هی نشسته لعن بر هارون و مامون میکنند

  خود اسيرانند در بند جفاي ظالمان،
  بر اسيران عرب اين نوحه ها چون مي كنند؟

  تا خرند اين قوم، رندان خرسواري مي كنند
  وين خران در زير ايشان آه و زاری مي كنند


  - ملک الشعارای بهار • نظرات کاربران درمورد این نوشته:
 • مطالب مرتبط با نوشته فوق:
 • طبقه بندی موضوعی:
 • تاریخ نوشته:
 • کلمات کلیدی در گوگل:
 • لینک منبع:
 • مراسم استقبال از قهرمان درگزی - آقای حسین قائمی

  زیر نظر اداره تربیت بدنی شهرستان درگز برگذار شد - تجلیل و استقبال از قهرمان جهان در مسابقات دو ساحلی، آقای حسین قائمی یکی از جوانان برومند دیار کهن داراگرد

  امروز مراسم استقبال از قهرمان جهانی مسابقات دو ساحلی 4 در 90 متر امدادی؛ آقای حسین قائمی در شهرستان درگز برگذار شد.

  حسین قائمی از درگز


  این جوان رشید و توانای همچون تاریخ این شهرستان ثابت کرد که درگز در ورزش و استقامت جوانانی برومند و قهرمان دارد.

  در گذشته ی این شهر جوانان درگزی در ورزش های مختلف قهرمانی افتخارات بسیار دارند از پهلوان هایی چون وفادار گرفته تا قهرمانان کشوری و جهانی در رشته های مختلف ورزشی و...

  با پیگیری های اداره تربیت بدنی درگز و کار قشنگ مسئولین شهرستان با ورود این جوان افتخار آفرین به درگز مراسم استقبالی در میدان شهر برگذار شد و این تجمع تا اداره تربیت بدنی پیاده روی کرد و در نهایت با مراسمات کوچک و بزرگ خودش به پایان رسید.

  چقدر زیباست اگر از قهرمانان ورزشی و علمی و فرهنگی و هنری شهر خودمان حتی بیشتر از اینها تجلیل و توجه کنیم.

  امید که روزی در تمام زمینه ها کارهای زیبا و ستودنی انجام شود و همینطور جوانان شهرستان برای کسب افتخارات مختلف ترقیب و حمایت شوند.

  درود بر حسین قائمی و خانواده این جوان عزیز درگزی

  در ادامه این مطلب تصاویر بیشتری از این مراسم و مردم حاضر می بینید  ادامه مطلب

 • نظرات کاربران درمورد این نوشته:
 • مطالب مرتبط با نوشته فوق:
 • طبقه بندی موضوعی:
 • تاریخ نوشته:
 • کلمات کلیدی در گوگل:
 • لینک منبع:
 • بیمارستان امام خمینی درگز و اتفاقات جدید

  ارتقاي تخت هاي بيمارستان امام خميني(ره) درگز از ۵۶ به ۹۶ تخت و موافقت با به کارگيري ۶۰ نفر در پست هاي سازماني بدون تصدي بيمارستان جديد درگز

  نماينده مردم درگز در مجلس شوراي اسلامي گفت: به دنبال ارتقاي تخت هاي بيمارستان ابیمارستان امام خمینی درگزمام خميني(ره) درگز از ۵۶ به ۹۶ تخت هستيم و طي درخواستي که از معاون منابع انساني نهاد رياست جمهوري به عمل آمد، رسماً با به کارگيري ۶۰ نيروي انساني در تخصص هاي مختلف در بيمارستان درگز موافقت شد. «مهندس حسين محمدزاده» افزود: اين موضوع طي نامه اي به دانشگاه علوم پزشکي مشهد نيز اعلام و در بودجه سال جاري نيز پيش بيني شد. وي خاطرنشان کرد: اين اقدام مي تواند در تکميل کادر تخصصي و نيازمندي هاي بيمارستان به نيروي انساني بسيار موثر باشد. وي افزود: بيمارستان درگز از نظر کمبود نيروي تخصصي با مشکلاتي مواجه مي باشد که پس از به کارگيري اين نيروها تا حدودي مشکلات بيمارستان رفع خواهد شد. وي در پايان از مسئولان ذي ربط در اين رابطه قدرداني کرد. • نظرات کاربران درمورد این نوشته:
 • مطالب مرتبط با نوشته فوق:
 • طبقه بندی موضوعی:
 • تاریخ نوشته:
 • کلمات کلیدی در گوگل:
 • لینک منبع:
 • پیچ های تند جاده درگز و یخ بستن این جاده در زمستان ها

  گاردل ها در گردنه های تیوان نیاز به رسیدگی و تعمیرات دارند

       در خیلی از نقاط جاده درگز دیده شده است محافظ ها و یا همان گاردل های کنار جاده یا شدیدا صدمه دیده اند و یا کلا از بین رفته اند. در صحبتی که با یکی از کارمندان اداره راه داشتم نگران بود که زمستان امسال در یخبندان های گردنه های تیوان حوادث تلخ و روزهای بلاخیزی را تجربه کنیم.

  جاده درگز به قوچان مشهد - گردنه های تیوان

  در طول سال ماشین های سنگین و وسیله های نقلیه مختلف در تصادفات، لغزش ها و اتفاقات دیگری که افتاده است بارها موجب صدمه دیدن گاردهای محافظ کنار جاده در پیچ های خطرناک جاده درگز شده اند. تعمیر نشدن این گارد ها در برخی موارد موجب این نگرانیست که در زمستان و یخبندان هایی که بارها تجربه کردیم موجب شود این امکان وجود داشته باشد که ماشین ها به راحتی به سمت دره لغزش داشته باشند و چنانچه این تعمیرات صورت نگیرد سقوط به سمت دره برای ماشین های مسافر در یخبندان ممکن است.

  امید است مسئولین محترم اداره راه درگز و دیگر مدیران مسئول مربوط، فکری به حال امنیت جاده درگز داشته باشند.

  بنده خودم در جاده های بسیاری رانندگی کردم و یا مسافر بودم حقیقتا خدمت رسانی که در زمستانها به مردم درگز می شود کم نظیر است. و جای تشکر دارد. اما وضعیت این گاردل های صدمه دیده واقعا نگران کننده است. • نظرات کاربران درمورد این نوشته:
 • مطالب مرتبط با نوشته فوق:
 • طبقه بندی موضوعی:
 • تاریخ نوشته:
 • کلمات کلیدی در گوگل:
 • لینک منبع:
 • مهم ترین علت مراجعه مردم درگز به پزشک

  امینی: ناراحتی قلبی مهم ترین علت مراجعه مردم درگز به پزشک است

   

  مشهد - خبرنگارمهر: پزشک متخصص قلب، در بیمارستان صحرایی شهید صیاد شیرازی درگز گفت: بیماری های قلبی و عروقی به دلیل فرهنگ غذایی مردم این منطقه و همچنین استفاده از دخانیات مهمترین علت مراجعه مردم به پزشک است.

  به گزارش خبرنگارمهر، سارا امینی متخصص بیماری های قلب وعروق، که برای خدمت رسانی به منطقه چاپشلو درگز در خراسان رضوی حضور یافته سه شنبه شب در جمع خبرنگاران بازدید کننده اعزامی از مشهد اظهارداشت: استفاده زیاد از روغن های خوراکی جامد و مصرف دخانیات ازعوامل بروز بیماری های قلبی و عروقی است.

  وی افزود: به دلیل وجود فرهنگ خاص غذایی مردم در این منطقه، متاسفانه بیماران قلبی، زیادی در این بخش وجود دارند.

  وی گفت: در صورتی که فرهنگ غذایی مردم اصلاح نشود در آینده شاهد حضور بیماران قلبی و عروقی فراوانی در این قسمت از کشورعزیزمان خواهیم بود.

  وی با اشاره به هزینه بالای درمان بیماری های قلبی در دنیا، پیشگیری را بهترین راه حل دانست.

  وی کمبود شدید متخصص در شهرستان درگز را از عوامل حضور چند روزه خود در طرح خدمت رسانی بیمارستان صحرایی دانست و بیان کرد: دوری مردم این منطقه از مرکزاستان و کمبود پزشک متخصص در این شهرستان عدم مراجعه و پیگیری های لازم از سوی بیماران را درپی داشته است.

  وی اظهارداشت: روزانه به طور متوسط 60 مورد پذیرش در بخش بیماری های قلبی این بیمارستان صحرایی انجام می پذیرد.

  متخصص بیماری های قاب وعروق در گرانی داروهای مورد نیاز بیماران اظهار نگرانی کرد و افزود: در این بیمارستان صحرایی داروی مورد نیاز به صورت رایگان در اختیار بیماران قرار می گیرد.

  وی افزود: به دلیل قرارگرفتن بسیاری از داروهای قلبی و عروقی در لیست داروهای تخصصی از ارائه این داروها در این محل معذوریم که امیدوارم در برنامه های سال های آینده بتوانیم با تهیه این نوع داروهای تخصصی به هموطنان خدمت رسانی بهتر و مناسب تری داشته باشیم.

  وی گفت: مردم محروم این منطقه بسیارمهربان،خوش برخورد و خونگرم و مهمان نوازهستند و امیدوارم بتوانم با تمام توان به این عزیزان خدمت کنم • نظرات کاربران درمورد این نوشته:
 • مطالب مرتبط با نوشته فوق:
 • طبقه بندی موضوعی:
 • تاریخ نوشته:
 • کلمات کلیدی در گوگل:
 • لینک منبع:
 • اخبار هفته گذشته شهرستان درگز در سایت ها

  به مناسبت هفته کاهش اثرات بلایای طبیعی، دو پایگاه امداد و نجات بین شهری جمعیت هلال احمرˈتیوانˈ و ˈامام زاده سلطان ابراهیمˈ در شهرستان های درگز و قوچان افتتاح شد.

  به گزارش روز یکشنبه روابط عمومی جمعیت هلال احمر خراسدو پایگاه امداد و نجات جمعیت هلال احمر در قوچان و درگز افتتاح شدان رضوی،در آیین افتتاح پایگاه امدادی قوچان ،رییس شعبه جمعیت هلال احمر قوچان درمورد پایگاه بین شهری جاده ای امام زاده سلطان ابراهیم گفت: این پایگاه با صرف 160 میلیون تومان و به یادبود شهید بابا محمدرستمی ایجاد شده است.

  علی عطاری گفت: با توجه به موقعیت شهرستان قوچان که در سال 130 روز شاهد سرما و یخبندان در محورهای آن هستیم، از امکانات و تجهیزات مناسبی برخوردار است.

  وی افزود: درمانگاه، محل اسکان در راه ماندگان، انبار، آشپزخانه و خودرو های امداد و نجات و آمبولانس از جمله امکانات و تجهیزات این پایگاه است.

  وی با اشاره به اینکه پایگاه مذکور دارای 195 متر مربع زیر بنا می باشد، گفت: این پایگاه در موقعیت حساسی قراردارد و علاوه برکمک به حادثه دیدگان مختلف به مصدومان حوادث رانندگی در جاده ها نیز کمک رسانی می شود .

  سرپرست شعبه جمعیت هلال احمر درگز نیز در مراسم افتتاح پایگاه امدادی تیوان گفت : پایگاه امداد و نجات بین شهری تیوان با 230 متر مربع زیر بنا دارای امکانات و تجهیزات مناسبی است.

  علیرضا سودمند گفت:این امکانات شامل خودروهای امداد و نجات، آمبولانس، اتاق های اسکان در راه ماندگان، درمانگاه اتاق استراحت، آشپزخانه و... است.

  وی با اشاره به هزینه ساخت این پایگاه گفت:210 میلیون تومان صرف ایجاد این پایگاه شده است با توجه به موقعیت آن تردد خودروهای ترانزیت وضعیت جاری و آب و هوای منطقه همواره نقش بسزایی در کمک به افراد حادثه دیده، در راه مانده و... ایفا می کند.

   

  حضور اکیپ بحران امور آب و فاضلاب درگز در مانور فرضی سیل

  حضور اکیپ بحران امور آب و فاضلاب درگز در مانور فرضی سیلبه گزارش روابط عمومی آب و فاضلاب خراسان رضوی، حسن حبیب مدیر امور آبفای درگز در خصوص مانور سیل گفت:

  در پی اعلان دبیر ستاد حوادث غیر مترقبه شهرستان درگز مقارن ساعت 7 صبح روز نوزدهم مهرماه سیل آبی حاصل از طغیان رودخانه در حوالی روستای زنگلانلو رخ داده بود که در وهله اول موضوع به ستاد بحران آبفا خراسان رضوی و امورهای معین آبفای کلات و سبزوار و قوچان اعلام گردید، سپس گروه پیشرو امور در ساعت 8 صبح به محل حادثه اعزام شد.

  حبیبی افزود: طبق گزارشات واصله حدود 200 متر خط انتقال آبرسانی با سایز 300 و جنس آزبست از مدار خارج گردیده بود که با مدیریت بحران امور ابتدا تانکر آبرسانی آب شرب به محل اعزام و سپس سریعا لوله بارگیری و به محل حادثه اعزام شد.

  وی گفت: تخمین زده شد که مدت زمان رفع اتفاق حدود 7 ساعت زمان خواهد برد که با همت اکیپ اعزامی و رساندن آب شرب سالم و بهداشتی به اهالی روستا و پس از هماهنگی با بخشداری چاپشلو و اکیپ مرکز بهداشت مستقر در محل گروه به امور مراجعت کرد.

  مدیر امور درگز در پایان اشاره کرد: اکیپ اعزامی به محل حادثه امور درگز مسئول تیم بحران حبیبی (مدیر امور)، تیموری (مسئول اتفاقات)، ا...وردی داره (لوله کش)، قربانعلی شیخ حافظی (لوله کش ) و عباس غفارنیا (روابط عمومی امور) بودند.

   

  ۲۴۷ نفر از مددجویان زندان درگز از عفو و مرخصی بهره مند شدند

  در راستای سیاستهای کاهش آسیب سازمان زندانها و با توجه به بخشنامه ریاست محترم قوه قضائیه مبنی بر اعطای مرخصی به زندانیان...

  اداره زندان درگز نیز همگام با سیاستهای سازمان و با توجه به آثار مثبت و سازنده حضور زندانیان در کنار خانواده ضمن بررسی کلیه پرونده های قضائی مددجویان با هماهنگی مرجع قضائی به 188 نفر از مددجویان
  واجد شرایط مرخصی اعطا نمود . شاکری رئیس زندان درگز ضمن بیان خبر فوق اضافه کرد در جهت کاهش جمعیت کیفری و اجرای عفو اعطایی عید سعید فطر در زندان درگز با بررسی پرونده محکومان واجد شرایط و موافقت مرجع قضایی تا کنون 59 نفر از محکومان از عفو برخوردار شده اند

   

  مدير جهاد كشاورزي درگز خبر داد: آغاز گشت گندم و جو در شهرستان

  مدير جهاد كشاورزي درگز گفت: آغاز گشت گندم و جو در شهرستان درگز از اوايل مهرماه شروع شده است.

  سهراب قلي‌نژاد در گفت و گو با خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)- منطقه خراسان، افزود: با توجه به افزايش هزينه‌ها در اثر حذف يارانه‌ها از حامل‌هاي انرژي، روش كشت با دستگاه كشت مستقيم رو به گسترش است.

  وي ادامه داد: پيش‌بيني مي‌شود در سال زراعي جديد حدود 500 هكتار از مزارع شهرستان توسط كشت مستقيم، صورت پذيرد.

  قلي نژاد خاطرنشان كرد: همزمان با شروع كاشت، توزيع نهاده‌هاي كشاورزي و انواع سموم ضدعفوني نيزكماكان ادامه دارد.

   

  همایش بزرگ خواهران حوزه مقاومت عصمتیه درگز برگزار شد

  همایش بعثت خانواده در خصوص تحکیم خانواده ، راهکارهای بنیان خانواده ، تربیت فرزندان صالح و همسرداری با حضور 300 نفر از بسیجیان خواهر حوزه مقاومت عصمتیه در محل کانون فرهنگی اجتماعی ناحیه درگز برگزار شد.

  همچنين مسابقات چندگانه استقامت ،مسابقات پیاده روی و استقامت پایگاه های حضرت رقیه و اسماء و زینبیه سلام الله عليهاحوزه مقاومت بسیج عصمتیه خواهران ناحیه درگز با حضور تعداد 80 نفر خواهر بسیجی برگزار گردید. • نظرات کاربران درمورد این نوشته:
 • مطالب مرتبط با نوشته فوق:
 • طبقه بندی موضوعی:
 • تاریخ نوشته:
 • کلمات کلیدی در گوگل:
 • لینک منبع:
 • دریافت پول های بی حساب و کتاب در مدارس

  گلایه یک دانش آموز درگزی در سایت خبرآنلاین از آموزش و پرورش درگز و پاسخ آموزش و پرورش به پیگیری ها

   

  با این که تقریبا یک ماه از بازگشایی مدارس می گذرد اما هنوز مشکلاتی نیز برای دانش آموزان وجود دارد

  آموزش و پرورشبرای مثال احمد از درگز برای خبر آنلاین نوشته:"من در یکی از مدارس درگز تحصیل می کنم مشکلی که وجود دارد این است که به بهانه های مختلف از ما پول می گیرند یک روز برای کتاب های غیر درسی یک روز برای کلاس تقویتی یک روز برای خرید وسایل مدرسه متاسفانه کسی هم جواب قانع کننده ای به ما نمی دهد."
  واما علی فرهادی(مدیر روابط عمومی آموزش و پرورش)در پاسخ به پرسش مطرح شده می گوید:هیچ مدرسه دولتی حق دریافت پول اضافه از دانش آموزان را ندارد واین دانش آموز درگزی می تواند به آموزش و پرورش منطقه شان شکایت کند و یا با سامانه ما تماس بگیرد تا به شکایت شان رسیدگی شود.
  شماره های تماس با آموزش و پرورش:82282113 ,و 82282114 • نظرات کاربران درمورد این نوشته:
 • مطالب مرتبط با نوشته فوق:
 • طبقه بندی موضوعی:
 • تاریخ نوشته:
 • کلمات کلیدی در گوگل:
 • لینک منبع:
 • دو خبر از شهرستان درگز در مهرماه سال جاری

  به مناسبت روز جهانی سالمند؛ مسابقات ورزشی پیشکسوتان شهرستان درگز برگزار می شود...


  روز سالمند در شهرستان درگزمسابقات ورزشی پیشکسوتان شهرستان درگز به مناسبت روز جهانی سالمند برگزار می شود.
  به گزارش روابط عمومی اداره کل ورزش و جوانان خراسان رضوی، رئیس اداره ورزش و جوانان شهرستان درگز گفت: مسابقات فوتبال و والیبال پیشکسوتان بالای 50 سال درگز در سالن ورزشی تختی این شهرستان برگزار خواهد شد.
  علی لطفی گنابادی افزود: همچنین در ادامه این برنامه ها در روز 14 مهرماه شاهد رقابت دوستانه تیم‌های فوتبال پیشکسوتان درگز و بجنورد در استادیوم مالک اشتر درگز خواهیم بود.
  وی اظهار داشت: در این هفته دیوار سنگ نوردی شهرستان درگز در سالن تختی افتتاح خواهد شد.
  رئیس اداره ورزش و جوانان شهرستان درگز در ادامه از اعزام 10 کشتی گیر نونهال درگزی به مسابقات چند جانبه دوستانه کشتی نونهالان در شهرستان تربت جام خبر داد و بیان کرد: این مسابقات به مناسبت بزرگداشت هفته سلامت در روز جمعه 14 مهرماه برگزار خواهد شد.
  لطفی همچنین از برگزاری هفته سوم مسابقات لیگ دسته یک فوتبال استان خبر داد و اظهار داشت: در این مسابقات تیم اتحاد درگز روز پنجشنبه13 مهرماه میهمان تیم فوتبال امید پیام مشهد خواهد بود.
  وی در پایان با اشاره به برگزاری هفته سوم مسابقات لیگ دسته یک فوتسال استان گفت: پنجشنبه13مهرماه نیز تیم فوتسال شاهین درگز میهمان نماینده فریمان و جمعه 14مهرماه تیم فوتسال عدالت درگز میزبان نماینده شهرستان تربت جام خواهد بود

   

   

  سقوط کارگر درگزی به قنات قدیمی...

  سقوط کارگر درگزی در چاهیک کارگر حدوداً ۵۰ ساله که در ساختمان در دست احداث زندان جدید درگز مشغول به کار بود، هنگامی که قصد هواخوری در اراضی اطراف زندان را داشت به یک قنات فرسوده قدیمی سقوط کرد. در پی این حادثه همکاران وی لحظاتی به جستجوی این کارگر پرداختند و پس از یک ساعت متوجه صدایی از ته قنات شدند. آنان بلافاصله موضوع را به اطلاع مأموران آتش نشانی درگز رساندند و مأموران در محل حضور یافتند و با استفاده از امکانات موجود موفق شدند این کارگر را از مرگ حتمی نجات دهند. یکی از مأموران آتش نشانی درگز با اعلام این خبر گفت: این فرد از ناحیه کتف و سر و صورت و سایر نقاط بدن به شدت آسیب دید که پس از نجات از قنات در بیمارستان درگز تحت مداوا قرار گرفت. امین واحدی افزود: سقوط به عمق قنات ۱۶ متری خوشبختانه با زنده ماندن این کارگر به خیر گذشت اما از کارگران می خواهیم هنگام کار شرایط ایمنی را رعایت کنند تا دچار چنین اتفاقاتی نشوند. • نظرات کاربران درمورد این نوشته:
 • مطالب مرتبط با نوشته فوق:
 • طبقه بندی موضوعی:
 • تاریخ نوشته:
 • کلمات کلیدی در گوگل:
 • لینک منبع:
 • به مناسبت هفته دفاع مقدس

  به گزارش خبرگزاری مهر به مناسبت هفته دفاع مقدس جانبازان شیروانی مسیر ۱۸ کیلومتری دره شمخال درگز را پیاده روی کردند

  کریم فروتن در گفتگو با خبرنگار مهر افزود: 10 نفر از جانبازان شیروان در خراسان شمالی، با هدف گرامیداشت یاد و خاطره شهدای دوران دفاع مقدس مسیر 18 کیلومتری دره شمخال تا دره درونگر درگز در استان خراسان رضوی را پیمودند.

  وی بیان داشت: اعضای این گروه را حسین بهرام نیا زیارت، کیومرث رحیمیان، غلامحسین قدرتی، رمضانعلی نعیمی، محدعلی ارگی، تورج شعبانی، رحیم رمضانی، هادی سعادت طلب و محمد نظری تشکیل داده بودند.

  فروتن اظهار داشت: سرپرستی این گروه کوهنوردی بر عهده کیومرث رحیمیان و مربی فنی این تیم نیز رمضانعلی نعیمی بود.

  به گفته وی در این برنامه پیاده روی، دعای پرفیض کیمل توسط جانبازان شیروانی قرائت شد و محمد نظری کوهنورد مداح اهل بیت (ع)، نیز به مداحی پرداخت.

  دره شمخال در پنج کیلومتری باجگیران و در 57 کیلومتری شمال غرب درگز در خراسان رضوی قرار دارد. • نظرات کاربران درمورد این نوشته:
 • مطالب مرتبط با نوشته فوق:
 • طبقه بندی موضوعی:
 • تاریخ نوشته:
 • کلمات کلیدی در گوگل:
 • لینک منبع:
 • نقدی با مواضع حجت الاسلام ناهیدی

  امام جمعه درگز در نماز جمعه ی ۳۱ شهریور

   

  امام جمعه درگز گفت: آمريكا با توهين به ساحت مقدس پيامبر(صحجت الاسلام ناهیدی امام جمعه درگز) به دنبال انحراف مسلمانان از بيداري اسلامي است.

  حجت‌الاسلام ناهيدي روز گذشته 31 شهريور، در خطبه هاي نماز جمعه درگز، تصريح كرد: ساخت فيلم هتك حرمت به پيامبر يكي از شيوه‌هاي كار استكبار جهاني به سركردگي آمريكاست، اما دشمن از واكنش مسلمانان غافل بود.

  وي در ادامه افزود: امروز در جرايد و رسانه‌ها بزرگترين امتياز ملت ايران روحيه مقاومت و ايثارگري است.

  خطيب نماز جمعه درگز با اشاره به هشت سال دفاع مقدس، خاطر نشان كرد: جوانان در آن روزها تنور جنگ را گرم نگه داشتند و به دشمن فرصت ندادند، امروز نيز در عرصه علم و تكنولوژي پيشتاز هستند زيرا به اين باور رسيده‌اند كه به خود تكيه كنند.

  وي در ادامه گفت: اگر مومنان به اهميت موضوع نماز توجه داشته باشند، شيطان انسان‌ را وسوسه مي كند تا از آن غافل و گرفتار شك شود.

   

  قلم یاز: بیانات امام جمعه محترم شهرستان درگز در آخرین جمعه شهریور ماه امسال مثل همیشه دیدگاه هایی جالب و بسیار مفید و آموزنده بود اما چند نکته اصلی فرمایشات ایشان را قابل بحث و نشر در سایت قلم یاز دیدم.

  ۱. ایشان در بیانات خود فرمودند: "آمريكا با توهين به ساحت مقدس پيامبر(ص) به دنبال انحراف مسلمانان از بيداري اسلامي است."

  حال سوالی که برای بنده به وجود اومد این بود که مگر آمریکا به رسول اکرم توهینی کرده؟ اصلا منظور ایشون از امریکا چی بوده؟ مگه ساخت فیلم توسط یک کارگردان امریکا رو میشه به کل ملت و کشور و دولت امریکا ربط داد؟ هرچند سکوت و بی عدالتی امریکایی ها به بهانه آزادی بیان در برخورد با این کارگردان منحوس می تونه مورد اعتراضی منطقی باشه اما نمیشه گفت که امریکا توهینی کرده مگر اینکه ما سکوت و حمایت اونها از این کارگردان رو توهین معرفی بکنیم.

  ۲. آیا اساسا فلسفه و دلیل منطقی ساخت این فیلم توهین آمیز توسط یک آمریکایی و حمایت ملت امریکا از این کارگردان رو باید در عزم امریکا برای ایجاد انحراف در بیداری اسلامی دونست؟ نمی دونم واقعا دیگران هم فکر می کنند که کار کار استکبار جهانیه و هدفشون هم اینه که بیداری اسلامی در منطقه ما رو منحرف بکنند؟ اونهم با توهین به ملت ها مسلمان؟ یعنی میشه با توهین به ملت های مسلمان راه اونها رو عوض کرد؟

  ۳. آیا اساسا چیزی به نام بیداری اسلامی در منطقه ما اتفاق افتاده است؟ یعنی مردم منطقه و دیگر کشورهایی که اوضاع آنها بحرانیست از قبل مسلمان نبوده اند و به یک باره فهمیده اند که اسلام ما دینیست سعادت بخش و برای آن قیام کردند؟ و اتفاقا این قیامشان را از انقلاب اسلامی سی سال پیش ما الگو گرفتند؟ اتفاقا من فکر می کنم آنها حاکمانی مستبد داشتند و ظالم و علیه آنها قیام کردند و برخی مثل مصر پیروز شدند و برخی نیز به مبارزات خود ادامه می دهند. درست است که مردم منطقه مسلمان هستند اما قیام آنها علیه دیکتاتوریست نه کفر و شرک و... بر اساس چه منطق و سندی ما این اسم را برای خیزش منطقه به سوی آزادی و رهایی از تفکرات شیطانی سراسر دروغ و استبداد؛ بیداری اسلامی می گذاریم؟ آیا بهتر نیست مدیریت متوهمانه بر کشور به پایان برسد؟ بهتر نیست بر اساس منطق و نمونه های عینی و حقیقی فکر کنیم و تصمیم بگیریم؟ مردم و جوانان هم مسلما بهتر با حقیقت و انصاف همراه می شوند تا با ذهنیت های عجیب و غریب ما.

  ۴. ایشان در بیاناتی دیگر فرموده اند: "امروز بزرگترين امتياز ملت ايران روحيه مقاومت و ايثارگري است." که حقیقتا بنده این بیان را می پذیرم. امروز ایستادگی و مقاومت ملت ایران در برابر زورگویی و زیاده خواهی های مستکبران جهان افتخار و مباهات است. اما روحیه ایستادگی و مقاومت از منطق و راستی می آید نباید اجازه دهیم با طرح مسائل و اعمال نادرست و دلسرد کننده جوانان به ما بخندند و ناامید شوند اینگونه رفتارها در اولین بازخورد خود همین روحیه مقاومت و ایستادگی را تضعیف می کند. حالا بماند که امروز وضع ما از این حرفها خرابتر است. اما یک انسان پای اعتقاداتی منطقی می ایستد و مقاوت می کند نه پای توهمات غیر واقعی.

  امام جمعه محترم در ادامه بیاناتی بسیار پرمعنا و مفید نمودند که مثل همیشه گوهر بار و ارزشمند بود و امیدوارم خداوند منان ایشان را بیش از پیش در امر خدمت به مردم و رهبری استوار داشته باشد.

   

  پانوشت:

  از این به بعد تصمیم گرفتم بیشتر راجع به وقایع و اتفاقات و اظهار نظرها و عملکردهای مسئولین و دیگر شخصیت ها بنویسم. انشاالله بازدیدکنندگان گرامی با نظرات موافق و مخالف خود راهنمای من باشند.

  یا حق • نظرات کاربران درمورد این نوشته:
 • مطالب مرتبط با نوشته فوق:
 • طبقه بندی موضوعی:
 • تاریخ نوشته:
 • کلمات کلیدی در گوگل:
 • لینک منبع:
 • برگذاری کنسرت موسیقی در درگز در دهم مهرماه سال جاری

  مطلع شدم دهم مهر ماه قراره توی درگز کنسرت موسیقی دیگه ای هم برگذار بشه.

  گروه موسیقی که زیر نظر ارشاد فعالیت می کنه برای دهم مهر ماه مجوز نمایش عمومی کارش رو گرفته و انشاالله با موفقیت بتونه کارش رو برگذار بکنه.

  این کنسرت که به مدت احتمالا پنج یا شش روز کار کنسرت و اجرای اون ادامه خواهد داشت متشکل از سازها و نوازندگان ذیل هستش:

  تنظیم و خواننده : سلیمان آقایی
  خواننده : محسن نجفیان
  گیتار کلاسیک : مانیا شعبانپور
  گیتار جاز : امین ارفعی
  گیتار ملودیک : جواد ابراهیمی
  گیتار بیس :‌ کامبیز اقبالی
  کیبورد و پیانو : مجید نوروزیان
  کیبورد : معین ملی
  نوازنده ضرب : مهدی خوشبختی
  تومبا(پرکاشن) : امیر اثنی عشری(نوازنده مهمان)
  درام : احسان لطفی(نوازنده مهمان)

  ضمنا دف و سنتور هم دو ساز زیبا هستند که در این گروه مورد استفاده خواهند بود و متاسفانه هنوز اسامی نوازندگان اونها به دست من نرسیده...

  جالبه حتی اکثر اشعار موسیقی این کارها رو هم از اشعار شاعران درگزی استفاده کردند و کار تماما بومیه. امیدوارم موفق باشند و هر روز کارهای جدیدتری از این دوستانمون ببینیم. • نظرات کاربران درمورد این نوشته:
 • مطالب مرتبط با نوشته فوق:
 • طبقه بندی موضوعی:
 • تاریخ نوشته:
 • کلمات کلیدی در گوگل:
 • لینک منبع:
 • ریز و درشت مشکلات شهرستان درگز در گفت‌وگو با فرماندار

  اسفندیار جلایر - فرماندار درگزمعتمدی: قدس ویژه خراسان - فرماندار درگز با بیان اینکه ارایه خدمات به مردم افزایش رضایتمندی آنان را به دنبال دارد، گفت: اقدامات خوبی پس از انقلاب اسلامی بویژه دولت نهم و دهم برای خدمات به مردم ارایه شده است که نمی‌توان از آن چشمپوشی کرد.

  اسفندیار جلایری با حضور در تحریریه قدس افزود: تا قبل از پیروزی انقلاب اسلامی شهرستان درگز و روستاها با مشکلاتی از جمله نداشتن گاز، آب شرب در روستاها، آسفالت، خانه بهداشت، وجود جاده خاکی و شنی، تلفن و مخابرات مواجه بود، اما طی 33 سال از عمر نظام مقدس جمهوری اسلامی و بویژه در دولت دکتر احمدی نژاد بسیاری از مشکلات یاد شده رفع شد.
  وی در ادامه با اشاره به حضور رئیس جمهور در شهرستان درگز در سفر چهارم هیأت دولت به خراسان رضوی اضافه کرد: در این سفر بزرگترین خواسته مردم شهرستان درگز با تأکید رئیس جمهور مورد توجه قرار گرفت. 
  وی اضافه کرد: با مصوبه هیأت دولت قرار شد جاده درگز از جاده قدیم به طول حدود 90 کیلومتر احداث شود که اکنون اجرای آن وارد مرحله مطالعاتی شده است و طی چند ماه آینده عملیاتی می‌شود. 

  «جاده» سرخط مشکلات درگز 
  وی با بیان اینکه با احداث این جاده فاصله درگز تا مشهد 50 تا 60 کیلومتر کاهش می‌یابد، ادامه داد: با این راه‌اندازی مشکل جاده که سرخط همه مسایل و مشکلات درگز است رفع می‌شود. 
  این مقام مسؤول در شهرستان درگز خاطرنشان کرد: احداث بزرگترین تونل آبرسانی به طول 3 هزار و 600 مترمربع نیز در حال اجراست که در حال حاضر احداث این تونل از پیشرفت حدود 70 درصدی برخوردار می‌باشد. 

  درگز و مشکل آب شرب 
  جلایری با اشاره به اینکه با احداث این تونل آب به پشت سد ابیورد هدایت می‌شود، گفت: با این اقدام بخشی از آب شرب درگز که اکنون با مشکلاتی مواجه است تأمین و امکان استفاده آب برای کشاورزی از پایین دست سد ابیورد نیز مهیا می‌شود. 

  هدر رفت آبهای مرزی 
  وی با اشاره به افت آبهای زیرزمینی در این شهرستان درباره مشکل هدر رفت آبهای مرزی یادآور شد: با احداث تونل آبرسانی یاد شده بخشی از آبهای مرزی مهار و به پشت سد ابیورد منتقل می‌شود. 
  فرماندار درگز تصریح کرد: البته بندهای دیگری نیز روی سد درونگر با هدف کنترل سیلابها و تقویت سفره آبهای زیرزمینی ایجاد می‌شود. 
  وی در بخش دیگری با تأکید بر اینکه درگز می‌تواند در حوزه کشاورزی بیشترین اشتغال را ایجاد کند، گفت: در قالب طرح ملی و دولتی توسعه کشاورزی سهمیه 6/8 میلیارد تومانی تسهیلات برای شهرستان درگز در نظر گرفته شده است که بیش از 6 میلیارد تومان آن تاکنون تأمین شده است. 
  وی با بیان اینکه طرحهای کشاورزی ارایه شده شهرستان بیش از این سهمیه تسهیلات است، افزود: عمده طرحهای ارایه شده در حوزه‌هایی مانند دامداری، استخر ذخیره آب، گلخانه و احداث باغ می‌باشد. 
  وی ادامه داد: تعدادی از کشاورزان در درگز برای دریافت ماشین‌آلات کشاورزی مانند تراکتور با سهم آورده خود و ارایه مدارکی ثبت نام کرده‌اند، اما با دستور جدید دولت افراد به صورت انفرادی نمی‌توانند از این امکان استفاده کنند که این مسأله گلایه و اعتراض کشاورزان را به دنبال داشته است. 
  وی اضافه کرد: فرمانداری درگز برای رفع این مشکل پیگیر است تا افرادی که از قبل ثبت نام کرده‌اند، مشمول دستور جدید دولت نشوند. 

  ورود و خروج روزانه 300 تریلی ترانزیتی از لطف آباد 
  وی در بخش دیگر با اشاره به ورود و خروج روزانه 300 تریلی ترانزیتی از مسیر لطف آباد به سمت کشور ترکمنستان و ترکیه گفت: زیر ساخت‌ها در لطف‌آباد برای این حجم تردد آماده نیست. 
  جلایری با اشاره به برفگیر بودن جاده درگز در فصل زمستان گفت: در این شرایط در برخی مواقع جاده مسدود می‌شود که این مسأله باعث ساعتها معطلی تریلی‌های ترانزیتی می‌شود که اخیراً با پیگیری‌های استانداری خراسان رضوی یک دستگاه «برف روب» و نمک پاش اتومات به این شهرستان اختصاص یافت. 
  این مقام مسؤول با بیان اینکه کیلومتر 95 جاده قوچان به درگز در دو راهی امام قلی بسیار خراب و مشکل ساز است، یادآور شد: واژگونی وسایل نقلیه و تصادفات در این محور زیاد رخ می‌دهد که در فصل زمستان به اوج می‌رسد. 

  وعده محقق نشده راه و شهرسازی 
  وی ادامه داد: طبق قول اداره کل راه و شهرسازی این مسیر می‌بایست تا اردیبهشت سال جاری اصلاح می شد که هنوز این وعده محقق نشده است.

  محدودیت ترکمنستان برای تریلی‌های ترانزیتی 
  فرماندار درگز اضافه کرد: ضمن اینکه بتازگی کشور ترکمنستان اجازه تردد کامیونهای ترانزیتی با بار بیش از 20 تن از گمرک باجگیران را نمی‌دهد و این مسأله باعث شده خودروهای یاد شده از لطف‌آباد مسیر را ادامه دهند، اما به دلیل نبود کمربندی در درگز این کامیون‌ها از داخل شهر تردد می‌کنند که این مسأله ضمن وارد آوردن خسارات جدی به آسفالت شهر اعتراض شدید مردم را نیز به دنبال داشته است. 

  افزایش تردد خودروهای ترانزیتی 
  جلایری با بیان اینکه با این اقدام روزانه حداقل تردد 50 تا 60 تریلی از درگز به لطف آباد افزایش می‌یابد، ادامه داد: این حجم بسیار سنگین و فراتر از ظرفیت زیرساختها می‌باشد. 
  وی درخصوص اقدامات انجام شده برای رفع مشکل پارکینگ تریلی‌ها (تیر پارک) تصریح کرد: بخش خصوصی برای احداث این پارکینگ‌ها ورود یافته است، ضمن اینکه در گمرک باجگیران نیز ساخت و سازهایی در این رابطه در حال انجام است. 
  وی ادامه داد: اگر قرار است لطف آباد به منطقه ویژه اقتصادی تبدیل شود باید زیرساختهای لازم مهیا شود که این موضوع توسط فرمانداری در حال پیگیری است. 
  وی در بخش دیگری امکانات اطفای حریق در شهرستان درگز را با توجه به موقعیت خاص آن اندک و حداقلی ارزیابی کرد وگفت: از سوی دیگر تجهیزات تنها جایگاه CNG درگز نیز به دلیل فرسوده و قدیمی بودن مرتب خراب می‌شود و مردم مجبورند با طی مسافت طولانی به جایگاه CNG در نوخندان مراجعه کنند.

  بی رغبتی بخش خصوصی 
  جلایری با بیان اینکه به دلیل مهیا نبودن زیر ساختهای لازم از جمله جاده، بخش خصوصی تمایلی برای ورود در این عرصه ندارد، گفت: همکاری هر چه بیشتر شرکت گاز خراسان رضوی نیز لازم است و باید گفت در هیچ شرایطی نباید جایگاه CNG درگز و نوخندان به دلیل بازتابهای اجتماعی قطع شود ولو اینکه اختلاف بدهی زیاد بین این جایگاه‌ها با شرکت گاز وجود داشته باشد. 

  عملکرد ضعیف شهرداری درگز 
  وی در ادامه با اشاره به انتقاد مردم از عملکرد شهرداری درگز یادآور شد: این نهاد مردمی در حوزه‌هایی مانند سد معبر، فضای سبز، روکش آسفالت خوب عمل نکرده است و اگر کمکهای استانداری نباشد، همین روکش فعلی آسفالت هم وجود نداشت. 
  وی تأکید کرد، شهرداری درگز باید با برنامه‌ریزی دقیق و مدیریت پویا و درآمدزا بتواند شهر را به خوبی اداره کند. 
  جلایری در ادامه درخصوص وضعیت مسکن مهر در این شهرستان گفت: ساخت مسکن مهر در درگز در حوزه شرکت تعاونی‌ها دارای ایراداتی است که در سفر اخیر وزیر راه و شهرسازی توصیه‌هایی برای رفع آن مطرح شد. 

  آبان ماه؛ وعده بنیاد مسکن برای رفع مشکلات طرح هادی 
  فرماندار شهرستان مرزی درگز با اشاره به وجود مشکلات حوزه اجرای طرح هادی گفت: اعتراضات مردمی در این حوزه با مسؤولان بنیاد مسکن استان و شهرستان مطرح شده است و قول مساعد برای حل مشکلات یاد شده تا آبان ماه جاری از آنان گرفته شده است. 
  وی در ادامه به ثبت نام 70 تا 80 درصد مردم، 15 پزشک عمومی، 11 متخصص و 5 داروخانه در طرح پزشک خانواده اشاره کرد و گفت: به زودی این طرح در شهرستان اجرا می‌شود. 
  وی از کمبود متخصص مغز و اعصاب، پرستار بویژه در حوزه آقایان و آمبولانس در درگز خبر داد و گفت: از سوی دیگر با توجه به وضعیت جغرافیایی درگز و جمعیت 80 هزار نفری آن وجود امداد هوایی از ضروریات است.
  وی درباره مشکلات کشاورزان بویژه در حوزه کود شیمیایی اظهار داشت: این مشکل تنها خاص این شهرستان نیست.

  سیلوهای خالی گندم و آرد
  جلایری تصریح کرد: امسال کشاورزان از فروش و تحویل گندم به دولت به دلیل قیمت پایین خرید تضمینی خودداری کردند، از این‌رو باید گفت تقریباً سیلوهای شهرستان خالی است، لذا این نگرانی وجود دارد در زمستان شهرستان در حوزه گندم و آرد با مشکل مواجه شود • نظرات کاربران درمورد این نوشته:
 • مطالب مرتبط با نوشته فوق:
 • طبقه بندی موضوعی:
 • تاریخ نوشته:
 • کلمات کلیدی در گوگل:
 • لینک منبع:
 • مسابقات اسب سواری در روستای حاتم قلعه درگز

  رییس اداره ورزش و جوانان شهرستان درگز گفت: مسابقات اسب سواری در روستای حاتم قلعه این شهرستان در روز 14 شهریورماه سال جاری برگزار می شود.
  به گزارش روابط عمومی اداره کل ورزش و جوانان خراسان رضوی، علی لطفی گنابادی با بیان این مطلب افزود: این مسابقات با حضور 23 اسب سوار از شهرستان های مشهد، درگز، نیشابور، قوچان، تربت جام و کلات برگزار خواهد شد.
  وی ادامه داد: مسابقات اسب سواری پیش رو در مواد یرقه و تاخت انجام می شود.
  رییس اداره ورزش و جوانان درگز در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به تعداد ورزشکاران رسمی ثبت شده این شهرستان در سال جاری گفت: تعداد 1600 نفر در حال حاضر به صورت رسمی در رشته های فوتبال، والیبال، فوتسال، دو و میدانی، کشتی آزاد، کشتی باچوخه، تکواندو، کاراته، جودو، کونگ فو، ووشو، تنیس روی میز و کبدی در حال فعالیت هستند و در همگی این رشته ها شهرستان درگز در لیگ استان نماینده دارد. 
  لطفی گنابادی درباره پروژه های عمرانی- ورزشی در حال اجرای شهرستان درگز بیان کرد: اتمام کاشت زمین چمن شهرستان درگز در دو هفته آینده و بهره برداری از جایگاه ورزشکاران، سالن ورزش های رزمی، خانه شطرنج و مهمانسرای این شهرستان در چند ماه آینده از مهمترین این پروژه ها می‌باشد • نظرات کاربران درمورد این نوشته:
 • مطالب مرتبط با نوشته فوق:
 • طبقه بندی موضوعی:
 • تاریخ نوشته:
 • کلمات کلیدی در گوگل:
 • لینک منبع:
 • کنسرت موسیقی شاپرک

  طبق گزارشی که برای قلم یاز ارسال شد گروه موسیقی شاپرک شهرستان درگز برنامه برگذاری کنسرت موسیقی در پنج شهر استان خراسان را در برنامه خود دارد.

  بجنورد، شیروان، نیشابور، درگز و قوچان از شهرهایی هستند که برنامه کنسرت موسیقی شاپرک به زودی در این شهرها برگذار خواهد شد. در تماسی که با بابک اخلاقی سرپرست این گروه داشتم ایشان این خبر رو تایید کردند و اعلام کردند که این کار با هدف کمک به مردم زلزله زده آذربایجان صورت می گیره و درآمدهای کسب شده از این کنسرت ها به مردم زلزله زده تقدیم خواهد شد... ضمنا سرپرست گروه شاپرک تاکید داشتند که انتقاد و گلایه ایشون از مسئولین اداره ارشاد سبزوار حتما نوشته بشه. گویا در پیگیری اجرای این کنسرت در سبزوار، مسئولین مربوطه در این شهرستان پیگیری های لازم را جهت اجرای این امور خیر در این شهرستان نداشته اند و برخورد نامناسب و سرد این مسئولین موجب ناراحتی شدید سرپرست و دیگر اعضای گروه شاپرک شهرستان درگز بود.

  برای این عزیزان و تمام هنرمندان شهرستان درگز آرزوی موفقیت و بهروزی دارم. حق نگهدارشان باشد. • نظرات کاربران درمورد این نوشته:
 • مطالب مرتبط با نوشته فوق:
 • طبقه بندی موضوعی:
 • تاریخ نوشته:
 • کلمات کلیدی در گوگل:
 • لینک منبع:
 • گلايه برخي از کارکنان شهرداري درگز از دريافت نکردن حقوق و پاسخ شهردار

  خراسان - سرویس درگز، مقصودي/:  به دنبال وصول يک پيامک مردمي از درگز به ستون حرف مردم مبني بر پرداخت نشدن حقوق کارکنان رسمي و قراردادي شهرداري درگز براي کسب اطلاع از موضوع به سراغ چند نفر از کارکنان رسمي و قراردادي شهرداري درگز رفتيم.يکي از کارکنان رسمي شهرداري درگز گفت: ۲ ماه است که از شهرداري درگز حقوقي دريافت نکرده ايم و با اين وضعيت گراني کالا ها با مشکلات عديده اي مواجه شده ايم. وي که مايل به درج نامش نبود، افزود: تاکنون چندين نوبت به اين موضوع اعتراض کرده ايم اما گفته مي شود شهرداري بودجه مالي ندارد و بايد تا اطلاع ثانوي صبر کنيد. حسين «م» يکي ديگر از کارکنان قراردادي شهرداري درگز نيز گفت: از ۴ ماه پيش تاکنون هيچ پولي از شهرداري نگرفته ايم و اين در حالي است که با چند سرعائله و نبود هيچ گونه درآمدي با مشکلات مالي سختي دسته و پنجه نرم مي کنيم. علي«د» يکي ديگر از کارکنان شهرداري گفت: کسي که ۴ ماه حقوق نگيرد با وضعيت فعلي گراني کالا، توان جواب گويي به خانواده اش را ندارد و از مسئولان توقع داريم ما را دريابند و فکري به حال ما بکنند. در ادامه روايي زاده (شهردار درگز) نيز در پاسخ به اين اعتراضات به خراسان رضوي گفت: از مشکل کليه کارکنان شهرداري باخبر هستيم و تاکنون پي گيري هاي زيادي هم شده تا بتوانيم حقوق آنان را به موقع پرداخت کنيم اما متأسفانه اين امر محقق نشده است. در نهايت به دنبال برخي اقدامات انجام شده توانستيم حقوق يک ماه کارکنان رسمي را پرداخت کنيم و مساعدتي هم نسبت به کارکنان قراردادي داشته باشيم. وي در ادامه درباره پرداخت بقيه طلب کارکنان نيز قول مساعد داد. • نظرات کاربران درمورد این نوشته:
 • مطالب مرتبط با نوشته فوق:
 • طبقه بندی موضوعی:
 • تاریخ نوشته:
 • کلمات کلیدی در گوگل:
 • لینک منبع:
 • آخرین مرحله مسابقات اینترنتی گروه شهرستان درگز

  با عرض سلام و درود خدمت همشهریان عزیزم

  آخرین مرحله مسابقات اینترنتی گروه شهرستان درگز در فیسبوک در این سایت در حال برگذاریست. در مراحل قبل که پنج مسابقه برگذار شد به برندگان هر کدام یک کارت شارژ ۲.۰۰۰ تومانی جایزه اهدا شد. در این مسابقه طبق توضیح قبلی به برنده مسابقه یک کارت شارژ ۱۰.۰۰۰ تومانی اهدا خواهد شد.

  قوانین و نکته های مهم!

  - برای برنده شدن در این مسابقه الزاما باید عضو گروه شهرستان درگز در فیسبوک باشید. چنانچه هم اکنون هم عضو نیستید می توانید همین الان به لینک بالا رفته و در آن عضو شوید.

  - جواب اشتباه شما اشکالی نداره و شما می تونید جوابتون رو اصلاح کنید و در واقع توجه داشته باشید که آخرین پاسخی که شما داده اید ملاک خواهد بود.

  - دوستان توجه بکنند چون سوالات کمی پیچیده تر از قبل و تعداد سوالات بیشتر شده است در صورتی که کسی نتواند به تمام سوالات پاسخ درست دهد جایزه بین اولین کسانی که به هریک از سوالات پاسخ صحیح داده اند تقسیم خواهد شد. یعنی در انتهای مسابقه مثلا یکی از سوالات بی پاسخ مانده است و تمام سوالات حل نشده است مجبوریم جایزه را تقسیم کنیم بین افرادی که حتی یک سوال را درست جواب داده اند پس حتی اگر یکی از سوالات رو هم بلد بودید فورا در بخش نظرات همین پست پاسخ را قرار دهید. تا اولین پاسخ صحیح را داده باشید اگر چنانچه این اتفاق افتاد برای هر سوال صحیح شما برنده یک کارت شارژ ۲.۰۰۰ تومانی خواهید بود.

  - برنده کارت شارژ ۱۰.۰۰۰ تومانی کسیست که به تمام سوالات به صورت کامل جواب دهد

  - در صورتی که پاسخ صحیح طول کشید این مسابقه تا ۴۸ ساعت ادامه دارد

  چنانچه سوال دیگری داشتید حتما در بخش نظرات این پست مطرح بکنید. مرسی

   

  و اما سوالات

  ۱. اولین شهیدان درگزی که به درگز آمدند و در درگز تشییع شدند چند نفر بودند؟ این افراد به هیات چند نفره معروف بودند که تعداد آنها پاسخ این سوال است. جالب است بدانید تمام افرادی که در مراسم تشییع این شهیدان در تدفین آنها زیرتابوتشان رو گرفته بودند بعدها به جمع شهدا و جانبازان پیوستند...

  گلزار شهدا در درگز

   

  ۲. این دو تصویر هرکدام متعلق به کدام یک از نمایندگان ادوار تاریخ درگز در مجلس شورای ملی و مجلس شواری اسلامیست؟ برای دیدن تصاویر با سایز بزرگتر می توانید تکمه Shift صفحه کلیدتان را نگه دارید و روی تصاویر کلیک کنید. با عرض پوزش که تصاویر کیفیتشون پایینه. بهتر از این نداشتم.

  نماینده درگز در مجلس شورای اسلامینماینده درگز در مجلس شواری ملی

   

   

  ۳. این تصاویر هر کدام متعلق به کدامیک از خیابان های شهرستان درگز هستند؟

  خیابان ......... درگز

   خیابان .... درگز

  خیابان ... درگز

   

  ۴. درگز تا تهران چند کیلومتر و تا مشهد چند کیلومتر فاصله دارد؟

   

  ۵. هفت مورد از اماکن دیدنی (تاریخی و طبیعت) شهرستان درگز کدامند؟

   

  6. این تصویر دیوارنویسی شده در یکی از خیابان های قدیمی درگز روی دیواری نوشته شده است که اکثر جوانان آن را دیده اند. این تصویر متعلق است به اوایل انقلاب و درگیری هایی که بین احزاب انقلابی درون انقلاب شکل گرفته بود. این دیوارنویسی دقیقا در کدام خیابان است؟ اسم خیابان یا آدرس آن را هم بگویید کافیست

  حزب توده درگز

   

  پایان سوالات...

  موفق باشید و پیروز و سلامت


   

  مختصری درمورد شهرستان درگز: درگز یکی از شهرهای استان خراسان رضوی در شمال شرقی ایران است. نام پیشین این شهر محمدآباد بود. به استشهاد مستندات تاریخی، درگز قبل از ورود اسلام به ایران مرکز حکومت اشکانیان بوده و پیش از آن هخامنشیان نیز بر آن سیطره داشته اند.
  در حدود سال 243 قبل از میلاد وقتی که دارا پادشاه ایران در جنگ با اسکندر در اربل شکست خورد، اسکندر به تعقیب او پرداخت و وی با ناحیه پارت یا خراسان کنونی پناهنده شد و در منطقه فعلی درگز به قتل رسید.
  تیرداد پادشاه اشکانی وقتی به حکومت رسید در محل کشته شدن دارا با یادبود وی شهری به نام دارا بنا نهاد که بعدها درگز نامیده شد.
  دارا در لغتنامه فرس قدیم به معنی پادشاه به کار رفته و از همین رو درگز را داراگرد نامیده اند. بعدها در زمان آقا محمدخان قاجار این شهر دره گز یا محمد آباد نامیده شد که به تدریج به سبب کثرت استعمال دره گز به درگز تبدیل شد.

   

  برای پاسخ دادن به سوالات روی لینک زیر کلیک کنید • نظرات کاربران درمورد این نوشته:
 • مطالب مرتبط با نوشته فوق:
 • طبقه بندی موضوعی:
 • تاریخ نوشته:
 • کلمات کلیدی در گوگل:
 • لینک منبع:
 • برگذاری مسابقات نمایشنامه خوانی و داستان نویسی در درگز

  جامعه فرهنگی و هنری شهرستان تاریخی و فرهنگی درگز همیشه جایگاه جولان و هنرمندی افراد هنرمند و مخاطبان علاقه مند به هنر این شهرستان بوده. در شهرستان درگز جوانان هنردوست و هنرمند بسیاری داریم که در سطح استان و حتی ملی حرفهای بسیار برای گفتن دارند.

  ای کاش این جوانان همت های عالی تری در زمینه های مختلف هنری این شهرستان داشته باشند و مسئولین دلسوز و خلاق بتوانند راه را برای این جوانان باز و هموار بکنند و به هنر و آثار زیبای خلق شده این جوانان بها و علم بیفزایند.

  دوست خوبم احسان درسنی یکی از جوانان علاقه مند و پیگیر کارهای هنری در زمینه فیلم و نویسندگیست که در حال حاضر به عنوان کارمندی در زندان درگز روزی حلال می جوید.

  مطلع شدم این فرزند شهید، با همکاری کانون هنر شهرستان درگز و دیگر مسئولین محترم با هزینه های شخصی تلاش دارد تا در هفته دفاع مقدس مسابقات نمایشنامه خوانی و داستان نویسی کوتاه در سطح شهرستان برگذار بکنند. این مسابقات که در ایام دفاع مقدس برگذار می شود با محوریت موضوعاتی چون دفاع مقدس و ترویج فرهنگ ایثار و شهادت در جوانان کار خود را دنبال خواهد کرد و در این راستا به شرکت کنندگان هدایای نفیسی با هزینه شخصی این جوان هنرمند شهرمان اهدا خواهد شد.

  برای این جوان هنرمند شهرمان و تمام جامعه ی هنرمند شهرستان محروم درگز آرزوی موفقیت و بهروزی داریم که البته موفقیت و بهروزی این جامعه با استعداد نه در آرزوهای ما بلکه در همت و پیگیری و دلسوزی مسئولین عزیز کانون های هنرمندی و اداره محترم ارشاد شهرستان درگز خواهد بود. که جا دارد از تلاش های گذشته این عزیزان تشکر کرده و برای آنها دعای خدمت روزافزون داشته باشیم.

  و در پایان شما علاقه مندان به شرکت در این مسابقات و دیگر فعالیت های هنری در زمینه ی فیلم و نمایشنامه و بازیگری و تئاتر می توانید با شماره تلفن همراه زیر تماس بگیرد

  ۰۹۱۹۲۱۱۶۹۳۲   احسان درسنی • نظرات کاربران درمورد این نوشته:
 • مطالب مرتبط با نوشته فوق:
 • طبقه بندی موضوعی:
 • تاریخ نوشته:
 • کلمات کلیدی در گوگل:
 • لینک منبع:
 • ماه رمضان های قبل انتخابات! دین حسین یا رای خریدن معاویه؟

  جورج اورول: در روزگاری که دروغ، یک واقعیت عمومی ست؛ به زبان راندن حقیقت یک اقدام انقلابیست

  ماه رمضان های قبل انتخابات! دین حسین یا رای خریدن معاویه؟

  ۰۴/۰۶/۱۳۹۱

   

  ماه مبارک رمضان امثال هم به اتمام رسید. مثل ماه مبارک هایی که هرساله می آیند و می روند و ما یک به یک آنها را با منفعتی که برده ایم و یا فرصت هایی که گذرانده ایم پشت سر می گذاریم...

  اجتماع ما مدعی یک جامعه ی اسلامیست. جامعه ای که در تاریخ آن پیشوایانش پنهانی به فقرا و مستضعفین یاری می رساندند و از مسلمانی نبود وقتی همسایه ای گرسنه است مسلمان با شکم سیر بخوابد. دینی که از هر نوع دروغ و نیرنگ و ریا بیزاری می جوید و اخلاقی نیک و عادلانه را سفارش می کند.

  زمانی معاویه هم خود را مسلمان می نامید و یزید هم از او مدعی تر. حتی عده ای امیرالمونین خطابشان می کردند. خطبه می خوانندند و مردم پشت اینگونه افراد هم نماز می خواندند. اینان مسلکشان پول و زور بود. عده ی فراوانی را فریب می دانند و عده ای را با پول می خریدند و عده ای را چون کربلا سر می بریدند و با زور و پول و نیرینگ و ریا بر مردم حکومت می کردند. اینان چنان ریا کار بودند که بر حسینی که خود سر بریده بودند هم گریه می کردند و ناله فغان سر می دادند!!!

  اینک بعد از گذشت هزار و چهارصد سال ما هنوز از آنان می خوانیم و دنبال شناخت بهتر آنها هستیم. افراد و اتفاقاتی که به تاریخ و اصل ما جهت داده اند و آن را ساخته اند.

  امروز هیچ وجدان بیداری نمی تواند بین حسین و یزید حسین را انتخاب نکند هیچ مرد شرافت مندی نمی تواند بین علی و معاویه به علی رای ندهد و هیچ قضاوت عادلانه ای نمی تواند به مظلومیت حسین و شرافتش حکم ندهد و هیچ انسان مشتاقی نمی تواند حسین را و علی را آنگونه که حقیقت داشتند الگو و آرمان خود قرار ندهد که به حق فرزندان و پیروان حقیقی پیامبر اکرم (ص) بودند در کنار تمامی یاران صدیق و وفادار رسول خدا.

  اما مگر می شود از حسین گفت و با معاویه هم مسلک بود؟ مگر می شود پرچم شرافت در دست گرفت و چون یزید با ظلم پیش رفت؟ مگر می شود عاشق حسین بود و چون کوفیان رای فروخت؟ مگر می شود از علی و حسین و آل شرافت دم زد و با مردم آنگونه رفتار کرد که معاویه ها کردند؟

  به نظر شما آیا می شود برای حسین گریه کرد و چون یزید زیست؟ پاسخ من آری است. بله مگر یزید برای حسین اشک نمی ریخت؟ او هم برای اشک هایش ادعاها و تظاهراتی داشت...

  حرف های مرا سیاسی و باندی و جناحی مصرف نکنید. که تصمیم ندارم دیگر در هیچ میدان ناحق سیاسی پا بگذارم. اما به عنوان یک انسان و به عنوان یک مسلمان تکلیف خودم را در گفتن آنچه ناحق می بینم می دانم.

  چه اخلاق نکو و پسندیده ایست افطاری دادن و طعام در ماه مبارک میهمانی خدا. در این ماه شیطان بیچاره و دست و پا بسته است و سفره های ثواب و نیایش در همه عالم گسترده است و ای کاش همه ما از فضیلت های این ماه عزیز نهایت استفاده رو برده باشیم و ببریم.

  اما جالب و دیدنیست و عبرت آموز و روشنبخش و روشنگر رفتار بعضی شیفتگان قدرت و اصحاب ثروت و دنیا طلبی در ماه رمضان های قبل از انتخابات. گویی مسابقه است... هر روز در یک مسجد یک کاندیدا افطاری می دهد و گویی کاندیداها با طرفدارانشان مومن ترین هایند و بر سر سفره های ........ مردم را جمع می کنند و گویی جماعت را با موجوداتی اشتباه گرفته اند که باید شکمشان پر شود تا برای آنها دم تکان دهند. شب های انتخابات هم بماند که با چه رسواگری هایی برای یک بشقاب غذا ملت بیچاره را به تمسخر می گیرند.

  حالا انتخابات تمام شده و یکی از جمع این افراد بر دیگران سبقت می گیرد و پیروز میدان تظاهر می شود. آنان که روزهای متمادی افطاری می دادند و خیرات می کردند انگار که اصلا نیستند. انگار که حتی نبودند. کجا رفت آن افطاری های هر روزه؟ کجا رفت آن بریز و بپاش های در راه خیر و نیکی؟! هر کس هنوز هم منافعش ایجاد و ایجاب کرد یک شبی را به زور طعامی ریخت جلوی یک عده که نیازی به آن غدا نداشتند و تبلیغاتی کرد و باز رفت. تا انتخابات آینده که نصف ماه رمضان را افطاری پخش کند.

  من مانده ام و نگاهی حیرت آلود و خیره به پرچم های مزین به نام زیبای حسین در دستانشان و اینهمه بی حیایی از این همه دوری از حسین ها و از اینهمه هم راهی با مسلک معاویه ها. • نظرات کاربران درمورد این نوشته:
 • مطالب مرتبط با نوشته فوق:
 • طبقه بندی موضوعی:
 • تاریخ نوشته:
 • کلمات کلیدی در گوگل:
 • لینک منبع:
 • آتش گرفتن ماشین در شهرستان درگز

  متاسفانه خبری بد از یکی از همشهریان دارم

  در کمربندی شهر که از سمت خیابان استخر آموزش و پرورش به سمت بیمارستان می آمدم به وسیله نقلیه ای برخوردم که کاملا سوخته بود و تازه خاموش شده بود. این وسیله نقلیه متعلق به یکی از همشهریانمون از روستای شیلگان بود که کاملا سوخته و از بین رفته بود.

  ماشین پراید۱۳۲ صفر و تولید سال ۹۱ بود که صاحب اون تازه خریده بودش. دلیل این اتفاق ناگوار هم استفاده نادرست و غیراصولی از گاز مایع (کپسول) بوده. صاحب ماشین در این مکان مشغول پر کردن گاز ماشین با کپسول بوده که دچار حادثه میشه و اینطور که شنیدم دست خودش هم دچار سوختگی شده بود. و به بیمارستان منتقل شده. این اتفاق امروز ساعت ۱۲ ظهر به بعد اتفاق می افته. برای این همشهری آرزو و دعای سلامتی داریم. انشاالله مردم در استفاده از این نوع سوختگیری غیر استاندارد دقت بیشتری بکنند.

   

  آتش گرفتن پراید 132 در درگز - گاز مایع • نظرات کاربران درمورد این نوشته:
 • مطالب مرتبط با نوشته فوق:
 • طبقه بندی موضوعی:
 • تاریخ نوشته:
 • کلمات کلیدی در گوگل:
 • لینک منبع:
 • مسابقات اینترنتی

  مسابقه امروز هم با جواب صحیح آقا هادی تمام شد.

  سری اول سوالات آقای باقر عربی برنده شدند

  سری دوم سوالات آقای هادی رجایی بنده شدند

  سری سوم سوالات آقای هادی رجایی برنده شدند

  سری چهارم سوالات رو آقای امید جوانبخت برنده شدند

  و سری پنجم رو هم مجددا آقای هادی رجایی برنده شد

   

  همینطور که روال مسابقات بود و از قبل برای دوستان توضیح داده شده بود ما ۵ مسابقه داشتیم با جایزه کارت شارژ ۲.۰۰۰ تومانی و یک مسابقه داشتیم با جایزه کارت شارژ ۱۰.۰۰۰ تومانی که ۵ مسابقه قبل به پایان رسید و مسابقه آخر و مهمترین اون باقی موند. این مسابقه رو ما روز سه شنبه همین هفته برگذار خواهیم کرد که یا سوالاتی به همین شکل مطرح خواهیم کرد و یا مسابقه ای رقابتی در بین دوستان خواهد بود که قبل از شروع برنامه اطلاع خواهیم داد. تشکر ویژه ای هم داشته باشم از تمام دوستانی که در مسابقه شرکت کردند. تا سه شنبه همین هفته بدرود

  http://www.facebook.com/groups/dargaz • نظرات کاربران درمورد این نوشته:
 • مطالب مرتبط با نوشته فوق:
 • طبقه بندی موضوعی:
 • تاریخ نوشته:
 • کلمات کلیدی در گوگل:
 • لینک منبع: